Başarının sırrı, olaylara merkezden bakarak doğru konuşmaktır

Herhangi bir olay hakkında olumlu veya olumsuz kanaat belirtirken, yaşanan olayın öncesini sonrasını bilmemiz gerekir.  Olayın meydana gelişini vereceği olumlu/olumsuz tahribatı kestirmek ve doğru önlem almak için olaylara merkezden bakarak doğru konuşmalıyız. Siyasiler ve yetkili bürokratlar, meydana gelen ve gelmesi muhtemel olan siyasi, sosyal, ekonomik, askeri, hukuki ve kültüre meseleleri 360 dereceden bakarak gerekli olan meşru tedbirleri almalıdırlar. 

 Olaylara 90 dereceden bakanlar meselenin bir yönünü,180 dereceden bakanlar meselenin doğuşunu ve batısını, 360 dereceden bakanılar meselenin her yönünü görürler.  Meselelere merkezden bakanlar ülke içteki hainleri görerek ona göre tedbirlerini alırlar. Ayrıca parti teşkilatlarını, devlet yönetiminde yetkili olan bürokratlarını gözden geçirirler. Merhum Dede Korkut şöyle diyor; “ Kahpe içerden olunca/ kapı kilit tutmaz oğul!/ halk içinde bozgunculuk yapan haindir oğul!” diyor. Merkezden bakan ehliyetli siyasetçiler ve yöneticiler, içerdeki kahpeyi ve haini görürler ve ona göre tedbirlerini alırlar.

Şahsi kanaatime göre19 yıldır iktidarda olan AK partililer siyasi olaylara 360 dereceden bakamadılar. Ülkeyi kalkındırmak için hep önlerine baktılar. Dıştan gelen saldırılara karşı dengeli davranırlarken, görünüşte alnı secdeni olan, dış destekli bir iç ihanetin olacağına ihtimal vermediler.   Milletin refahını yükseltmek için yaptıkları maddi hizmetlere güvenerek, milletin kendilerine destek vereceklerine inandılar.  Lakın, yıllarca yönettikleri İstanbul, Ankara ve diğer bazı şehirlerde yaptıkları hizmetlerin karşılığını rey olarak alamadılar beklemedikleri bir şekilde seçimi kaybettiler.  

  İç ve dış siyasi olaylara merkezden bakamayanlar dış destekli FETÖ’ nün bir darbe girişiminde bulanacağını tahmin edemediler. FETÖ’ nün eğitim alanındaki faaliyetleri faydalı görenler, nasıl bir akıbetle karşılaşacaklarını 15-Temmuz-2016 tarihinde alçakça yapılan darbe girişimiyle öğrendiler.  İç ve dış siyası olaylara 360 dereceden bakamayan bazı siyasiler ve bürokratlar, FETÖ ve diğer terör örgütlerin dış destekli bir iç yapılanma olduğunu, başlarına bir musibet gelmeden anlayamadılar. “ Bir musibet bin nasihatten evladır” sözünü hem siyasiler ve hem de seçmenler çok iyi düşünerek gerekli tedbirleri almalıdırlar.

 Yerel seçimlere kendi dar pencerelerinden farklı bir şekilde bakan HDP’yi ayrı tutarsak, meseleyi 360 dereceden bakamayan İYİ Parti ve Saadet Partisi,  HDP ile birlikte CHP’nin adaylarına destek verince, yerel yönetimlerin bir kısmı CHP’nin yönetimine geçmiştir. İstanbul, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, maddi hizmet yerine, yaptığı iş Mevlana’yı anma programında Kur’an ayetlerinin Türkçe okunmasına vesile olarak, 1940 yıllarda kaldığını sandığımız zihniyeti yeniden hortlatmıştır. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer de, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.)  alçakça hakaretler eden, Fransız Charlie Hebdo dergisinin yönetici ve karikatüristlerini İzmir’e davet etmiştir. Duyarlı ve ferasetli olan İzmir Valisi Sayın Yavuz Selim Köşker, Fransa’da küstahça yapılan alçaklığın İzmir vilayetinde yapılmasına müsaade etmeyerek sosyal bir hadisenin vuku bulmasına engel olmuştur. 

