Cumhurbaşkanlığı satrancı

Seçime daha iki yıl olmasına rağmen, şimdiden cumhurbaşkanı adaylığı satrancı oynanmaya başlandı.

 

Malumunuz, bu işin şimdilik iki tarafı var.

 

Biri millet ittifakı, diğeri de cumhur ittifakı.

 

Millet ittifakı:

 

Özellikle millet ittifakında bir fikir birliğinin varlığından söz edilemez.

 

Meral Akşener Hanım, öteden beri aday olmaya hazır olduğunu ifade ediyor. Hatta daha da ilerisi, millet ittifakının en ideal adayı olduğunu her fırsatta dile getirmese bile, zımni olarak bunu işliyor...

 

Kemal Kılıçdaroğlu, alttan alta kendisinin aday gösterilmesi için nabız yokluyor. Lakin böyle bir güce sahip olmadığının bilinciyle çekimser kalıyor. Yani dillendirmeyi dahi cesaret edemiyor. Zira, salt CHP ile bu işin olamayacağını net olarak görüyor ve onun için diğer partnerlerinden kendisine destek noktasında bir hamle bekliyor.

 

Muharrem İnce de, daha önce aldığı oyun şehvetine kapılarak yeniden adaylık hesaplarını yapıyor. Fakat, durum onu gösteriyor ki, eski gücüne kavuşamayacağı korkusunu içten içe yaşıyor.

Bana göre, bir nebze de olsa, cesareti kırılmış vaziyette.

Bu nüansın, dışarıdan hissedildiğini o da hissediliyor.

 

Abdullah Gül'e gelince:

 

Abdullah Gül, her zamanki gibi, sessiz sedasız derinden ve alttan alta kazanma garantisinin yollarını aramaya devam ediyor. İsmi üzerinde bir ittifak sağlanırsa, balıklama atlayacak. Her zaman olduğu gibi pusuda yatarak fırsat kollamaya devam ediyor. Lakin müzmin solcuların kendisine olan alerjisi devam ediyor...

Bu da, onun için bir dezavantaj.

 

Diğer taraftan, Ali BABACAN, her ne kadar Abdullah Gül'ün adaylığını istiyormuş gibi gözükse de, alttan alta kendisini ön plana çıkarmanın gayreti içerisinde...

 

Son zamanlarda Mansur Yavaş’ın ismi de bir stepne olarak kenarda bekletiliyor. Kendi cenahında az da olsa hatırı sayılır bir taraftarı var.

 

Parlatılan Ekrem İmamoğlu’na karşı dizginleri elde tutulmakla beraber, tamamen başıboş bırakılmamakta. Onun adaylık konusundaki varoluş-yok oluşu İmamoğlu’nun adaylık noktasındaki hayat-memat meselesine bağlı.

 

Ekrem İmamoğlu’na gelince:

 

Gerçekten İmamoğlu için ayrı bir parantez açmak gerekir.

Esasen bana göre, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı bile kendisine on gömlek bol geldiğini yaşanan bu iki yıllık icraat dönemi gösterdi.

Kimi Ak Partililerin özel gayretiyle şişirtilip şişirtilip cumhurbaşkanlığı için önemli bir aktörmüş gibi sunulması kendisini potansiyel aday haline getirdi ne yazık ki.

 

İki yıllık İstanbul büyükşehir belediye başkalığı, İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir görev için öyle bir misyona ve vizyona sahip olmadığını gösterdi. Bu, her geçen gün daha da belirgin hale geliyor.

 

Hani, Ak Partililer onu ameliyle baş başa bırakırlarsa, giderek daha nötr bir hal alacaktır ve o potansiyeli buharlaşıp gidecektir.

 

Kendisinin bir proje ürünü olduğu artık ayan beyan ortada.

Belli çevrelerin İmamoğlu'nu Tayyip beye karşı bir alternatif yapmak için canhıraş bir şekilde çalışıyorlar. Kimi AK Partililer de göz göre göre bilinçsizce buna teşne oluyorlar. Yani, tabir yerindeyse, imamı müftülüğe terfi ettiren bizatihi kimi sorumsuz AK Partililer oldu!

