Ev hanımlarına 500 TL maaş verilmeli

Milyonlarca annelerin beklediği bu makul taleplerini, iktidar partisinin yetkililerine arz ediyorum. İktidar partisi bu hususta bir çalışma yapmalıdır.  Çalışan annelere, maaşları haricinde doğum, süt, evde çocuk bakımı yardımı yapılırken, ayrıca doğum ve süt izni, yarım gün çalışma hakkı verilirken, bağ ve bahçesi olan olmayan, devletin resmi ve sivil kurumlarda çalışmayan annelere işsizlik maaşı verilmelidir.

Kendi tarlasında veya başkalarının tarlalarında,  bahçelerinde çalışarak, devletin ekonomisine büyük katkıları olan elleri nasırlı annelerimize, öğrenci olan, olmayan 18 yaşını doldurmuş bay bayan işsiz gençlerimize, imkânlar ölçüsünde, düzenli bir şekilde maaş bağlanmalıdır.    

Sözünü ettiğimiz bu kesime işsizlik maaş ödeme hususunda, kalıcı kaynak bulmak için, mevcut imkânlarını çok fazla zorlamadan çözüm bulunmalıdır. İktidar partisi bu konuyu gündemini almalı, meseleye bir hal çaresi bulmak için, siyasi partilerle istişare etmelidir. Bu konuda kimlerin ne önerdikleri, meseleye nasıl yaklaştıkları, tarafsız bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalıdır.   

 Sade bir vatandaş olarak benim önerim şudur;  devletin tüm yardım fonları, sosyal yardımlardan öğrenci burslarına kadar tüm yardım fonları,  tek çatı altında ( işsizlik fonunda) toplanmalıdır. Bu fonun gelirini yükseltmek için çalışan işçi memur ve emeklilerden belirlenecek bir oranda kesindi yapılarak işsizlik fonuna aktarılmalıdır.  Çalışan memur, işçi ve emekli maaşları arasındaki aşırı farklar giderilmeli, herkese pozisyona göre maaş verilmelidir. Devletin dinlenme tesisleri satışa çıkarılmalı veya bu tesislerden istifade eden insanlara ayrıcalık tanınmamalıdır. Sivil kamplarda giden insanların ödedikleri ücret kadar ücret alınmalıdır. Bazı bürokratlara devletin verdiği maaş haricinde farklı iyileştirmeler yapılmamalıdır. Bu gibi ve benzeri yerlerden elde edilecek gelirler işsizlik fonuna gelir olarak kayıt edilmelidir. 

Benim bu teklifim daha detaylı bir şekilde ele alınır ve kamuoyuyla paylaşılarak,  halk ikna edilirlerse, hiçbir çalışan ve emekli maaşlarından yapılan kesintilere karşı gelmeyecektir tam tersine destek verecektir.  Çalışanlardan ve emeklilerden yapılacak kesindiler aynı oranda olmamalı, ailenin zaman içinde yaşadıkları değişkenlikler dikkatte alınarak yapılmalıdır.  

Bir ailede bir kişi çalışıyorsa, çocukları da 18 yaşından küçükse bu çalışandan işsizlik fonu kesintisi yapılmamalıdır.  Bir ailede eşler çalışıyorsa veya emekli iseler ve çocukları yoksa bu aileden yapılacak kesinti oranı ile bir başka ailede eşler çalışıyor veya emekli iseler ve 18 yaşını doldurmuş işsiz çocukları varsa, bu kişilerin maaşlarından yapılan kesindi oranı aynı olmamalıdır. Çalışan veya emekli olan eşlerden herhangi birine ölüm vaki olursa, eşler birbirlerinin emekli maaşına varis olmamalıdır. Emekli maaşına hiçbir geliri olmayan, eş ve işsiz olan evlatları varis olmalıdır. 

