Camia takımı küllerinden doğdu, proje takımı yerle bir oldu!

2009’da Süper Lig’de yer alıp 5 yıl içinde amatöre inen, dibe vuran Kocaelispor efsanesinin çöküş ve 7 yılda geri dönüş hikayesini bir de benden dinleyin.

ÇÖKÜŞÜN BAŞLANGICI

2007-08 sezonunda 5 yıllık hasrete son verip Süper Lig’e dönen Kocaelispor, hazırlık dönemi, ilk yarı ve ikinci yarı olmak üzere adeta üç kadro yaptı, 50’nin üzerinde transfer için astronomik rakamların altına imza atıldı. 1.Lig şampiyonluğunda büyük destek veren Büyükşehir Belediyesi,  Süper Lig’de atılan yanlış adımlar, güven ortamının kaybolması ve beraberinde gelen başarısızlıkla kulüpten desteğini bıçak gibi kesti. Maddi çıkmaza girildiği için futbolculara karşı taahhütler yerine getirilemedi. Takım küme düşerken, kulüp astronomik bir borç yüküyle karşı karşıya kaldı.

EN BÜYÜK PAY ONLARIN- Kocaelispor tarihi için 6 Ağustos 2011 dönüm noktasıdır. Fesih kongresinde son anda liste çıkartan Orhan Görsen ve arkadaşları kulübü kapanmaktan kurtardı.

YASAK GELDİ, TAKIM YİNE DÜŞTÜ

Ertesi sezon öncesinde alacaklı futbolcular paralarını tahsil etmek için TFF’ye başvurdu, ödemeler yapılamadığı için kulübe transfer yasağı geldi. Oysa 1.Lig için iddialı bir kadro kurulmuş, iyi bir hazırlık dönemi geçirilmişti. Son anda gelen transfer yasağının ardından as kadrodakiler yarım sezon antrenmanlarına devam ederken, 1.Lig’in ilk yarısında alt yapıdan gelen futbolcu kadrosuyla mücadele edildi, 9 puan alındı. Devre arası dönemin Başkanı Muammer Çelik ve yönetiminin inanılmaz çabasıyla tahta açıldı, sezon başı transfer edilen futbolculara lisans çıkartıldı ama as kadro ikinci yarıda sadece 3 puan alabildi. Takım iki sezon üst üste küme düştü.

KAPANMA SÜRECİNE GİRİLDİ

2.Lig’deki ilk sezon eldeki futbolcularla yola devam edildi, parasızlık nedeniyle kimseye doğru dürüst ödeme yapılamadı ama saha sonuçları iyiydi. Yeşil-Siyahlı takım sezonu orta sıralarda bitirdi. Futbolcuların parasızlığa tahammülleri kalmamıştı, üstelik borç da katlanarak artmıştı. 2.Lig’deki ikinci sezon başı yapılan kongrelerde yönetime kimse talip olmadı, siyasi iradenin olumsuz tavrı devam ediyordu. O sırada kentin dinamikleri kimi şehirlerde örnekleri görüldüğü gibi 100 milyon dolayındaki borçtan dolayı Kocaelispor’u devre dışı bırakıp, kentin 2.Lig’deki temsilcisi Körfez Belediyespor’un yarışma hakkını alıp borçsuz bir kulüple yola devam edilmesi projesini hayata geçirmek için düğmeye bastı.

UNUTULMAYACAKLAR- Kocaelispor efsanesi geri dönmüşse, bunda en sıkıntılı dönemde şehrin takımını yaşatmak için ter döken liseli gençlerin büyük payı vardı.

TAM FİŞ ÇEKİLİYORDU Kİ 

Küçük bir kesimin itiraz ve tepkileri altında Kocaelispor’daki mevcut yapı olduğu gibi Körfez Belediyespor bünyesine geçirildi. Kulübün adı Körfez FK olarak değiştirildi, iki yılda Süper Lig hedefi koyuldu.  Kentin dinamikleri şehrin temsilcisi olarak bu kulübe desteğini verdi, astronomik bütçeyle iddialı bir ekip kuruldu.  Kocaelispor’un kapatılması için de artık geri sayılıyordu. 6 Ağustos 2011’de gerçekleştirilen feshi kongresinde fiş çekilecekti ki,  son anda takımda uzun yıllar top koşturan, kaptanlık yapan Orhan Görsen liderliğinde eski futbolculardan oluşan liste divana sunuldu, hiç değilse adı dursun, ileride ne olacağı belli olmaz düşüncesiyle kulüp yaşatıldı.

