Demokrasi ve siyaset

Bilişim teknolojileri ve iletişimde yaşanan devrim niteliğindeki, değişim ve gelişim hayatı hızlandırdı.

Sorunlarımız, ihtiyaç ve beklentilerimiz çeşitlendi, değişti.

Birlikteliklerimiz, çalışmalarımız, üretimimiz, yarışlarımız, başarılarımız da değişti.

Her şey, her kes az veya çok, istese de istemese de hızlı veya yavaş değişiyor.

SİYASET DEĞİŞMEK ZORUNDA

Türkiye siyaseti de değişiyor ancak eski alışkanlıklarını değiştirmekte, toplumsal dinamizme uyum göstermekte zorlanıyor.

Değişmek, gelişmek, dünya ülkeleri arasında en uygun yerimizi alabilmek hedeflerimiz toplumsal dinamizmimizle örtüşmüyor.

Sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sağlayacak ortak, genel geçerli kuralları üretebilen ve sürdürülebilirliğini sağlayan toplumların başarılı olduklarını, gelişmiş ülke standartlarını biliyoruz.

Herkes bize uysun, bizim anlayışımız en iyi yaklaşımlarının, toplumsal dinamizme, değişime, gelişime aykırı olduğunun da farkındayız.

Kalkınmayı, gelişmeyi, birlikteliğimizi en iyi hale getirmeyi sağlayacak ortak kararları üretmekte ve uygulanabilirliğini sağlamakta yeterince başarılı olamıyoruz.

Ortak kararlar üretemediğimiz, kabul edilebilir ortak uygulamalara ulaşamadığımız için de belirsizlikleri, gerilimleri, kamplaşmaları azaltamıyoruz.

DEMOKRASİYE İNANMAK                                        

İnsanlığı en verimli ve en özgür, değişime ve gelişime taşıyacak temel değerin demokrasi olduğu gerçeklik durumunda.

Türkiye toplumu, demokrasiye inancını ve hedefini Türkiye Cumhuriyeti’ ni kurarak, gelişimini, değişimini demokratik değerlerle uyumlu hale getirmeye çalışarak ortaya koydu.

Gelişmiş dünya ülkelerine yetişmek için demokrasiyi inandığı ve anlayabildiği kadarıyla, imkanları ölçüsünde inşa etmeye çalışıyor.

Verdiğimiz mücadeleler, sahip olduğumuz değişim ve gelişim dinamikleri demokrasinin vazgeçilmezlik olarak sahiplenilmesini ve olmazsa olmaz yaşam tarzı olarak sürdürülmesini zorunlu hale getirdi.

Siyasi partilerimiz, kalkınmamızı, değişimimizi ve gelişmemizi, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşımak zorunda.

DEMOKRASİNİN YAŞANMASI

Demokrasi, Türkiye toplumu için vazgeçilmezlik halinde. Türkiye siyaseti, demokrasinin vazgeçilmezlik haline gelmesini sağlayan mücadelelerle bu günkü konumuna ulaştı.

Demokrasinin vazgeçilmezlik olarak sahiplenilmesini ve yaşanmasını sağlayacak birikimimiz ve deneyimlerimiz yeterli.

Siyasi partilerdeki tartışmalar ve ayrılmalar, çalışmaların, sorumlulukların ve temsilin, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamamasından kaynaklandığı belli oldu.

Siyasi partiler, demokrasiyi kendi konumlarına ve önceliklerine göre değerlendirip, uygulamaya çalıştıkları için Türkiye’nin büyük toplumsal demokratik dönüşümünü başaramıyoruz.

Kalkınmamızı, gelişmemizi ve gelişmiş dünya ülkeleri arasındaki en uygun yere ulaştırmamızı, siyasi partilerin konumlarına ve kendi önceliklerine bağlı hale getiriyoruz.

Siyasi işleyişlerin, çalışmaların, temsilin, halkın iradesinin yapabilirliğini sağlamanın, demokratik siyasi dönüşümler başarılmadan gerçekleşemeyeceğini herkes, bütün siyaset yapanlar biliyor.

Ortaya çıkan her tartışma, belirgin hale gelen her arayış, partileşen her ayrılma, demokrasinin vazgeçilmezlik olarak sahiplenilmesi gerektiğini, yaşanmasının zorunluluk olduğunu ortaya koyuyor. Halkın vazgeçilmezlik olarak sahiplendiği demokrasiyi yaşam tarzı olarak hayata geçirebilecek, demokratik dönüşüm ihtiyacının karşılanmaya çalışıldığı dönemi yaşıyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.