Daha iyi bir gelecek heyecanı

Demokrasilerde iktidara ulaşmayı, daha iyi bir gelecek heyecanını hissettirmenin sağladığı kabul edilir. Türkiye’ nin daha iyi bir geleceğe ulaşmak imkanları her geçen gün artıyor. En son Karadeniz’ de bulunan doğal gaz bunun en açık kanıtı. Enerji kaynağının bulunmasından daha çok, ulaşabilecek ve kullanabilecek yeterliliğe sahip olmamız, gelecekle ilgili umutlarımızı çoğalttı. Siyasetin de, sahip olduklarımız ve olabileceklerimiz üzerinden, her kes için daha iyi bir gelecek üretmeyi merkeze alan yaklaşımlarla yapılması olmazsa olmaz hale geldi.

SİYASETİN DURUMU

Türkiye siyaseti, eski alışkanlıklar üzerinden sürdürülse bile, içerisinde bulunduğumuz demokratik dönüşüm dönemini sahiplenebiliyor. Siyasi partilerin, girişimleri, arayışları, kabulleri, itirazları bunu hissettiriyor. Belirsizliklerin, gerilimlerin, kamplaşmaların yeterince azaltılamamasının sebebi, demokratik dönüşüm döneminin siyasetinin üretilememiş olmasıyla ilgili. Siyasi partilerimiz, lidere bağlı, vesayet sistemi şartlarında oluşan alışkanlıklarını, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamadıkları için içerisinde bulunduğumuz dönemin dinamizmiyle bütünleşebilecek siyaseti sergileyemiyorlar.

ORTA SINIF DİNAMİZMİ

Türkiye orta sınıf dinamizminin etkisi altında. Hayata tutunma mücadelesini, bireyin kendisini en verimli gerçekleştirme çabasını, orta sınıfın dinamizmi belirliyor. Değişmek, gelişmek, en uygun yaşam şartlarına ulaşmak motivasyonu, dünya ile iletişimi, etkileşimi, üretimi, yarışı, başarıyı vazgeçilmezliğe taşıyor. Birlikte yaşamak, çalışmak, üretmek, yarışmak,

başarmak şartlarının ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle sağlanmasını orta sınıf dinamizmi zorunlu hale getiriyor. 

İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİ VE DİNAMİZM

İktidar partisi siyaseti, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın değişmesine, gelişmesine, orta sınıf dinamizmiyle bütünleşmesine önemli katkılar yaptı. Vesayet sisteminin aşılması mücadelesinde, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın, katılımı, katkısı, desteği belirleyici oldu ve orta sınıf dinamizminin genel geçerli hale gelmesini sağladı. Ulaşılan başarılar, etkinlik ve yapabilirlik, dünya ile iletişimi, etkileşimi, işbirliğini, üretimi, yarışı zorunlu hale getirdi. Türkiye' nin ’ bütün yaşam alanlarında, çalışmalarında, yarışmalarında belirleyici hale gelen orta sınıf dinamizmi eski alışkanlıkların aşılmasını da olmazsa olmazlığa taşıdı. Lidere bağlı siyasi alışkanlıklarla, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamayan, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını tamamlayamayan siyasetin sürdürülebilmesi zorlaştı.

ANA MUHALEFET SİYASETİ VE DİNAMİZM

Ana muhalefet partisi, Cumhuriyetin kuruluşu ve gelişmiş dünya ülkeleri arasındaki en uygun hedefi sahipleniyor. Vesayet sistemiyle mücadelesine, sistemin dışarıda bıraktığı halkın katılımını, katkısını, desteğini katmakta yeterince başarılı olamadı. 1970/80 Döneminde, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil eden konumunu, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadan, darbeyle sonlandırıldı. 1989 Yerel yönetim seçimlerinde birinci parti olmasını sağlayan desteği, vesayet sisteminin aşılması mücadelesine taşıyamadı. Türkiye’ nin ve dünya koşullarının uygun olmaması nedeniyle, vesayet sisteminin aşılması mücadelesinde başarılı olamamasının etkilerini aşmakta yetersiz kaldı. İktidar partisinin vesayet sistemiyle mücadelesini, sistemin dışarıda bıraktığı halkın katılımı, katkısı, desteği kapsamında, doğrusuyla, yanlışıyla, eksiğiyle değerlendirmekte de gecikti.  Ana muhalefet siyasetinin, kendisini tekrar eden statik konumu, yanlışların, eksiklerin azaltılmasını, alternatiflik biriktirmesini, iktidara gelmek hedefinin ulaşılabilirliğini zorlaştırdı. Adalet yürüyüşünün kabul görmesi, kitleselleşen, toplumsal muhalefetin desteğine ulaşan, halkın kendisi gibi olmak yaklaşımla ilgiliydi. Genel başkanın en çaresiz kalınan dönemde kendi özgünlüğünü sergilemesiyle kabul edilebilirliğe ulaşmıştı. Halkın kendisi gibi olmak yaklaşımı, vesayet sistemini aşan mücadele içselleştirilemediği için siyasete taşınamadı. Halkın kendisi gibi olan yaklaşım, vesayet sisteminin bütün sebep ve sonuçlarıyla yüzleşmeye taşınamadığından, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak yapısal dönüşüm de başarılamadı. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde oluşan çaresizlik hali, yine genel başkanın kendi özgünlüğünü yansıtan kararlılığıyla, halkın kendisi gibi olan adaylarla aşılabildi. Yerel seçim başarılarını, alternatifliğe, iktidar hedefine taşıyacak, yapısal demokratik kurumsal dönüşüm ihtiyacı hala karşılanamamış durumda. 37. Olağan kurultayda, halkın baskısıyla belirlenen iktidar hedefine, lidere bağlı siyaset anlayışıyla, eski siyasi alışkanlıklarla, halkın kendisi gibi olmak hali gözetilerek ulaşılmaya çalışılıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.