Lütfü Türkkan, düğüne gecikmeli katılmış

Hafta sonu cumartesi günü İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ın oğlu Cevat Yıldız- Nurtaç Özkarasu’nun nikâh ve düğün töreni vardı.

Düğün,  İYİ Parti ve CHP’de siyaset yapan üst düzey yöneticilerin ilgi odağı oldu. İzmit Emex Otel’de gerçekleştirilen düğüne, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İYİ Parti Genel Merkez Yöneticileri, milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanları ve çok sayıda konuk ve davetli hazır bulundu.

Kuşku yok ki İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, oğluna ve müstakbel gelinine şanına yakışır bir organizasyon gerçekleştirdi. Bol ikramın servis edildiği düğüne aynı zamanda ünlü pop sanatçısı Serdar Ortaç da katılarak konser verdi.

Düğün törenine davetliydim.
Tabi biz gazeteciler ünlü isimlerin katıldığı bu gibi organizasyonlarda etrafı gözlemleriz. Kimler katıldı, kimler yok diye bakırız.
Gazetecilik refleksi işte...

Tanıdık simaların ağırlıkta olduğu düğün törenine dikkatimi çeken ayrıntı, İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın düğün törenine katılmadığını fark ettim.
Türkkan ile il başkanı Yıldız’ın diyaloglarının gayet iyi olduğunu biliyorum. Kocaeli siyasetinde uyumlu bir ikili...

Düğün törenine Türkkan’ın katılmaması, son günlerde Dilovası’ndaki çiftliğinin mahkeme kararıyla yıkılmasının ardından can sıkıntısından dolayı katılmadığı akıllara geldi.


Düğün töreninde yaklaşık olarak iki saat kadar kaldım. Konser saatine yakın ayrıldım. Ben alandan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Türkkan, düğün törenine katılmış.
Eve gittikten sonra düğünde karşılaştığım anları bu sütunda kaleme aldım.
Düğüne Türkkan’ın katılmadığını yazdım. İlimizde yayın yapan tüm gazete ve internet siteleri de düğüne Türkkan’ın katılmadığını yazdılar.

Yazımın yayınladığı günün sabahında Şanbaz Yıldız aradı.
“Cemalettin, bugünkü yazınızda Türkkan’ın düğüne katılmadığını yazmışsın.
Sayın Türkkan, İstanbul’da Türk dünyası ile ilgili önemli bir toplantıdaydı.
Toplantı geç bitince haliyle düğüne de geç katıldı.
Aynı şekilde Koray Aydın’ın da önemli bir toplantısı vardı, diğer genel merkez yöneticilerimizin de benzer toplantıları vardı ve düğüne katılamadılar.
Sayın Türkkan gecikmeli de olsa katıldı. Kendisine teşekkür ediyorum. Onur duydum. Uzun süre yan yana oturup sohbet ettik...” dedi.

Evet...

Lütfü Türkkan’ın düğüne katılmadığı yazısını yazıp servise koydum, yayına çıktığı için değiştiremedim.
Biz gazeteciler bazı zamanlar da işte böyle zamanın kurbanı olabiliyoruz. Burada önemli olan art niyetin olmayışıdır. Ben yine de sevgili il başkanı Şanbaz Yıldız ve değerli milletvekili Lütfü Türkkan’dan özür diliyorum.

Kapanönü Çarşısı esnafı ne istediğini bilmeli!

Sevgili okurlar, bu kentte esnafın sesi, kulağı olan ve her zaman yayında olan tek yerel gazete Özgür Kocaeli Gazetesi olmuştur…
Kent esnafının karşılaştığı sıkıntıları ve kent yöneticilerinden beklentilerini en çok yazan, haber yapan Özgür Kocaeli Gazetesi’dir...

Korona virüs salgının ortaya çıkmasından bu yana çoğunlukla kepenk kapatan, ekonomik sorun yaşayan esnaf temsilcilerinin sesini hemen her gün duyurmaya çalıştık.

Şehir merkezinde esnafı dolaşarak işyeri sahiplerini dinledik. Talep ve beklentilerini yazdık...