LİSELİ GENÇLER NE YAPSIN?

Başta liglere katılmak gibi bir düşünce yoktu, çünkü kulüpteki tüm lisanslı futbolcular Körfez FK’ya geçmişti. Ayrıca transfer yasağı da sürüyordu. Orhan Görsen ve yönetimi Körfez FK’ya geçen ancak resmi lisans işlemleri yapılmayan genç futbolcuların velileriyle görüşerek geri dönmelerine ikna etti. 2.Lig’deki ikinci sezon ağırlıklı 16-17 yaşındaki liseli gençlerden oluşan kadroyla lige katılım sağlandı. Hem çok genç, hem tecrübesiz kadro 2.Lig’in ağırlığını kaldıramadı. Takım birçok maçta 7-8, hatta 9 gollü yenilgiler alıp toplamda 130 gol yiyerek açık ara küme düştü. 3.Lig’deki ilk sezon biraz deneyim kazanan o kadro ligde kaldı ama ikinci sezon düşmekten kurtulamadı.

TABUTTA RÖVEŞATA Kocaelispor amatöre düştüğünde, başka bir anlamda dibe vurduğunda Bahri Yavuz ve arkadaşları kurtarıcı olarak ortaya çıktı. Yavuz’un liderliğindeki halk hareketiyle adeta tabutta röveşata atıldı, efsane geri döndü.

IŞIK 19 MAYIS 2014’TE YAKILDI

1966’da kurulan ve o yıldan itibaren profesyonel liglerde yer alan Kocaelispor tarihinde ilk kez amatör kümedeydi. Artık kulüp tamamen dibe vurmuştu. Kimse yüzüne bakmaz, bu kez kapanır gider diye düşünülürken 19 Mayıs 2014’te bir ışık yandı. Efsaneyi yeniden ayağa kaldırma, küllerinden doğdurma hedefiyle tribünden gelen Bahri Yavuz adaylığını ilan etti, üç gün sonraki genel kurulda da Başkan seçildi. Yavuz 19 Mayıs’ı özellikle seçmişti. Amatöre düşüldüğü için transfer yasağı ortadan kalktı. Yavuz ve ekibi halkın desteğini arkasına alarak güçlü bir kadro oluşturdu. O sezon başı proje takımı Kocaeli Birlikspor adını aldı, anonim şirket oldu.

AMATÖRDE İKİ SEZON KALDI

Bir tarafta astronomik bütçeli Kocaeli Birlik 1.Lig’e yükselmek, öbür tarafta mütevazı imkanlara sahip, halkın takımı Kocaelispor Bölgesel Amatör Lig’de yeniden profesyonele dönmek için mücadele ediyordu. Proje takımı tribünlerinde bin kişiyi zor bulurken, halkın takımı 15-20 binlere oynuyordu. Kocaelispor, BAL’daki ilk sezon şampiyonluğu son maçta kaçırdı, ikinci sezon ise açık ara mutlu sona ulaştı. Kocaelispor 2016-17 sezonunda yeniden profesyonel lige döndü. Kulüp iyi yönetiliyor, halkın desteğini alıyor, tribünler her maçta doluyordu. Ayrıca proje takımının tüm imkanlara rağmen başarılı olamayışı karşısında siyasi irade katı tavrından vazgeçmiş,  yavaş yavaş yüzünü Kocaelispor’a çevirmeye başlamıştı.

ESAMESİ KALMADI- Kocaelispor’un yerine koyulmak istenen önce Körfez FK, sonra Kocaeli Birlik adını taşıyan proje takımı önce 2.Lig’den amatöre düştü, sonra kapandı gitti.

