Kocaeli’de CHP siyaseti

Kocaeli’de, CHP siyasetinin etkin ve belirleyici olamaması sorunu yaşanıyor. Bu temel sorunun müzakere edilebilmesi ihtiyacı karşılanamıyor.  Tartışılmalar, değerlendirilmeler, analizler ve sentezler yapılması, uzlaşmaların ve anlaşmaların ortaya çıkarılması çabaları yetmiyor. Sorunların aşılamamasının sebebi, iktidar partisi siyasetinin sürdürülemez hale sürüklendiği görülmesine, bilinmesine rağmen toplumsal yüzleşme ve yeniden yapılanmanın başarılamamasından kaynaklanıyor. Toplumsal ihtiyaç haline gelen siyaset ihtiyacını, merkez siyasetin yapamadığını, yerel kadroların başarabilmesinin imkanı bulunmuyor.  

İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİNİN ANLAŞILMASI

Zorlanan, sürdürülemez hale sürüklenen siyaset, iktidar parti siyasetidir. Yıprandığı, kendisini yeniden üretemez hale geldiği ortaya çıkmıştır. Bu hale gelen siyaseti aşamayan, alternatif hale gelemeyen siyaset de ana muhalefet partisi siyasetidir. İktidar partisi, 19 yıldır iktidardadır ve Türkiye’nin en temel sorunu olan vesayet sisteminin çözülmesinde belirleyici olmuştur. Vesayet sistemi şartlarının oluşturduğu alışkanlıklar kapsamında oluşturulmasına rağmen bilinen en başarılı örgütlenme, iletişimi, etkileşimi ve temsili üretmiştir. Vesayet sistemi şartlarının oluşturduğu bütün anlayışlarla yüzleşmeler, değerlendirmeler, yeniden üretimler yapılmadan aşılamayacağı kabul edilmelidir.

KOCAELİ YEREL YÖNETİMLERİ

Yerel yönetim alanında Kocaeli’ de çok önemli örnekler yaşandı. En belirgin örnek, 1960’lı yılların ikinci yarısında CHP’ de başlayan, halkın iradesiyle bütünleşmek yönelimleriyle ortaya çıktı. Bu dönem Kocaeli’ de Leyla Atakan/Erol Köse dönemi olarak yaşandı. Sahil kasabası alışkanlıklarıyla sürdürülmeye çalışılan yerel yönetimler, kentli yaşam düzeyine taşınmaya çalışıldı. İkinci örnek, Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya dönemiydi. Tıkanan, sürdürülemez hale gelen kent yaşamının, büyük şehir açılımlarına taşınmaya çalışılmasıydı. Birinci örnek 8 yıl, ikincisi ise 15 yıl etkili olabildi. İzmit merkez ilçede belirginleşmiş olsalar da, diğer ilçeleri ve beldeleri de etkilediler ve benzer örnekler Kocaeli kapsamında yaşanabildi.

KOCAELİ’DE HİZMET BELEDİYECİLİĞİ

Kocaeli’ de yerel yönetim alanında ortaya çıkan diğer belirgin örnek, “Milli Görüş “ siyaseti anlayışıyla, belde belediyelerinde başladı. Vesayet sisteminin karşılayamadığı sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını temsil eden, Türkiye’nin geleneksel eğilimleriyle uyumlu siyaset olarak kabul gördü. Merkezi iktidar ve yerel iktidar etkileşiminin kabul edilebilirliği ve kapsayıcılığı “ hizmet belediyeciliği “ yaklaşımlarıyla hakim siyaset konumuna ulaştı. Bu dönemi, Kocaeli’de İbrahim Karaosmanoğlu temsil etti. İktidar partisinin karşılayamadığı ihtiyaç,  vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanmasıdır. Kazanımlarını, başarılarını, ulaştığı temsili konumunu korumaya çalıştığı için kendi anlayışını ve kadrolarını merkeze alan siyasete sürükleniyor. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliği başarmakta yetersiz kalıyor. 

İZMİT YEREL YÖNETİMİ

2004 Yerel seçimlerinden itibaren Kocaeli yerel yönetimlerinde iktidar partisinin yerel yönetim anlayışı etkindir. 31 Mart 2019 seçimlerinde İzmit merkez ilçe yerel yönetimini CHP kazandı. Belediye meclisinde çoğunluğa ulaşamadı. Kocaeli yerel yönetimlerinde başarılı olan CHP kadrolarının ve iktidar partisi yerel yönetim anlayışının baskısının yoğun olacağı biliniyordu. Bu yoğun baskılara, Covid-19 da eklendi. Bu kadar yoğun sorunun aşılması için CHP siyasetinin demokratik kurumsal dönüşümü temsil etmekten başka seçeneği bulunmuyordu. 

KOCAELİ YEREL YÖNETİMLERİNİN İKİ YILI

31 Mart 2019 yerel yönetim seçimlerinin üzerinde iki yıl geçti ve Kocaeli yerel yönetimlerinin hiç birisi kabul edilemezlik sınırına yaklaşmadı. Bu durum kabul edilebilir bulunsa bile alternatif farklılık için yetmiyor. İktidar partisi Kocaeli yerel yönetimlerinde, genel geçerli kabul edilebilir projeleri gözeten belediyecilik anlayışını hayata geçirmeye çalışıyor. Koordine etmek ve etkin destek sağlamak sorumluluğunu büyük şehir belediyesi üstleniyor. Daha iyi ve daha sürdürülebilir kentsel yaşama dönük hazırlıklar ve projeler büyük oranda ortaya çıktı. Uygulanabilirliği, verimliliği sağlanabilirse, kentsel dönüşüm alanında önemli farklılıklara ulaşılabileceği belli oldu. İzmit Belediyesinin imkansızlıklar nedeniyle, iktidar partisi belediyeleriyle, kentsel dönüşüm yatırımları ve açılımları konusunda yarışması çok zor. Yarışabileceği ve farklılığını kabul ettirebileceği temel alan, sorunların çözümünde, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasında, kaynakların ve kadroların verimliliğini sağlayarak, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği başarabilmesidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.