Saadet Partisi siyasi fetret devrinden kurtuluyor mu?

Tarihi süreç içinde yaşanan iki olay arasındaki zamana fetret,   fetret zamanı içinde yaşanılan olumsuz olaylara, karışıklıklara, bunalımlı günlere ve kararsızlıklara da fetret devri denir. Tarih boyunca insanlar, fetret devirlerini dini,  tarihi ve siyasi olarak pek çok defalar yaşamışlardır.   

Meseleye dini açıdan bakarsak, Yüce Allah tarafından insanlara Hak ve hakikati tebliğ etmek ve yaşamak için gönderilen ilk Peygamber Hz. Âdem (a.s.)  ile son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.)’e kadar gelen tüm peygamberlerin arasında geçen zaman süreçlerinde fetret devirleri yaşanmıştır.  Bu sureci doğru anlayarak doğru yaşayanlar olduğu gibi, hak yoldan ayrılarak yanlışlara sapanlarda olmuştur.  İnsanların bunalıma düştüğü fetret devrinin sona ermesi için Yüce Allah  (CC)  ilahi bir kitapla birlikte insanları yeniden hak ve hakikatte davet eden peygamberler göndermiştir.   

Son ilahi peygamber olarak gönderilen peygamberimiz Hz. Muhammed’den  (s.a.v.) sonra başka bir peygamber gelmeyeceğinden,  Yüce Allah’ın (CC) koruması altında indirilen son ilahi kitap olan Kur’an-ı Kerim’in insanlar tarafından değiştirilemeyeceğinden, kıyamete kadar dinimiz İslam’da fetret devri yaşanmayacaktır.  Kur’an ve sünnet yolundan ayrılarak bunalıma ve huzursuzluğa düşen müslümanlar, kendi iradeleriyle düştükleri fetret devrinden kurtulmaları için, tek çareleri Kur’an ve sünnete sarılmaktır.  

Tarihi olarak yaşanan birçok fetret devirlerinden Osmanlı döneminde yaşanan fetret devrini kısaca anlatarak, Saadet Partisinin yaşadığı siyasi fetret devrini anlatmaya çalışacağım.  Osmanlı hükümdarı Yıldırım Bayezid Ankara savaşını kaybedip Timur’a esir düşünce ve kısa bir zaman zarfında ölünce şehzadelerin taht kavgası başlamıştır. 

Ankara savaşının galibi olan Timur, Osmanlıya bağlı olan Anadolu beyliklerini ayırarak, bağımsız hale getirdi. Osmanlı devletine kalan toprakları, beş şehzade arasında paylaştırmıştır.  Bu vahim durumu gören şehzadeler, parçalanmış bir Osmanlıyı yeniden toparlamak için bir araya gelerek anlaşamayınca kardeş kavgalarına sebep olmuşlar. 11 yıl süren kardeş kavgalarından galip gelen,  Bayezid’ın oğlu Çelebi Mehmet,  Osmanlı birliğini yeniden sağlayarak hükümdarlığını ilan etmiştir. 

27-Şubat-2011 tarihinde vefat ederek, ahirete hicret eden rahmetli Erbakan hocamızdan sonra Saadet partisi siyasi fetret devrine girmişti. Osmanlın fetret devri 11 yıl sürmüştü. Saadet Partisinin fetret devri de 10 yılını doldurmuştur. Saadet partisi yaşadığı siyasi fetret devrini bitirmek için önünde iki yol vardır. Birinci yol Saadet partisi Yeniden Refah partisiyle birleşmeli, ikinci yol millet ittifakından ayrılarak,  milli ve yerli olan ilkeleriyle cumhur ittifakına girmelidir. Saadet partisi bu iki yoldan başka bir yol arayışı içinde olursa veya millet ittifakıyla hareket ederse, siyasi fetret devrinden kurtulamayacaktır.

Milli görüşü, siyasi fetret devrine alet etmemek için, SP ve YRP, milli selamet partisi (MSP)çatısı altında yeni bir genel başkanın etrafında veya Fatih Erbakan başkanlığında birleşmelidir. Bu hususta AK saçlılar öncülük etmeli, milli görüş davasının selameti için, hiçbir milli görüşçü hissi ve nefsi davranmamalıdırlar. Bu birleşmenin güçlü olması için 1969’dan günümüze kadar milli görüş zihniyetini benimseyerek yaşayan, Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı, il, ilçe başkanlığı ve Bakanlık yapmış olan insanları bu çatı altında birleşmeleri sağlanmalıdır. 

Saadet partisi millet ittifakından ayrılarak cumhur ittifakıyla hareket ederse milli görüş zihniyetini inanarak yaşayan, siyaset ilmini bilen, Rahmetli Erbakan hocayı çok iyi anlayan adaylarla milletin karşısına çıkarlarsa, bekledikleri bir sayısal güce erişebilirler. Aynı şekilde YRP, cumhur ittifakıyla hareket ederek düzgün ve inançlı adaylarla milletin karşısına çıkarlarsa aradıkları desteği bulabilirler.  SP ve YRP cumhur ittifakıyla seçime girerek, sayısal güçlerini öğrenerek yeni bir birleşmenin yol haritasını çizerek gelecek nesillere umut olmalıdırlar.  Köpükten milli görüşçülerle yola çıkanlar, aradıkları sayısal güce ulaşamazlar.

