CHP’nin iktidar olması

Ana muhalefet partisi, hiçbir dönemde iktidar baskısıyla bu yoğunlukta karşı karşıya kalmamıştı. Belirsizlikler çoğalıyor, kararsızlar artıyor, yoğunlaşan, yeni iktidar ihtiyacı karşılanamıyor. CHP Alternatiflik oluşturacak beklentileri karşılayamadığı için yeni bir umut, yeni bir açılım, yeni bir heyecan üretemiyor. Yıllardır ana muhalefet konumuyla, iktidara gelememek nedenleriyle yüzleşemiyor. Diğer siyasi partilerden daha fazla olan demokrasi tartışmalarıyla, nispi demokratik uygulamalarla yetiniyor. Bu kadar yoğun baskıya rağmen, üyelerle, sivil toplumla, halkla birlikte, ‘NEDEN İKTİDARA GELEMİYORUZ, NASIL İKTİDAR OLABİLİRİZ’ gerçekliğiyle yüzleşelim, tartışalım, değerlendirelim, öneriler geliştirelim kararlılığı sergileyemiyor. Üyelerle, seçmenlerle, toplumsal muhalefetle, halkla birlikte üretilecek ve sahiplenilecek siyasi değişimi, dönüşümü yönetmeye cesaret edemiyor.

ANA MUHALEFET KONUMUNUN AŞILMASI

Ana muhalefet konumuyla yetinen yaklaşım, devletin, kurumlarının, kadrolarının merkezde olduğu, darbeler ve müdahalelerle şekillenen, nispi demokratik uygulamalarla meşruiyetin sağlanmaya çalışıldığı vesayet sistemi döneminin alışkınlığıdır. İktidar şartlarını vesayet sisteminin oluşturduğu ve kontrol ettiği döneme özgü alışkanlıktır. Vesayet sitemini aşan konuma ulaşıldı. Halkın iradesinin belirleyiciliğini ve yapabilirliğini merkeze alan, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürülebilecek, halkın sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını, demokratik kurumsal işleyişlerle sağlayacak siyasete ihtiyaç duyuluyor. Toplumsal muhalefet, kararsızlar, demokrasi güçleri, karşılanamayan dinamizm bu gerçekliği dayatıyor. Sahiplenilemeyen, temsil edilemeyen, yapabilirliğe taşınamayan beklentileri baskı altına alacak, iktidar koşullarını oluşturacak herhangi bir güç kalmadı. İktidara gelmesi için destek verilen ana muhalefet, ulaşılan konumun, doğrusuyla, yanlışıyla, eksiğiyle yüzleşmek zorunda.

TÜRKİYE SİYASETİNİN SAĞLADIĞI KONUM

Vesayet sistemi, gücü elinde bulundurmak için siyaseti itibarsızlaştırmış, kontrol altında tutulmasını kabul edilebilir hale getirmeye çalışmıştı. Yaşanan gerçekliklerle örtüşmeyen, halkın kabullendiği sürdürülebilirliğe zarar verebilecek, karşıtlığı, tahriki, hakareti, baskıyı vb. olumsuzlukları yansıtan siyasetin, sadece kendisine güvenilirliğine ve etkisizleşmesine neden olmaktan başka işe yaramadığı ortaya çıktı. Halkın iradesini temsil eden, yapabilirliğini sağlamaya çalışan siyasetin mutlak denetimini, halkın oylarıyla gerçekleştirilen toplumsal denetim sağlayabilmektedir. Siyasetin toplumsal yarara yönelik yerindelik denetimini, açık, şeffaf, demokratik oy’ la gerçekleşen toplumsal irade dışında hiçbir güç karşılayamaz durumdadır.

İKTİDAR PARTİSİ ÖRGÜTLENMESİ VE İŞLEVİ

İktidar partisi örgütlenmesi, vesayet sistemiyle mücadele deneyimlerini değerlendirip, içerisinde bulunulan koruma göre yeniden üretebildiği için başarılı oldu. Kendisine oy veren iki seçmenden birinin üyeliği, iletişimi, etkileşimi, katılımı, katkısı, desteğiyle sağlanan temsil ve yapabilirlik dönemini tamamladı. Vesayet sistemini aşan konumun ortaya çıkardığı dinamizmin belirlediği koşullar farklı. Dünya ile iletişim, etkileşim, üretim, yarış, başarı ve sürdürülebilirliği merkeze alan ihtiyaçları karşılamaya yetmiyor. Demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle sağlanabilecek siyasi işleyiş ihtiyacını karşılayamıyor. Gerilimler, belirsizlikler, kararsızlar, ayrılıklar, yeni oluşumlar bunun açık kanıtı.

CHP ÖRGÜTLENMESİ VE TEMSİL

Ana muhalefet partisinin, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil ederek en yüksek desteğe ulaştığı dönem, 1970 80 dönemiydi. 12 Mart 1971 muhtırasına, halka karşıdır diyerek halkla bütünleşen yaklaşım, ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen değişimini sahiplenmeyi ve mücadeleyi merkeze aldığı için başarılı olabilmişti. Türkiye ve dünya koşulları uygun olmadığı için demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadı. 1980 Darbesiyle, demokratik değişim ve gelişim için biriktirdiği bütün deneyimleri, kadroları, etkisizleştirildi. Bir daha aynı yaklaşımı temsil edemeyecek hale getirildi. Türkiye’nin bütün sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerini sahiplenerek, doğal temsilcileriyle birlikte, değişim, gelişim, dönüşüm ihtiyaçlarının karşılandığı siyaseti inşa etmekte zorlanıyor. Demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil edebilecek siyaseti, halkın, toplumsal muhalefetin, demokrasi güçlerinin ortak isteği ve beklentisi olarak içselleştirmekte yetersiz kalıyor. Kendisini aşıp, yeniden üretecek, içselleştirilmeyi ve sahiplenilmeyi sağlayacak yüzleşmeyi yapamıyor. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliği başaramadığı için de ortaya çıkan dinamizmi sahiplenemiyor ve temsil edemiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.