İnsan yaşamı ve Covid-19

İnsanlık bir kez daha, değişiminin, gelişiminin, dinamizminin ürettiği sonuçlarla, covid-19 nedeniyle yüzleşti. Bütün güçleri aşan, 8 milyara yaklaşan toplam insan varlığını tehdit eden tehlikenin insanlığın ulaştığı düzeyle ilişkili olduğu biliniyor. Hayatı durduran, insanlığın öncelikli sorunu haline gelen tehlikeyle, koruyucu tedbirlere uyarak, kesin etkisini bilmediğimiz tedavi yöntemleriyle mücadele edebiliyoruz. İnsanların yok olmasına neden olan salgın hastalıkların tamamen sonlandırılamayacağını, değişime ve gelişime bağlı olarak, yeni bilinmezliklerle ortaya çıkabileceği de biliniyor. Covid-19 üzerinden sürdürülen ülkeler arası yarış ve etkileşim, yeni ilişkiler, etkinlik, ekonomik güç, uluslararası denge alanlarının şekillenmesini de beraberinde getiriyor.

FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZDİR

Dinamizmi, kabul edilebilirliği, sürdürülebilirliği, hayatın akışını, herkes farklı hissedebiliyor. Hayata tutunmamızı, kendimizi en verimli gerçekleştirmemizi, farklılıklarımız sağlıyor. Farklılıklarımızı zenginlik olarak sürdürebileceğimiz düzeye ulaştık. Farklılıklarımızla birlikte yaşayabiliyoruz. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliğimizi sağlayacak siyasi dönüşümü başarabilirsek, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını tamamlayabilir, hepimizin sahiplenip, sürdürülebilirliğini sağlayacağımız yönetim sistemine ulaşabiliriz.

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASET

Demokrasi, çatışmaları, belirsizliği, gerilimi, kamplaşmayı önlediği, dinamizmin yönetilmesini sağladığı için vazgeçilmezdir. Demokratikleşme ihtiyacımızı siyasi partilerimiz karşılamaya çalışıyor.

Vesayet sistemini etkisizleştirip, aşan konuma ulaştık. Vesayet sisteminin yerine, herkesi kapsayacak, farklılıklarımızın zenginlik olarak sürdürülmesini sağlayacak siyaset ihtiyacını karşılayamıyoruz.

Demokratik dönüştürücü siyaset alanının sahiplenilmesi, temsil edilmesi her siyasi partinin gündeminde olmasına rağmen başaramıyoruz.

LİDERE BAĞLI SİYASİ ALIŞKANLIKLARI

LİDERE BAĞLI SİYASETLERLE AŞMAK GİRİŞİMLERİ

Türkiye siyaseti, lidere bağlı siyasi mücadelelerle ulaşabileceği yere ulaştı. Farklılıklarımızla birlikte yaşamayı, çalışmayı, üretmeyi, başarmayı sağlayacak kurumsal sürdürülebilirlik ihtiyacı karşılanamıyor. Siyasi parti liderlerinin tamamını, vesayet sistemiyle mücadele şartları oluşturdu. Vesayet sistemini aşan konumumuzla, sistemin bütün sebep ve sonuçlarıyla yüzleşmediğimiz için yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlayamıyoruz. Bu eksikliği bütün siyasi etkinler biliyor. Sorunlarımızın çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerimizin karşılanmasını temel alan, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürülecek demokratik kurumsal sürdürülebilirliği öncelikli hale getiremiyoruz. Belirli tanınırlığa ve kabul edilebilirliğe ulaşmış liderlikler çok önemli olmakla birlikte dönemini tamamladı. Her hangi bir liderin, dinamizmi temsil edebilmesinin, yapabilirliğe taşımasının, süresiz ve sonsuz olmadığını biliyoruz. Üretim toplumlarının düzeni olan, halkın iradesini temel alan, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürülen, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlikler, değişimin, gelişimin sürekliliğini sağlayabildikleri için en iyi olduklarını da kabul ediyoruz. Siyasi etkinler, kendilerinin kabul edilebilirliğini sağlayan alışkanlıklar değişirse, çalışmalarda, üretimde, yarışta, başarıda, temsilde kendilerine uygun bir yerle ilgili kaygılarını aşamıyorlar. Siyasetin demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması mücadelesini başaramadığımız için aşılması sağlanamayan lideri, yeni bir liderle aşmak girişimlerini tekrar ediyoruz.

UYGUN SİSTEM ARAYIŞI

Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi, yarıdan bir fazla çoğunlukla oluşturulan başkanlık sistemi yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, yarıdan bir fazlaya katkı yapabilecek bütün farklılıkları önemli hale getirdi. Türkiye’ nin bütün sorunlarının, ihtiyaç ve beklentilerinin, her siyasi farklılık tarafından değerlendirilip, tartışılması ve en iyiye ulaşılması yönüyle önemli olmakla birlikte, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmaya yetmeyebileceği belli oldu. Ana akım siyasetlerde yaşanan tartışmalar, arayışlar, kopuşlar, yeni partilerin ortaya çıkması, lidere bağlı siyasetlerin aşılamamasından kaynaklanan itirazlardır. Oluşan dinamizm, orta sınıfın belirleyiciliğini, değişimi, gelişimi, dünya ile yarışı ve başarıyı sahiplenen anlayış üretti. Lidere bağlı siyasetlerin, farklılıkların birlikte yaşamasını, çalışmasını, üretmesini, yarışmasını, başarmasını sağlamaya yetmediği belli oldu. Gelişmiş demokratik ülkelerle, iletişimi, etkileşimi, yarışı sağlayacak yönetim sistemine ihtiyacı, covid-19 gerçekliği daha anlaşılır hale getirdi. İktidar partisinin, ana muhalefetin ve diğer siyasi eğilimlerin, kendilerini aşmaları, yeniden üretmeleri, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmaları zorunluluk haline geldi. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.