Müslümanlar; zalimlerin fitnelerine karşı tedbirli olmalıdırlar

Yazmaya çalışacağım makalemize başlarken, fitne ile alakalı bir kaç ayet-i kerimeyi ve hadisi şerifi naklederek kıymetli okuyucularımızla paylaşmak istiyorum. “ Onlara, yeryüzünü fesada vermeyin denildiği zaman, Biz sadece düzelticiyiz derler.” (Bakara 11) “ Dikkat edin! Gerçekten onlar, ortalığı karıştıranlardır. Fakat şuurları olmadığından farkına değillerdir.” ((Bakara 12) 

“..Fitne adam öldürmekten daha kötüdür.”(Bakara 191) 

“ Fitne kalmayıp, din yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla çarpışın. Eğer vazgeçerlerse, artık düşmanlık sadece zalimlere karşıdır.” (Bakara 193) “ Fitne ise adam öldürmekten daha büyüktür, Onlar, güçleri yeterse sizleri dininizden döndürmek için sizinle savaşmaktan bir an dahi geri durmazlar.”(Bakara 217) “ Öyle bir fitneden sakınınız ki, içinizden sadece zulmedenlere dokunmakla kalmaz. Bilin ki Allah’ın cezası şiddetlidir.” (Enfal 25)

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) fitne hakkında şöyle buyurmuşlardır. “Bir takım fitnelerin yağmur selleri gibi evlerinizin arasından aktığını görüyorum.” (Buharı, Fiten) “Yakında fitneler meydana gelecektir. O sırada oturan, ayakta olandan, ayakta olan yürüyenden, yürüyen de koşandan daha hayırlı olacaktır.” (buharı Fiten)  “Fitneden sakının! Söz ile çıkarılan fitne, kılıç ile çıkarılan fitne gibidir.” (İbni Mace) “ Fitne zamanı evinizden ayrılmayın! Âdem’in oğlu (Habil) gibi olun” (Ebu Davut, Tirmizi)

“Karanlık gecelerin parçaları gibi olan fitneler gelmeden önce ve geldikten sonra hayırlı ameller işlemekte acele edin. O fitne geldi mi, kişi mü’min olarak sabaha erer de, kâfir olarak akşama girer. Kişi mü’min olarak akşama ererde kâfir olarak sabaha ulaşır. Bu duruma düşenler, dinini basit menfaatleri için satarlar.” (Müslim, Tirmizi) 

Fitne: İnsanları birbirine düşürmeye, Müslümanlar arasında bölücülük yapmaya, Müslümanları sıkıntıya,  günaha sokmaya, zarar vermeye, insanları isyana kışkırtmak için zalimler tarafından üretilen siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel bir silahtır. Bakara süresinin 191, ayetinde fitne işin eşedd (daha şiddetli) aynı surenin 217. ayetinde ekber (daha büyük) anlamına gelen iki kelime kullanılmıştır.  Naklettiğimiz bu ayet-i kerimeleri ve hadis-i şerifleri, bilinçli bir şekilde tefekkür edersek fitnenin ne kadar kötü ve tehlikeli bir iş olduğunu kolaylıkla kavramış oluruz.  

Son ilahi Peygamber olan Hz. Muhammed’in (s.a.v.)ümmeti olarak, Yüce Allah tarafından seçildiğimizi, ahır zaman ümmeti olduğumuzu unutmadan fitnecilerin fitnelerine alet olmadan ve tefrikaya düşmeden, Müslüman kardeşler olarak, ümmet bilinciyle İslam şemsiyesinin altında buluşmanın gayreti içinde olmalıyız.  

Yüce Allah şöyle buyuruyor “Hepiniz birlikte Allah’ın ipine sımsıkı tutunun birbirinizden ayrılmayın. (Al-i İmran 103) “ Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmet olarak var edildiniz. İyiliği emreder kötülükten men eder,  Allah’a inanıp iman edersiniz.(Al-i İmran 110)

 

Dünyanın son dönemlerini yaşayan ahir zaman ümmeti olarak, birçok fitnelerle karşı karşıya kalacağız.  Müslümanlar olarak gücümüz nispetinde tefrika fitnesine düşmeden gerekli tedbirleri alırsak,  Yüce Allah (CC) zalimlerin, hainlerin, işbirlikçilerin fitnelerine Yüce Rabbimiz müsaade etmeyeceğini, Müslümanlara yardımda bulunacağını vaat etmektedir. Yüce Allah (CC) şöyle buyuruyor “Haberiniz olsun ki Allah, iman edenlerin tarafını savunacaktır. Çünkü Allah hiçbir haini, nankörü sevmez.” (Hac 38) “ Mü’minlere yardım etmek üzerimize düşün bir görev oldu.” (Rum 47)  

