Sürpriz değil

Salı günü gece yarısında her ne kadar camianın genelinde beklenmedik olarak yorumlansa da, işin içinde olanlar için hiç de sürpriz olmayan bir gelişme yaşandı. Yaklaşık iki yıldır Hodri Meydan Taraftarlar Derneği Başkanlığı yapan Ferhat Uzun sağlık nedenlerini gerekçe gösterip istifa etti. Her istifadan sonra genellikle ya sağlık, ya işlerin yoğunluğu sebep gösterilir, genellikle de palavradır. Uzun’un kendi isteğiyle bırakmadığı, gönderildiğini bilenler bilir. Kendisine kalsa zaten takım için kritik süreçte kesinlikle bırakmazdı.

KİŞİLER GELİR GEÇER

Derneğin iç işlerinde bazı dengeler vardır ve bu doğrultuda kararlar alınır. Enver Güler’in bırakma sürecinde de belirsizlikler vardı. Çok fazla kaşımanın, derinlere gitmenin anlamı yok. Sonuçta bu bir bayrak yarışıdır, biri gider diğeri gelir. Kişiler gelir geçer, asıl önemli olan Hodri Meydan’ın varlığıdır. Başta işaret etmeye çalıştığım gibi son zamanlarda bir sıkıntı olduğu belliydi. Özellikle Uzun ile tribün lideri Haluk Bozo arasında sıkıntı olduğu söyleniyordu. Bozo ağır bastı kaldı, Uzun zayıf kaldı gitti dersek süreci çok net anlatırız.

GÜLER ADAMLIK YAPTI

Sevgili Ferhat Uzun başkanlık süresince elinden geleni yaptı, derneğe lokal kazandırılması, geçmişte husumet içinde olduğumuz rakiplerle iyi ilişkiler kurulması gibi güzel işlere imza attı. Teşekkür ediyor, bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluk diliyorum. Bu arada Ferhat Uzun ile birlikte göreve gelen, tribün liderliğini üstlenen sevgili Mustafa Güler de kendisine yakışanı, daha açık bir ifadeyle adamlık yaparak, “Birlikte geldik, birlikte gidiyoruz” mesajı yayınlayarak ayrıldı.

Sabrımızı sınamayın

Pandemi yasakları çerçevesinde malum basın mensuplarına da stadyumlarda kısıtlama getirildi. 2.Lig’deki uygulamaya göre 11 kişi basın tribününe, 8 kişi ise saha içine alınabiliyor. Yani toplam 19 basın mensubu maçı izleme imkanı bulabiliyor. Sezonun ilk haftasında TSYD Kocaeli Temsilcisi, benim ilk spor müdürüm sevgili Metin Karan yer kalmadığını, benim adımı listeye yazamayacağını söyledi. Üzerimde büyük emeği olan, yıllardır birlikte çalıştığım Metin Ağabeye “Nasıl olur bu” diye itiraz edemezdim, saygı duydum. 35 yıllık mesleği kariyerimde ilk kez Sarıyer ile oynadığımız maçı stadyumda, canlı izleyemedim. İsten inanın ister inanmayın, sürekli basın şeref kartı sahibi, Türkiye’nin en güçlü yerel gazetelerinden birinin spor müdürü bunu yaşadı.

GÖNLÜ RAZI OLMADI

Sonraki haftalarda sağ olsun Metin Ağabey benim, daha doğrusu bunca yıllık mesleki tecrübeye sahip olan birinin maçı stadyumda izleyememesine gönlü razı olmadı, her maç listeye yazdı. Normal sezon böyle geçti. Play-Off çeyrek finalinde de çok şükür bir sıkıntı olmadı. Ancak Hekimoğlu yarı finalinde Trabzon’dan gelecek çok sayıda basın mensubu(7 kişi) olacağı için Metin Ağabey beni, bana yakın mesleki deneyimi olan Uğur hocayı ve birçok meslektaşımı ancak ikinci, yani ek listeye yazabildi. Genellikle temsilciler ek liste konusunda duyarlılık gösterirler, içeriye alınmalarına izin verirlerdi. Sezon boyuncu böyle oldu. Ki, gerek Metin Ağabey, gerekse TSYD kapı görevlisi sevgili Vedat Tekin bir sorun yaşanmaz dediler.