Pandemi sürecinde “Sokağın ve Esnafın Sesi” projesini başlatarak her hafta tam sayfa olmak üzere esnafın taleplerini ve beklentilerine yer verdik...

Gazete olarak esnafın her zaman yanında olmaya çalışırken, İzmit şehir merkezinde bulunan Kapanönü Çarşısı esnafı, geçen hafta malum bir internet sitesine yaptığı açıklama bizi üzdü…

Kapanönü Çarşısı’nda bulunan esnaf, İzmit’in yerli eski esnafları. Kendi aralarında dernekleşen bir esnaf topluluğu... Öyle çok kalabalık falan da değiller, 10-15 üyeli bir dernek.
Ancak her zaman ve her dönem ayrıcalıklı oldular.

Dernek olmalarına rağmen, çarşı merkezinde oluşan sorunları kendi aralarında çözmeleri gerekirken, bunu yapmayarak yerel belediyelerden destek alan tek çarşı esnafıdır.

Mesela geçen yıl, çarşının eskiyen çatısının yenilenmesi için İzmit Belediyesi’nden destek aldılar.
Oysa dernek kendi aralarında para toplayıp kendi çarşılarını yağışlı havada yağmurdan, sıcak havalardan güneş ışınlarından korumak için çatılarını kendileri paralarıyla yapmak yerine, İzmit Belediyesi tarafından yaklaşık 600 bin TL harcanarak yenilettiler...

İzmit Belediyesi, çarşıdaki çatıların yenilenmesi süresini üç ay olarak planlamıştı.
İş uzadı ve 6 ay içerisinde zar zor bitirilebildi. İş uzadıkça çarşı esnafının da sabrı taşmıştı. Çarşı merkezine iskeleler kurulduğu için müşteri giremiyordu. Müşteri giremeyince satış yapamıyorlardı. 

O süreçte çarşı esnafı gazetemizi birçok kez arayarak, geciken işlerden dolayı haber yapmamızı istediler. “Siz yazarsanız İzmit Belediyesi işi hızlandıracaktı” diye…

Birçok kez muhabir göndererek çarşı esnafının taleplerini alarak haberleştirdik…
Kendilerine destek çıktık, yanlarında olduk.

Benzer bir durum geçen hafta içerisinde de yaşandı…

Çarşı esnafından bir kaçı gazetemizi telefonla arayarak;  “İzmit Belediyesi çarşımızın çatılarını yeniledi. Bu konuda kendilerine teşekkür ediyoruz. Ancak çatı imalatında kullanılan malzeme şeffaf olduğu için havaların aşırı sıcak olduğu günlerde güneş ışınları doğrudan çarşıya yansıyor ve çarşı adeta hamam gibi oluyor. Çarşının serinlemesi için İzmit Belediyesi’nden önlem almalarını talep ediyoruz” dedi.

Çarşı esnafının bu talebini yerinde dinlemek için muhabirimizi Kapanönü Çarşısına gönderdim.

Muhabirimiz birkaç çarşı esnafıyla görüşmüş. Çarşının yenilenen mevcut haliyle iyi olduğunu fakat güneşli günlerde çok ısındığının doğru olduğunu belirtmişlerdi…

Telefonla arayan esnafın ve yerinde görüştüğümüz esnafın anlattıklarını “Kapanönü Çarşı’sının içi hamam gibi” bağlığıyla haber yaptık.

Haberimizde esnafın sesini yansıttık.
Küfür etmedik, hakaret etmedik, İzmit Belediyesi’ne küfür ettirmedik…

Bu haberimizden bir gün sonra çarşı esnafından bir grup, malum internet sitesine bir açıklama yapmışlar.
“Biz böyle bir açıkla yapmadık, bizim söylemediklerimizi haberleştirip bizi İzmit Belediyesi ile karşı karşıya getirmek istiyorlar…”demişler.

