Gezilip görülecek şehirlerimizden Edirne

            Edirne ülkemizin kuzeybatı köşesindedir. Yunanistan-Bulgaristan sınırımızdaki bu şehrimiz 1361'de fethedilmiş ve Osmanlı Devletimize 1365-1453 yılları arasında başkentlik yapmıştır. Romalılar devrinde de, ipek yolu üzerinde olması sebebiyle önemli bir yerleşim yeri olan bu bölge, 1361 yılında 1.Murat döneminde, Osmanlı topraklarına katılmış ve Bursa'dan sonra 100 yıl kadar süre ile başşehir olmuştur.1.Dünya savaşında Bulgarların,1920 yılında ise Yunanlıların işgalini yaşayan bu şehrimiz 1923'de Lozan antlaşması ile işgalden kurtarılır ve ülkemizin Avrupa'ya açılan kapısı olarak bugünkü konumuna ulaşır.

            Kocaeli'den Edirne'ye gidişimizde Kuzey Marmara Otoyolunu kullandık.Yeni açılan bu yol birbirini takip eden   toplam 10 km’yi bulan tünelleri ve değişik uzunluktaki viyadükleri ile önemli bir ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti  dahil 200 km’yi bulan bu ulaşım yolu 100 TL’ye yakın bir bedel yükü getirmekle beraber ciddi bir zaman tasarrufu ile rahat bir yolculuk imkanı sağlamaktadır. Silivri-Edirne  arasındaki devlet otoyolu 160 km’dir ve bu bölümde 11 lira bedel alınıyor.

            Konaklamamızda şehir merkezdeki Edirne Palas otelini tercih ettik. Burası şehir merkezinde ve görülecek birçok tarihi mekana yürüyerek gidilebilecek bir konumdadır. Ayrıca buradan tarihi mekanların ışıklandırılmış silüetlerini  pencerelerinizden seyredebiliyorsunuz. Hemen önümüzde Rüstem Paşa Kervansarayı var. Burası orijinaline uygun restore edilmiş otel-kafe-restoran olarak hizmet vermektedir. İzmit merkezdeki Fevziye Camimizin ilk yapımcısı  Mehmet Bey  Rüstem Paşanın kethudası olup bu bilgi bizim gibi Kocaelililer için ayrı bir mana ifade eder. Hemen bitişiğindeki eski cami buraya yapılan ilk büyük mabed olup dokuz küçük kubbeli bir yapıdır. İçerisindeki büyük hat yazıları ve süslemeleri Bursa Ulu Camiyi hatırlatıyor. Oradan çıkıp yakınındaki bedesteni ( alışveriş yeri) gördükten sonra 3 şerefeli camiyi görmeye gidiyoruz. Bu mabet tek kubbeli yapısı ile Osmanlı mimarisine geçişin  özelliklerini taşıdığı söylenir. Değişik şekilde yapılmış minareleri mevcuttur. Bunlardan birisinin şerefiyelerine ayrı ayrı merdivenlerden çıkılıyor olması ayrı bir özellik olup görmeye değer bir eserdir. Daha sonra şehrin  ağız tatlarından biri olan Edirne ciğerini yemek üzere Ciğerci Kazım Ustaya gidiyoruz.Farklı bir şekilde pişirilmesi özelliği ile meşhur olan bu yemeği yine Edirne'ye has peynir tatlısı ile daha da tatlandırıyoruz. Buradan şehrin simgesi olan Selimiye Camisine gidiyoruz. Bu camii ve külliyesi şehrin merkezindeki tepe üzerine kondurulmuş, bir inci misali kubbesi ve kalem gibi 4 minaresi ile görülmeye değer bir eser. 2.Selim tarafından, Kıbrıs ganimeti ile ve Evliya Çelebi'nin yazdığına göre 27760 kese akçe harcanarak yapılmıştır. Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği bu yapı 6 yılda (1569-1575) dört yüz kalfa ve on dört bin işçinin çalışması ile ortaya çıktığı bilgisi vardır. Kubbe derinliği ve genişliği Ayasofya’dan daha büyüktür. Dört minaresi de zarif bir taş işçiliği ile yapılmış olup güneydeki iki minaresinin 3 şerefiyesine üç ayrı merdivenle çıkılıyor olması ile de farklı bir özelliğe sahiptir.

            Edirne bu ve benzeri görülecek yapılar dışında birçok müzesi olan bir şehrimizdir. Selimiye Camii bitişiğinde Türk İslam eserleri müzesi var. Buranın orta bahçesinde anıt özellikli bir porsuk ağacı ve Osmanlı mezar taşları mevcuttur. Tarihi yapının odaları hat, çini, kıyafet, mutfak eşyaları, tekke eşyaları gibi geçmiş zamandaki insanların yaşantısını gösteren, hatırlatan  eşya ve minyatürlerle doldurulmuştur. Cami avlusunun batısındaki yapılarda ise dini eserler müzesi mevcut  olup burada da bölgedeki camilerden getirilen muhtelif dini esereler sergilenmektedir. Selimiye camisinin hemen doğusunda Etnografya Müzesinde ise  bölgenin tarihi geçmişi ile ilgili pek çok eser sergilenmektedir. Bahçesinde Trag ve Roma uygarlığından kalan taş ve mermerler, anıt mezarlar bulunmaktadır. Bina içerisinde ise ev eşyaları, süs eşyaları, o günün yaşantısını gösteren mumya heykeller, duvarlarda hatıra resimler, Osmanlı, Roma ve daha eski dönemin insanlarının yaşantısından izler göstermektedir. Selimiye’nin hemen kuzey batı köşesindeki tarihi bir konak Kent Müzesi olarak düzenlenmiştir. Bura da ise daha çok yakın tarihi olayların resim ve bilgilerinin olduğu yazı, belge ve eşyaları görüyorsunuz. Balkan Savaşı sonrası yaşanan göç, Yunan işgalinin sebep olduğu olaylar, Cumhuriyet dönemindeki bazı olaylar resim ve yazılı belgelerle ziyaretçileri bilgilendirmektedir. Şehre hizmet veren valiler, belediye başkanları, kurtuluş günlerinin belli başlı kahramanları yazı-resim ve onlardan kalan eşyalarla şehrin tarihine ışık tutmaktadır. Diğer bir müze Sağlık Müzesi’dir. Bu müze II.Beyazıt camii külliyesi içindedir. Bu külliye 1484-88 yıllarında yapılmış bu eserdir. Tek ve büyük kubbesi, güzel mermer işçiliği, medresesi, darüsşifası ve imarethanesi ile Osmanlı Devletinin güçlü-zengin dönemini anlatan yönleri ile önemli bir eserdir. Darusşifasında özellikle ruh ve sinir hastalarının o dönemlerde müzik, su sesi, güzel kokular ile tedavi edildiklerini gösteren bilgileri göstermesi sebebi ile bizim için ayrı bir övünç kaynağıdır. Dr. Mazhar Osman'ın hatıralarından öğrendiğimize göre devletin güçlü ve zengin dönemindeki bu övünç kaynağı bilgi yerine 1900 lü yılların savaş ortamının da getirdiği ekonomik imkansızlıklar sebebiyle bu hastaların beslenme ve giyim kuşamlarında bile büyük olumsuzluklar yaşanmış olup buradaki hastalar Cumhuriyet döneminin ilk önemli sağlık kuruluşlarından olan Bakırköy Akıl Hastalıkları hastanesine nakledilmişlerdir. Bu müze 2016 yılında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır. Ayrıca bu müze 2004 yılında  Avrupa müze ödülüne layık görülmüştür.