Mesela bir çalışanın veya emeklinin eşi çalışmıyorsa, 18 yaşını doldurmuş iki veya üç evladı olsa ve işleri de olmazsa, bu kişiden yapılan fon kesintisi 300Tl olsa, bu aile reisi işsizlik fonuna yaptığı katkıyla eşine ve çocuklarına işsizlik maaşı bağlanacağından aile bireyleri rahatlamış olacaktır.  Böyle bir uygulama yapıldığında, hiç bir çalışanın ve emeklinin zararlı değil kârlı olacağını düşünerek, böyle bir çalışmayı canı gönülden kabul etmiş olacaklardır.  İşsizlik fonuna gelir sağlamak için, misal olarak verdiğimiz kaynaklar ve teklif ettiğimiz 500 TL. İşsizlik maaşı, ham fikirlerdir. Bu konu sosyal bir mesele olduğu için çok teknik bir çalışma ister. Bu meseleyi de devletin yetkili bürokratları hazırlamalı siyasilerde gereğini yapmalıdır. 

Sosyal güvenlik meselesi ülkemizin kanayan bir yarasıdır. Bu yaranın kanamasını durdurmak ve işsizlik fonun gelir sağlamak için siyasi partiler birlikte çalışmalıdır. Toplumun sosyal ve ekonomik ahlakını bozan her konuyu birlikte ele alarak gerekli yasal düzenlemeleri yapmalıdırlar.  Her türlü israftan ölçüsüz tüketmekten sakınılmalıdır. Üreticiler korunmalı, hal yasası çıkarılmalı, siyasi simsarların algı operasyonlarına boyun eğilmemelidir.  Faizler düşürülmeli, vergiler adil hale getirilmeli, haksız kazanç peşine koşan,  üreticileri ve tüketicileri sömüren kişi ve kuruluşlara müsaade edilmemelidir. 

Ceza tevkif evleri yeniden düzenlenmelidir. Ceza evleri bir kapıdan girip diğer kapıdan çıkan han kapısı olmamalıdır. Ceza evleri ıslah evi olmalıdır. Ceza evine girenler, cezalarını çektikten sonra bir daha ceza evine girmeyecek şekilde ahlakı olarak eğitilmelidirler. Hiçbir mahkûm ceza evlerinde yan gelip, yan yatmamalıdır, devletin ormanlarında, tarım arazilerinde, meslek edindirme atölyelerinde çalıştırılmalıdırlar.  

 Trafik kazalarından tutunda, diğer birçok kazalara sebep olan, insan sağlığını, toplumun sosyal yapısını bozan, sarhoş edici alkollü içecekler kontrol altına alınmalıdır.  Alınacak tedbir sayesinde hastanelerin iş yoğunluğu azaltılacak maddi ve manevi kayıpların önüne geçilmiş olacaktır. 

Vatan hainlerine, bölücü teröristlere, insan katillerine, tecavüzcü alçaklara gerekli olan caydırıcı cezalar verilmelidir. Bu tiplere Müebbet, ağırlaştırılmış müebbet verilerek, fakir fukaranın verdiği vergilerle ceza evlerinde beslememelidir. Bu tipteki suçlulara idam cezası getirilmelidir. Özetle yazmaya çalıştığım işlerden elde edilecek gelirler, işsizlik fonuna aktarılarak, halkımıza işsizlik maaşı olarak yansıtılmalıdır.  

Sosyal yapımızı güçlendirmek için, Diyanet işleri başkanlığı bünyesinde zekât fonu kurulmalı, bu fonun tüm il ve ilçe müftülüklerinde şubesi olmalıdır.  Bölgenin zengin insanları kendi rızalarıyla zekâtlarını, zekât fonuna yatırmalıdırlar. Zekât veren kişiler, dilerlerse zekâtlarının kime vereceklerini fon yetkilisine bildirebilmelidirler. Böylece zekât alan, kimden zekât aldığını bilmeyeceğinden, zekât verenin karşısında ezik bir duruma düşmeyecektir. Zekât veren de zekâtını kim verdiğini bilerek gönlü rahat olmuş olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

