Müslüman nankör olamaz

Nankör; yediği ekmeği, gördüğü iyiliğin kıymetini bilmeyen kimsedir.  Bilinçli Müslüman,  ülkemize ve milletimize hizmet etmeye çalışan insanların ve yöneticilerin hata ve kusurlarını eleştirebilirler, yaptıkları maddi ve manevi yardımları yeterli göremeyebilirler. Lakin yapılan maddi ve manevi hizmetlerden ve yardımlardan istifade ettikleri halde, bu hizmetleri inkâr ederek nankörlük yapmazlar. Nankörlüğün şeytana ait bir sıfatı olduğunu bilirler. Bu hususla alakalı birkaç ayeti kerime ve bir hadisi şerif nakletmek istiyorum.

 [“…. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.” (İsra 27) “ “Kahrolası insan, ne nankör bir şey!” (Abese 17) “ O insan rabbine karşı çok nankördür! Buna kendisi de şahittir” (Adiyat suresi 6,7)]  Hz. Peygamberimiz S.A.V.) şöyle buyuruyor; “ Aza şükretmeyen çoğa da şükretmez. İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a şükretmez. Allah’ın nimetini anmak şükür, şükrü terk etmek nankörlüktür. Toplulukta rahmet, tefrikada afet vardır” ‘(Ebu Davut, Tirmizi) 

Müslüman; dünya gelmeden önce ruh âleminde yüce Allah’a verdiği sözde, durup durmayacağını ispatlamak için, imtihan edilmek üzere dünyaya gönderildiğini tefekkür ederek, üzerine bulaştırdığı kin, nefret, intikam, nankörlük, gibi,  tüm şeytanı hasletlerden sıyrılmak için tövbe etme yolunu tutarak Yüce Allah’tan  (CC) af ve mağfiret dilemelidir. 

MEZHEPLER, TARİKATLAR, CEMAATLER, SİYASİ PARTİLER DİN DEĞİLDİR

Allah katında tek din İslam’dır” ( Al-i İmran 19) Mezhepler: Müslümanların itikat ve amel alanına ait hükümlerini anlama ve anlatmaya yönelik ilim mektepleridir. Tarikatlar; Müslümanları sırat-ı müstakim yolu üzerinde takva ile yürümeyi telkin eden manevi okullardır. Cemaatler Müslümanların inançlarını güzel bir şekilde yaşamalarını hizmet etmeye gayret eden sivil kuruluşlardır. Siyasi partiler; Müslümanların inançlarını yaşamak için önlerine çıkan veya çıkarılan engelleri kaldırmaya, haramlardan sakındırmaya, helallerin yaşanmasını yolunu açmaya çalışan devleti yönetmeye talip olan sivil kurumlardır. 

Bilinçli Müslümanlar; sözünü ettiğimiz bu kuruluşları tercih ederek destek verirlerken, Kur’an ve sünnette olan bağlılıklarına, İslam dininin emirlerine muhalif olup olmadıklarına nefisleriyle değil,  vahye teslim olmuş kalpleriyle hissederek, akıllarıyla tefekkür ederek hareket ederler. 

Şuurlu Müslümanlar, nefsin arzularına boyun eğmedikleri gibi, Şeytanın vesveselerine ve şeytanlaşmış insanların telkinlerine de aldırış etmezler.  Müslüman olduğunu ikrar eden, İslam dininin hiçbir emrini inkâr etmeyen, helâlleri helal, haramları haram kabul eden, haramlardan uzaklaşmaya, helalleri yapmaya gayret eden, hatalarından dönen, milli duruşlu insanların ve yöneticilerin, ülkenin ve milletin yararına yaptıkları maddi ve manevi hizmetlere nankörlük etmekten sakınırlar.

