Kentsel dönüşüm kolektif aklı gerektiren bir çalışma

Kentsel dönüşün bir süreç yönetimidir demiştik. Kentsel dönüşüm aktörleri dönüşüm sürecini uygularken bir örgütsel yapı içerisinde hareket ederler.

Amaç, bir ada veya mahalle bazlı kentsel dönüşüm projesini hangi örgütsel yapıyla gerçekleştirebiliriz.  Kentsel dönüşüm çok aktörlü bir takım çalışmasıdır. Takımla süreci uzlaştırırken çözüm odaklı olmasına dikkat edilmelidir. Burada amaç görevleri şubelere bölerek uygulamayı gerçekleştirmeye çalışmaktır. Aynı ve benzer görevler bir şubede toplanmalıdır.  Birbirlerini tamamlayan işbölümü ve işbirliğine dayalı operasyonel sorumluluğu olan bir örgütsel model ile kurumsal örgüte yeni bir kimlik kazandırılmalıdır.

Yerel yönetimlerin kentsel dönüşüm örgütsel yapısını incelediğinizde, değişik uygulamalarla karşılaşabiliyoruz.

Kentsel dönüşüm sürecini düşündüğünüzde süreç- görev eşleştirmelerinde, nasıl insanlara iki beden dar bir elbise giydirilmeye çalışılıyorsa, kurumsal kimliğe de iki beden dar bir örgütsel elbise giydiriliyor.

Alt birimlere görevler veriliyor ama yetki konusunda cimri davranıldığını görebiliyoruz.

Bu da örgütün hızlı hareket etme kabiliyetini ortadan kaldırıyor. Örgütün yaratıcılığını sınırlandırıyor. Otorite basamaklarında aşırı kontrole vurgu yapan bir alışkanlığı ortaya çıkarıyor.

Bunun sonucunda örgütün alt kademelerinde sorumluluk almadan kaçınma davranışı gelişiyor. Stratejik kararlar da kentsel dönüşüm takımının etkinliği azalıyor.

Sizin için hep başkaları düşünüyor. Siz sadece verilen talimatı yerine getiriyorsunuz.

Kentsel dönüşüm kolektif aklı gerektiren bir çalışma.

Bireysel korkularla sınırlanabilecek bir yapı değil.

Bu öğrenen organizasyon kültürüne uygun bir uygulama biçimi değildir.

Kurumun performans kültürü yol haritasına yardım etmez. Ulaşılması düşünülen 10 yıllık iş hedeflerine böyle dar bir örgütsel yapıyla ulaşamazsınız.

Sadece sınırlandırıcı olursunuz.

Kendi çimlerinizi biçersiniz.

İki beden dar örgütsel organizasyonlar daha sonra paranoid örgüt kültürüne dönüşebilir. Aşırı personel sirkülâsyonu, yanlış anlama, yanlış yorumlama kötü alışkanlıkları gelişir.

İşletme yönetim ilkelerine göre, iş bölümü-uzmanlaşma, bölümlendirme mi? 

Ya da aşırı merkezi bir yapı ve emir komuta mı?

Karar sizin.

İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Başdanışmanı aradı

Son bir haftadır şu sütunda kentsel dönüşüm ile ilgili bir sistem sorgulaması ve swot analizler yapıyorum. Kentsel dönüşüm projelerinin gereklilikleri üzerinde duruyorum.

Bu konuda yerel yöneticilerimizin sorumlu bulundukları şehir ve kasabalarda kentsel dönüşüm projeleri konusunda daha duyarlı davranmaları, cesur adımlar atmalarını öneriyorum.

Çünkü şehirleşmelerimiz çarpık, yapılarımız riskli...

Deprem bölgesindeyiz.

Sağlam yapılara şiddetle ihtiyaç duyuyoruz.

Misal, 17 Ağustos 1999 depremi Kocaeli’ne çok büyük acılar yaşatmıştı.

Aradan 21 yıl geçti. Hala izleri silemedik. Şehirde yamuk-yumuk binalar dolu. İzmir depremi 21 yıl sonra bize çok şey hatırlattı.