SP ve YRP, cumhur ittifakıyla hareket ederlerse ve milletin karşısına milli görüşe inanan ve yaşayan adaylarla çıkarlarsa, bugüne kadar yaptıkları anlamsız muhalefetlerinden dolay sandığa gitmeyen veya başka partilere oy veren milli görüşçüler bu iki partiye ciddi manada destek verebilirler.  AK parti, MHP, BBP, SP, YRP ve İYİ Partinin tabanları önemli oranda aynıdır.  Sözünü ettiğimiz bu partiler ortak bir gelecek için birleşmeleri ülkenin ve milletin ihtiyacı olduğunu düşünerek hareket etmelidirler.  SP ve YRP’nin tabanı, Sayın Erdoğan’ın ve yol arkadaşlarının milli görüş gömleği çıkarmadıklarını, gömleğin üzerine takım elbise giydiklerini görüyor ve biliyorlar. Bu iki partinin yetkilileri, tabanın bu bakışını çok iyi değerlendirerek tabanlarını küstürmemelidirler.

Fetret devrine düşmek istemen siyasi partiler,  dini ve milli özlerinden,  tarihi geçmişlerin dava şuurlarından milli ve inançlı dostlarından den uzaklaşarak, şuursuz, tecrübesiz, nefsini rehber edinmiş yeni dostlar edinerek yola çıkmamalıdırlar.  Milli ve yerli bir dava ile yola çıkan AK partisi, yaşayarak edindiği tecrübeler ışığında, yol arkadaşlarını çok daha dikkatli seçmelidir. 

Fetret devrini girdiğini anlamayan Saadet partisi, kendilerinden ayrılan milli görüşçüleri ihanetle suçladılar. Gıybetlerini yaptılar, bilerek/bilmeyerek iftirada bulundular. Milli görüş ilkelerine uymayacak şekilde, yol arkadaşlarını ihanetle suçlayanlar, ne gariptir ki,  kendileri SP’den ayrılarak, yeni parti kurdular. Lakin ihanetle suçladıkları arkadaşlarından özür dileme erdemini gösteremediler.  Saadet partisinden istifa ederek, AK partisinden aday adayı olan arkadaşları Saadet partisi ihanetle ve şuursuzlukla itham ederken, AK partisi de bu arkadaşları değerlendirmedi. 

O günlerde yaptığımız çıkışımızı anlayamayan saadet partililer, siyasi fetret devrine düştüler ve bölündüler. AK partililer de yaşadıkları ayrılmalar görünce Ömerleri aramaya başladılar.  Şahsen haklı çıktığıma değil, yanlıştan dönülme sinyallerinin verildiğine seviniyorum. Bu sinyaller Cumhur ittifakına doğru yol alırsa, millet ittifakıyla gönülleri yaralanan milyonlarca milli görüşçü sevinerek yeniden dirilişe geçecektir. “Niyet hayır, akıbet hayır”

Alaettin KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Cenk Cemil - Yav, hala "dava,dava" denilerek yapılan post ve menfaat kavgasını bir türlü anlayamadınız gitti ! Milli Görüş diye ortaya atılan görüşe ne oldu ki, paramparça oldu ? Demek ki, insanların oluşturup milletin önüne koyduğu ip, birleştirici ve kurtarıcı bir ip olmadığı ortaya çıktı ! Kitabımız Kuran'ın işaret ettiği ipi, iplemezsek olacağı budur ! Size iyi cihadlar !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ocak 11:54
07

İzmitli Ekrem - sayın Varol, parti siyasetini değil, devlet siyasetini bilmeden konuşmak isabetli değildir. cumhur ittifakı satmışsa, millet ittifakı satılan yerlerin listesini çıkarsın açık bir yüreklilikle kamuoyuna açıklasın, iktidara geldiklerinde satılın bu yerleri geri alacaklarını söylesinler, Sosyal medya üzerinden yapılan algı operasyonlarıyla siyasette başarılı olunmaz. milletin karsısına tutarlı projelerle çıkılmalı, ülkemizi bölmek isteyen vatan hainleriyle, PKK terör örgütüyle kol kola yürümek, dirsek teması içinde olmak teröristleri af etmek isteyen AİHM karalarına uymak isteyenlerin sözlerine itibar edilmez. Yarın Kürdistan kurulmalı derlerse böyle bir karara uyacak mıyız.? Böyle bir karara uyarsak o zaman vatan satılmış olur.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 13:19
06

Varol - Sayın yazar Cumhur ittifakını Yerli ve Milli demişsin ya, aç bir bak yabancılara satılan irili ufaklı firmaları istersen, eminim yüzün kızaracaktır, bir ara TC tabelaları bile kalkmıştı hatırlarsan valilik kaymakamlık bankalardaki tabelalardan

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 23 Ocak 14:59
05

Adem ül Beşer. - En başta Siyonizm sora Haçlı Emperyalizim devamı BUDİZM yoldaşı Totemizm,son 120 yılda ümmeti parça,parça edip soykırım yaptımı.yaptı.