ŞUURLU MÜSLÜMAN YARIN NE OLACAK ENDİŞESİNİ GÖZÜNDE BÜYÜTMEZ

Şuurlu Müslümanlar olarak; Hz. Âdem aleyhi selamla başlayan Hak- Batıl mücadelesiyle imtihanda olduğumuz bilinciyle hareket ederek, endişe duyduğumuz şeylerin tesirinde kalmamalıyız. “YARIN NE OLAÇAK”  sorusunu düşünürken,  öncelikle ne zaman, nerde karşılaşacağımız ölüme ve endişe duyduğumuz olaylara karşı, tedbirli olmalıyız. İnanan inanmayan her bir insan yüz sene içinde ahiret âlemine göçecekleri bilinciyle, yerlerine gelecek olan yeni nesillere güzel bir miras bırakmanın gayreti içinde olmalıyız. 

Zalim güçlerin, yarın hangi şeytanlıkları yapacaklarını konuşurlarken, İslam ümmeti olarak maddi ve manevi olarak güçsüz olmadığımızı,  bizleri bir araya getirecek Kur’an ve sünnet sahip olduğumuzu birbirimizi anlatırsak düştüğümüz tefrika fitnesinden kurtularak zalimlerin korkulu rüyası olacağımızı İslam ümmetine anlatmalıyız. 

 Zalimlerin dağınık, korkak ve birbirlerinden nefret ettiklerini, harp için bir ateş yatkılarda o ateşi Yüce Allah’ın sündürdüğünü ve söndüreceğini inanarak tedbirlerimizi aldığımızda Yüce Allah’ın bizlere yardım edeceğini kuran ayetleriyle bildirmektedir.  {“Hepiniz birlikte Allah’ın ipine sımsıkı tutunun, birbirinizden ayrılmayın.” (Al-İ İmran 103) “Onun için emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Sen ve beraberindeki tövbe edenler de, aşırı gitmeyin. Çünkü Allah yaptıklarınızın hepsini görüyor. Sakın zulmedenlere meyletmeyin, yoksa size de ateş dokunur. Allah’tan başka yardımcınız da yok, sonra kurutulamazsınız” ( (Hud 112-113)  

Hıristiyanlar  uyarıldıkları gerçeklerden birçoğunu unuttular, Biz de aralarına kıyamette kadar sürecek kin ve düşmanlık attık..  Birde Yahudiler Allah’ın eli bağlıdır dediler. Biz de onların arasına kıyamette kadar düşmanlık attık. Her ne zaman savaş için bir ateş tutuşturdularsa, Allah onu söndürdü.” ( Maide 14-64)

 “Şüphesiz, onların size karşı olan korkuları, Allah korkusundan daha fazladır. Hepsi toplanarak size savaş açamazlar. Ancak surlarla çevrilmiş kasabalar, duvarlar, siperler arasından yaparlar, aralarındaki kavgaları ise çok şiddetledir. Sen onları toplu sanırsın, oysa kalpleri dağınıktır. Bu, onların aklını kullanmayan bir topluluk olmalarındandır.” ( Haşr 13-14)   Gücü nispetinde tedbirlerini alan Müslümanlar zalimlere karşı şöyle derler: “ haberiniz olsun ki bir kısım insanlar sizin için kuvvet topladılar, onun için onlardan korkun dediklerinde, bu onların imanlarını artırdı. Allah bize yeter o ne güzel vekildir dediler.”( Al-İmran 173)

FAİZ ALMAK, VERMEK, MÜSLÜMANLAR İÇİN TEHLİKELİ BİR İŞTİR

 “ Faiz yiyenler, şeytanın çarptığı kimseler nasıl kalkarsa, kabirlerinden öyle kalkarlar. Bu hal,  onların alışveriş de faiz gibidir demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Eğer faizi terk etmezseniz Allah ve Resulüyle savaşa girdiğinizi bilin!” (Bakara 275-279) Müslümanlar bu uyarıya dikkat kesilmeli ve gereğini yapmalıdırlar.

Sayın devlet başkanımız Faizin sıfırlanması için mücadele ederken, bu iş için merkez bankasına atadığı bürokratlar, her nedense faiz ve döviz lobisiyle mücadele edemediler.  Döviz düşünce faizcilerin,  faiz düşünce dövizcilerin kazanmasına yol açan bu tahterevalli oyununa son verilmelidir. Ülkemizin zenginliklerini sömüren ekonomimizi çökertmeye çalışan bu lobilere karşı,  iktidar ve muhalefet partileri, diğer etkili ve yetkili kişi ve kurumlar işbirliği yapmak suretiyle, faizi sıfırlayarak, bu sömürü çarkını kırmalıdırlar.

