Tahir Hoca, “ne yaptı” diyenlere iyi bir ders verdi!

Başarıyı nasıl tanımlarsınız eflatuna göre başarı insanın aklını kullanma sanatıdır.

Necip Fazıl’a göre “başarı” devler gibi eserler bırakmak istiyorsan “karıncalar” gibi çalışacaksın diye tanımlar.
Descartes’e göre ise “başarı” “iyi bir kafaya sahip olmak yetmez mesele onu iyi kullanmaktır” der.

Geçtiğimiz gün İzmit’te tarihi anlara şahitlik ettik. İlk defa ada bazlı veya mahalle bazlı kentsel dönüşüm projesinin ete kemiğe büründüğünü uygulama aşamasına geldiğini gördük.

Cedit Mahallesi kentsel dönüşüm projesi hak sahipliği uzlaşma görüşmelerinde sözleşme imzalama töreni yapıldı.

Kocaeli’ de ada bazlı kentsel dönüşüm uygulama projesini başarıyla tamamlayan ilk belediye başkanı olarak Tahir Büyükakın, tarihe geçti.

Bu kentin onlarca yıllık tarihinde böyle bir kentsel dönüşüm uygulama projesine rastlamamıştık. Ya rezerv alanlar, yani boş alanlara Kent Konut veya TOKİ konut yapmıştı, ya da Gazanfer Bilge Bulvarı genişletme çalışmaları kapsamında hak sahiplerinin mülkleri karşılığında rezerv alanlardan konut verilmişti, yapılanlar ancak bu kadardı. Daha ileriye gidememiştik.

Ya da içinde birkaç derme çatma binanın olduğu rezerv alanlar boşaltılıp konut yapıldı. İlk defa çok yoğun 1.100 hak sahibinin bulunduğu bir alanda kentsel dönüşüm başarıldı.

Sizi 2012 yılına götürmek istiyorum.

6306 Sayılı afet riski altındaki alanların dönüşümü hakkındaki yasa çıkmıştı.
Bu yasa bir çatı yasaydı. Kentsel dönüşüme uygulama kolaylığı sağlıyordu. Mali çeşitlilik sunuyordu.

Biz hep afet olduktan sonra tedbir almaya alışmış bir toplumuz. Ama bu yasa kriz yönetimi yerine risk yönetimini getiriyordu. Yani afet olmadan tedbir almayı amaçlıyordu. Yasa da iki temel kavram vardı, riskli yapı riskli alan kavramları.
Ada bazlı kentsel dönüşüm uygulamaları için riskli alan kavramı kullanılıyordu. Bu geniş ve yoğun olan alanları ifade etmekteydi. Kocaeli’ de eskimiş, fiziki ve ekonomik ömürlerini tamamlamış pek çok alan var.

İzmit’te, şimdi yönünüzü kuzeydeki tepelere dönün bir bakın, köy görünümünde pek çok yerleşim alanları göreceksiniz.

Gecekondu alanlarla yeni yapılar iç içe girmişler. Bu kenti yönetenler yaptıkları planlamalarla, bu kente öyle bir dar elbise giydirdiler ki, kentsel dönüşümün önünde bariyer oldular. Yerel yönetimler de, öyle dar örgütsel modeller oluşturuldu ki problem çözme yeteneği olmayan örgütsel yapılar ortaya çıkarıldı.
Bu bir sistem sorunuydu. Bu kentte yerel yönetimler de ilçe belediyelerin tamamında bir kentsel dönüşüm müdürlüğü hala yok.
Ama 17 Ağustos 1999 deprem anma törenlerinde sadece hamaset yapan siyasetçilerimiz var. Çok yazık!

Bunları da başarıymış gibi sundular.
Ne parsel bazlı dönüşümlerde ne ada bazlı dönüşümlerde mesafe alabildik.

Özel sektör zaten ona verilen mesaj, “sakın kentsel dönüşüm yapma” mesajıydı.
Özel sektör bu imar haklarıyla dönüşüm yapsa tamamen zarar ediyordu. Bunun tek sebebi belediye başkanlarının ve altındaki bürokrasinin kendi güvenli bölgelerinde yaşama, risk almama mevcut durumu koruma stratejileriydi. Çoğu da tarih oldu zaten.

Ada bazlı veya mahalle bazlı kentsel dönüşüm projelerinin pek çok yararı var. 

Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Ada bazlı kentsel dönüşüm uygulamaları kentsel yoksulluğun azalması için bir fırsattır.
Yerel iş potansiyelinin artmasını sağlar.
Ekonominin canlanmasına katkıda bulunur.
Deprem riskinin azalmasını sağlar.
Alt yapı ulaşım maliyetlerinin düşmesini sağlar.
Kent içi trafik yoğunluğunun azalması, seyahat süresinin kısalmasını sağlar.
Kent merkezlerinin köhneleşmesinin önlenmesi ve suç oranının azalmasına katkıda bulunur.
Mahalleler arası fiziksel, ekonomik ve sosyal farkların azalması, yeterli altyapının olmadığı alanlarda insan sağlığını tehdit eden unsurların azalması, yalıtımı yapılmamış asgari konfor şartını sağlamayan yapı stokunun düzeltilmesi, kentsel standartlar olan peyzaj, mimari tasarım enerji güvenliğini artmasını sağlar, işsizliğin azalmasını sağlar, gecekondu bölgelerinde illegal oluşumlar ortadan kalkar.
Gettolaşma ciddi oranda azalır, şehirler kentler güzelleşir...

Cedit mahallesi dönüşümü, üretim aşamasına geçip uygulama tamamlandığında, yukarıdaki saydığım bütün faydalardan hak sahipleri ve kentte yaşayanlar yararlanacaklar.

Liderlik yapmak zor iştir...

Risk almayı gerektirir. Kendi güvenli bölgeni terk etmeyi gerektirir. Hatiplikle milleti oyalamamayı gerektirir. Kısaca adanmışlığı gerektirir.

Tahir Büyükakın, büyük bir lider olduğunu Cedit Mahallesi’nde bize ispat etti.

Sayın İzmit Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan’ın başaramadığı projeyi, devretmeyi başarı gibi gördüğü projeyi Kocaeli büyükşehir Belediyesi olarak devralarak uygulamayı tamamlamayı başardı.

Haziran ayında TOKİ konutların üretimi için ihale gerçekleştirecek.

Cedit Mahalle sakinlerine şunu söyleyebilirim;
İki yıl içinde yeni evlerinizde oturmaya başlayacaksınız. İstanbul’daki Ataşehir neyse sizin evlerinizde o kadar değerli olacak, deniz manzaralı evlerinizde teras keyfi yapacaksınız. Siz Cedit halkı olarak her şeyin en iyisine layıksınız. 

Geçtiğimiz gün bu sütunda “vazgeçmemenin” ne kadar önemli olduğunu anlatmak için bir yazarın şiirini yayınlamıştım, şiir de “vazgeçmek delikanlıyı bozar benim güzel ağabeyciğim” diye çok güzel bir dize vardı.

Tahir Hoca vazgeçmedi, delikanlı gibi Cedit halkına verdiği sözü tuttu. Buna ancak şapka çıkarılır.

Üretim kavramının tanımı, belediye başkanından belediye başkanına kadar değişir.

Örneğin Fatma Hanım, üretimi, sanat festivali düzenlemek tiyatro ve müzik gösterisi örgütlemek olarak algılarken, Tahir Hoca, yeni kent kimliği yaratmak, yeni imalatlar yapmak olarak tanımlıyor.

Sizce hangisi daha fazla katma değer yaratır?
Tabi ki yeni şeyler söylemek şehirlere yeni kimlikler kazandırmak fark yaratır.
Sizi kutluyorum Hocam...


Tahir Hoca ne yaptı ki diyenlere iyi bir ders verdiniz.

Karamürsel Kent Meydanı battı- çıktı projesi tamamlandı, bugün hizmete açıldı.
Kuruçeşme Tramvay Hattı ihalesini, Kartepe Teleferik Projesi ve diğer birçok projeyi saymıyorum bile...

Devamı yarın...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemalettin Öztürk - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

29

Erbay Metin - Fatma Kaplan Hürriyet iktidar partisi belediye başkanı değil. Tahir bey ise iktidar partisi ve büyükşehir belediye başkanı. Cedit mahallesi gibi büyük bir proje devlet desteksiz yapılamaz. Yapılmaya çalışılırsa da uzun sürer. Bunları unutup yorum yapmanın doğru olduğuna inanmak mümkün değil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 08:59
24

Birey - tahir başkan bu bürokrasiyle kentsel dönüşümde yol alamaz şöyle geriye doğru 15 yıllık sürece bakıp yoldaki işaretlei okursa bir tane bile bir tanecik kentsel dönüşüm uygulama projesi uygulaması yok. neden acaba cediti başlatan irade izmit belediyesi süreci bir yere getiren de izmit belediyesi. tahir başkan başlanmış projeyi tamamlıyor kendine şu soruyu sorarsa sorunun cevabını bulur izmit belediyesi 2014 yılında cedit mahallesi kentsel dönüşüm uygulamasını başlatmasaydı kocaeli büyükşehir belediyesi bu projeyi başlatırmıydı.bu sorunun cevabnı bulursa ne demek istendiğini anlar oyalamayı hayatının merkezine koyanlar ancak suyun kumu aşındırdığı gibi sistemi aşındırırı

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 10 Nisan 12:48
23

Özgür - Sn1.cemalettin bey perşembe pazarı alanını verimli bi sekilde degerleendiremedik..kocaeli3 halkına refarandum şeklinde anket yapılabilir.hatta ilk anket benden görüşüm yeraltı otopark ve düğün salonları.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 10:47
25

Ersoy Lafçi - @Özgür 23 nolu yoruma cevabı: Boşaltılan perşembe pazarı meydanının, eskiden bir bataklık olduğunu bilmiyorsunuz sanırım. Orası yumuşak zemin olduğu için bodrum katta sorunlar yaşanabilir ve depremde batma olabilir.

