Asya Tur markası ve siyasette atalet...

Biliyorsunuz kentimizin en önemli markalarından birini yaratanlardan biri olan Asya Tur markasının yaratıcısı Sayın İbrahim Bezci geçen hafta yakalandığı virüsten dolayı vefat etti. Allah rahmet eylesin…

Kentimiz için bir zenginlikti İbrahim Bezci.

Bu dünyada en zor şey marka yaratmaktır. Bunu başarmıştı Bezci, turizm ve ulaşım sektöründe “Asya Tur” markasını yaratmak için verdiği çabayı yakından takip eden biriyim.

Markaları yaratmak zor olduğu gibi onları sürekli ve istikrarlı bir şekilde korumak da büyük çaba gerektirir. Ama maalesef İbrahim Bezci tırnaklarıyla yarattığı Asya Tur markasının içsel ve dışsal nedenlerle iflasına da şahit oldu.
İşletmesini kurumsallaştırmak için verdiği çabayı Kocaeli halkı şahit oldu.
Örgüt içi ataleti ortadan kaldırmak ve markasının sürekliliği ve istikrarını korumak için her şeyi yaptı.
Yeni araçlar aldı. Profesyonel insan kaynağı yaratmaya çalıştı.
Kurum içi kültürü Asya Tur vizyonuna uyarlamak için değişimler denedi.
Teknik servis hizmetlerini başarı ile sunmak için tesisler kurdu, kurumun etki alanını genişletmek için yeni ulaşım hatları açtı personel eğitimi için eğitim departmanı kurdu.
Ama bir türlü olmadı.
Buna birde 2001 krizi eklenince, mali yapıda bozulmaya başladı.
Sonuçta Asya Tur markasının faaliyetlerine istemeden de olsa son vermek zorunda kaldı.
Gözü gibi baktığı şirketinin ellerinin arasından kayıp gittiğini gördü.

Yıllar sonra Asya Tur markası el değiştirdi. İbrahim Bezci ailesinden; Demokrat Kocaeli Gazetesi ve Genç Tur’un sahipleri olan Genç ailesine geçti. 
Kocaeli’nin bu markasını şimdilik baba Ali Genç, çocukları Niyazi ve Kadir Genç sürdürüyor. İnanıyorum ki bu değerli markayı Genç ailesi yüceltmeyi başarır.

İşte örgütsel yapılar böyledir. İçsel ve dışsal nedenlerle istemeden de olsa atalet ve diğer bazı nedenlerle bozulmaya başlar.

Değişimi başarabilenler ayakta kalır, istemeden de olsa değişime ayak uyduramayanlar ise ayakta kalamazlar.
Düşleriniz yarım kalır.
Boşuna dememişler “hayalleri olanlar asla uyumaz” diye.


Şirketlerin yaşam ömürleri gittikçe azalmaktadır. 85 yıl önce ortalama şirket ömürleri 65 yıl iken, bugün 20 ile 15 yıl arasına düşmüştür.
İşadamlarının çocuklarına miras olarak çok büyük bir şirket bırakması da kurumsallaşmış bir şirket bırakması da şirketlerin sürdürülebilir başarısı için yetmiyor.

Çözüm ise hızlı düşünüp esnek hareket edebilen çevik şirketler oluşturabilmektir.
Bu yüzden günümüzde marka oluşturmak daha zordur.

Uzun ömürlü şirket olmanın sırrı büyük olmaktan değil, çabuk olmaktan geçiyor.

Peki, ticari yaşamlardaki şirketlerin çöküntü döngüsü veya yaşam döngüsü nasıl oluyor? Nasıl atalete düşüp ölüyorlar, çevik çalışan bir şirketin büyümesi, kurumsallaşması en sonunda atalete kapılıp yok olması ya da tam bu noktada özüne dönüp güçlenmesi Kurumsal Yönetim Döngüsü Yönetimi Uzmanı Yitzhak Adizes tarafından mükemmel tanımlanmıştır.
Şirketin flört dönemi dediğimiz hayal kurma ve hedefler koyma dönemidir.
Sonra bebeklik döneme girilir sonuçlara odaklanılan dönemdir, daha fazla iş ve para dönemi bir sonraki dönem sıçrama dönemidir.

