Murat Ağırel’in Sarmal’ı üzerine

Kapağında MTTB, Komünizmle Mücadele Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı gibi ilgi alanımda olmuş, şahsım ve yakın çevremde iyilik ve faydalılık amaçlı kurumlarımızın yazılı olduğu bu kitabı merak ve ilgi ile okudum. Buradaki verilen bilgiler, yapılan tespitler insanı düşündüren, üzen ve sarsan hususlar... Tabii ki ayrıca doğruluğu oranında ibretlik!

            Benim gibi çocukluğu dindar bir çevrede, gençliği ülkücü hareket içinde(1974 Ankara Tıp Mezunuyum) milliyetçi-muhafazakar değerleri bilip-öğrenmek ve savunmak ideali ile geçmiş ise bu bilgiler daha da sarsıcı oluyor.Bu duruma bir de 2001’de erdemliler hareketi olarak başlayan,’’ (3Y) Yokluk, Yasaklar ve Yolsuzluk’’ ile mücadeleyi hedefleyen bir siyasi hareket olan AK Partinin ilimizdeki kurucularından olup 2009’a kadar  bu partimizin mutfağında faydalı çalışmalarla geçti ise hüzünlenmemeniz mümkün değil...

            Bu  kitaptaki bilgi ve  tespitlerin  o günlerin şartları içinde, farklı cephelerden de bakılıp yorumların ona göre yapılması gerekir inancındayım.Şöyleki 1950’lerin çift kutuplu dünyasında Batı-Doğu yarışı ve kavgası var. Rusya’nın  boğazlarımız dahil bizim doğu sınırlarımız ile ilgili hevesleri,  Anadolu Türklerindeki düşman kavramında öncelikle ‘’Moskof’’un olması,Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kuruluşu ile daha da hızlanan batı bloğu içinde olma hassasiyetlerimz...Tenkitlerinizdeki komünizmle mücadele derneklerimizin ve bu derneklerdeki çalışmalara katkı verenlerin tercihlerinin pekde yanlış olmadığını düşündürüyor.

            Altmışlı yıllarda başlayan ve yetmişli yıllarda derinleşen ve  zaman zaman içinde de olduğumuz milliyetci-muhafazakar-devrimci kavgalarının arka planlarını o günlerde, bu günki gibi görebilmek ne kadar mümkündür? Samimi duygularla yapılan  o çalışmaların- bu kavgaların görünmeyen yüzünde gizli ajan çalışmalarının-kışkırtmalarının,yönlendirmelerinin olduğunu görememek!..Buralarda devletimizin vatandaşını yeterince bilgilendiremediği gerçeğini görmemiz ve unutmamamız gerekir düşüncesindeyim. Yakından tanıdığım ve birlikte çalışmaktan mutlu olduğum, bilebildiğim kadarı ile hiçbir yanlışları olmayan Prof.Süleyman Yalçın, Prof.Nevzat Yalçıntaş, Prof.Ayhan Songar, Ahmet Kabaklı, Mustafa Yazgan, Prof Dr.Turan Yazgan, Prof.Sabahattin Zaim gibi isimler 80’li yıllardan sonra bizlere rehberlik yapmış isimler... 1985’de kurduğumuz Kocaeli Aydınlar Ocağı’mızda üyelerimizin ve halkımızın temel insani değerleri bilip öğrenmesi ve yaşaması yönünde muhtelif kültürel çalışmalar yaptık. Yerli ve milli olarak  bilip inandığımız değerleri ve davranışları öğrenip, geliştirip hayatımıza kazandıran çalışmaları bu çatı altında sürdürmeye çalıştık. Bu çalışmalarımız sürecinde İlim Yayma Derneği gibi, MTTB gibi, dini hassasiyetler gereği kurulmuş olan yerel derneklerle de müşterek çalışmalarımız olmuştur. Ayrıca muhtelif gruplarla milli ve dini duyguların doğru anlaşılması ve doğru yaşanmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerimiz de mevcuttur. Bu faaliyetlerimizin tamamında kendi özel imkanlarımız kaynak olarak kullanılmış, devlet malının hak edilmediğinde asla alınmayacağı, istifade edilmeyeceği anlayışı ile hareket edilmiştir. Bu çalışmalar imece usulü ile yürütülmüştür.Kul hakkının önemi  devlet malı için daha da geçerli olduğu unutulmamıştır.Bu sebeple kitaptaki bazı tespitler bizler için daha iç acıtıcı olmuştur.

