Emaneti yüklenen İslam ümmeti Kur’an’a teslim olmalıdır

İslam dinine, Kur’an’a ve Peygamberimiz Hz. Muhammed”e (s.a.v) edepsizce hakaretlerde bulunan, alçaklıkta sınır tanımayan Hıristiyanlara ve ırkçı siyonistlere, anlayacakları dilden hadlerini bildiremiyorsak, bilelim ki suç bizdedir. Birinci suçumuz, Kur’an ve sünnete göre hareket etmeyişimiz. İkinci suçumuz, ırk, dil, renk, mezhep, cemaat, tarikat, parti gibi şeylerle tefrika fitnesine alet olmamız. Üçüncü suçumuz, maddi ve manevi cephedeki tembelliğimizden dolayı, şer güçlerin maddi güçlerinden korkmamızdır.

İslam dinine terör dini diyen, Kur’an’ı kerim yakan, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) küstahça hakaret eden edepsizlere hadlerini bildirmek sanıldığı kadar zor bur iş değildir. Bu görevi başarılı bir şekilde yerine getirmek için, ilk şart İslam ümmeti olarak Kur’an ve sünnete teslim olmalıyız. İkinci şart, maddi ve manevi güçlerimizi birleştirmek suretiyle zalimlere karşı birlikte hareket etmeliyiz. 

 İslam dinine, Kur’an’a ve Son peygamber Hz. Muhammed’e inanmayan şer güçler, istedikleri gibi alçakça hakaretler yaparlarken müslümanların imanlarını ve inançlarını küstahça istimrar ettiklerini unutmamalıyız. Müslümanların tüm peygamberlere ve ilahi kitaplara inandıklarını iyi bilen zalimler, kendi dinlerine hakaret edilmeyeceği düşüncesiyle edepsizce hakaretlerine devam etmektedirler

İslam ümmeti bu çirkin istismarı kırmak ve edepsizlere hadlerini bildirmek için,  İlahi kitap olan Tevrat’ı ve incili bozarak, uydurma bir din haline getirerek, hâşâ Hz. Üzeyir’in ve Hz. İsa’nın Y. Allah’ın oğlu olduğunu söyleyenler, Yüce Allah’a karşı isyan eden en büyük terörist olduklarını yüksek sesle ifade etmeliyiz.

 Bu özet girişten sonra insanoğlunun yüklediği emanetin değerini kısaca arz etmeye çalışalım.  Yüce Allah (CC) şöyle buyuruyor. “ Eğer biz bu Kur’an’ı bir dağın üzerine indirseydik, elbette sen onu, Allah korkusundan başını eğmiş,  çatlamış görürdün. Bu misalleri insanlara tefekkür etsinler diye veriyoruz.” (Haşr21)  “ Biz o emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de, onlar bu emaneti yüklenmeye yanaşmadılar. İnsan ise bu emaneti yüklenmekten çekinmeyerek kendine zulmetti.  Çünkü o çok zalim, çok cahildir.” (Ahzab 72)

Meselenin özünü esasını anlamadan aceleci bir karakterle, emaneti yüklenen insanoğluna, Yüce Allah (CC) adaleti ve merhameti gereği yardım edeceğini muhtelif ayetlerle bizlere haber vermektedir. Hz. Âdem den (a.s) günümüze kadar insanları uyarmak ve yardım etmek için peygamberler ve ilahi kitaplar göndermiştir.  Ahir zamanının İnsanları olarak, Rabbimize karşı nankörlük yapmamak için, âlemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber olan Hz. Muhammed’e (S,A.V.) ve son ilahi kitap olan Kur’an’a uyarsak, cehaletimizden dolayı yüklendiği emanetin hakkını vererek Yüce Allah’ın (CC) izniyle mutlu sona ermiş olacağız.

İnsanoğlu görünüş itibarıyla meçhul olmayan, özünde taşıdığı değerler itibarıyla meçhul bir varlıktır. İnsanı keremli kılan, hissedilen fakat görülmeyen, tutulmayan, ölçülemeyen ve tartılamayan Kalp, ruh, akıl ve nefsiyle meçhul bir varlıktır. İnsanoğluna verilen ömür sermayesini kullanabilmesi için, hissedilen lakin görülmeyen bu varlıkların, maddi olarak birbirleriyle irtibatlı olmaları hususunda, insan iradesinin hiçbir müdahalesi yoktur.  Meseleye manevi cepheden baktığımızda, insan iradesi, bu organların manevi yönüne müdahale ederek, ya hak yola veya batıl yola sevk ederek, şerefli kılınan insanı itaatkâr veya isyankâr kul olmasına vesile olurlar. 

 İnsanı insan yapan, fakat görülmeyen bu varlıklar için Kur’an bizlere şöyle bilgiler veriyor: “ “Ey Muhammed sana ruhtan sorarlar; De ki, ruh Rabbimin emrindendir.  Bu hususta size çok az bir bilgi verilmiştir.” İsra 85)    Kalp, akıl ve nefis iman edip, vahyin emrine göre hareket ettiklerinde insanoğlu bedenen ve ruhen mutlu ve mutmain olur. “O gün, ne mal nede oğullar fayda verir. Ancak Allah’a temiz bir kalp ile gelen başka” ( Şuara 88, 89)  “Gerçek müminler, Allah “Gerçek şudur ki, gözler kör olmaz, fakat asıl göğüslerin içindeki kalpler kör olur.” (Hac 46) “ Onlar o kimselerdir ki Allah kalplerine iman yazmış ve onlara kendinden bir ruh ile desteklemiş” (mücadele 22)]

İnsanın bedeninde var olan, kalp, ruh, akıl ve nefsin birbirleriyle irtibatlı oldukları halde, vahye teslim olmadıklarında aynı işlevi yapmazlar. Yüce Allah’a kâmil bir kul olmak için,  insanı insan yapan bu ruhani değerleri, hür irademizle Kur’an ve sünnetin emerine teslim edebilirsek büyük kurtuluşa ermiş oluruz Bedende var olan kalp ve beyin organları öldüğünde, ruh ölmeden bedenden ayrılıyor.  Ölmeyen ruh, kalpsiz ve akılsız olamayacağına göre, akıl ve kalp ruhun manevi birer organıdır. En doğrusunu Y.Allah bilir.

Akıl;  tek başına doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini, kâr ile zararı, zulümle adaleti ayıramadığı gibi doğru bir şekilde tefekkür edemez. Akıl vahyin emrine girdiği zaman hak ile batılı ayırma kabiliyetine sahip olarak, selim kalbin emrine girerek insanı batıl şeylerden uzaklaştırır. Akıl kullanılması için insana verilen çok önemli bir nimettir. Akılın kullanmayanlar şöyle diyecekler; “ Biz kulak verip dinleseydik veya aklımızı kullansaydık. Bu azgın ateşin içinde bulunmazdık derler. (Mülk 10) And olsun ki, size öyle bir kitap indirdik ki, bütün şanınız ondadır! Hala akıllanmayacak mısınız?”( Enbiya 10)

Nefis; Kötülüğü emreden benlik duygusuna sahip manevi bir organdır. “ Ben nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü nefis gerçekten kötülüğü emreder. Ancak Rabbimin rahmetiyle bağışlanan nefis hariç. Şüphesiz ki, Rabbim çok bağışlayıcıdır, çok acıyıcıdır.” ( Yusuf 53)   Âdeme secde ettin emrine ben Âdemden daha hayırlıyım diyen iblis, benlik duygusunun tesiriyle nefsine mağlup olarak lanetlenmiştir.  Hz. Âdem ve Havva işledikleri suçu itiraf ederek ve tövbe ederek Allahtan af dileyerek nefislerini mağlup etmişlerdir.  Sonuç olarak, imanın tahtı ruhani olan kalptedir.  İmanın veziri ruhani akıldır. Nefis ise,  iman ve akıl tarafından her an kontrol edilmesi gereken önemli bir bekçidir. Kalp, akıl, nefis Kur’an ve sünnetin emrinde olursa ruh mutlu olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ELEMAN ARANIYOR

YAPIŞTIRICI SATIŞI KONUSUNDA ÇALIŞACAK ELEMAN aranıyor lkirikoglu@lefa.com.tr  adresine CV   gönderilmesi rica olunur

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR

Torna ve Freze makinası operatörlüğü ve tesviye personeli için yetiştirilmek üzere en az meslek lisesi mezunu , askerliğini tamamlamış personel alınac...

TEL : 0 262 373 63 64 CEP : 0 544 29 30 64

BAY VE BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Firmamızda çalışacak Ön muhasebe tecrübesi olan BAYAN ELEMAN ve VASIFSIZ BAY ELEMANLAR aranıyor Kartepe

Tel: 0530 645 24 60

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASI

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASIBelsa Plaza Yan SokağındaKarabaş Mah. Ihlamur Sk. No: 2 Kat :1

Tel: 0533 529 97 56

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD MÜHENDİSLİK (DİLOVASI)KAYNAK- İMALAT- MONTAJ USTALARI ve YARDIMCI ELEMANLAR arıyoruzDolgun Ücret- Servis Pendik- Tuzla- Gebze- Körfez- Derince- İzm...

Tel: 0541 792 41 53

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

YIKAMA YAĞLAMA PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe bölgesinde faaliyet gösteren işyerimize YIKAMA YAĞLAMA BİLEN PERSONEL  aranıyor

Tel: 0536 869 32 60

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1029 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE DÜ...

0532 565 84 97 - 0553 101 47 05

ANATOLİA MASAJ

ANATOLİA MASAJYenilenen yüzümüz ile hizmetinizdeyiz

Tel: 0536 272 39 99

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29