Alaettin KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

İzmitli Ekrem - Faiz haram ticaret helaldir buyurun Yüce Allah'tır. faizleri sıfırlamaya çalışmak Allah'ın emrini yerine getirmeye gayret etmektir. faizle mücadele etmek her bir Müslümanın görevidir. Müslümana ümitsizlik yakışmaz. sen görevini yapmaya gayret et, Faizli bir ekonomik sisteme mecbur değiliz. İslam dini kolaylık dinidir , Üzülerek ifade edelim ki bizler dinimizi bilmediğimizden işlerimiz zorlaştırıyoruz. yarında hesabı çok ağır olacaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mart 13:04
07

Alaettin Köksal - İsimlerini yazmaktan imtina eden yorumculara cevabımdır. bilmiyorum mazeret değildir herkes dinini ehlinden öğrenmeli ona göre konuşmalı, yazmalı ve ona göre yorum yapmalıdır. Devletin malını çalan zimmetine geçiren en büyük haramı işlemiş olur ayrıca 84 milyonun kul hakkına girmiş olur. devletin malını yiyen kişiyi görüp de şikayet etmeyen harama ortak olur. Müslümanın emekliliği mezarda olur, eğer hayırlı amel yapmışsa. şer işlerle göç etmişse mezarda da emekli olamazsın. Yanlışımı eleştirene teşekkür etmeyi vazife bilirim, ön yargıyla konuşanı sevmem. yazdıklarımı dileyen beğenir dileyen beğenmez. kimseyi zorlamıyorum. nankörlüğün ne olduğunu faizin nasıl bir bela olduğunu makalemin içinde yazdım. zahmet olmazsa ön yargısız okuyarak bilgi sahibi olun ve ondan sonra eleştirilerinizi yapınız. Sorgusuz biat olmadığı gibi, sorgusuzda isyan olmaz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 14:32
06

Ömer Izleyen - Derin devlet logosuyla yazan fikirsiz adam yazarın ne yazdığını anlayacak bir yeteneğe sahip değilsin, bari susta adam sansınlar sayın yazarın yazdıklarının zekatı senin tüm hayatını kuşatır. yazarın ne yadığını anlamaktan aciz birisin bir sefer daha oku anlamazsan bir bilene sor sor ve ne kadar nezaketsiz olduğunu anla fikirsiz adamlar korkaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 13:53
05

Cenk Cemil - Ülkemiz ne çektiyse bu yetiştiği alan veya konu olmadığı halde bilmediği-bilemediği konularda ahkam kesenlerden çekmiştir !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 11:53
04

İzmitli - Sayın hocam devletin imkanları ile jiplere binen kokainci danışman hakkinda ve balya balya eurolari cantasina dolduran rüşvetci danisman hakkindada birkac sey söyleseniz çok isbetli olur. Mesela devletin malini zimmete gecirmek harammidir? Bu mevzular dini sohbetler yapan hükumet destekcileri tarafindan hiç konu edilmiyor zira !

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Mart 00:09
03

Derin Devlet - Gerçekten emekli olun artık yaşınızda gelmiş. Yazamıyorsunuz kibarca eleştiri dahi kabul etmiyorsunuz. Yazdığınız konunun gündemle ülkeyle vatandaşla alakası yok. Varsa yoksa Hükümet cumhur hayranlığı

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Mart 19:59
02

Batik - Abi hizmetlere nankorluk diye bir konu nerde var. Ülken kuvvetliyse faiz dusuk olur zayıfsa bizim gibi olur. Ekonominin batik olduğu yerde faiz dusuk olmaz. Ekonomiyi düzelt diye söyleniyor zaten esnaftan vergi alınsa devlet belediye isletmeleri kamu bankalari satılsa harcama disiplini gelse arpaliklar kapatılsa zaten ekonomi düzelir faiz düşer..Esnafa kitlere belediyelere olmayan paralari dagitirsan batik olmaktan nasil kurtulacaksin

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 24 Mart 19:05