Ne yazık ki, yerel yöneticilerimizin duyarsızlıkları hala sürüyor.    

Dün bu sütunda “ilçe belediyelerimizde kentsel dönüşüm müdürlüğü yok” başlıklı yazımda, Kocaeli ilindeki belediyelerimizin kentsel dönüşüm konusunda duyarsız davrandıklarını yazarken,  komşumuz olan İstanbul’un bazı ilçelerinde de örnekler vermiştim.

Misal olarak, Beyoğlu Belediyesi’nin kentsel dönüşüm proje çalışmalarında dışarıdan iştirak firmalarından hizmet aldıklarını yazmıştım.

Dün sabah gündem toplantısı yaparken cep telefonum çaldı.

Arayan İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Başdanışmanı ve aynı zamanda İletişim Müdürü İbrahim Erdoğan...

Erdoğan, eski bir gazeteci ve televizyoncu. Kanal 7 başta olmak üzere birçok televizyonda genel yayın müdürlüğü yapmış başarılı bir gazeteci ve televizyoncu...

Biraz sohbet ettikten sonra konuya girdi.

Şunları söyledi;

 “Cemalettin Bey, köşe yazınızı okudum. Kocaeli’ndeki ilçe belediyelerinde kentsel dönüşüm müdürlüklerinin olmadığını yazarken, İstanbul Beyoğlu Belediyesi’nin iştirak şirketleri üzerinden kentsel dönüşüm uygulama araçları şubesinin uzantısı olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü belirmişsin. Beyoğlu Belediyesi, kentsel dönüşüm proje çalışmalarını iştirak firmaları üzerinden yapmıyor.
 Bu doğru değil. Beyoğlu Belediyesi’nde kentsel dönüşüm müdürlüğümüz var.
Ayrıca kentsel dönüşüm projeleriyle ilgilenecek bir de belediye başkan yardımcımız var. Başkan yardımcımızın adı Şuayip Korkmaz, kendisi mimar. Kentsel dönüşüm projeleri konusunda ilçemizde başarılı çalışmalara imza atıyoruz” dedi.


Sabah İletişim Başkanı İbrahim Erdoğan bilgileri verirken, akşam saatlerinde ise İstanbul Beyoğlu Belediyesi kentsel Dönüşüm müdürü Ufuk Altunbaş aradı.
İbrahim Beyin yazı ile ilgili kendisini bilgilendirdiğini ve gün içerisinde yoğunluktan dolayı arayamadığını söyledi.
Şehir Plancısı olduğunu söyleyen Altunbaş, Beyoğlu Belediyesi’nde kentsel dönüşüm şube müdürlüğünün 2014 yılında kurulduğunu ve o tarihten bu yana faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürüttüklerini söyledi.
Ufuk Beye verdiği bilgilerden ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür ettim.
 

Beyoğlu Belediyesi İletişim Başkanı İbrahim Erdoğan, sabahın erken saatinde makaleyi okuyup beni bilgilendiriyor. Kentsel dönüşüm şube müdürü Ufuk Bey, akşam saatlerinde arayıp konu hakkında bilgi veriyor.  

Buradan gösterdikleri duyarlılıktan dolayı hem İbrahim Beye hem de Ufuk Beye çok teşekkür ediyorum. 

Benim merak ettiğim şudur;

İlimiz ile ilgili kentsel dönüşüm sistem sorgulamasını yaparken, bizdeki belediyelere özeleştiri yapmış ve aynı zamanda öneri sunmuştum. Bizim 13 belediye içerisinde kaç belediye başkanı makalemi okudu veya kaç belediye başkanı basın danışmanı yazıyı okuyup başkanın önüne koyup bilgilendirmiştir?
Bizim belediye başkanlarımız ve basın danışmanlarının hiç biri geri dönüş yapmadı.
Kentsel dönüşüm kültürleri ve bilgileri olsaydı, proje ile ilgili vizyoner bilgiye sahip olsalardı ararlardı.
Makalem içerisinde İstanbul Beyoğlu Belediyesini sadece örnek göstermiştim.
Hem Belediye Başkanı Başdanışmanı aradı hem de kentsel dönüşüm şube müdürü aradı konu hakkında bilgi verdi.
İşte aramızdaki fark budur bizim.
Yazık!
Bu duyarsızlık ve vurdumduymazlık bizim yerel yöneticilerimizde olduğu sürece biz daha çok çürük binaların altında kalacağız!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemalettin Öztürk - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Atasözü - "Aynesi iştir kişinin lafa bakılmaz". Kentsel dönüşüm konusunda görüntü verip hiçbir iş yapmayan şahsa cuk oturan bir laf.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 12:52
08