Malum internet sitesinde yazı yazan şahıs, son iyi yıl hariç, her cumartesi günü öğle yemeğini Kapanönü Çarşısında döner yiyen birisi. Çarşı esnafıyla görüşen biri. Esnafın bu açıklaması önüne gelince, avuçlarının içini ovuşturarak gazetemizi itibarsızlaştırmaya kalkışmış…

Biz, 24 Haziran’da gazetemizde yayınladığımız haberde ne demişiz ona bir bakalım:

“Kapanönü Meydanı’nı çatısına yapılan plastik aksanlar ince ve şeffaf olduğu için güneş ışınları çarşı merkezine yansıyor. Çarşı çık ısınıyor, adeta hamama dönüşüyor. Sıcaktan dolayı müşteriler çarşıya pek gelmek istemiyor. Başkan Hürriyet’ten bu konuda destek istiyoruz” demişiz…

Bir hakaret, küfür veya İzmit Belediye Başkanını eleştiren bir söylem var mı?

Peki, Kapanönü Çarşısı Derneği Başkanı Nurettin Tezel, malum internet sitesi yazarına gönderdiği açıklama da ne diyor;  

“Malum havaların sıcak seyretmesi nedeniyle çarşıda sıcak bir ortam oluştu. Bunu Sayın Başkan’ın çözeceğine inanıyoruz…” demiş…

Bizim yaptığımız haberde yazdıklarımız ile dernek başkanın yaptığı açıklama arasında bir fark var mı?
Yok…
Söylemler ayrı…
Peki, bu akıllara ziyan açıklama neden?

Dernek başkanının bir şeyi bilmesi gerekir.
Sorumluluk alanlarıyla ile ilgili hangi gazetede haber veya açıklama çıktıysa, dernek yönetimi de açıklamayı, haberin çıktığı gazeteye gönderir.
Doğru ve ahlaki olan budur.
Yanıt hakkı kutsaldır ve kullanılır.

Peki dernek yönetimi ne yaptı?

Yazılı açıklamayı, her cumartesi çarşılarında döner yiyen şahsa yolladı...
Bu yanlış…

Kapanönü Çarşı esnafı ayrıcalıklı olmalarının vermiş olduğu öz güvenle çoğu zaman böyle çuvallar...

Çarşı esnafına şunu söylemek isterim;

Siz önce ne istediğinizi bileceksiniz. Yıllardır çarşı merkezinde hep el üzerinde tutuldunuz. Ayrıcalıklı kılındınız. Çarşının masraflarını kendi ceplerinden değil, belediyeden halkın parasıyla karşılandı.
Yanlarınıza korsan yayın yapan yasal olmayan internet sitesini almayın, siz esnafın her zaman yanında bulunan Özgür Kocaeli Gazetesi ile birlikte yol yürüyün. Sizin sorunlarınızı yine bu gazete kamuoyuna aktaracaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemalettin Öztürk - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Kemal - düğüne erken gelse ne olur ,, geç gelse,,, bile isteye gazeteciyi dövdürmüş mü, dövdürmüş,,, olay sonrasında kişiden ve babasından özür dilemiş mi, dilemiş,,, özürden sonra adam dövdürme olayı kendisini aklamaz,,, yazık,,,,

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 13:09
08

İzmit Sevdalısı - Ben sizin yazınızı okur olarak şöyle anlıyorum:

Lütfü Türkkan siz ayrıldıktan sonra katılmış, siz de haber yakaladığınızı sanıp acele edip yetiştirmişsiniz. Şimdi de art niyetim yok ama yine de özür dilerim diyorsunuz. Ben art niyetinizin olmadığına inanmıyorum. Ama lütfetmişsiniz özür dilemişsiniz. Bazıları gibi hiçbirşey yokmuşcasına yazılarınıza devam edebilirdiniz. Aslında okur olarak benden özür dilemeniz lazım, eksik haberle beni kandırdınız. Ya size inansaydım?

Kapanönü çarşısı yazısında da bir kişi ile görüşüp haber yapmışsınız, dernek başkanı tersini söyleyince alınıp başkana atarlanmışsınız. Bunun bir benzerini de Yürüyüş yolu esnafının inşaat faaliyetlerinden memnun olduğu haberinizde yapmıştınız.

Gazetecilik işini çok başarı ile götürüyorsunuz. Her haberiniz bir olay .