Siyası olayların sebep ve sonuçlarına 360 dereceden bakamayan HDP ve özelikle Saadet partisi ve İyi Partisi, Sayın Erdoğan’ı devirmek hırsıyla CHP’li belediye başkan adaylarına destek verdiler.  HDP, İYİ Parti ve Saadet partisinin mensupları, her ne sebep olursa olsun CHP’li adaylara oy verip, kazanmalarına vesile olduklarından, sözünü ettiğimiz başkanların yaptıkları olumlu/olumsuz hizmetlerinden sorumlu olduklarını unutmamalıdırlar.

Milli ve manevi değerleri ağızlarından düşürmeyenler, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın yaptığı maddi ve manevi hizmetlerini görmeden, bazı kusurları sivrilterek, özelikle Sayın Erdoğan’ a mal etmeye çalışmaları düşündürücüdür.  Sözünü ettiğimiz insanların merkezi bir bakışları olmadığından, Yapılan maddi ve manevi hizmetleri, içten ve dıştan gelen engelleri ya görmüyorlar veya görmek istemiyorlar. Nereden nereye geldiğimizi görmemek için, gözlerini kapatanlar, kulaklarını tıkayanlar, gün gelecek pişman olacaklardır.

  Milli ve yerli olduklarını söyleyenler yaşadığımız olaylara360 dereceden bakamadıklarından, kendilerini ve mensuplarını tatmin etmek, yaptıkları hatalarını örtmek için maneviyat ağırlıklı cümleler kurarak vaziyetlerini kurtarmaya çalışıyorlar.  Sayın Temel Karamollaoğlu ,  “Bizim için ahlak ve maneviyat olmaz, olmazımızdır. Biz rüşvete, yolsuzluğa geçit vermeyiz” diyor. İfadeler güzel, lakin icraat bozuk olunca halk ikna olmuyor.  

Bir yanda Mekke fethinin kutlamasını yapacaksınız, diğer yandan, ahlak ve maneviyat ilkelerine uygun olmayan yılbaşı kutlayanlarla, Kur’an ayetlerini Türkçe okuyanlarla,  başörtüsüne karşı duranlarla dirsek teması içinde olacaksınız,  bunlarda yetmezmiş gibi, fütursuzca Sayın Erdoğan’ı eleştirenlerle birlikte hareket edeceksiniz, sonra da biz ahlak ve maneviyata önem veren bir partiyiz diyeceksiniz. Bu tutumunuzu mütedeyyin insanlara izah edemezsiniz.  “O ayrı, bu ayrı” anlayışıyla izah etmeye kalkışmak, hâşâ Yüce Allah’ın diniyle alay etmek olur ki, bundan şiddetle sakınmalısınız.  

Milli görüş ilkeleriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir bayanın programına katılarak, verdiğiniz mesajlarla kimlerin ekmeğine yağ sürdüğünüzü düşünebiliyor musunuz?   Programın sunucusu hanım efendiye sorulan soruyu, hanım efendinin verdiği cevabı duyabildiniz mi?  Soru şu  “ %1 oranında bir oya sahip olan bir partinin genel başkanını neden programınıza çağırdınız?” Hanım efendinin verdiği cevap manidardır.  “ iktidar olmak için %50+1’e ihtiyaç vardır.”

