Kocaeli yerel yönetimleri

Kocaeli yerel yönetimleri bir buçuk yıllık sürede, katlanılamaz, kabul edilemez olmadıklarını ortaya koyabildiler. Özgün, farklı beklentilerin karşılanmasında ortaya çıkan tartışmalara rağmen yerel yönetimlerde sürdürülebilirliği sağlayabilecekleri belli oldu. En önemli farklılık beklentisi İzmit belediyesinde yoğunlaşmıştı. Kocaeli yerel yönetimleri içerisinde tek farklı siyasi kadrolarla yönetilmeye çalışılması, alternatiflik biriktirilmesi sorumluluğunu da yüklemekteydi. Belediye meclis çoğunluğuna ulaşılamamış olmasına, birikmiş, yoğunlaşmış beklentilere, iktidar partisi siyasetinin direnç ve engellemelerine rağmen sağlanabilen sürdürülebilirlik önemliydi.

KOCAELİ YEREL YÖNETİMLERİNİN OLUŞUMU

İktidar partisi, batı yerleşim yerleri içerisinde en yüksek oya sahip olduğu illerin başında gelen Kocaeli’ de, Karamürsel ilçesi dışındaki bütün yerel yönetim adaylarını değiştiren siyasi kurgulama yapmıştı. Bilim insanı niteliği öne çıkan, yerel yönetim alanında deneyimlere sahip büyükşehir adayının koordinasyonunda, sanayi toplumu özellikleri yoğun yerleşim yerlerindeki dinamizmin sahiplenilip, temsil edilmesini sağlayabilecek yaklaşımın sergilenmeye çalışacağı belli olmuştu. Ana muhalefet partisinin Kocaeli hamlesi de siyasi kurgu kapsamında gerçekleşti. İzmit yerel yönetimi, Kocaeli’nin toplam birikimini yansıtabilmesi nedeniyle, diğer ilçeleri, büyükşehir yerel yönetimi etkileyebileceği için çok önemliydi. Tanınırlığı, kabul edilebilirliği en yüksek aday, kazanma ihtimalinin en fazla olduğu ilçede aday yapılarak, alternatiflik biriktirilmesini sağlayacak başarı hedeflendi ve ulaşıldı. İktidar ve ana muhalefet siyasetleri, lidere bağlı siyasi alışkanlıklar kapsamında yaptıkları kurgulamalarla, Kocaeli yerel yönetim seçimlerinde belirli oranda başarılı oldular. Yerel liderler ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar, kabul edilebilirlikleri ne kadar yüksek olursa olsun, lidere bağlı siyasi alışkanlıklar kapsamında değerlendirilmekle karşı karşıyadırlar.

YAŞADIĞIMIZ DÖNEMİN DİNAMİKLERİNİ TEMSİL EDEBİLECEK SİYASET İHTİYACI

Vesayet sistemi şartlarının oluşturduğu mücadele, örgütlenme, siyasi işleyiş ve temsil alışkanlıkları, sistemin aşılmasına kadar yeterli olabilmişti. Vesayet sisteminin aşılmasıyla, yeterince karşılanamayan, temsil edilemeyen dinamizm oluştu. Ortaya çıkan dinamizmin orta vadede Türkiye’yi en az bir misli büyütebileceği de belli oldu. Daha iyi bir gelecek beklentisini hissettiren dinamizmin temsilini, yapabilirliğe taşınmasını sağlayacak siyaset eksikliği karşılanamıyor. Vesayet sistemi şartlarının oluşturduğu alışkanlıkları, örgütlenmesini, siyasi çalışmalarını, üretimini, yarışlarını, başarılarını aşamayan siyasetler, belirsizliklerin, gerilimlerin aşılmasını sağlayamıyor. Yerel yönetimlerde ve merkezi yönetim alanında sergilenenler aşılmış dönemin alışkanlıklarıyla sürdürülüyor ve yeterli karşılığı bulmakta zorlanıyor.

KOCAELİ YEREL YÖNETİMLERİ ÜZERİNDEN SERGİLENEN SİYASİ YARIŞIN DURUMU

İktidar partisi siyasetinin ve ana muhalefet siyasetinin Kocaeli yerel yönetimleri üzerinden sürdürdüğü yarış önemli oranda görülebilir hale geldi. Ana muhalefet partisinin de, iktidar partisinin de sergilediği performans, mevcut siyasi konumların korunmasını temel alan, eski siyasi alışkanlıklarla sürdürülen, görece başarıları hedefleyen yaklaşımlar. Kendisini aşarak yeniden üretebilecek, oluşan dinamizmi temsil edebilecek, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayabilecek, kabul edilebilirliklere ulaşılamıyor. Oysa, iktidar partisi de, ana muhalefet partisi de, Kocaeli dinamizmiyle bütünleşip, temsil edebilecek kadrolara sahip. Projeler bazında değerlendirmek gerekirse, İzmit’ in büyük kent açılımlarını CHP yerel yönetim kadroları sağlamıştı. İzmit merkezinin prestij projesi niteliğindeki “ Yürüyüş Yolu”nun kazanımı ve işlevsel hale gelmesi, Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya döneminde başarıldı. Değişen ve gelişen şartlar kapsamında yeniden düzenlenip, daha iyi bir kent yaşamına katkı yapmasını bu defa iktidar partisi sorumluluğunda olan büyükşehir belediyesi üstlendi. Kamusal alandaki değişimin, gelişimin, sürdürülebilirliğin devamlılığı yönüyle sevindiricidir. Sağlayacağı siyasi etki yönüyle ise İzmit yerel yönetiminin, çalışmak, farklılık yaratmak, alternatiflik biriktirmek alanıyla iç içe olan çalışmalarda sergilenecek performansın etkisi kaçınılmazdır. CHP Kocaeli kadrolarının ortaya çıkan dinamizmle bütünleşebilecek birikime, deneyime sahip olmasına rağmen kendisi aşıp yeniden üretebilecek yaklaşımları sergileyememesiyle yüzleşmesi önemli hale gelmiştir. CHP’nin bütün üyeleriyle, sivil toplumla, halkla birlikte tartışacağı, değerlendireceği, öneriler geliştirip, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyacağı, alternatiflik biriktireceği yaklaşımları sergilemesi ertelenmemelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.