CHP’de Kocaeli arayışları

CHP’nin Kocaeli’ de yürüttüğü siyaseti, önemli oranda yerel basından izleyebilmek mümkün olabiliyor. Her yazı, yorum ve haber, belirli bir eğilimi de yansıtsa, içerisinde bulunulan konumun anlaşılmasına yardımcı oluyor. Hayatın olağan akışı içerisinden yansıyanların, objektif veri olarak değerlendirilip, uygun çalışmaların yapılması sorumluluğu ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaç sadece CHP siyasetinin karşı karşıya kaldığı sorumluluk da değildir. Bütün siyasi organizasyonların içerisinde bulunduğumuz durumu doğru değerlendirmelerine uygun çalışmalar yapmalarına ihtiyaç duyuluyor. Kamuoyu araştırmalarına göre toplam seçmenin dörtte birine ulaşan kararsızlar bu ihtiyacın karşılanmasını zorunlu hale getiriyor.

KOCAELİ DİNAMİZMİ

Kocaeli, en fazla orta sınıf dinamizminin oluştuğu ve yaşadığı kentlerin başlarında yer alır. Bu özelliğini, sanayi kenti olması ve dünya standartlarında üretim yapabilmesi sağlamaktadır. Kentin bu konumu, bireyin hayata tutunma mücadelesi için, kendisini en verimli hale getirme tutkusunu gerçekleştirebilmesi için uygun yaşam alanı oluşturmaktadır. 

KOCAELİ SİYASETİNİN GÖRÜNÜMÜ

İktidar partisi, batı yerleşim yerlerindeki en yüksek oy oranına Kocaeli’ de ulaşabildi. Bu durum, Kocaeli dinamizmini etkileyen ve belirleyici olan gerçeklik yönüyle değerlendirilmelidir. Hayata tutunmak mücadelesi için, bireyin kendisini en verimli gerçekleştirmesi için uygun koşullara sahip olan kentin, sadece siyasi konjonktürün etkisiyle tercihler yaptığını kabul etmenin yanıltıcı olduğu biliniyor. Kentli yaşam tarzını sahiplenen ve bu yaşam tarzına uygun çaba gösteren insanların belirleyici olduğu kent yaşamında, sadece uygun iletişimle ve etkileşimle siyasi destek sağlanabileceğini kabul etmek de yanıltıcıdır. Evrensel standartlarda üretim yapan insanların yaşadığı kentin, iletişimle, etkileşimle, değişimle, gelişimle ortaya çıkardıkları dinamizmdir tercih ve destek olarak yansıyan. Dünya ile yarışan üretim ilişkilerinin, batılı yaşam tarzıyla örtüşmeyen tercihlerde bulunmasını çelişki olarak gösteren yaklaşımların, Türkiye’nin özgünlüğü, mücadeleleri, yönetim sistemleri kapsamında yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın sahip olduğu değerlerle, hayata katılımı, katkısı, yarışı, değişimi, gelişimidir yaşanmakta olan. 

İKTİDAR PARTİSİNİN SİYASİ İŞLEYİŞİ

İktidar partisi, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın temsilciliğini hedefleyen yaklaşımı sahiplenip, doğrusuyla, yanlışıyla, eksiğiyle mücadele edebildiği için Kocaeli dinamizmiyle örtüştü. Yerel yönetim alanında başlayan temsil etmek, yapabilirliğe taşımak işlevi, merkezi yönetim alanına da taşındı. Vesayet sistemi şartlarının oluşturduğu sınırları aşan uygun örgütlenme ve siyasi işleyiş sağlanabildiği için başarılı olundu. Kendisine oy veren iki seçmenden birinin üyeliğiyle, sürekli iletişim, etkileşim, değerlendirme ve öneri geliştirmelerle sağlanan siyasi işleyiş dönemini tamamladı. Vesayet sistemini aşan konuma ulaşıldı. Vesayet sisteminin yerine, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını sağlayacak, demokratik kurumsal sürdürülebilirlik ihtiyacını, vesayet sistemini aşma mücadelesini başaran örgütlenme karşılayamıyor. Vesayet sistemi şartlarının oluşturduğu, lidere bağlı siyasi anlayışla sürdürülen, siyasi etkinlerin belirleyici olduğu siyasi işleyiş oluşan dinamizmi temsil edemiyor, yapabilirliğe taşıyamıyor.

ANA MUHALEFET PARTİSİNİN ÖRGÜTLENMESİ

Ana muhalefet partisinin örgütlenmesini de vesayet sisteminin şartları belirledi. Kurtuluşla, kuruluşla, üretim toplumuna ulaşma hedefiyle, gelişmiş demokratik ülkeler arasında en uygun yeri almakla ilgili mücadeleyi ana muhalefet partisi oluşturduğu siyasi işleyişle karşılamaya çalışıyor. Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın, hayata tutunmak mücadelesini, kendisini en verimli gerçekleştirmek tutkusunu yeterince sahiplenemedi. Bu nedenle de iktidar partisinin vesayet sistemini aşmak mücadelesinde yönlendirici, daha iyiye taşıyıcı, alternatiflik biriktirebilen konuma ulaşamadı. Vesayet sistemini aşan mücadelelerle, sistemin sebep ve sonuçlarıyla yüzleşememesi, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil edememesine neden oldu. Vesayet sistemini aşan konumun ortaya çıkardığı dinamizmle bütünleşemediği için vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşasını merkeze alan yaklaşımı temsil etmekte zorlanıyor. Siyasi işleyişini, yüzleşmeyi, değişimi, yeniden üretimi sağlayacak, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşamıyor. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde halkın kendisi gibi olan adaylarla ulaştığı kabul edilebilirliği, alternatifliğe taşıyamıyor. Sorunlar, ihtiyaçlar ve beklentiler temelinde, çalışmayı, örgütlenmeyi, temsili ve yapabilirliği sağlayacak yapısal dönüşümü başaramıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.