Bu cevabın manasını anlayan anlamayan Milli görüşçü olduklarını söyleyen beylere soruyorum: İnancınıza karşı olan insanların sizleri dolgu malzemesi gibi görmelerini, anlayamayacak kadar basiretsiz olabilir misiniz?   Mevlana’nın şu sözünü unutmayınız “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Alaettin Köksal - Dini ve dini değerleri, inanarak yaşayanlar, tarihi şahsiyetleri oldukları gibi kabul edenler istismarcı olmazlar. Dini ve dini değerleri inanıyor muş gibi yaparak halkı aldatmaya çalışanlar ve yaşamayanlar istismarcıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 13:16
06

Cenk Cemil - @ Alaettin Köksal 05 nolu yoruma cevabı: Bize göre de; Dini istimar edenler dini yaşayanlar arasından çıkar...Dini yaşamadan, yaşıyormuş gibi görünenler istismarcı değil sahtekârdırlar !..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Ocak 10:37
04

Cenk Cemil - Sayın politikacı A.Köksal Bey, Size bir soru sormak istiyorum. Cevaplama zahmetine katılırsanız memnun olurum. Sorum şu : Bizim bu ülkemizde, din ve dince kutsal sayılan değerler politik amaçlara emellere istimal ve alet edilip kullanılıyor mu? Cevabınız "evet" ise istismar nasıl olursa din alet edilmiş olur ve nasıl olursa din alet edilmemiş olur ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Ocak 21:56
02

İzmitli Ekrem - Damat Ferit Paşa , yazarın makalesini bir daha okursan 360 dereceden bakmanın ne olduğunu anlarsın. bilmeden konuşmak doğru olmadığı gibi okumadan yorum yapmak yakışmadı. olaylara bir yönden bakarsanız yanılırsınız her taraftan bakarsanız meseleyi çok daha iyi kavrarsınız. yazar merkezden bakışı, dar acıdan geniş acıdan anlatmaya çalıştı geometri bilmezseniz de yazı okursanız anlayacağınıza inanıyorum

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 09 Ocak 00:19
01

Damat Ferit Paşa - Olaylara 360 dereceden bakmak nedir üstadım. 360 dereceden bakarsan yine aynı yere vararsın. Yakışmadı sana üstad

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 07 Ocak 23:26

YIKAMA- YAĞLAMA ve KUAFÖR

YIKAMA- YAĞLAMA ve KUAFÖR Kartepe'de faaliyetteki iş yerimize tır yıkama-yağlama ve oto kuaförü aranıyor Tel:  0536 869 32 60

AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Tecrübeli AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ aranıyor. Tel: 0543 552 74 77

ZİRAAT TEKNİKERİ VE BİYOSİDAL BELGESİ OLAN ELEMANLAR ALINACAKTIR

Mert İlaçlama Firmasında Çalıştırılmak Üzere; ZİRAAT TEKNİKERİ ve BİYOSİDAL BELGESİ OLAN ELEMANLAR alınacaktır. Tel: 0533 305 11 01

DEVREN SATILIK ÇAY OCAĞI

Gölcük Çarşı Merkez'de Tel: 0552 861 73 03 - 0535 422 99 45

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarlaMerkez-DerinceTel: 0533 261 45 900 262 223 41 90

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele' de fabrika içinde çalışacak TECRÜBELİ TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Genç Emeklide olabilir. Tel: 0533 556 58 78

KUMLAMACI ARANIYOR

Firmamız ANIL KUMLAMA bünyesinde çalıştırılmak üzere KUMLAMACI ve kumlamada yetiştirilecek elemanlar aranmaktadır.  MÜRACAT: ANIL KUMLAMA BOYA TAH.İŞL...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR ALINACAKTIR

LPG tanker imalatında çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR alınacaktır. Harsan Tanker Treyler Sanayi Mah. Meşale Sok. No : 17 İzmit 0262 335 50...

ORKA GROSS MARKET ELEMANLAR ARIYOR

ORKA GROSS MARKETBünyemizde çalışacak KASİYER- REYON GÖREVLİSİ- SEKRETER- MANAV- MUHASEBE- DEPO SEVKİYAT ELEMANI ve GRAFİKER ELEMAN alınacaktırTel: 05...

DEVREN KİRALIK/SATILIK

Lokanta ve Restoran 430 m2 - 1,5 kat  Şehrin en nezih semtinde Tel: 0532 364 05 83