AKLIMA BEDRİ ABİ GELDİ

İnşallah dedik ama bir taraftan da ya giremezsek, kapıdan dönmek çok acı olur endişesiyle stadyumun yolunu tuttuk. Yolda TSYD İl Temsilcisi Metin Karan’dan, “Arkadaşlar temsilci problem. Ek liste konusunda razı etmeye çalışıyoruz. Riski göze almak istemeyen arkadaşlara önerim maçı TV'den izlemeleri. Çok gergin ve kırgın durumdayım” diye mesaj geldi. Ne yapalım, geri mi dönelim diye teceddüt yaşarken aklıma Türkiye’de Temsilciler Kurulu’nun hayata geçmesinde büyük rol oynayan ve bu kurumda uzun yıllar yöneticilik yapan sevgili Bedri Dölkeleş geldi. Mutlaka temsilcilerden birini tanıyordur, bize yardımcı olur diye düşündüm ve kendisini arayıp sıkıntıyı dile getirdim.

UZUN SAÇTI SİVİL POLİS!

Sağ olsun Bedri Ağabey kısa süre sonra döndü, Temsilciler Kurulu direktörü Baki Şahin’i bilgilendirdiğini söyledi. İlk girişe, yani araçların kontrol edildiği noktaya geldiğimizde maça 2 saat kadar vardı. Her kavşaktan bir araç o yöne ilerliyor, uzun saçlı genç bir sivil polis elindeki isim listesine göre kimisine yol açıyor, kimini geri gönderiyordu. Ayrıca etrafta da çok sayıda taraftar içeriye alınma umuduyla bekliyordu. Yarım saat kadar sıranın bize gelmesini bekledik. Yanımızdaki taraftarlar bizim durumumuzu “Sizi nasıl almazlar” bakışları altında hayret ve üzüntüyle izliyorlardı. Daha fazla dayanamayıp araçtan indim ve elinde liste olan polis memurlarından birine yanaşıp isminin listede olup olmadığına bakmasını rica ettim.

RESMEN DİREKTEN DÖNDÜK!

2-3 dakikalık incelemenin ardından, “Maalesef yok” dedi. Anladım ki, polis memurun elinde sadece birinci liste vardı. Ek liste demek ki, kabul görmemiş veya oraya gelmemişti. Yapabilecek bir şey yok dedik ve sevgili Uğur Uludağ ile birlikte TV’den maçı izlemek üzere evlerimize gitmek için harekete geçtik. Kısmete ya da şansa bakın ki, tam aracımızı ev istikametine çevirdiğimiz o sırada bahsettiğim genç sivil polis memuru, “Basın kartı olan herkes geçebilir” dedi. Şaşkınlıkla birlikte nasıl sevindik bilemezsiniz. Diğer kapı girişlerinde bir sıkıntı olmadı, kısa zamanda şükürler olsun ki basın tribünündeki yerimizi aldık, derin bir oh çektik. Sizin anlayacağınız futbol talibiyle direkten döndük.

BELLİ Kİ, EMİR BÜYÜK YERDEN

Temsilcilerin isteğiyle son derece katı bir tutum sergileyen, kimseye göz açtırmayan uzun saçlı sivil polis memuru elbette ki bir anda yumuşamadı, kendi inisiyatifiyle tüm basını içeriye almadı. Muhtemelen Bedri Ağabeyin Baki Şahin ile yaptığı telefon görüşmesi sonuç verdi, temsilciden gelen telefonla polis basına kapıları açtı diye düşünüyorum. Sonuçta emir büyük yerden gelmişti. Maçı izlememize, daha doğrusu görev yapmamıza yardımcı oldukları için basın özgürlüğü adına Baki Beye, Bedri Ağabeye teşekkür ediyorum. Ki, Baki Bey, Bedri ağabeye beni iyi tanıdığını söylemiş. Mutlu oldum. Şu süreç bittiğinde kendisini ziyaret edip bizzat teşekkür etmek isterim. Tabi, TSYD Kocaeli adına Metin Karan Ağabeyle, Vedat Tekin de çok uğraştı. Sağ olsunlar.