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 11:36
06

Derinceli - CEMALLETTİN BEY BÜYÜKLÜK YAPIP HATANIZI ANLAYIP ÖZÜR DİLEMİŞSİNİZ NE GÜZEL.ÖYLE PİŞKİNLER VAR Kİ DEVLET MALINA ÇÖKÜP VERGİ ÖDEMEYİP KAÇAK YAPILARINDAN MİLYARLARI CEBE İNDİRİP BİDE SUÇSUZMUŞ GİBİ KENDİNİ SAVUNUP ÖYLE BÖYLE ETKİNLİKLERE KATILABİLİYORLAR ŞAŞIRIYORUM

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 10:51
05

Osman - Boş şeyleri yazıyorsun sayın yazar.Dolu şeyler yazmalısın....

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 10:23
10

Maxim Romaşenko - @Osman 05 nolu yoruma cevabı: o zaman diğer site var malum orda çok dolu muhabbet var.uzun demleme yeme içme işleri..onu okuyabilirisn çok önemli konular!

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 13:31
04

Paşalı41yasin - adamın düğününü lütfü türkkanın arsasına bağladınya. işte bu kadar gazetecisiniz. bu kadar meslek adabı var.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 09:45
03

İzmit - Bu kadar yazmana ne gerek var calettin bey bizene Şahbaz dan

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 09:29
01

Ht - Paylaşım yapmadan önce yazılarını oku bence…Ne yazdığını oku, imlaların ve yazım hataların gibi düşüncelerininde yanlış olduğunu göreceksin. Şu yazıda tek bir konuya hak verdim. Dernekleri var ise dernekten yaptırsınlar. Ben evimin çatısı iş yerimin çatısı aktığında belediyeye yaptırmıyorum. Bu konuda sonuna kadar sana katılıyorum.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 00:49

SAKLI VADİ'DE ÇALIŞACAK PERSONELLER ARANIYOR

Yeni açtığımız Saklı Vadi Bahçe Maşukiye-Kartepe Restaurantımızda çalıştırılmak üzere deneyimli *TERCİHEN İNGİLİZCE VEYA ARAPÇA BİLEN GARSONLAR VE ŞE...

BAY BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Yenişehir Mini Pazarda çalışacak BAY- BAYAN ELEMANLAR aranıyor Tel: 0538 217 26 88 0532 164 30 41

ŞOFÖR ARANIYOR

Derince Yenikent' ten Gebze' ye 3 vardiya servis çekebilecek ŞOFÖR aranıyor Tel: 0531 910 44 89

ELEKTRİK USTASI ARANMAKTADIR

ELEKTRİK USTASI ARANMAKTADIR Endüstriyel elektrik ve otomasyon işleri yapan firmamızda, endüstriyel elektrik ve otomasyon konularında tecrübeli, elek...

ELEKTRİK YARDIMCI ELEMANI ARANMAKTADIR

ELEKTRİK YARDIMCI ELEMANI ARANMAKTADIR Endüstriyel elektrik ve otomasyon işleri yapan firmamızda, ilgili meslek lisesi veya yüksekokul mezunu, takım...

ELEMANLAR ALINACAKTIR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan; 18-40 yaş arası, emekli olmayan , *FORKLİFT OPERATÖRÜ (Kamyon ehliyetli tercihli) *LODER OPERATÖRÜ...

GAZ ALTI KAYNAKÇILARI ARANIYOR

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere Profil kaynağı yapabilecek GAZALTI KAYNAKÇILARI aranıyor SGK+ Yemek+ Servis Körfez-Kartepe arası alım yapıla...

SRC VE PSİKOTEKNİK BELGELERİNE SAHİP ŞOFÖRLER ARANIYOR

Firmamız bünyesine, Kartepe bölgesinde ikamet eden ağır vasıta ehliyeti olan 10 teker kamyon kullanabilen SRC VE PSİKOTEKNİK BELGELERİNE SAHİP ŞOFÖRL...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZAR...

BAYAN BULAŞIK ELEMANI

Maşukiyede bulunan restaurantımıza Kartepe ve civarında oturan 45 yaş altı BAYAN BULAŞIK ELEMANI aranıyor Tel: 0262 354 31 95