Varsın bir yere de binâ dikilmesin, âfet durumlarında bir toplanma alanımız daha olsun ve otopark sorunumuzu bir nebze de olsa hafifletsin.

Saygılarımla...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 23:35
22

Yaşasın Halk - Babasının parasıyla mı yaptı halk hizmet yapsın diye seçti bunları şova çevirmenin anlamı yok.görevi !!!

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 10 Nisan 00:05
30

Yaşasın Halk - @Yaşasın Halk 22 nolu yoruma cevabı: A veya B parti fark etmiyor herkes görevini yapmak zorunda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 02:40
26

Ersoy Lafçi - @Yaşasın Halk 22 nolu yoruma cevabı: Babasının parası olmadığı halde hizmet vermeyenlerle kıyaslayın bence.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 23:39
19

Deneyim - hak sahibi uzlaşma görüşmelerinde sözleşme imzalanması aşamasına geçilip sözleşmeler imzalanıyorsa kentsel dönüşüm süreci tamamlanıyor demektir bunun adı başarıdır ayrıca bu aşamadan sonra yıkımlar var onun için tahir başkan 150 trilyon ayırdı yani kentsel dönüşüm sürecini tamamlamayı başardı projenin sahibi toki değil kocaeli büyükşehir dir cem adlı yorumcu arkadaşım dönüşümün sürecini ve öznesini bilmediğin belli haziran ayında üretim ihalesi yapıldığında fatma hürriyet kaplana şöyle söyleyin keşke arsal arısala keşke ünal özmürala kulak vermeseydiin ah ah boş kaleye göl atamadınh keşke festivalllerle anılmasaydın keşke bizide gülümsetseydin çünkü bunu fazlasıyla hak ediyorsunuz.

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 09 Nisan 19:54
18

İzmit Sevdalısı - Cemo sevgili kardeşim bu soruyu niye kendine sorup yine kendin cevaplıyorsun? Rica ediyorum çarşı esnafına sorup aldığın cevapları lütfen buradan bize de yaz. Selamlar

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 16:40
16

Fatih - Bu yazı ne yaptı değil de ne yapacak sorusunun cevabı olmuş. Gerçekten yarınki yazıyı bekliyorum. Tahir Başkan ne yaptı?

Yanıtla . 18Beğen . 2Beğenme 09 Nisan 13:45
15

95 Evler - Evet soruyorum ne yaptı birisi cevap versin merkez bankası gidiyor. Emniyet müdürlüğü gidiyor. Yakında adliye de gider derince ve körfeze ne yaptı söyleyin bakalım bir Emniyet müdürlüğü vardı onu aldılar sanki derince körfez ilçe değil bırakın bu işleri körfez halkını halk evi yeni valilik duraklarında bile indirmiyorlar ayıp valla ayrımcılık var körfez arabaları neden halkevinde durdurmuyor. Sebep ne tramvay Cafe olabilirmi halkı düşünüyorum diyorsa her sabah bu insanları yürütmesin yazık ayrıca açıklasın derince ile körfeze ne yaptı merak ediyoruz

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 13:35
14

Özgür - Devlet arkasında..yapacak tabi.yapamazsa abbas yolcu..20 yildir kocaeli tulum çıkarmış.ama geldiği nokta vasat.ordu kadar olamadık.teleferik konusunda.

Yanıtla . 20Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 13:24
27

Ersoy Lafçi - @Özgür 14 nolu yoruma cevabı: Teleferiğe çok heveslenmeyelim. Fiyatı yüksek olacağından, zengin olmayan halk binemeyecek nasıl olsa.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 23:53
13

Cem - Cetit projesi AKP nin projesiydi nevzat dogan yapamadı büyükşehir yapamadı toki yapıyor

Yanıtla . 19Beğen . 3Beğenme 09 Nisan 11:40
12

Zafer - Üstüne üstlük Cedit Projesi içn paraysa para ben yaparım bilmişliği ile hareketen eden ilçe belediye başkanı varken

Yanıtla . 2Beğen . 11Beğenme 09 Nisan 11:07
11

İzmit Sevdalısı - Karamürsel projesinin ihalesi 6 Nisan 2018 de yapılmış. 3 yıldır yapımı sürüyor. Tahir hoca başlamadı, Bitirmesi O'na nasip oldu.

