AK Parti Büyük Kongresi

İktidar partisinin 7. olağan büyük kongresinde özgüven ve heyecan yüksekti. İktidar partisine oy veren iki seçmenden birinin üyeliğiyle sürdürülen iletişim ve etkileşim ve çalışmalara devam edileceği belli oldu. Vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşasının, sağlanan kazanımlarla tamamlanmaya çalışılacağı anlaşıldı. Manifesto, yeni bir başlangıç veya yeni bir dönem beklentilerini karşılayacak farklı bir yaklaşım ortaya konulmadı. İlgi ve coşku, korona virüs tehlikesine rağmen tercih edildi.

YENİ DÖNEM

Manifesto söyleminin beklentileri karşılayamayacağı, korona virüs tehlikesine rağmen tercih edilen coşkunun yetmeyeceği biliniyordu. Beklentilerin karşılanmasından daha çok yeni görevlendirmeler dikkat çekti. Manifesto ihtiyacının, uluslararası esneklikler ve yeni dengelerle, insan hakları eylem planı, ekonomik reform programları ve yeni anayasa çalışmalarıyla karşılanmaya çalışılacağı ortaya çıktı.

DEĞİŞİMİN YÖNETİLMESİ VE MUHALEFET

Yeni dönemin yönetilebilmesinin, ana muhalefetin mevcut siyaset anlayışını değiştirmemesine bağlı olduğu anlaşıldı. Toplumsal demokratik dönüşüm ihtiyacını karşılayabilecek alternatif siyaset ortaya konulamazsa iktidar partisinin yeni dönemi yönetebilmek yaklaşımları belirleyici olacak. Ana muhalefetin iktidar partisinin yanlışlarını ve eksiklerini öne çıkarıp, eleştirmekle yetinen siyaset anlayışını değiştiremeyeceğinin temel alındığı siyasete devam edilecek. Değişim dinamiklerinin belirleyici olduğu, toplumsal büyük dönüşüm beklentilerinin en yoğun düzeye ulaştığı dönemde, toplumsal ihtiyaçları karşılayamayan muhalefetin başarılı olamayacağı tespiti, iktidar partisi yaklaşımlarının ve çalışmalarının temel dayanağı durumunda.

DEĞİŞİMİ YÖNETEBİLMEK YARIŞI

Ak Parti büyük kongresi siyasi meydan okuma yansımasıydı. Yaptıklarımızla, yapamadıklarımızla ve yapacaklarımızla 19 yıldır iktidarı temsil ediyoruz. Sorunlarımızın çözümü, ihtiyaç ve beklentilerimizin karşılanması için mücadele ediyoruz. Yeni değişim dönemini de yönetmeye devam edeceğiz mesajı verildi. Değişimin yönetilebilmesi yarışının doğal muhatabı ana muhalefettir. Ana muhalefet partisi değişimi yönetmek yarışına girmiyor. Halkın iradesi her seçimde, bu sorumluluğu yerine getiremediğini önüne koysa bile yüzleşemiyor, değişemiyor, dönüşemiyor. İktidar parti siyasetinin kabul edilebilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlayan vesayet sisteminin çözülmesi mücadeleleriyle yüzleşmiyor. Partideki dengelere tutunuyor. Değişimi, gelişimi, özgürleşmeyi, modernleşmeyi herkes için istiyor. İsteklerini ve beklentileri demokratik toplumsal dönüşüm mücadelesi anlayışına taşıyamıyor. Eski alışkanlıklarla, mağdurluklarla veya mücadelelerle her hangi bir şekilde ulaşılmış, elit, modern, laik, bürokratik, hiyerarşik, vb. farklılıkların korunmasına çalışmakla yetiniyor. İktidar partisi siyaseti katlanılamaz hale gelirse, iktidara gelebileceğini umuyor. Demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil edemediği için de yeterli güvene ve desteğe ulaşamıyor.

DEĞİŞİMİN ZORUNLUĞU

Vesayet sistemi hayatın her alanını kontrol ettiği, müdahalelerle ve darbelerle şekillendiği için yeterince sivil demokratik kurumsal birikimler oluşmadı. Siyasi partiler de vesayet sisteminin baskısı ve kontrolü altında, kendi konumlarını ve mücadelelerini merkeze alan benzer yaklaşımlara sürüklendiler. Başarı için temel değerler ve kurallar dahil her şeyin araç olarak değerlendirildiği alışkanlıklar oluştu. Kendi anlayışlarının halka en yakın olduğuna inandılar ve mücadeleler verdiler.  

DEMOKRASİYİ YAŞAYABİLMEK

Dünya şartları ve Türkiye’nin sahip olduğu dinamizm, demokrasinin yaşanmasını zorunlu hale getirdi. Zorunluluk haline gelen demokratik kurumsal değişim sahiplenilmeden toplumsal ihtiyaçların karşılanamayacağı belli oldu. Eski alışkanlıklar, kendisini feda edebilen mücadelelerle biriktirilmişti. Demokrasiyi, halkın iradesinin temsili ve yapabilirliği temelinde,  evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürülebilirliğe taşıyabilmek deneyimlerimiz yetersiz. Fedakar mücadelelerle biriktirilen siyasetlerle, demokrasi de, özgürlük de, örgütlenme de sürdürülebilirlik de kendi anlayışlarına ve konumlarına göre hayata geçirilmeye çalışılıyor.

BÜYÜK TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM

Siyasi birikimlerimiz ve deneyimlerimiz, belirsizlikleri, gerilimleri, kamplaşmaları azaltamıyor. Eski alışkanlıklarımızla verilen mücadeleler, sistemin bütün sebep ve sonuçlarıyla yüzleşmek ihtiyacımızı karşılayamıyor. İktidar partisi, mücadelelerini, başarılarını ve kadrolarını merkeze alan yaklaşımlarla büyük toplumsal dönüşümü gerçekleştirmeye çalışıyor. Kabul edebilirliklerimizi ve farklılıklarımızı ötekileştirmeden, birlikte yaşamaya, çalışmaya, üretmeye, yarışmaya ve başarmaya taşıyamıyoruz. Liderlerin ve merkez kadroların belirleyiciliğini, parti içi dengelere ve halkın eğilimlerine uyarlamaya çalışan kurgulamalarla daha iyi bir gelecek üretemiyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.