Kocaeli/Doğu Marmara Turizmi

Kocaeli çok yönlü ve verimli bir şehir. Bu zamana kadar farklı yönleriyle tanındı ve gündeme geldi. Turizm konusu gereken önemi görmedi. Oysa iki denize kıyısı, bir gölü, şehir merkezinden 10 km. dağlara doğru çıkıldığında muhteşem doğası, alternatif turizme yatkınlığı ile Kocaeli turizmden daha fazla ekmek yiyebilir.

Bir bölgenin turizm destinasyonu olması için gerekli şartlar Kocaeli’de mevcut.  Fakat bir bölgenin turizm ile tanınması için önce bölge insanının kendi bölgesini tanıması, görmesi, değer vermesi, anlatması gerekiyor. Kendi bölgesini tanımayan insanlar elbette doğal turizm değerlerinin de farkına varamıyor.

KOCAELİ TURİZM SEKTÖR BULUŞMASI

“Kocaeli Turizm Sektör Buluşması” Kocaeli turizm potansiyelini acentelere tanıtmak için yapılan bir organizasyon. Şehrin ilgili kurumları ve turizm aktörleri birbirine destek vererek organizasyonu gerçekleştirmiş. İyi de olmuş. TÜRSAB BYK’nın ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gayretlerinin bu çalışmada çok olduğunu biliyoruz. Elbette Valilik desteği de önemli. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz toplantıda konunun önemine değinerek “Kocaeli turizmde fırsatlar sunuyor” dedi.

Bu buluşmanın olumlu yankıları ve katma değeri mutlaka olacaktır. Takip ve devamlılık şart. Yapılan planların da bu yönde olduğunun söylenmesi Kocaeli turizmi için umut verici oldu. Ayrıca, Kocaeli’ de bulunan turizm aktörlerinin topluca görmek faydalıydı.

2011 yılında Kocaeli turizmiyle ilgili çalıştay projesini yazıp, Kocaeli Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile uygulayıp sonucunda Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği’ ni şehrimizin değerli sağlık kuruluşları ve konaklama tesisleri ile kurduğumuzda Kocaeli’de turizm ve sağlık turizmi yapılacağına inanmayanlar yine vardı. On senedir bu konuda çalışmalarımızı yapıyoruz ve sağlık turisti de geliyor. Geçen yıllar içinde sadece turizm konusunda 50 civarında yazı yazmışım. 

ALTERNATİF TURİZM

Turizmi akıllarında “kum, deniz, güneş “ olarak kodlayanlar elbette Kocaeli’ de “alternatif turizm” dediğimiz birçok turizm çeşidinin yapılacağını düşünemezler. Anlamak istemeyenler bölgeyi tanımayanlardır.

Turizm konusunu anlamak ciddi bilgi ve tecrübe gerektirir. Bölgemizde bu özelliklere sahip kişiler, yatırımcılar var. Ayrıca ülkemizin genel olarak turizm potansiyeli çok yüksek. Yerin altı da,  üstü de kültür ve doğası hatta rüzgarı da çok kıymetli. Önemli olan bunları değerlendirebilmek.

Özellikle dünya Korona sonrasında alternatif turizme çok ilgi gösterecek, insanlar hiç görmedikleri yerleri görmek isteyecekler.  Sağlık turizmi ve termal turizm, 3.Yaş turizmi, kış sporları turizmi, yayla turizmi, akarsu turizmi, botanik turizmi, dağcılık, sörf turizmi,  hava sporları, bisiklet turizmi gibi bilinen ve daha da artacak olan alternatif turizm çeşitleri dünya insanlarının Korona sonrası daha çok ihtiyaç hissettiği turizm çeşitleri olacak.

Kocaeli’ de bu turizm çeşitlerin bazıları mevcut, bazıları yeni yatırımlarla sağlanabilir, doğayı bozmadan geliştirilebilir.   

Yıllardır Kocaeli’ de turizmin önemli bir potansiyel olduğunu söylüyoruz. Bilen biliyor. Katma değeri ne kadar yüksek olursa olsun Kocaeli ağır ve hafif sanayiye doydu. Bundan sonra şehrin yüzünü turizme dönmesi gerekiyor. Ayrıca sanayi Kocaeli’ye “iş seyahat turizmi” kazanımı getiriyor.

DOĞU MARMARA POTANSİYELİ

Kocaeli için önemli bir konu da Doğu Marmara bölgesi olarak işbirliği. Bu konuda defalarca yazdım. Kocaeli’yi ayrı bir destinasyon olarak düşünelim. Fakat Doğu Marmara Bölgesi’ni de bir bütün halinde destinasyon olarak görürsek bölgesel işbirliği ile kazan/ kazan formülünü uygulamak mümkün olur. Bunun için de bölge illerinin bireysellikten vaz geçip üst başlığı Türkiye ve bölge olarak düşünmeleri gerekiyor.

Unutmayalım ki insanlar ve görevler gelip geçiyor. Bölgelere yapılan olumlu veya olumsuz yatırımlar kalıcı oluyor. Bu gün karar vericiler belki 1-3-5 -10- 20 yıl sonra bu bölgede veya hayatta bile olmayacaklar. Ama aldıkları kararlar bölgelerin ve insanları hayatını etkileyecek. Geçmişte Kocaeli bir turizm şehri olarak düşünülüp yapılandırılsaydı bu gün tertemiz havasıyla çok farklı olurdu.

Biz yıllardan beri elimizden geleni bir gönüllü olarak yapıp, bölgeye katkı sunmaya çalışıyoruz. Ama ne sakalımız, ne unvanımız, ne de dayımız var. 50’ye yakın yazı ile bireysel ve diğer katılımlar ile anlatmaya çalışıyoruz. Elbette görmek isteyen görüyor. Kocaeli turizmini geniş bir penceren görüp değerlendirmek gerekiyor.

Sözün özü; Kocaeli alternatif turizm potansiyeli yüksek. Görmek ve değerlendirmek isteyene fırsat çok.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tümay Mercan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.