 

Böyle olmasına rağmen, millet ittifakında homojen bir yapı, başka bir ifade ile üzerinde ittifak edilen bir tek aday yok.

Çünkü, hepsi içten içe adaylık için yanıp tutuşmakla birlikte, re'sen adaylık için ortaya çıkıp Tayyip beye karşı "ben de varım" deme medeni cesaretini gösterecek durumda değiller.

 

Cumhur ittifakına gelince;

 

Cumhur ittifakını meydana getiren irili-ufaklı tüm bileşenleri, amasız, fakatsız, lakinsiz mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinde söylem ve eylem birliği içerisindedirler.

Bu manada, en rahat cenah bu cenah.

Şimdilik bu cenahta bir çatlak ses yok. En azından şimdilik.

 

Ak Parti, MHP ile olan birlikteliğiyle beraber muhafazakar Kürtleri küstürmeden elinde tutabilmeyi de başarabilirse, alternatifsizliği tartışılmazdır.

 

Lakin bu kırılmanın behemehal tadil edilerek, hem hakkın teslimi, hem de temsilde adaleti sağlama adına önem arz etmektedir.

Kazanım adına da böylesi bir hamle elzemdir.

 

Keza, ekonomideki daralmanın giderilmesi, reel sektörün canlandırılması ve emeklilerin maaşlarına ciddi iyileştirmeler yapılması ve küçük esnafın canlandırılması da itici güç olacaktır.

 

Tüm bunlar yapılmayıp, muhalif kanatta da tek aday üzerinde ittifak kurulması halinde, cumhur ittifakı açısından tehlike kaçınılmazdır.

 

Merhum Demirel'in dediği gibi "siyasette bir gün bile uzun bir zamandır.

Dolayısıyla, daha uzun bir zaman var.  Bekleyelim bakalım Mevla'm neyler, ne eylerse güzel eyler."

Zeki CANŞİ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Zeki Canşi - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


KÖFTECİ FATİH USTA'YA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Çarşı merkezde köfteci dükkanımıza, IZGARA USTASI, BAY-BAYAN GARSON, BULAŞIKÇI alınacaktır. Tel: 0545 797 84 24

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR Başiskele ve Alikahya’da bulunan geri dönüşüm tesislerimizde çalıştırılmak üzere 3 adet ayrıştırma personeli arayışımız bulunm...

MOBİLYA BOYACISI ALINACAKTIR

MOBİLYA BOYACISI ALINACAKTIR. *BOYA TEKNİKLERİNİ İYİ BİLEN *DEVAMLI ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR. *DETAYLAR YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLECEKTİR. A...

ELEKTRİK USTASI VE MEKANİK PERSONELLER ALINACAKTIR

Kartepe'de bulunan FSM Demirbaş otomotiv'de görevlendirilmek üzere ELEKTRİK USTASI ve MEKANİK PERSONELLER alınacaktır. (FORD TRUCKS) Tel: 0533...

YÖNETİCİ ARANIYOR

Kartepedeki Otel-Restaurant tesisimizde YÖNETİCİ olarak çalışacak tecrübeli eleman aranıyor. Te: 0532 352 25 41

YATILI TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Yahyakaptan'da ki halı sahada çalışacak YATILI TEMİZLİK ELEMANI aranıyor. Tel: 0 532 234 95 40- 311 49 66

OFİS ELEMANI ALINACAKTIR

İzmit Bağçeşme de bulunan İnşaat firmasında çalışacak muhasebe bilgisi olan OFİS ELEMANI alınacaktır. Tel: 0532 265 38 01

YATILI BAYAN ARANMAKTADIR

YATILI BAYAN ARANMAKTADIR *Sigara kullanmayan Tecrübeli Referanslı Ücret 4.000 TL. Tel: 0533 276 25 97

KAYNAK BİLEN BAKIMCI ARANIYOR

YAPISOY BETON Kartepe tesisimizde çalışacak KAYNAK BİLEN BAKIMCI aranıyor. İrtibat:0532 283 14 96

ELEMAN ARANIYOR

İşletmemize ait Gebze ve Derince lokasyonlarında çalışacak, *Askerliğini yapmış, *50 yaş altı üretimde çalışacak erkek ELEMAN ARANIYOR Maaş+Sigort...