ASIL SUÇLU, SORUMLU TFF

Uzattığımın farkındayım ama iyi anlaşılması için tüm detayları vermek zorundayım. Toparlamak gerekirse basın mensuplarının çektiği çilenin birinci derecede suçlusu, sorumlusu TFF. Normal sezonda 19 olan basının akredite sayısını Play-Off’larda artırmaları gerekirdi. Bunu yapmış olsalar hiçbir sıkıntı çıkmayacaktı. Ki, sadece basın için değil yönetici ve taraftar için de bunu yapmalıydılar. Nedense kulüpler ve TSYD’nin taleplerine kayıksız kaldılar. Temsilcilere gelince. Biri Ankara’dan Ertuğ Büyük, diğeri İstanbul’dan Hakan Halıcı. Yaptıkları ego tatmini, güç gösterisi, bir anlamda şov. Ama bir yere kadar efelikleri, yetkileri. Yukarıdan sağduyu sahibi amir arayınca kuzu kesildiler, kapıları açtırdılar.

BIRAKIN BU İŞLERİ BEYLER!

Aynı temsilciler biraz sonra stadyumda da şovlarını yapmaktan geri kalmadılar. Tribündeki sayı çok diye maçın başlamasını geçirtirdiler, işgüzarlık yaptılar. Az sayıdaki taraftar çıkar gibi yapıp az sonra geri döndü. Tribündeki sayıda değişiklik olmadı ama temsilciler 17 dakika sonra maçı başlattılar. Dedim ya, adamların derdi egolarını tatmin etmek, güç gösterisi yapmak. İzliyoruz diğer sahalardaki maçları, Süper Lig’de tribünde 3-4 bin kişiyle maçların oynanmasına göz yumanlar bize gelince ahkam kesmekten geri kalmıyorlar. Pandemi süreciyle ilgili uygulanan kurallar, talimatlar sadece Kocaeli Stadı’nda, Kocaelispor yönetimine, taraftarına ve bu kentin basın mensuplarına mı geçerli? Bırakın bu işleri beyler, bizim sabrımızı sınamayın.

Çok üzüldüm

Kocaelispor’u 2.Lig’e taşıyan teknik adam Selahaddin Dinçel, ligin dibinde aldığı Erokspor ile puan rekoru kırarak lig ikinciliği derecesiyle Play-Off’a taşımıştı. Dinçel’in takımı Play-Off çeyrek finalinde Çatalca’yı her iki maçta da dize getirdi, zorlanmadan eledi. Yarı finalde Isparta 32 Spor ile deplasmandaki ilk maçın golsüz bitmesi, finalin habercisi olarak değerlendirildi. Bir gün önce görüştüğüm sevgili Selahaddin Dinçel, “Tıpkı Kocaelispor’un Hekimoğlu sınavı gibi bizim için de erken final. Burayı geçersek finaldeki işimizin daha kolay olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bu sezon hem Kocaelispor, hem Erokspor ile çifte şampiyonluk yaşarız” dedi.

Çarşamba akşamki rövanşı bölüm izledim. Başa baş geçen ilk 45 dakikanın ardından ikinci yarının başlarında 1-0 geriye düşen Dinçel’in takımı kısa zamanda eşitliği sağladı. 1-1 devam eden oyunda İstanbul ekibi son dakikalarda tura çok yaklaştı. Ceza alanı dışından çekilen şutta kaleci son anda topu kornere çeldi. Kaçan bu gol maçın kader anıydı. Dönüşünde Isparta 32 ikinci golü buldu, iş bitti. Ercüment, Erdinç ve Onur Öztonga gibi 3.Lig şampiyon kadromuzda bulunan futbolcuların yer aldığı, Selahaddin Dinçel yönetimindeki Erokspor’un finalin kapısından dönmesine üzüldüm, geçmiş olsun diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Albayrak - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Valteri Bottas - uzun saçlı sivil polis, arabaların plakası listede yoksa arabaların kaputuna vurarak çek arabanı diyip yine üslupsuz şekilde insanlara bağırıyordu.