Bülent - cemalettin kardeş size teşekkür ederim yazılarınızla biz vatandaşları bilinçlendirdiniz anladığım şu yıllardır kentsel dönüşüm diyen başkanlar tarafından kandırılmışız en azından sizin sayenizde bunu öğrendik.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 12:09
07

Ahmet Şinaz - Cemalettin bey çok teşekkür ediyorum. Halkı bilinçlendirme görevini kamu adına yapmanız takdire şayan. Kocaeli de son yüz yılın yaşanmış en ciddi felaketi 99 depremidir. Kimse ders almamış siyasilerin kafası kuma gömülü bekliyor. KBB 2004 yılında tüm kocaeli Yİ kapsayan büyükşehirde kavuştu. O tarihte Kocaeli planlaması 2025 yılı hedefiyle İmar daire başkanı plan yapıyoruz dedi. Gel görki o planlar 2010 yılında âdeta işlevsiz hale geldi. Bunun müsebbibi dar düşünen planlama daire başkanlığıdır. Şehircilik Bakanlığı risk alanları hakkında rapor istediğinde Tavşantepedeki garibanların binalarını gönderdi.Sebep görsellik Adamın vizyonu bu. Evrakların bir sureti valilikte kalibre bu olunca işte boşa geçen zamanları siz düşünün Artık tehlike gelmeden öncülük KBB sonra ilçe belediyeleri sembolik değil, icraatı olan bu müdürlükleri kurmalarıdır. Bu konuda kamu oyunu aydınlattığınız için plaketi hak ediyorsunuz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 11:57
06

Rahim - değerli başkanlar ayva festivali yapın kiraz festivali yapın gül festivali yapın ama unutmayınki bu halk 3,5 yıl sonra oy festivalı yapacak tasfiye festivali yapacak halkın aklıyla alay etmeye devam edin bakalım

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 11:57
05

oğuzhan - kentsel dönüşüm müdürlüğü bile kurmayı zorunlu görmeyen kültür ve sanatı hayati önemde gören belediye başkanlarının size dönmesini beklemeyin. bir ilçe belediyesi olan beyoğlu belediyesinin beyoğlu 362 diye bir kentsel dönüşüm çalışması var suçun ve fiziki yıpranmanın yüksek olduğu bir çöküntü bölgesi adamlar o bölgeyi tarihi kimliğine uygun dönüştürdüler dönüştürüyorlar. gururla sizi ararlar örgüt yapılarını kurmuş ortaya ürün koymuşlar ya bizim belediyelerimiz bir tane bile projeleri yokki sonuçlandırsınlar onlar dönüştürse dönüştürse bürokrasisi ile bereber hitabet ve kelimeleri dönüştürürler.size dönüp ne söyleyecekler hiçi mi anlatacaklar hiç anlatılabilirmi. ha yıkımları anlatan olursa gülümseyin

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 11:40
04

Oğuzhan - belediyeyi yönetenler ve bürokrasi size niye dönemiyor biliyormusunuz cemalettin bey sizin doğruları yazmanız karşılığında şaşkınlar ve verecek bir cevapları yok.temsil ağırlamayı belediyecilik sanan bir anlayış bu kadar olur. beyoğlu belediyesinin gösterdiği duyarlılığın onda birini göstermelerini beklemeyin çünki bilmedikleri bir konuyu örgütünü bile kurmadıkları kentsel dönüşümle ilgili ne söyleyebilirler.bir nevi suçustü hali acınacak durum.bir gazeteci olarak sizi kutluyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 11:04
03