     Edirne şehrimiz bu tarihi eserler yanında Tunca ve Meriç nehirleri üzerindeki köprüleri, tarihi çeşme ve hamamları ile de Osmanlı dönemine ait birçok esere  ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi Kırkpınar güreşleri de bu şehrimizin Sarayiçi meydanında yapılmaktadır.Bu alanda  yağlı güreşin şöhretli pehlivanlarının heykelleri mevcut olup bunlar arasında  hemşehrimiz Ahmet Taşcı ve Aydın Demir'in heykellerinin bulunması biz Kocaelililer için  ayrı bir övünç kaynağıdır. Bu meydanın bitişiğindeki adalet  kapısı, yakın bir mesafedeki Balkan Savaşı Şehitliği (kapalı idi) gibi  ayrıca görülecek yerleri mevcuttur. Tabi ki Karacaağaç  bölgesindeki tarihi  gar binası, buradaki savaş treni, Lozan Anıtı ve müzesi de gezip görülecek yerlerdendir. Bu bölgedeki Meriç nehri kenarındaki kafe-restoranlar ise nehir manzarası ile dinlendirici ve güzel vakit geçirme imkanı sunan adreslerdendir.

            Tabi ki gezilecek yerin yönetici ve halkının ilgi ve misafirperverliği gezginler için önemlidir..Otel dahil esnaf ve halkın bu konuda dikkatli olduğunu gördük. Kolayca temin edilen haritalar dahil yazılı dokümanlara halkın ve esnafın güleryüzlü samimi davranışları eklenince hem güven artıyor hem de bu şehre yapılan gezi daha da unutulmaz oluyor. Sınır komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan'dan oldukça fazla insanın gelmesi bu şehrimize ayrı bir zenginlik katmaktadır. Dönüş öncesi hediyelikler almayı ihmal etmiyoruz. Edirne'nin meşhur bademli kurabiyesi, badem ezmesi, hardaliyesi, peynir tatlısı v.s. alınıp götürülecek ağız tadı hediyeliklerindendir.

            Sağlık içinde gezip görmenin bereketini yaşamanız dileklerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar H.İbrahim Kahraman - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Kazim Bayari - Sayın Dr. Halil İbrahim KAHRAMAN

Ben bir Edirne'li ve Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bşk. olarak size teşekkür ederim. Çok güzel özetlemiş ve anlatmışsınız. Kaleminiz kırılmasın. İyi çalışmalar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 14:40
02

Burhan Akçin - İbrahim bey Edirneye çok kez gittim,gezdim,turneler yaptım ama sizin anlattığınız kadar ayrıntılı yaşamadım.Çok bilgilendirici bir makale teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 12:58
01

Bedri Akçay - güzel tespitler dr. bey iyi günler dilerim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 14:44

PERSONEL ARANIYOR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde: 1) ARGON-ELEKTRİK BİLEN KAYNAKÇILAR   2) GAZALTI BİLEN KAYNAKÇILAR alınacaktır. Maaş+Yol+Yemek Çalışma sa...

İLETİŞİM: 0262 349 49 19

SERVİS ŞOFÖRÜ ARIYORUZ

Üçyol,Yenişehir, Yahyakaptan ve Yuvam bölgelerinde 30 kişilik midibüs SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor. 

TEL: 0532 353 27 00

ELEKTRONİKÇİ KALFA, FREN USTASI ARIYORUZ

Egemen Otomotiv çalışacak ELEKTRONİKÇİ aranıyor. (Emekli olması önceliğimizdir) Ayrıca KALFA, FREN USTASI arıyoruz. İstasyon mah. Çilem sok. No:1-j...

TEL:0546 650 41 60-TEL:0554 718 07 15

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarlaMerkez-Derince

Tel: 0533 261 45 90 - 0 262 223 41 90

TORNA VE FREZE’DEN ANLAYAN USTALAR

Eraska Makine Mühendislik’e TORNA VE FREZE’DEN ANLAYAN USTALAR alınacaktır  İzmit Sanayi Sitesi 

Tel: 0530 223 88 86 - 0537 397 71 10

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

E sınıfı ehliyetli Gölcük ve çevre ilçelerde ikamet eden TIR ŞOFÖRÜ aramaktayız 

Tel: 0533 373 27 36

MERT EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 750 TL

Tel: 0532 552 53 08 0262 322 23 70

BAY BAYAN VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

MONTANAYurtiçi- yurdışı seferlerimiz için BAY BAYAN VASIFLI-VASIFSIZ ELEMANLAR alınacaktırTel: 0216 773 05 530533 317 53 900533 312 68 750533 314 10 8...

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29