50 yılın muhasebesinde yine Tarlası sürülen,zehirlenen millet oldumu,oldu.

Aposu,Fetosu,Vs...osu işbirliçi hayinler piyolarını nasıl devşirdilerse,aynı akıl her yerde.

maskesi çeşitli olur ümmet.devlet,millet hayinlerinin,

Okun geldiği tarafda dost arama,yoktur.

Gafillik mi,değilse ,münafıklık da olabilir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 19:45
04

Öz Milli Görüşçü - Haddini bil Zubeyde, "haddi oradan" ne demek yazarın söylediklerini anlamadan konuşmak cahilliktir. Fetret devri öze dönüş olduğunu idrak edemeyecek kadar nefret yüklü şuursuz bir milli görüşçüsün. ben ne diyorum tamburam ne anlıyor. yazık çok yazık

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 21 Ocak 11:26
03

Ahmet - Sayın Hocam İl başkanlığı yaptığınız dönemde, Darıca ilçesinde "Özde Milli görüşçüler sözde milli görüşçüler" başlığı altında konferans verdiniz. bugün anlatım ki özde milli görüşçüler hayra motor, sözde milli görüşçüler şerre motor oluyorlar. o günlerde bizlere şunu da söylediniz özde milli görüşçüler şahsi ikbal ve basit siyasi getirileriyle hareket etmezler. Bugün cumhur ittifakında yer almayan milli görüşçüler nereye savrulduklarını ya anlamıyorlar veya sözde milli görüşçüler olduklarını düşünüyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 10:40
02

Zubeyde - Hadi ordan yaprakta daldamı birleşilir köktemi HASÇILAR GİBİ KONUŞUYORSUN AMA ONLARIN SONU BELLİ SAADET PARTİSİ MİLLİGÖRÜŞÜN TEK TEMSİLCİSİDİR DİĞERLERİ DİĞERLERİ

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 21 Ocak 09:50
01

İzmitli Ekrem - sayın yazar sizleri iyi anlıyorum yıllarca emek verdiğin yol arkadaşlığı yatığın arkadaşlarını unutamıyorsun onlara yandım etmek istiyorsun. bil ki sonradan çakma milli görüşçüler AK partisiyle ittifak yapmaktansa, millet ittifakı içinde yer alan partilerle ittifak yapmayı açık bir dille seslendiriyorlar. çünkü bu çakma mili görüşçüler, dün bu milletin inanç özgürlüğü noktasında neleri yaşadıklarını bugün nasıl bir ortamda hayatlarını sürdürdüklerini anlamayacak kadar balık hafızaları olduklarını görmelisiniz. Eski arkadaşlarınızı uyarmaya çalışmanız güzel, lakin sonradan milli görüşçü olan ve milli görüşü anlayamayan insanlar sizleri anlamazlar anlamak için inatlaşacaklar. şuursuz bir şekilde Erdoğan'a muhalefet etmeye devam edecekler, inşallah yanılırım yanılmayı çok isterim.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 20 Ocak 11:45

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

(Tercihen şoförlüğü olan) MOBİLYA USTALARI ARANIYOR İmalat Ve Montajda Çalışabilecek Mobilya Ustaları Aranıyor MAAŞ+YOL+YEMEK+SGK TEL: 0532 738 11...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR ALINACAKTIR

LPG tanker imalatında çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILAR alınacaktır. Harsan Tanker Treyler Sanayi Mah. Meşale Sok. No : 17 İzmit 0262 335 50...

ORKA GROSS MARKET ELEMANLAR ARIYOR

ORKA GROSS MARKETBünyemizde çalışacak KASİYER- REYON GÖREVLİSİ- SEKRETER- MANAV- MUHASEBE- DEPO SEVKİYAT ELEMANI ve GRAFİKER ELEMAN alınacaktırTel: 05...

ATOMİC MUTFAK BANYO PERSONELLER ARIYOR

ATOMİC MUTFAK BANYO Derince Mobilya Fabrikamızda çalışacak Sanat okulu mobilya bölümü mezunu araç kullanabilen askerliğini yapmış bilgisayar kullanabi...

BAY-BAYAN ELEMAN ALINACAKTIR

İzmit Merkez unlu mamüller Mağazamızda görevlendirilmek üzere; 30 Yaş üstü BAY-BAYAN ELEMAN alınacaktır Tel:0262 311 64 75 - 0 532 691 46 28

DEVREN KİRALIK/SATILIK

Lokanta ve Restoran 430 m2 - 1,5 kat  Şehrin en nezih semtinde Tel: 0532 364 05 83

BORÇEL MÜHENDİSLİK ELEMANLAR ARIYOR

BORÇEL MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ Mekanik tesisat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza taahhüt ve mekanik bakım işlerinde çalışacak Fabrikalarda çalışma...

USTALAR ARANIYOR

Mutfak dolabı imalatından ve montajından anlayan USTALAR ARANIYOR Metretül hesabı çalışabilir.4.000 TL Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek Uzuntarla- Kartepe ...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1099 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI-HIR...

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29