İktidar partisinin erteleyemeyecekleri

İktidar partisi siyasetinin kendi anlayışını ve kadrolarını merkeze alan yaklaşımına en önemli desteği MHP’nin verdiği biliniyor. MHP, iktidar partisinin aşamadığı anlayışının, yönetim sistemi olarak kurumlaşmasında da belirleyici işlevi yerine getirmişti. Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin, kuvvetler ayrımını temel alan, denge ve denetime dayanan, demokratik kurumsal sürdürülebilirlik kapsamında yürütülen “ Başkanlık “ yaklaşımıyla oluşturulamamasında etken durumundaydı. Verdiği desteği, kendi siyasi konumunun sürdürülebilirliğini sağlamak için değerlendirdiği açığa çıktı. İktidar partisi siyasetinin sürdürülemez hale sürüklendiğini kabullenip, kendisini değiştirmek, yeniden üretmek istediğini seslendiren “ reform “ yaklaşımı, MHP’yi kendi konumuyla ilgili olarak alabileceği en yüksek riski almaya taşıdı.

REFORM FIRSATI

İktidar partisinin “reform” açıklamalarıyla birlikte MHP, eski mafya lideri üzerinden yapılan tartışmaların merkezinde yer aldı. MHP, Türkiye toplumunun etkisizleştirip aştığı mafya eğilimlerinin, kendi konumunu tartışmaya açacağını değerlendiremeyecek durumda değildir. Yaptığı açıklamalarla, iktidar partisini “ reform “ yaklaşımlarıyla karşı karşıya getireceğini de bilecek durumdadır.  Kendi siyasi temsili konumunu ve Demokratik Hukuk Devleti mücadelesini tartışmaya açmayı kabullenecek yaklaşım, toplumsal dönüşüm mücadelesinde MHP’nin kendine uygun yer bulamadığını yansıtmaktadır. Bu durum, iktidar partisi siyasetinin, değişmesi, kendisini yeniden üretmesi için karşılaması gereken risk olduğu kadar, toplumsal dönüşümü sahiplenebilecek siyasete yönelim yönüyle değerlendirilmek durumundadır.

TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM İHTİYACI VE SİYASET

Türkiye, toplumsal dönüşüm döneminin en yoğun yaşandığı dönemin içerisinde. Bütün bireyler ve kurumlar toplumsal dönüşümün başarılamamasından kaynaklanan sorunlarla uğraşıyor. Dünyanın baş etmekte zorlandığı Covid-19 virüsü ve küresel sorunlarla, Türkiye’nin demokratik toplumsal dönüşüm dönemini birlikte yaşıyoruz. Herkesin, özellikle siyasetin kendi konumunu sürdürebilme yaklaşımları, bütün siyasi partileri etkiliyor. Her bireyin, her kurumun, her siyasi eğilimin önce kendi konumunu merkeze alan yaklaşımlar sergilemesi, siyasi sürdürülebilirlikleri tartışmalı hale getiriyor.

İKTİDAR SİYASETİNDE YAŞANANLAR

İktidar partisi, iktidar olmanın, sürdürülebilirliği sağlamanın en zor olduğu dönemin içerisinde.

Mücadelelerini, sağladığı kazanımları merkeze alan siyasi yaklaşımını sürdürmekte zorlanıyor. Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını her yönüyle tartışmaya açabilen, çözüm önerileri geliştirmeye çalışan yaklaşımlarla ulaştığı hakim siyaset konumu sarsılıyor. Toplumsal dönüşüm ihtiyacının zorunluluk haline gelmesi, kendi konumunu merkeze almasına katkı veren, ancak verdiği katkının karşılığı olarak iktidar partisini sınırlayan MHP yaklaşımlarını kabullenip, kabullenmemekle karşı karşıya getiriyor.

ANA MUHALEFETİN KARŞI KARŞIYA KALDIKLARI

Ana muhalefet de demokratik toplumsal dönüşüm ihtiyacının karşılanamamış olmasının ürettiği sorunlarla uğraşıyor. İktidar partisinin karşılayamadığı siyaset ihtiyacını karşılayacak demokratik kurumsal dönüşümü nasıl sahipleneceğini henüz belirleyemedi. Eski alışkanlıklar üzerinden kendi konumunu merkeze alan siyaseti sürdürdüğü için, daha iyi bir geleceğin üretilmesiyle ilgili alternatifliğe ulaşamıyor. Bu nedenle yaptığı bütün eleştiriler ve öneriler haklı bile olsa karşılık üretmiyor. İktidar partisinin veya ortağının yaptığı suçlamaları, eleştirileri, mesajları aşacak, daha iyi bir gelecek beklentisiyle oluşturulacak gündemi belirleyemiyor. Toplumsal dönüşüm ihtiyacının zorunluluk olarak ortaya çıkardığı beklentileri sahiplenemiyor. İktidar partisinin, kendi anlayışını merkeze alan yaklaşımlarıyla, reform için seslendirdiklerinin yeterince anlaşılmasını sağlayamadığı için alternatif siyaseti biriktiremiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.