İzmitli Ekrem - Cennet ve İzmitli 41 rumuzuyla yazan yorumcular lütfen önyargılarınızla yorum yapmayınız. bilerek konuşunuz Avrupa ülkelerinde işsizlik fonu vardır. iş veremediği insanlara bu fondan maaş bağlanmaktadır. Türkiye devletinin yıllarca ne kadar faiz ödediğin yazar çok iyi bildiğini bundan dolayı faizlerin düşürülmesini istiyor. Ak partisi faizleri %4.5 seviyesine düşürdüğünde Dış destekli FETÖ darbe girişimi olduğunu unutma

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ocak 12:29
07

alptekin - sevgili hocam önerileriniz çok güzel. hem hepimiz elhamdülillah müslümanız. zekat fonu önerisi de çok güzel. devletimizi de müslümanlar yönetiyor. fakat muhterem yöneticilerimiz nedense zekat fonu kurmak yerine milli piyango kumarıyla kendi vatandaşını kumar batağına sürüklüyor. yani demem o ki sizin bu güzel teklifinizi yani zekat fonunu malesef yöneticiler asla yapmaz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 12:28
06

Cennet - Hep bedava paradan bahsediyorsunuz?? Biz bukadar zengin bir ülkemiyiz!! Diğer gelişmiş ülkelerin hangisi bunu yapıyor örnek verebilir isiniz??

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 03 Ocak 19:49
04

Vatandaş - Bravo yazar neredeyse tüm olumsuzlukları tespit etmişsin tekrar bravo

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 03 Ocak 00:54
03

izmitli41 - Fakir fukaraya verilecek paralar dış güçlere yani faiz lobisine verildiğinden haberin yok galiba ha bu arada nekadar verildiğini bir araştır istersen küçük dilini yutmayasın sakın

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 03 Ocak 00:47
02

Aleyna - İnşallah bu yasa çıkar ya en azindan 500 lira çok ihtiyacımız var lütfen

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 02 Ocak 23:17
01

Enver kucuk - Teşekkürler mükemmel bir yazı inşallah uygulama yapılır da ülkemiz ekonomik olarak süper bir devlet olur

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 30 Aralık 23:56

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

(Tercihen şoförlüğü olan) MOBİLYA USTALARI ARANIYOR İmalat Ve Montajda Çalışabilecek Mobilya Ustaları Aranıyor MAAŞ+YOL+YEMEK+SGK TEL: 0532 738 11...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR ALINACAKTIR

LPG tanker imalatında çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR alınacaktır. Harsan Tanker Treyler Sanayi Mah. Meşale Sok. No : 17 İzmit 0262 335 50...

ORKA GROSS MARKET ELEMANLAR ARIYOR

ORKA GROSS MARKETBünyemizde çalışacak KASİYER- REYON GÖREVLİSİ- SEKRETER- MANAV- MUHASEBE- DEPO SEVKİYAT ELEMANI ve GRAFİKER ELEMAN alınacaktırTel: 05...

ATOMİC MUTFAK BANYO PERSONELLER ARIYOR

ATOMİC MUTFAK BANYO Derince Mobilya Fabrikamızda çalışacak Sanat okulu mobilya bölümü mezunu araç kullanabilen askerliğini yapmış bilgisayar kullanabi...

BAY-BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR

İzmit Merkez unlu mamüller Mağazamızda görevlendirilmek üzere; 30 Yaş üstü BAY-BAYAN ELEMAN alınacaktır Tel:0262 311 64 75 - 0 532 691 46 28

DEVREN KİRALIK/SATILIK

Lokanta ve Restoran 430 m2 - 1,5 kat  Şehrin en nezih semtinde Tel: 0532 364 05 83

BORÇEL MÜHENDİSLİK ELEMANLAR ARIYOR

BORÇEL MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ Mekanik tesisat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza taahhüt ve mekanik bakım işlerinde çalışacak Fabrikalarda çalışma...

USTALAR ARANIYOR

Mutfak dolabı imalatından ve montajından anlayan USTALAR ARANIYOR Metretül hesabı çalışabilir.4.000 TL Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek Uzuntarla- Kartepe ...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1099 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI-HIR...

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29