TEK ÇARE TESİSLERİN SATIŞIYDI

3.Lig’deki ilk sezon Play-Off finalinde Altay’a penaltılarla kaybedildi, ikinci sezon bir devre Sinan Pektemek ve Mesut Özdemir gibi iki önemli futbolcudan yoksun kalındığı için orta sıralarda yer alınabildi. Üçüncü sezon bir taraftan üst lige çıkma mücadelesi verilirken, diğer taraftan Bahri Yavuz ve ekibi futbolcu ailesine olan borcu ödeyip transferi açmak için kaynak arayışı içerisindeydi. Yasağı kaldırabilmek için 20-25 milyon TL gibi bir paraya ihtiyaç vardı.  Tek çözüm yolu KEV Tesisleri’nin satışı olarak gözüküyordu. Bahri Yavuz önce şehri buna ikna etti, sonra halkın desteğiyle işi bitirdi.  17 Ekim 2017’de KEV Tesisleri, Büyükşehir Belediyesi’ne satıldı.

BAHRİ YAVUZ DÖNEMİ BİTİYOR

Satıştan gelen 10 milyon TL o sezonun devre arasında transferi açmak için kullanıldı ama para yetmediği için alacaklı dosyaların yarısı kaldı. Takım o sezon büyük bölümü İzmitli futbolculardan kurulu kadrosuyla yine Play-Off yaptı, bu kez yarı finalde Çorum FK’ya kaybetti. 3.Lig’deki üçüncü sezonda da üst lig hedefi yakalanamayınca özellikle sosyal medyadan Başkan Yavuz’a yönelik tepkiler yükseldi, istifa çağrıları yapıldı. 5 yıllık süreçte Bahri Yavuz ve arkadaşlarının maddi olarak güçleri bitmiş, manevi anlamda enerjileri tükenmek üzereydi. Üstüne protestolar gelince daha fazla devam etmenin doğru olmayacağını düşündüler, kenara çekildiler.

MİMARI- Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın transfer yasağının kaldırılmasını sağlayıp takımın yolu açtı, 3 ve 2.Lig şampiyonluklarında büyük payı vardı.

TAHİR BÜYÜKAKIN BÖYLE İSTEDİ

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tahir Büyükakın Kocaelispor’u çok önemsiyordu ve sevgisi samimiydi. Ayrıca genel sekreterlik döneminde de kulüp zora düştüğünde, yabancılara olan borçlardan dolayı puan silme, küme düşürme yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldığında elini uzatmış, KEV Tesisleri’nin satışından kulübün kasasına daha fazla para girmesi için sorumluluk almıştı.  Büyükakın 14 Haziran 2019’daki kongrede başkanlığı üstlenen Hüseyin Üzülmez ve ekibine kalan alacaklı dosyaların temizlenmesi için gereken 10 milyonluk kaynağı aktardı, sonra iyi bir kadro kurulması için desteğini sürdürdü. 3.Lig için ciddi sayılabilecek bütçeyle oluşturulan kadro rakiplerine büyük fark atarak şampiyonluğa ulaştı.

PROJE TAKIMININ AKIBETİ

10 yıl sonra 2.Lig’e geri dönen Kocaelispor’da Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ın aktardığı 25 milyon TL’nin üzerindeki kaynakla yine güçlü bir kadro oluşumu sağladı.  Bir önceki sezon penaltılarda 1.Lig’in kapısından dönen, zaten çok iyi olan kadrosuna isabetli takviyeler yapan Manisa FK ile girilen şampiyonluk yarışında geride kalan Yeşil-Siyahlı takım zorlu Play-Off süreci sonunda finalde ezeli rakibi Sakaryaspor’u 4-0 gibi çarpıcı bir skorla yenerek adını 1.Lig’e yazdırdı. 11 yıl süren çilelerle dolu mücadelenin ardından efsane geri döndü. Kocaeli Birlikspor 2017-18 sezonunda 3.Lig’e, ertesi sezon amatöre düştü, sonra kapandı gitti. Anlayacağınız kapanması için kaderine terk edilen camia takımı küllerinden yeniden doğdu, 2 yılda Süper Lig hedefi koyulan proje takımı yerle bir oldu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Albayrak - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

13

K.s K.s - Hayrrttin abi benim yorumlarımıda dikkate alırsan sevinirim abi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Haziran 21:03
12

Derinceli - Teşekkürler Sayın Albayrak. Yakın geçmişe ışık tutan, kimin nerede durduğunu gösteren bir yazı olmuş. Bu kulübü tarihe yollamak isteyenler, tarih oldu. Kocaelispor, Kocaelidir!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Haziran 00:26
11

İzmitli - Haluk Bozo ve kasap özgür birlikspor atkıları ile geziyor du o çocukları biz destekledik şimdi kendilerini mafya bozuntusu sanan bonzaiciler yalakalar almış tribünü eline yok biz sahip çıktık diyorlar

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Haziran 23:06
10

K.s K.s - Kaleci fatih öztürk olacak hemde 1.kaleci not alın bunu

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Haziran 19:46
09

A.a. - Hodrimeydanın anında takımı satıp körfezfk peşinde koştugunu yazmamışsın. O liseli cocukları biz destekledik. Hodri meydandan kimse yoktu. Para nerde ordalar. Şehre sokmam onları şehre. Amatördeyken çenesuyu ile kartepede maç yaparken o çocuklar, hodri serserileri esrar çekip tribünden bagırıyolardı. Yemin olsun şehre sokmam hodri meydanı. En büyük satıcı onlar.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 08 Haziran 19:13
08

Gerçek Spor Sever - Sefa anılarını kurtardılar. Borçlar Sefa abilerine kalıyordu. Halkın sırtına yüklediler. Nasıl 22 bankayı soyup batırdılar halkın sırtına yüklediler aynısını burada da yaptılar. Milletin yetimin fakirin hizmet beklediği parayı yedirdiler. O saydığınız isimlerin vebali büyük nasıl olsa ceplerinden kuruş çıkmadı. Kısacası batıranların yanına kâr kaldı zarar millete girdi. Para verenlerin adını anmıyorlar. Bataklıkların reklamını yapıyorlar.

Yanıtla . 3Beğen . 6Beğenme 08 Haziran 13:18
07

Musty41 - İyi bir hatırlatma olmuş ancak eksiklikler var. Şöyle ki o dönem Kocaeli halkını Kocaelispor'dan soğutmak için bir çok propagandalar yapıldı. Başta da bu ipi büyükşehir ve kent ileri gelenleri göğüsledi. dediler ki "Bakın o takımda bu şehrin takımı, renklerine yeşil siyahı da koyduk, tutun o takımı hem borçsuz hem de arkasında da bizlerin desteği var" denildi. Taraftar grubu da buna ikna edilince ciddi anlamda birlikspora yöneliş oldu. O zamanlarda boş tribünlerde kalakaldık bizlerde, tezahürat doğru düzgün yapılmıyor, takım sürekli yeniliyor büyük üzüntüye dönmüştü bizler için stadda olmak ama yılmadık, bırakmadık. Ayrıca Kocaelispordan birlikspora geçen futbolcuları da unutmadık. Başta da gökhan merali. Lütfen artık birliksporda o dönem oynayan oyuncular transfer gündemimizde olmasın. Mevcut yönetim de geçmişte yaşananları tecrübe edinsin kendine.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 08 Haziran 09:26
06

Memoli - Bu şehir Bahri yavuz gibi adami bile harcadiysa gerisi boş

Yanıtla . 22Beğen . 3Beğenme 08 Haziran 08:10
05

Kocaelili - sayın albayrak kocaelisporluların sayın o zamanki körfez belediye başkanından özür dilemelidir,,adam birleşme teklifi getirince kahraman oldu,takım birleşti körfez yok oldu o zamana kadar yunus pehlivana herkez destek oluyor ve saygı duyuyordu fakat birileri o takımıı dizginledi takım altı pastan final gollerini etmadı ve o sene birinci liğe çıkamadı,,çıksaydı zaten bugün bunları konuşmuyor olacaktık...o birşleşim olana kadar kocaelisporu borç batağına bırakıp ölüm döşeğindeyken hiç yanına gelmeyen sefa sirmen ne zamanki imza yetkisi olanlardan eski borçlar tahsil edileceğini duydu o gün hemen gazeteye gelerek bu takımı kapatan bunun altında kalır dedi ve o manşetler sizde mevcut..ve orhanı devreye sokup kocaelisporu yaşatıp o borçlardan kurtuldular..ha ben kocaelisporumun yaşamasından tarifsiz memnunum ama yunus pehlivana yapılan kalleşliği affedemem...kocaelisporlu olarak yunus pelivandan özür diliyorum..sizlerde dilemelisiniz....iyi günler dileklerimle...

