Yönetim sistemi yaklaşımları

Ana muhalefet partisi, daha fazla erteleyemeyeceği, bütün sebep ve sonuçlarıyla yüzleşmeden aşamayacağı, yönetim sistemi sorunumuzu sahiplenmeye çalıştığını açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, çalışmanın ana başlıklarını, Haber Türk’te paylaştı. Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarıyla ilgili paylaşımlarda bulundu. Açıklamanın en önemli tarafı, Cumhur ittifakı dışındaki partilerin kendi içlerinde sistemle ilgili çalışmalar yaptıklarıydı. Hedeflerinin, 12 Eylül darbe hukukunu aşmak, Demokratik Hukuk Devleti’nin inşasını sağlanmak olduğunu söyledi. Son kurultayda açıklanan, Cumhuriyetimizin “ 2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” yle hedeflenen dönüşüme vurgu yapması dikkat çekiciydi.

ÇÖZMEMİZ GEREKEN TEMEL SORUNUMUZ

Türkiye’nin sahip olduğu birikim ve dinamizm aşamadığı için zaman kaybettiği, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını başarmak için yeterli hale geldi. Kısa bir süre önce, vesayet sistemi yani eski sistemin aşılması en temel sorunumuzdu. Çözülmesini ve etkisizleşmesini başarabildik. Eski sistemin aşılmasını, dışarıda bıraktığı halkın iradesi, kararlılığı ve mücadelesi sağladı. Bu durum bütün dünya ülkelerinde yaşandığı gibi doğal ve kabul edilebilir beklentiydi ve öyle de oldu. Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın temsiline ulaşan iktidar partisi, doğrularıyla, yanlışlarıyla, eksikleriyle sistemin etkisizleştirilip aşılmasında siyasi sorumluluğu yerine getirdi. İktidar partisinin yüklendiği sorumluluk onu hakim siyaset konumuna taşıdı. Ulaşılan temsili konum 20 yıla yaklaşan iktidarı sağlasa bile eski sistemin yerine, kapsayıcı, eşitlikçi, demokratik, çoğunlukçu, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını başarmaya yetmedi. Başarılarını, mücadelesini, anlayışını ve kadrolarını merkeze alan siyasete sürüklendi.

ALTERNATİF SİYASET İHTİYACI

İktidar partisi siyasetinin yetmezliğini aşacak, alternatif siyaset yaklaşımlarının ana muhalefet partisinden beklenmesi doğaldır. Ana muhalefet partisi, alternatif siyaset ihtiyacını karşılayamadı. Sürdürmeye çalıştığı siyasetini, vesayet sistemi döneminin ürettiği birikimlerle, alışkanlıklarla, sorunlarla, ihtiyaç ve beklentilerle yüzleşebilecek, demokratik kurumsal dönüştürücü siyasete taşıyamadı. Bu nedenle de kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu Demokratik Hukuk Devletinin inşasını sahiplenmekte, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil etmekte yetersiz kaldı. İktidar partisinin yanlışlarını, eksiklerini merkeze alan, katlanılamaz hale gelmesini bekleyen, edilgen, statik siyaseti sergiledi. Sorunlar, ihtiyaç ve beklentiler kapsamında sürdürülecek siyasi dönüşümü başaramadığı için büyük toplumsal dönüşümü başaracak dinamizmi temsil edemedi.  Çoğalamamasının,  güven sağlayamamasının, heyecan uyandıramamasının, alternatiflik biriktirememesinin temel nedeni toplumsal ihtiyaç haline gelen siyasi dönüşümü başaramamasıdır.

YENİ SİSTEM YAKLAŞIMLARI

Ana muhalefet partisinin açıklamaları, gecikmiş de olsa, belirsizlikleri aşmaya yetmese de, yukarıda aşağıya lider partisi yaklaşımlarıyla kurgulansa da seslendirilmeye başlanması, eski sistemle yüzleşmeye yardımcı olacağı için önemli bir adımdır. Bütün siyasi eğilimlerin önünde duran ve öncelik haline gelen temel sorunumuz, eski sistemin yerine, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının başarılabilmesidir. İktidar partisi siyasetinin sürdürülebilirliğini sağlayan ittifakın, güvenlikçi yaklaşımları merkeze alan alışkanlıklara sıkışmış olması yeni uygun sistem ihtiyacını her geçen gün yoğunlaştırmaktadır. Covid-19 koşullarının ağırlaştırdığı sürdürülebilirlik, yeni arayışların yoğunlaştığı dünya koşullarını ortaya çıkarmıştır. Türkiye içerisinde bulunduğu koşulları nedeniyle yoğunlaşan dünya şartlarından en fazla etkilenecek durumdadır. Belirsizliklerin, gerilimlerin, kamplaşmaların azalmasını sağlayamayan, sürdürülmesinde zorlanılan yöntem ve uygulamaların değiştirilmeye çalışılacağı döneme girilmiştir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.