Kartepe Teleferik temeli 2018 yılında temeli atıldı. Tahir hoca başlamadı. Projenin 2 yıl sonra devreye gireceğini duyurmak Tahir Hoca'ya nasip oldu. 2023 yılında bitmesi öngörülüyor.

İzmit merkezde ilk ciddi depremde yıkılması beklenen binalar dururken, Kentsel dönüşüm sağlam zeminli, güzel manzaralı tepelere yapılıyor. Önceliğin şehir merkezinde olması lazım.

Sonuç olarak, bir seçmen olarak ben hala diyorum: Tahir Hoca Ne Yaptı?

Yanıtla . 27Beğen . 4Beğenme 09 Nisan 11:04
17

Karamursel41,5 - @İzmit Sevdalısı 11 nolu yoruma cevabı: Karamurselbatti cikti acildi mi biz niye gormedik yarim insaat var gordugumuz?

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 15:44
10

Muharrem - Hepsi hala hayal sayın yazar, projeler bittikten sonra hakkını verseydin Tahir Başkan'ın daha yerinde olurdu.

Yanıtla . 20Beğen . 2Beğenme 09 Nisan 10:48
09

Pandora - Kentsel dönüşüm büyük bir kandırmaca. Eski evler yıkılıyor güzel ancak aynı kafayla yeniden inşa ediliyor. Eski evlerin otoparkı yok kentsel dönüşüm adlı evlerın de yok. Küçük çoçukların oyunuyucağı alan yok. Değişen birşey yok. Kentsel dönüşüm bir rant oyunu.

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 09 Nisan 10:31
21

İZMİTLİDOKTOR42 - @414141 08 nolu yoruma cevabı: YORUMLARA BAKIYORUMDA DHKPCHPHDP SEVDALILARI KİNLERİNİ DELİ GİBİ KUSUYORLAR CHP LİLERİN DEDİĞİ GİBİ BİZİM EN BÜYÜK KOZUMUZ ALGI YARATMAK YÖNETMEK YERİNE HÜKÜMETE AT ÇAMURU KURTUL POLİTİKASI, İZMİT BELEDİYESNDE PKK DHKPC SEMPATİZANLARI BİJİ APO KURDİSTAN DİYE DİYE KEYİF YAPIYOLAR VE RESMEN İZMİTİ DHKPC PKK NIN KALESİNE ÇEVİRDİLER

Yanıtla . 3Beğen . 6Beğenme 09 Nisan 22:13
07

Filiz Eren - Yazdığınız cümleyi başa dönüp tekrar okusanız keşke. İkinci paragrafı okudum yazıyı bitirmedim. Yazım kurallarını çalışın derim.

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 10:06
06

B.grc - çok doğru söylüyorsun Cemalettin bey..ne yaptı Tahir hoca ne yaptı diyenlerin geçmişte neler yapamadıklarını biliyoruz..işi hakkı ile yapana ee bunlar zaten olacaktı gibi ufaltıcı algılar..ALLAH muhafaza kendileri olsa bu yapılanların onda birini yapsa iş yaptık deyip, yan gelip yatar bu basiretsizler

Yanıtla . 4Beğen . 13Beğenme 09 Nisan 09:24
05

41izmit - Daha önceki Belediye Başkanı neden yapmadı? övebilirsin ama haksız yere başkasını gömme. günah.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 09:16
28

Ersoy Lafçi - @41izmit 05 nolu yoruma cevabı: Particilik yapmadan özetleyecek olursak: Cedit'in dönüşümü meselesi, Nevzat Doğan'ın başarısızlığı, Fatma Hürriyet'in yetersizliği, bu işlem tamamlanırsa da Tâhir Büyükakın'ın başarısıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 00:07
04

Paşalı - Tahir büyükakın gibi kaliteli bir kişiyi lütfen Fatma kaplan ile karşılaştırmayın... Aradaki fark Mercedes ile Renault gibi

Yanıtla . 7Beğen . 34Beğenme 09 Nisan 08:24
02

Halim - Şişirip Durmuşsun dilekçe yazdım KBB 3.5 aydır olumlu veya olumsuz cvp verilmedi boş geç

Yanıtla . 22Beğen . 2Beğenme 09 Nisan 07:31
01

Çanakkale Gecilmez - Gülümseyerek gülümse izmit demekle başkanlık olmuyor.

Fatma hanım böyle giderse beğenmediğimiz nevzat doğanı bile aratacak

Büyük reis karalahana çorbasını ibrahim hocanın evinde içeceğine

Daha öncelerindenTahir hocanın evinde içeymiş kazanan yuvacık degil kocaeli olacakmış

Başarılar büyük projelerin sahibi büyük akın

Yanıtla . 6Beğen . 24Beğenme 09 Nisan 01:24