Halka güven veremeyen partiler ve ittifaklar iktidar olamaz

Partiler ve siyasi ittifaklar, halktan iktidar vizesi alabilmeleri için, ilkelerinden taviz vermeden, ülkenin imarı, milletin maddi ve manevi refahı için, yapacaklarını tutarlı ve ikna edici projelerle halkın karsına çıkarak halkın güvenini kazanmalıdırlar.  Millettin güvenini alabilmek için, ülkenin iç ve dış siyasi meselelerini, dış destekli terör olaylarını, içten ve dıştan gelen siyasi ve ekonomik baskıları, nasıl hal edeceklerini milletimize net cümlelerle ifade etmelidirler.    Milli savunmada,  milli eğitimde, enerjide, sağlıkta, tarımda, sosyal güvenlik alanlarında ki projelerini konuşarak halkı ikna etmelidirler.  

2002 seçimlerinden 24 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılan tüm seçimlerde milletimizin ekseriyeti AK partisine destek vererek tek başına iktidara taşımıştır. 24-Haziran 2018 seçimlerine AK partisi ve MHP cumhur ittifakıyla seçim girerek cumhurbaşkanlığı hükümet sistemin kurmak üzere halkımızın desteğini almışlardır.  AK partisi ve cumhur ittifakı, milletin karşısına milli ve manevi projelerle çıkarak, vaat ettiklerini yaparak milletti ikna etmeyi başarmışlardır. Millette yapılanları görüp yaşadığı için,  AK partisine ve cumhur ittifakına desteğini vermiştir. 

 Millet ittifakında yer alan partiler tek başlarına AK partisine karşı bir başara gösteremedikleri gibi, millet ittifakıyla girdikleri seçimden de, halktan bekledikleri desteği alamadılar.  Millet ittifakı neden seçim kazanamadığını birçok sebebe bağlamaya gerek yok. Millet ittifakı iktidar olmak istiyorsa,  AK partisinin ve cumhur ittifakının yaptığı maddi ve manevi hizmetlere sahip çıkarak, bu hizmetlerin üzerine çok daha milli ve manevi projelerle halkın karşısına çıkarak halkı ikna etmekten geçtiğine inanmalıdırlar.  

Cumhur ittifakının ortak paydası, ülkenin maddi ve manevi kalkınması, milletin huzur ve refahı için birlikte ellerini taşın altına koymak ve birlikte bedel ödemektir.  Millet ittifakında yer alan partilerin ortak paydası, Sayın T. Erdoğan’ı cumhurbaşkanı seçtirmemek, cumhur ittifakını iktidardan düşürmek üzere kurulmuş olduğundan,  feraset ehli olan milletimiz, millet ittifakında yer alan partilere iktidar vizesi vermiyor. Millet ittifakında yer partiler, iktidar olmak istiyorlarsa kin ve nefret söyleminden, yalana dayalı algı operasyonlarından, tutarsız eleştirilerden vazgeçmelidirler.   

 Millet ittifakında yer alan ve destek veren partiler, milletin görerek yaşadığı ve ikna olduğu şu hususlara dikkat ederek siyaset üretmelidirler. Milli savunmadaki yerli üretimimizi %20’lerden %80 seviyesine, fert başına milli geliri 3000 dolardan 12 bin dolara çıkaran, faizi   %4,5 seviyesine enflasyonun tek haneli rakamlara düşüren, AK partisini eleştirmekle, halkın gönlüne giremeyeceklerini bilmelidirler.   

AK partisinin ve cumhur ittifakının milli ve manevi hamlelerine tahammül edemeyen şer güçlere, vesayetçiliği içselleştiren içteki bir avuç vesayetçilere ve  işbirlikçilere, milli ve yerli bir duruşla karşı durmayan, duramayan siyasilere, siyasi partilere ve  siyasi ittifaklara sağduyulu milletimiz destek vermiyor vermeyecektir.  

Millet ittifakında yer alan partiler, dünü unutarak,  birçok engelleri aşarak ve aşmaya devam ederek her alandaki olumlu başarıları görmeden, AK partisini fütursuzca eleştirmek hiç kimsenin faydasına değildir.  Düne kadar bir dolara muhtaç olan ülkemizin nerden nereye geldiğini yaşayarak öğrenen milletimize, ekonomi battı, ülke borç batağına girdi,  faizin ve enflasyonun yükseldi, fert başına milli gelirin 9 bin dolar seviyesine geriledi gibi söylemlerin, halkta karşılık bulmadığını görmelidirler.   

Millet ittifakında yer alan ve destek veren partilere, sade bir vatandaş olarak sormak istiyorum.    İktidara geldiğinizde,  faizleri ve enflasyonu sıfırlayabilecek misiniz? Resmi ve sivil mekteplerden seçmeli olan Kur’an ve siyer derslerini mecburi hale getirecek misiniz, yoksa tamamıyla kaldıracak mısınız? Başörtüsünü okullardan ve kamu alanlarından yasaklayacak mısınız? AK partisi öncesi, meslek liselerinde uygulanan kat sayı sistemini geri getirecek misiniz? Milli savunmada ki yerli üretimi %100’ e çıkaracak mısınız?  

Yatırım için ülkeye gelen yapancı sermayeyi kabul edecek misiniz?  Yap işlet devret modelinden vazgeçecek misiniz?  Dış siyasetimizdeki kazan-kazan anlayışını değiştirecek misiniz? Üretim ekonomisini hangi projelerinizle yapacaksınız? Asgari ücreti açlık sınırının üstüne çıkarabilecek misiniz?  Emeklilere ramazan ve kurban bayramında verilen ikramiyeyi 5 bin liraya çıkaracak mısınız Ülkenin imarı için köprüler, otobanlar, metrolar, hızlı tren yolları yapacak mısınız? Şehir hastanelerini kapatacak mısınız? Tarım için yapılan su kanalarının, göletlerin yapımına devam edecek misiniz? Enerji üretimi için yapılan barajlara yenilerini ekleyecek misiniz? Doğal gaz ve petrol aramalarına devam edecek misiniz?

Güvenliğimizi sağlamak için Suriye bulunan askerlerimizi geri çekecek misiniz?  Milli çıkarlarımızı ve mavi vatan projemizi sağlama almak için,  Libya ve Mısır ile yaptığımız ikili anlaşmaları iptal edecek misiniz?  Ak denizden, Balkanlardan, Kafkaslardan çıkacak mısınız? Amerika, Rusya, İsrail ve diğer batı ve doğu ülkeleriyle olan siyasi ve ekonomik ilişkileri kesecek misiniz?   Arap ve Türk dünyasıyla ilişkilerimizi nasıl geliştireceksiniz. AK partisi döneminde yapılan siyasi ekonomik ve kültürel anlaşmalı iptal edecek misiniz?  Afrika da körfez ülkelerinde kurduğumuz askeri üstlerimizi,  açtığımız elçilikleri kapatacak mısınız?  Mescit-i aksa kırmızıçizgimizdir diyebilecek misiniz?  Ayasofya camisini müzeye çevirecek misiniz? Taksim camisini ibadete kapatacak mısınız?   Dünya ekonomilerini sarsan Covid-19 virüsüyle mücadele etmeyecek misiniz? 

İletişimin ve ulaşımın hızlı geliştiği bir dönemi yaşan milletimiz, olup biten her şeyi görmekte ve takip etmektedir. Kimlerin yalan söylediğini, kimlerin manevi değerlere saygılı olup olmadığını, kimlerin ülkenin yararına milletin menfaatine hizmet ettiğini çok iyi bilmektedir. Şer gülerin Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan neden düşman olduklarını, neden iktidardan düşmesini istediklerini, kimlere niçin destek verdiklerinin arka planını çok iyi biliyorlar.  Siyaseti siyasilerden çok daha iyi bilen vefakar milletimiz, millet ittifakının ileri sürdüğü  güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için, anayasa değişikliği yapmanın şart olduğunu  çok iyi bilmektedir. 

Anayasa değişikliği yapmak için, Millet ittifakı, Haziran 2023 seçimlerinde 400, referanduma götürmek için 360 vekile sahip olmaları gerekir.  Bu şekilde bir sayısal güce kavuşamayacaklarını çok iyi bilen millet ittifakı,  bu meseleyi konuşarak, milleti yanlarına çekmek için yaptıkları bir algı operasyonudur. Milet ittifakı bir anayasa değişikliği yapmak istiyorsa, cumhur ittifakıyla bir araya gelerek ülkenin ihtiyacı olan bir sivil anayasa yapma çalışmasına katılarak milletin gönlünde girmelidir.  

Sütten ağzı yanan milletimiz,  yoğurdu üfleyerek yetiği için,  eski Türkiye’ye dönmek istemiyor. Lakin eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşan bazı kişiler, zihniyetlerinde bir değişiklik olmadığından ulu orta konuşarak toplumu germenin gayreti içinde olduklarını milletimiz çok iyi bildiğinden,  seçerken çok dikkatli davranıyor. 

Mesela HDP’ den seçilip işçi patisine geçen İstanbul milletvekili Ahmet Şık, kamuoyuna karşı   “Devlet katildir, bu devlet yıkılmalı, yeni devlet kurulmalıdır” diyor. Benzer şekilde devletimize haydut devlet diyen zihniyetti milletimiz şiddetle reddettiği halde, Millet ittifakının başını çeken CHP’ nin grup başkan vekili Sayın Özgür Özel “Ahmet Şık’ın ve diğer zevatın söylediklerine ifade özgürlüğüdür” diyerek sahip çıkıyor.   CHP’ nin bir başka grup başkan vekili Sayın Engin Altay “ AK partisi hükümeti dünyanın en doğru işini bile yapsa, bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok, milletin bize verdiği görev bu” diyor.  Bu gibi benzeri açıklamaları milletimiz tasvip etmediğinden, bu şekilde cümleler kuran zihniyete,  ferasetli milletimiz iktidar vizesi vermiyor, vermeyecektir. 

AK partisi milli ve manevi bir duruşla milletin dediğini yaptı, yapıyor,  yapmaya devam edeceğini söylüyor.  Millet ittifakı içinde yer alan milliyetçi, muhafazakâr ve milli görüşçü partiler, milletin değerleriyle örtüşmeyen bir zihniyetle siyaset yapmaya devam ederlerse,  sandıkta bekledikleri neticeyi alamayacaklardır.  Hal böyle olunca, millet ittifakı içinde yer alan partiler,  iktidar olma hayallerini bir başka bahara bırakacaklardır. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kocaelili - sayın köksal bey allah razı olsun yazınız tamaamen yerinde, inşallah sizin gibi değerli şahsiyetler biryerlere gelip reise destek olurlar...iyi günler dileklerimle..

Yanıtla . 0Beğen . 6Beğenme 01 Temmuz 04:51

DEVREN KİRALIK

Kartepe-Suadiye yolunda faaliyet gösteren yıkama yağlama dükkanımız 1000 m2’dir. Tel:  0536 869 32 60

YIKAMA-YAĞLAMA USTASI ARANIYOR

Kartepe'de faaliyetteki iş yerimize tır YIKAMA-YAĞLAMA USTASI aranıyor Tel:  0536 869 32 60

FRENCİ USTASI VE KALFASI ALINACAKTIR

İzmit Sanayi sitesinde ki işyerimize ağır vasıta ve binek araçlar için FRENCİ USTASI VE KALFASI alınacaktır. Tel: 0553 451 64 41

KUMLAMACI ARANIYOR

Firmamız ANIL KUMLAMA bünyesinde çalıştırılmak üzere KUMLAMACI ve kumlamada yetiştirilecek ELEMANLAR aranmaktadır.  MÜRACAT: ANIL KUMLAMA BOYA TAH.İ...

TECRÜBELİ BAY GARSON ALINACAKTIR

Gültepe Dinlenme Tesislerinde Çalışmak üzere TECRÜBELİ BAY GARSON Alınacaktır. Umuttepe yolu üzeri Tel: 0 534 360 86 21

ŞOFÖR ARANIYOR

Mobilya atölyesinde çalışacak ŞOFÖR aranıyor. Hüseyin Eren Mobilya San. Tic. Ltd. Şti. İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0532 671 81 36

BAY PERSONELLER ALINACAKTIR

Sunta MDF kesimi ve satışı yapan firmamıza BAY PERSONELLER alınacaktır. Yıldız Orman Ürünleri-KÖRFEZ Tel: 0532 670 66 54

YATILI TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Yaşlı hastaya arkadaşlık edebilecek TEMİZLİK ve YEMEK İŞLERİNE bakabilecek 40-50 yaş arası YATILI BAYAN aranıyor Tel: 0532 520 95 85

POMPA GÖREVLİSİ ARANIYOR

Başiskele’de ki akaryakıt istasyonunda çalışacak Deneyimsiz Bay-bayan 18-35 yaş arası POMPA GÖREVLİSİ aranıyor. Tel: 0 533 227 06 34

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA Merkez Derince Tel: 0533 261 45 90 0262 223 41 90