Yanıtla . 5Beğen . 5Beğenme 08 Haziran 04:59
04

Kocaelili - sayın alb o proje takımı ilk oluştuğunda herkez alkışladı, ne varki ne zaman geçmiş borçlar imza yetkisi olanlardan icra yoluyla tahsil edilecek o zaman bu orhan görsev takıma sahip çıktı. bunu hepimiz biliyoruz,,,ve o körfez belediye takımı ikinci liğdeydi o sene o takım çıkıştaydı. ne olduysa dizginleri çekildi ve körfez belediye başkanı galiz küfürlere maruz kaldı,, haksızlığa uğradı,,nevzat başkan 250 milyon vermeseydi kocaelispor yine düşecekti..bunları herkez bilmez .. ben kocaelisporluyum ikinci bir takımımda yok. şu anki konumdan memnunum, ama untmayalım hala kocaelisporun üyesi az..ve belediye desteğini çeksin,, eller yukarı..iyi günler dileklerimle..

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 08 Haziran 04:21
03

Can - Allah biliyor ahımiz tuttu, fk ya başından beri istemediğim bir proje idi, çok şükür bu günlere. SEN ÇOK YAŞA KOCAELİSPOR.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 08 Haziran 00:57
02

Semih Sezen - Karaosmanoglunun çok günahı var

Bu şey bilmiyor fspor adinaf akat

Bi yerlerden gelen bilgilere

Emme basma tulumba gibi

Hareket ediyordu

Sporun dinamiklerini..emektarlarini dinlemedi

Çok günahı var ..cooook..

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 08 Haziran 00:42
01

Pakito - Körfez FK destekçileri amatörün kafasina kuma gömen devekuşları, bugünün ise protokolden çıkmayan en büyük Kocaelisporluları onu da yazsaydın keşke.

Yanıtla . 14Beğen . 2Beğenme 08 Haziran 00:36

BAYAN KASİYER ARANIYOR

Akaryakıt istasyonun da bulunan marketimize BAYAN KASİYER alınacaktır   Adres: Eski Cezaevi Karşısı Plajyolu İzmit  Temizel Petrol Tel: 0262 226 1...

EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI ARANIYOR

İzmit Sanayi Sitesinde bulunan Yörem Lokantasına EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI aranıyor Tel: 0538 394 80 14 0262 335 08 03

SAKLI VADİ'DE ÇALIŞACAK PERSONELLER ARANIYOR

Yeni açtığımız Saklı Vadi Bahçe Maşukiye-Kartepe Restaurantımızda çalıştırılmak üzere deneyimli *TERCİHEN İNGİLİZCE VEYA ARAPÇA BİLEN GARSONLAR VE ŞE...

BAY BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Yenişehir Mini Pazarda çalışacak BAY- BAYAN ELEMANLAR aranıyor Tel: 0538 217 26 88 0532 164 30 41

ŞOFÖR ARANIYOR

Derince Yenikent' ten Gebze' ye 3 vardiya servis çekebilecek ŞOFÖR aranıyor Tel: 0531 910 44 89

ELEKTRİK USTASI ARANMAKTADIR

ELEKTRİK USTASI ARANMAKTADIR Endüstriyel elektrik ve otomasyon işleri yapan firmamızda, endüstriyel elektrik ve otomasyon konularında tecrübeli, elek...

ELEKTRİK YARDIMCI ELEMANI ARANMAKTADIR

ELEKTRİK YARDIMCI ELEMANI ARANMAKTADIR Endüstriyel elektrik ve otomasyon işleri yapan firmamızda, ilgili meslek lisesi veya yüksekokul mezunu, takım...

ELEMANLAR ALINACAKTIR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan; 18-40 yaş arası, emekli olmayan , *FORKLİFT OPERATÖRÜ (Kamyon ehliyetli tercihli) *LODER OPERATÖRÜ...

GAZ ALTI KAYNAKÇILARI ARANIYOR

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere Profil kaynağı yapabilecek GAZALTI KAYNAKÇILARI aranıyor SGK+ Yemek+ Servis Körfez-Kartepe arası alım yapıla...

SRC VE PSİKOTEKNİK BELGELERİNE SAHİP ŞOFÖRLER ARANIYOR

Firmamız bünyesine, Kartepe bölgesinde ikamet eden ağır vasıta ehliyeti olan 10 teker kamyon kullanabilen SRC VE PSİKOTEKNİK BELGELERİNE SAHİP ŞOFÖRL...