İktidar yarışı ve demokratik dönüşüm

Türkiye siyaseti, kendisini aşıp, yeniden üretemediği için iktidarı bırakmamak veya iktidarı ele geçirmek yaklaşımları üzerinden sürdürülüyor.

 

Demokratik toplumsal dönüşümü başarabilseydik, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşılsaydı, demokratik hukuk devletinin inşası tamamlanabilseydi, sürdürülen siyasi yaklaşımlar olağan kabul edilebilirdi.

 

Belirsizliklerin, gerilimlerin, kamplaşmaların, çatışmaların aşılmasını sağlayacak demokratik kurumsal sürdürülebilirliklere sahip olmadığımız için iktidarda kalmaya veya iktidarı ele geçirmeye kilitlenen siyasetler sergileyebiliyoruz.

 

Kararsızların sürekli artması, iktidar partisinin de, ana muhalefetin de yeterli güveni ve inandırıcılığı sağlayamaması karşılanamayan ihtiyaçlardan kaynaklanıyor.

 

Türkiye siyaseti, en temel sorunumuz olan vesayet sistemini çözülebildi ancak yerine demokratik hukuk devleti inşa edemedi.

 

Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak yapısal dönüşümleri başarabilecek siyaseti üretemiyoruz.

 

Bu nedenlerle de çalışmalarımızın, üretimimizin, yarışlarımızın, başarılarımızın, kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu yaklaşımlarla karşılanmasını sağlayacak büyük toplumsal dönüşümümüzü başaracak siyasete ihtiyaç duyuyoruz.

 

İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİ

 

İktidar partisi, vesayet sisteminin kapsayamadığı, dışarıda bıraktığı halkı temsil ederek, en temel sorunumuz olan vesayet sisteminin çözülmesinde belirleyici olabilmişti.

 

Vesayet sisteminin yerine bütün toplumun sahiplenebileceği, büyük toplumsal dönüşümü başarabilecek siyaset ihtiyacını karşılayamıyor.

 

Vesayet sisteminin çözülmesinde başarılı olan siyasi işleyişini, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamıyor.

 

Verdiği mücadeleleri, sağladığı kazanımları toplumsallaştırıp, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyacak değişimi başaramıyor.

 

İktidara gelmek yarışını ve siyasi mücadeleyi normalleştirip, demokratik hukuk devletinin inşasını tamamlayamıyor.

 

Kendi anlayışını, kazanımlarını, kadrolarını önceleyen yaklaşımlarla, iktidarda kalmak çabası sergileyebiliyor.

 

ANA MUHALEFET SİYASETİ

 

İktidar partisinin karşılayamadığı, büyük toplumsal dönüşümün başarılmasını sağlayacak alternatif siyaset, ana muhalefet partisinden bekleniyor.

 

CHP, iktidar partisinin sergilediği, iktidarda kalmak siyasetini aşabilecek siyaseti temsil edemiyor.

 

İktidar partisinin, mücadelelerini, kazanımlarını, doğrularını, yanlışlarını, eksikliklerini halk biliyor.

 

Bilinen yanlışları, eksikleri, yetmezlikleri öne çıkarıp tekrarlayan, toplumsal sorunlarla yüzleşmeyi ve aşmayı sahiplenemeyen, kendi alışkanlıklarına tutunan yaklaşımları halk, güvenilir ve inandırıcı bulmuyor.

 

CHP’nin 12 Mart 1971 müdahalesine karşı çıkışı, düzen değişmelidir yaklaşımı, değiştirici ve dönüştürücü siyaseti hayata geçirme çabaları desteklenmişti.

 

Dönemin şartları doğru okunup, uygun yaklaşımlar sergilenemediği için düzeni değiştirmek mücadelesi, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadı.

 

Etkileşim içerisindeki toplumcu düşüncenin, sınıf egemenliğini merkeze alan yaklaşımları, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmak kapsamında değerlendirilemedi.

 

Bütün bu belirsizliklere, demokrasiyle ve geleneksel değerlerle çelişen yaklaşımlara rağmen halk, toplumsal sorunlarla yüzleşmek, çözümler aramak ve vesayet sistemini aşmak mücadelesini desteklemişti.

 

12 Eylül 1980 darbesiyle bütün siyasi eğilimler gibi CHP de baskılandı, yargılandı ve siyasi birikimleri yok edilmek istendi.

 

Baskılamak, etkisizleştirmek, kontrol altlında tutmak, en yoğun olarak toplumcu eğilimlerle birlikte CHP üzerinde uygulandı ve bir daha demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edemeyecek hale getirilmeye çalışıldı.

 

İçerisinde bulunduğumuz dönemde, eski alışkanlıklarıyla yüzleşemediği için parti içi demokratik yapılanmasını başaramayan ana muhalefet partisinin, iktidar partisinin yanlışlarını ve eksiklerini öne çıkarıp tekrarlayan siyasetine, büyük toplumsal dönüşüm ihtiyacını karşılayamayacağı bilindiği için güven duyulmuyor ve inandırıcı bulunmuyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ÖN MUHASEBE PERSONELİ VE TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Firmamızda çalıştırılmak üzere deneyimli ÖN MUHASEBE PERSONELİ ve ofis temizlik işlerini yapabilecek BAYAN TEMİZLİK ELEMANI aramaktayız Not: Başiskele...

GAZALTI KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR ALINACAKTIR

Şirketimizin bünyesinde çalıştırılmak üzere profil kaynağı yapabilecek GAZ ALTI KAYNAKÇILARINA ve punta taşlama yapabilecek YARDIMCI ELEMANLARA İH...

KAMYON ŞOFÖRÜ VE JCB OPERATÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 51 56...

KERPE'DEKİ BALIK RESTORANINA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Kerpe’de Balık Restoranında Çalışacak; - BULAŞIKÇI - KOMİ VE - GARSON alınacaktır. Tel: 0 535 223 87 16 - 0 536 658 19 14

KÖFTECİ FATİH USTA'YA ELEMANLAR ALINACAKTIR

Çarşı merkezde köfteci dükkanımıza, IZGARA USTASI, BAY-BAYAN GARSON, BULAŞIKÇI alınacaktır. Tel: 0545 797 84 24

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR Başiskele ve Alikahya’da bulunan geri dönüşüm tesislerimizde çalıştırılmak üzere 3 adet ayrıştırma personeli arayışımız bulunm...

MOBİLYA BOYACISI ALINACAKTIR

MOBİLYA BOYACISI ALINACAKTIR. *BOYA TEKNİKLERİNİ İYİ BİLEN *DEVAMLI ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR. *DETAYLAR YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLECEKTİR. A...

ELEKTRİK USTASI VE MEKANİK PERSONELLER ALINACAKTIR

Kartepe'de bulunan FSM Demirbaş otomotiv'de görevlendirilmek üzere ELEKTRİK USTASI ve MEKANİK PERSONELLER alınacaktır. (FORD TRUCKS) Tel: 0533...

YÖNETİCİ ARANIYOR

Kartepedeki Otel-Restaurant tesisimizde YÖNETİCİ olarak çalışacak tecrübeli eleman aranıyor. Te: 0532 352 25 41

OFİS ELEMANI ALINACAKTIR

İzmit Bağçeşme de bulunan İnşaat firmasında çalışacak muhasebe bilgisi olan OFİS ELEMANI alınacaktır. Tel: 0532 265 38 01