Büyük yatırımlar için risk alınan dönemdir, yani büyüme aşaması. Ergenlik dönemi şirketlerin kontrol dışı büyümenin problemlerini yaşar.
Yöneticiler arasında mücadele güç savaşları dönemidir, o kadar yönetimde güç
savaşları artar ki müşteriye ayıracak zaman kalmaz.

Mükemmellik dönemi şirket için her şeyin iyi gittiği dönemdir.
 Vizyon, disiplin, denetim, esneklik uyumludur. Sonraki dönem duraklama dönemidir. Organizasyon hala güçlüdür ama çevikliği azalmıştır, yaşlanmanın belirtileri görülmeye başlar.

Aristokrasi bir sonraki dönemdir. Bu dönemde ofis içinde büyük odalar kırmızı halı unvan elbiseler gibi statü sembolleri önem kazanır.

Suçlama dönemi bu başarısızlığı başkasına atma aşamasıdır, kimse sorumluluk ve risk almaz.
İşletmeler ya da şirketlerde çöküntü döngüsü böyle çalışır.

Siyasette kurumsal atalete örnek vermek için İstanbul seçimlerini seçtim.

İstanbul, yıllar sonra Ak Parti iktidarından CHP iktidarına geçti.
Büyük bir değişim yaşandı. Bunu AK Parti açısından bir kurumsal atalet hali olarak algılıyorum.

Sebebine gelince bunun en büyük nedeni olarak, uzun yıllardır kendi ellerinde olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi konusunda oluşan örgüt içi bir özgüven illüzyonuna kapılan örgüt kültürünün oluşmasına bağlıyorum.

Her zaman inandığım bir şey var, “kendinizi en güçlü hissettiğiniz an en zayıf anınızdır” diye boşu boşuna söylememişler.
Aşırı özgüven, örgüt içi bir kurumsal atalet halidir. Odağınızı disiplinden bir an ayırırsanız başınıza felaket gelme olasılığı yüksektir.

İstanbul seçimlerini analiz edelim…

İlk olarak seçim bölgelerinin bazılarında müşahit eksikliğinin ortaya çıkmasını televizyonlardan duyduk. AK Parti gibi örgüt içi disipline önem veren bir kültür, İstanbul seçimlerinde aynı performansı sergileyememişti.

Seçimi kazanacaklarına olan inançları ve özgüvenleri onları fena halde atalete sürüklemişti. Bu durum teşkilatta gevşeklik olduğuna dair kitlelerde bir kanaat oluşmasına yol açmıştı.

Her seçim bölgesinde seçim sonuçlarının sayımında yapılan usulsüzlükler örgütün bu konuları öngöremediğini ortaya koymuştur. Sandık görevlilerinin eğitimleri konusunda gevşek davranıldığını ve adanmışlığın azaldığı konusunda bir algıya sebep olmuştur.


2004 ruhuna uygun takım çalışmasının yerini bireysel çabalar almış, örgüt kültürü bireysel bakış açıları farklarının çekişmelerine sahne olmuştur.

Örgüt içi kırgınlıklar, seçmenin davranışının değişimine sebep olmuş.
 Liyakat ve eşitlik konusunda yaşanan korumacılık kültürü seçmenin üzerinde olumsuz bir etki yaratmış.
Bazı seçmenler çok sevdikleri partilerine ders verme davranışını sergilemişlerdir.
Bunu şuradan görmek mümkün İstanbul Büyükşehir’de AK Parti üstünlüğü var ama başkanlık seçimi, seçmenin davranışını değiştirmiş.
Farklı tercihlerde bulunan seçmen sayısı artmıştır.