            Diğer bir husus Ensar Vakfının durumudur.Daha öncesi Hak Yol Vakfı olarak bildiğim bu gurubun da,diğer bazı dini guruplar gibi halka yansıyan yüzü, yardımlaşma ve bu yardımlaşmanın getirdiği imkanların başta eğitim olmak üzere ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına-ulaştırılmasına aracılık yapan,yaptığına inanılan yerlerdir. Konya olayı tabiki kabul edilebilir olmayan yüz karası bir durumdur. Böyle bir ayıbın genelleştirilmesi, tüm benzeri çalışmalar yapan kurumlara şamil imiş gibi kabullenilmesi, gösterilmesi doğru değildir. Burada da devlet kurumlarımızın denetim ve konrol sistemlerindeki eksikler, yetersizlikler üzerinde durulmalıdır düşüncesindeyim.

            TÜGVA, TÜRGEV, OKÇULAR VAKFI gibi kuruluşlar keşke böyle devlet(!) destekli, zoraki bağışlarla büyütülmüş ve çok büyük mali imkanlara kavuşmuş yerler yerine üye ve yöneticilerinin bağış ve imkanları ile yaşayan-yaşatılan yerler olsa idi...Devletin Kredi ve Yurtlar Kurumu gibi kurumlarımız varken   yerel yönetimlerimizin  bağış ve imkanları buralara yönlendirilmese idi. Bu vakıflar zoraki yönlendirilen bağışlar ve imkan paylaşımı kokan maddi imkanlarla beslenmemiş olsalardı. O zaman yapılan ve iddia edilen hizmetleri çok daha halisane karşılanır ve hüsnü kabul görürdü.

            Sarmal kitabının muhtevası okuruna farklı bakış katıyor. Bence en önemlisi Devlet kurumlarının kurallarınca çalıştırılmadığında doğruların azaldığı yanlışların artarak kötü bir yönetime dönüştüğünün anlaşılmasıdır. Bazı insanların ve sivil toplum kuruluşlarının ekonomik güç olarak büyüyebildikleri ama moral değerlerin kaybedildiği, güvenilirliklerinin tahrip olduğudur. Siyasetin devlet imkanları üzerinden zenginleşme yolu olarak kullanılmasının kolay ve uygulanır hale gelmesinin vakıfçılığın, dernekçiliğin ana misyonuna büyük zarar vereceği, verdiği gerçeğini göstermesidir.

            Başta siyasetçilerimiz olmak üzere yöneticilerimizin demokrasimizi kuvvetlendirmek için Devletin kurumsal davranışını güçlendirmek yönünde kontolü kolay,uygulanabilir kuralları hayata geçirmeleri gerektiği anlaşılıyor. Devlet imkanlarının yönetime gelenler tarafından ganimet malı gibi kullanılabilmesinin doğru bir bir yönetim şekli olmadığını görmemiz ve bu çıkmaz yolun çok kötü bir yönetim tarzı olduğunu artık görmemiz gerekiyor.

Kitabınızın ve yasaklarınızın bu yönde uyarıcı bir rol yapması dilek ve temennilerimizle..

 Dr. H.İbrahim KAHRAMAN

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar H.İbrahim Kahraman - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ELEMAN ARANIYOR

YAPIŞTIRICI SATIŞI KONUSUNDA ÇALIŞACAK ELEMAN aranıyor lkirikoglu@lefa.com.tr  adresine CV   gönderilmesi rica olunur

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR

Torna ve Freze makinası operatörlüğü ve tesviye personeli için yetiştirilmek üzere en az meslek lisesi mezunu , askerliğini tamamlamış personel alınac...

TEL : 0 262 373 63 64 CEP : 0 544 29 30 64

BAY VE BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Firmamızda çalışacak Ön muhasebe tecrübesi olan BAYAN ELEMAN ve VASIFSIZ BAY ELEMANLAR aranıyor Kartepe

Tel: 0530 645 24 60

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASI

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASIBelsa Plaza Yan SokağındaKarabaş Mah. Ihlamur Sk. No: 2 Kat :1

Tel: 0533 529 97 56

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD MÜHENDİSLİK (DİLOVASI)KAYNAK- İMALAT- MONTAJ USTALARI ve YARDIMCI ELEMANLAR arıyoruzDolgun Ücret- Servis Pendik- Tuzla- Gebze- Körfez- Derince- İzm...

Tel: 0541 792 41 53

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

YIKAMA YAĞLAMA PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe bölgesinde faaliyet gösteren işyerimize YIKAMA YAĞLAMA BİLEN PERSONEL  aranıyor

Tel: 0536 869 32 60

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1029 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE DÜ...

0532 565 84 97 - 0553 101 47 05

ANATOLİA MASAJ

ANATOLİA MASAJYenilenen yüzümüz ile hizmetinizdeyiz

Tel: 0536 272 39 99

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29