Ahmet - cemalettin bey kocaelideki belediye başkanları kentsel dönüşüm konusunda sınıfta kaldılar bu konuda çok başarısızlar bir çalışmaları yok akşama kadar caddelerde çiçek dagıtıyorlar kültürel faliyetler yapıyorlar çünkü çok yoğunlar zamanları yok galiba işin espiri tarafı bu acınacak halleri var tahir hocanın buna bir el atması lazım yoksa bu ilçe belediye başkanları rahatlarını bozmuyorlar

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 09:17
02

Gören Göz - ya izmit belediyesi cedit mahallesi kentsel dönüşüm projesi başlatmamış olsaydı ve fatma kaplan hürriıyet seçimi kazandıktan sonra bitmiş sadece8 trilyon tl hak sahiplerine ödemesi gereken para kalmış projeyi yapmak istemediğini b eyan etmese tahir başkan bitme noktasındaki projeye sahip çıkıp büyükşehire almamış olsaydı

soru şu kocaeli büyükşehir belediyesinin mahalle bazlı kentsel dönüşüm projesi olabilecekmiydi biz daha büyükşehirin mahalle bazlı proje geliştirip sonuçlamdırması için daha ne kadar bekleyecektik bu soru matematikteki integral kadar karmaşık bir soru değilmi ama cevabı basit geliştiremeyecekti.neden biliyormusunuz örgütün geçmiş performansı geleceğe ayna tutar çok yazık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 04:03
01

Responsibility - Sizin gibi duyarlı gazeteciler bu gibi önemli konuları gündeme getirmeli ve halkın ilgisini çekerek odaklanmalarını sağlamalı. Bunu yaptığınız için teşekkür ederim. Ah birde başkanlarımız ilgi gösterse ne güzel olurdu, değil mi..?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Kasım 00:18

USTA VE ELEMAN ALINACAKTIR

Ahşap palet üretiminde çalıştırılmak üzere deneyimli USTA VE ELEMAN alınacaktır. Tercihimiz Yeşilova ve çevresidir. Tel: 0541 543 41 53

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Köseköy deki yemek fabrikamızda gece de çalışabilecek Yemek dağıtımı da yapacak ŞOFÖRLER alınacaktır. Tel: 0534 084 51 21

ŞOFÖRLER VE KURYE ALINACAKTIR

Ambar kargo firmasında çalışacak, E sınıfı ehliyetli ŞOFÖRLER VE KURYE alınacaktır. Tel: 0549 808 52 70

MOTOR, MEKANİK USTALARI ARANIYOR

Forklift servisinde çalıştırılmak üzere MOTOR, MEKANİK USTALARI aranmaktadır. Müracaatlar şahsen yapılacaktır. Adres: Köseköy Sanayii Sitesi A Bl...

GÜZELLİK UZMANI VE TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Güzellik merkezine GÜZELLİK UZMANI VE TEMİZLİK ELEMANI aranmaktadır Tel: 311 22 00

SATILIK HATLI OTOBÜS

SATILIK İZMİT ŞEHİRİÇİ HATLI HALK OTOBÜSÜM PLAKALIWatsapp: 165 3547 96 942

EMEKLİ RESEPSİYON GÖREVLİSİ ARANIYOR

Çarşı merkezde faaliyet gösteren otelimize vardiyalı, esnek çalışma saatlerine uyum gösterebilecek, tercihen 45-55 yaş arası EMEKLİ RESEPSİYON GÖRE...

AVM TEKNİK PERSONELİ ALINACAKTIR

Elektrik veya mekanik bölümlerinden mezun, ilgili alanlardan ustalık-kalfalık belgesi sahibi, hizmet sektöründe deneyimli , iletişimi güçlü, AVM T...

TESLA İNŞAAT ELEMANLAR ARIYOR

Tesla İnşaat firmamızın Yenişehir Mahallesinde devam etmekte olan inşaatımızda çalıştırılmak üzere İNŞAAT KALIPÇISI VE TUĞLA DUVAR ÖRME USTALARI...

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ALINACAKTIR

Dilovası bölgesinde çalışacakFORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktırİzmit ve Gebze'den servisimiz vardırTel:0 541 363 46 62 - 0 549 786 58 05