Siyasette ve ekonomide örgütsel ataleti ortadan kaldırmak için iki şeye ihtiyaç duyarsınız; stratejik çabukluk, operasyonel çeviklik ve hızlılık…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemalettin Öztürk - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Magic - İstanbul a komşu, Avrupa ya geçiş güzergahında göç alan bir şehiriz, kentsel dönüşüm çok önemli, fayın üstündeyiz zemin ve deprem çok önemli, fakat ikisininde daire başkanlığı yok. Daha kötüsü kimin elinde yönetiliyor. Gelde üzülme

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 19:22
04

Yeşil Işık - Bu gidişle İBB nin başına gelen, KBB binde başına gelecek, başkan bir an önce müdahale etse iyi olur, yoksa ilizyon devam eder

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 13:32
03

4141 - gençliğimizin markasıdır asyatur. az tatillere otellere turlara gitmedik. sarı civciv otobüsleri tekrar yollar da görsekte eskisi gibi nostaljisi yoktur . birde daha sonra akp li efetura tanınan ayrıcalıklar ve yaratılan tekelcilik diğer ulusal firmaları bitirdi.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 10:17
02

Serkan - ak partide garip işler oluyor istanbulda seçimi kaybetmiş il yönetimi hala iş başında ama burada seçimi kazanmış il başkanı abdullah eryarsoy görevden alınıyoril yönetimi değiştiriliyor.bir partide liyakat ve eşitlik kaybolmuşsa o parti kan kaybediyor demektir.yazınızda da belirttiğiniz gibi korumacılık varsa adalet yoktur sizi tebrik ederim yazınız büyük cesaret

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 10:11
01

Kadir - ibrahim bezci şehrin bir zenginliğiydi ama şirketini iyi yönetemedi inatcı biriydi.iyi biriydi yardımseverdi ama duygusal biriydi korumacı tutumu onu çok zorladı

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 09:06

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

(Tercihen şoförlüğü olan) MOBİLYA USTALARI ARANIYOR İmalat Ve Montajda Çalışabilecek Mobilya Ustaları Aranıyor MAAŞ+YOL+YEMEK+SGK TEL: 0532 738 11...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR ALINACAKTIR

LPG tanker imalatında çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR alınacaktır. Harsan Tanker Treyler Sanayi Mah. Meşale Sok. No : 17 İzmit 0262 335 50...

ORKA GROSS MARKET ELEMANLAR ARIYOR

ORKA GROSS MARKETBünyemizde çalışacak KASİYER- REYON GÖREVLİSİ- SEKRETER- MANAV- MUHASEBE- DEPO SEVKİYAT ELEMANI ve GRAFİKER ELEMAN alınacaktırTel: 05...

ATOMİC MUTFAK BANYO PERSONELLER ARIYOR

ATOMİC MUTFAK BANYO Derince Mobilya Fabrikamızda çalışacak Sanat okulu mobilya bölümü mezunu araç kullanabilen askerliğini yapmış bilgisayar kullanabi...

BAY-BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR

İzmit Merkez unlu mamüller Mağazamızda görevlendirilmek üzere; 30 Yaş üstü BAY-BAYAN ELEMAN alınacaktır Tel:0262 311 64 75 - 0 532 691 46 28

DEVREN KİRALIK/SATILIK

Lokanta ve Restoran 430 m2 - 1,5 kat  Şehrin en nezih semtinde Tel: 0532 364 05 83

BORÇEL MÜHENDİSLİK ELEMANLAR ARIYOR

BORÇEL MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ Mekanik tesisat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza taahhüt ve mekanik bakım işlerinde çalışacak Fabrikalarda çalışma...

USTALAR ARANIYOR

Mutfak dolabı imalatından ve montajından anlayan USTALAR ARANIYOR Metretül hesabı çalışabilir.4.000 TL Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek Uzuntarla- Kartepe ...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1099 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI-HIR...

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29