sen memursun arkadaş..bu kadar agresif olacaksan o görevi yapma..basına,yöneticilere ve taraftara o şekilde davranılmaz.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 22 Mayıs 18:55
06

Ahmetasim - Rizeli Mustafa tribüne heyecan veren biriydi bence hiç iyi olmamış üzüldüm.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 22 Mayıs 17:37
05

Buraj - Ahmet Ağaoğlu’nun etrafında pervane olan yöneticilerimiz taraftarın basının sorunlarıyla ilgilenseler olay çözülürdü.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 22 Mayıs 13:27
04

İslam Arslanoğlu - Finalde nasıl işin kolay oradan SAKARYA geliyor

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 13:23
03

Ümit Yazicioglu - Haksızlık ve adaletsizlik var olduğu sürece ve de devam ettiği sürece neyin mücadelesini yapacaksınız ! Bakın nu nedenle göztepe başkanı da istifa etmiş kimse soruyor mu neden diye ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 11:37
02

Levent Hoca - TAKLACI FEDERASYONDAN da bu beklenirdi zaten...Turkiye futbolunu 3 buyuk takım uzerinden sekillendiren alt liglere teferruat olarak bakan ve hatta hiç bakmayan bu yapı derhal gitmelidir.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 05:20
01

Kocaelili - sayın albayrak demekki dinçer işi biliyor,,hakkını teslim etmek gerekiyor...çiyi günler dileklerimle....

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 05:00

TEKNİK RESSAM ARANIYOR

Üniversite ve yüksekokul  ilgili bölümlerinden mezun imalatta deneyimli TEKNİK RESSAM 25/45 yaş arası, B sınıfı ehliyetli aktif araç kullanabilen,...

GARSON VE KOMİLER ARANIYOR

Gölkay Doğa Park'ta çalışmak üzere GARSON VE KOMİLER aranmaktadır. Tel: 0541 923 53 37

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

HAMURKARLAR, HAMURKAR YARDIMCILARI, PİŞRİCİLER, GARSONLAR ve KOMİLER alınacaktır. Ayköşe Unlu Mamulleri  Tel.:0532 252 30 55

KAMYON ŞOFÖRÜ VE JCB OPERATÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 51 56...

ELEMANLAR ALINACAKTIR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan;18-40 yaş arası, emekli olmayan ,*FORKLİFT OPERATÖRÜ(Kamyon ehliyetli tercihli) *ÜRETİM ELEMANI  ...

REYON SORUMLUSU VE KASİYERLER ARANIYOR

AZKAR LTD.ŞTİ.'ne BAY REYON SOTUMLUSU ve KASİYERLER alınacaktır. Tel: Yusuf Bey-0530 396 06 41

MOTO KURYE ARANIYOR

İzmit Little Caesars franchise şubemizde çalıştırılmak üzere,A2 motor ehliyeti olan MOTO KURYE arıyoruz.Maaş+SSK+Yemek+Paket başı primTel: 0541 305 80...

KOCAELİ KAYA ELEKTROMEKANİK PERSONELLER ARIYOR

KOCAELİ KAYA ELEKTROMEKANİK Bünyemizde çalışmak üzere CNC (ABKANT)BÜKÜM OPERATÖRÜ CNC PUNCH OPERATÖRÜ OTOMOTİV MEKANİK TEKNİSYENİ MOTOSİKLET BAKI...

HİDROLİK PNOMATİK, MEKANİK BAKIM, HAVALANDIRMACILAR ARANMAKTADIR

Firmamızda çalıştırılmak üzereHİDROLİK PNOMATİK, MEKANİK BAKIM, HAVALANDIRMACILAR, aranmaktadırTel: 0541 686 21 96

ÇİFTLİKTE ÇALIŞACAK AİLE ARANIYOR

Kandıra çiftlikte çalışabilecek, yatılı evli çift eleman aranmaktayız. Şartlar yüz yüze konuşulacaktır. Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabil...