CHP başarmak zorunda

 

Sorunlar yoğunlaştıkça, toplumun büyük kesimi kendisini daha kötü hissediyor ve alternatif siyaset ihtiyacı çoğalıyor.

 

İçerisinde bulunduğumuz durum, alternatif siyasetin doğal sorumluluğunu yüklenmesi gereken ana muhalefet partisini daha fazla tartışılır hale getiriyor.

 

Asker ve sivil bürokratların belirleyiciliği ve kontrolü altında, darbeler, müdahaleler ve baskılarla şekillendirilip, sürdürülen, demokrasi dışı vesayet sistemi çözüldü.

 

Kendi anlayışını, önceliklerini, konumunu merkeze alan mutlaklaştırmaya çalışan kurgulamalarla, baskılarla, demokrasi dışı yaklaşımlarla, içerisinde bulunduğumuz durumdan çıkamayacağımızı yeterince deneyimledik.

 

Anlayışı, konumu ne olursa olsun, hiç kimsenin, hiçbir gücün, hiçbir yaklaşımın, kurgularla, baskılarla, halkın birlikteliğini, çalışmasını, üretmesini, başarmasını, değişmesini, gelişmesini, demokratikleşmesini, özgürleşmesini, eşitliğini, çoğulculuğunu başaramayacağını bilecek duruma geldik. 

 

İKTİDAR PARTİSİ GERÇEKLİĞİ

 

Ak parti iktidarı dönemlerini hiç yaşanmaması gereken dönemler olarak değerlendirmek, gerçekliğimizle örtüşmemektedir.

 

İktidar partisinin yaptıklarına benzer yaklaşımları, bütün merkez sağ siyasi partiler de, merkez sol siyaseti temsil eden siyasetler ve diğer siyasi partiler de denemeye çalıştı.

 

Devletin, kurallarının, kurullarının, kurumlarının ve kadrolarının merkezde olduğu, darbeler ve müdahalelerle şekillenen yönetim sisteminin yerine, kendi anlayışlarıyla uyumlu, değişimi, gelişimi, demokrasiyi, gelişmiş ülkeler arasındaki en uygun yere ulaşmayı başaracak, halkın iradesi ve yapabilirliğiyle sürdürülecek sisteme ulaşmak mücadelelerini her siyaset kendisine göre verdi.

 

Türkiye’nin ve dünyanın şartları uygun olmadığı, yeterli imkanlara, birikime ve deneyime sahip olamadığımız için başaramadılar.

 

Birikimimiz, deneyimlerimiz, ulaştığımız düzey, dünyanın içerisinde bulunduğu koşullar, bilişim ve iletmişim devriminin hızlandıran etkisi, küreselleşen dünyanın dengeleri vb. sebepler, vesayet sistemini sürdürülemez hale getirdi.

 

Vesayet sistemiyle mücadelede başarılı olunmasını sağlayacak uygun anlayışı, organizasyonu, mücadeleyi, kararlılığı, iktidar partisi sergileyebildiği için başarılı oldu.

 

Vesayet sisteminin kapsayamadığı, geleneklerine, göreneklerine, inançlarına, ibadetlerine, kılık, kıyafetlerine, farklılıklarına ve aidiyetlerine tutunarak, yaşamak, değişmek, gelişmek, özgürleşmek mücadelesi içerinde olan halkı temsil etmeyi, sorunlarıyla, ihtiyaç ve beklentileriyle yüzleşmeyi, çözümler üretebilmeyi, arayışlar, açılımlar, deneyimler gerçekleştirebilmeyi göze alabildi.

 

Verdiği mücadelelerde, arayışlarda, açılımlarda, çözümlerde, deneyimlerde, doğrularla birlikte, yanlışlar ve eksikler de yaşadı.

 

İçerisinde bulunduğumuz durumdan çıkmak için yüzleşmeler yaparken, arayışlar, deneyimler, mücadeleler verirken de pek çok doğruyu, yanlışı ve eksiği bir arada yaşayacağız.

 

Yaşadıklarımıza ve karşılaştıklarımıza rağmen, birlikteliğimizi, çalışmalarımızı, üretimimizi, yarışlarımızı, başarılarımızı gerçekleştirebiliyor olmamız bunun açık kanıtı.

 

İktidar partisi halkın desteğiyle, toplumsal gücü temsil edebilir hale geldikten sonra, kendi anlayışını, konumunu, kadrolarını belirleyici hale getirmek için güvenlikçi, kontrol edici, baskılayıcı yaklaşımlara sürüklendi.

 

Geleneklerine, göreneklerine, kılık, kıyafetlerine, inanç ve ibadetlerine, farklılıklarına ve aidiyetlerine bağlı halkın, hayatın her alanında topluma katılmasını, kendisini en verimli gerçekleştirmesini, değişmesini, dönüşmesini, özgürleşmesini içselleştirip, toplumsallaşmasını sağlamak yerine, iktidarda kalmak için kullanır hale geldi.

 

CHP NEDEN BAŞARAMIYOR?

 

Vesayet sisteminin çözülmesiyle, büyük toplumsal demokratik dönüşümün başarılması ve demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanması, vazgeçilmez toplumsal ihtiyaç haline geldi.

 

Alternatifliğin doğal temsilcisi konumunda olan CHP, vesayet sistemiyle ve iktidar partisinin vesayet sisteminin çözülmesi mücadeleleriyle yüzleşmiyor.

 

Vesayet sisteminin çözülmesini, sistemin dışarıda bıraktığı halkla bütünleşmeyi, büyük toplumsal demokratik dönüşümü başaracak demokratik dönüştürücü siyaseti sahiplenemiyor. 

 

Darbeleri, baskıları, demokrasi dışılıkları kabul etmiyor ancak, kendi siyasi işleyişini demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe de taşımıyor.

 

İktidar partisinin, CHP’ nin ve diğer bütün siyasi partilerin, liderlerinin ve merkez kadrolarının belirleyiciliğiyle siyaset yapmalarını aşacak, öncü demokratik dönüştürücü yapılanmayı başaramıyor.

 

Verilmesi gereken mücadeleleri vermeden, alınması gereken riskleri almadan, gösterilmesi gereken çabaları sergilemeden, kendisinin demokrasiye ve özgürlüğe daha yakın olduğunun kabul edilmesini istiyor.

 

Demokrasiyi en fazla seslendiriyor ancak, ne siyasi işleyişini, ne toplumsal demokratik büyük dönüşüm mücadelesini bu gerçekliğe uygun hale getirmiyor.

 

Evrensel, bilimsel, modern, batılı, çağdaş, uygar değerlere, kural, kurul ve kurumlara daha yakın olduğu iddiasını, siyasi parti çalışmalarında, halkı temsilde, demokrasi dışılıklarla mücadelelerde ortaya koyamıyor.

 

Açıklayamadıkları ve ortaya koyamadıklarıyla önce demokrasiyi içselleştirebilen ve kendisine destek vermeye hazır olan seçmene güven veremiyor.

 

Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı, geleneksel değerlerine, aidiyetlerine, farklılıklarına bağlı halkın kararsızlığını giderebilecek hale gelemediği için de çoğalamıyor, iktidar partisini aşamıyor, iktidara gelebilecek güvenilirliğe ve inanılırlığa ulaşamıyor.

 

Kurban Bayramınızı, daha sağlıklı ve mutlu günlerde kutlayabilmeniz dileklerimle kutlarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dostacısöyler# - chp de yönetim değişirse tek başına iktidar olabilir. KK nin çapı yüzde 25 olduğu kesinleşti. eğer imamoğlu gelirse yüzde ellibeş alır iktidar olur.bir atasözü derki: yaptıklarınız yapacaklarınızın aynasıdır. iki KK ancak bir imamoğlu veya mansur yapar. hesap ortada

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 23:05

BAYAN KASİYER ARANIYOR

Akaryakıt istasyonun da bulunan marketimize BAYAN KASİYER alınacaktır   Adres: Eski Cezaevi Karşısı Plajyolu İzmit  Temizel Petrol Tel: 0262 226 1...

EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI ARANIYOR

İzmit Sanayi Sitesinde bulunan Yörem Lokantasına EHLİYETLİ PAKET SERVİS ELEMANI aranıyor Tel: 0538 394 80 14 0262 335 08 03

SAKLI VADİ'DE ÇALIŞACAK PERSONELLER ARANIYOR

Yeni açtığımız Saklı Vadi Bahçe Maşukiye-Kartepe Restaurantımızda çalıştırılmak üzere deneyimli *TERCİHEN İNGİLİZCE VEYA ARAPÇA BİLEN GARSONLAR VE ŞE...

BAY BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Yenişehir Mini Pazarda çalışacak BAY- BAYAN ELEMANLAR aranıyor Tel: 0538 217 26 88 0532 164 30 41

ŞOFÖR ARANIYOR

Derince Yenikent' ten Gebze' ye 3 vardiya servis çekebilecek ŞOFÖR aranıyor Tel: 0531 910 44 89

ELEKTRİK USTASI ARANMAKTADIR

ELEKTRİK USTASI ARANMAKTADIR Endüstriyel elektrik ve otomasyon işleri yapan firmamızda, endüstriyel elektrik ve otomasyon konularında tecrübeli, elek...

ELEKTRİK YARDIMCI ELEMANI ARANMAKTADIR

ELEKTRİK YARDIMCI ELEMANI ARANMAKTADIR Endüstriyel elektrik ve otomasyon işleri yapan firmamızda, ilgili meslek lisesi veya yüksekokul mezunu, takım...

ELEMANLAR ALINACAKTIR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan; 18-40 yaş arası, emekli olmayan , *FORKLİFT OPERATÖRÜ (Kamyon ehliyetli tercihli) *LODER OPERATÖRÜ...

GAZ ALTI KAYNAKÇILARI ARANIYOR

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere Profil kaynağı yapabilecek GAZALTI KAYNAKÇILARI aranıyor SGK+ Yemek+ Servis Körfez-Kartepe arası alım yapıla...

SRC VE PSİKOTEKNİK BELGELERİNE SAHİP ŞOFÖRLER ARANIYOR

Firmamız bünyesine, Kartepe bölgesinde ikamet eden ağır vasıta ehliyeti olan 10 teker kamyon kullanabilen SRC VE PSİKOTEKNİK BELGELERİNE SAHİP ŞOFÖRL...