Her şeyin yaratıcısı ve sahibi olan Yüce Allah, kurduğu nizamını, mahlûkatın en şereflisi olarak yaratığı insanın fıtri yapısını bozmaya çalışan günümüz firavunlarına müsaade etmez, tarih boyunca İlahlık taslayan müşriklerin de buna gücü yetmez. Bu inançta olan bir Müslüman, fitnecilerin fesatlarını gözünde büyütmez. Onların değirmenine asla su taşımaz, taşıyamaz.

 Yüce Allah(CC) müsaade etmedikçe hiçbir insan, hiçbir şey ürütemez. Covid-19 virüsü üzerinden çıkarılmak istenen fitneye, Müslümanlar çok dikkatli olmalıdırlar. Biyolojik silahmış, bu biyolojik silaha karşı üretilen ilaçlarda biyolojiktir gibi bilgi kirliliğine alet olmamalıdırlar. Alınan tedbirlerle uyularak bu mikropla savaşmalıdırlar. Yüce Allah (CC) şöyle buyuruyor;  “ hiçbir yaprak düşmez ki, Allah onu bilmesin” (Enam 59) “Bizim kanunumuzda bir değişiklik bulamazsın. ” (İsra 77)  Üretilen Covid-19 virüsü, hiç bir ayırım yapmadan kendini üreten fitneci başlarını ve diğer insanları kıyısından, köşesinden ortasından etkisi altına almaya başlayınca, fitneciler tedbir olarak, bazı kurallar koymaya ve ilaç üretmeye başladılar. Fitne ateşinin sönmemesi için, alınan tedbirlere ve aşı olmaya karşı gelenler ve taraf olanlar gibi bir başka fitneyi körüklemekten de geri durmuyorlar. 

Üzülerek ifade edelim ki bu fitneye Müslümanlar da bilerek veya bilmeyerek alet olmaktadırlar. Sarımsak haram değildir, lakin kokusu ağır olduğundan Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) “Sarımsak yiyen camiye gelmesin”  “ Hasta olan tedavi olsun” hadisi şeriflerin tedbir maksadıyla söylendiğini anlayanlar, devletin aldığı tedbirlere uymaları gerekir.  Müslüman bilir ki hiçbir tedbir takdiri değiştirmez. Yalan aşılar veya tedaviler, ölüme engel olamadığı gibi, ölüme de vesile değildir. Müslüman takdirden değil, tedbirden sorumlu olduğu inancıyla hareket eder. “Aşılanmıyorum, maske takmıyorum, mesafe kurlarına riayet etmiyorum, aşının faydalı olacağına değil, zararlı olacağına inanıyorum” gibi ve benzeri ifadeler fitne olmasa da, fitne ateşine rüzgâr veya odun olmaktadır. 

Covid-19 virüsü üzerinden fırtınalar kopartanlara soruyorum. Nezle olan bir insan, yanındaki insanla mesafeyi koruyorsa etrafındaki insanlara bulaşmaması için maske takıyorsa, gerektiğinde aşı oluyorsa, nezleden daha ağır bir şekilde bulaşma riski olan COVİD-!9 mikrobuna karşı alınan tedbirlere neden karşı geldiklerini izah edebilirler mi?  Edemezler zira tutarlı bir tarafları yoktur. Bazıları bilerek, bazıları bilmeden Sayın Erdoğan zayıflatmak için bilinçli/bilinçsiz bir bilgi kirliliğine giriştiler.  Önce böyle bir mikrop yok dediler, sonra biyolojik bir silahtır dediler.  İktidarın bu mikroba karşı tedbir almakta geç kaldığını söylediler. Dünyanın birçok ülkesi halkını aşılarken, iktidar partisi halkımızı aşılamak için ilaç bulamadığını, ilaç üretemediğini gibi benzeri söylemlerle, iktidara yıpratmaya çalışıyorlar. Sözünü ettiğimiz bu insanlardan bazıları sosyal medyada dolaştırılan  “İnsanlara zorla aşı yapılıyor” yalanına inanarak,  “Aşılanmıyorum, özgürlüğüme karışırsanız, bir başka gün sizin de özgürlüğünüze karışırlar” tehditlerinde bulunmaları sağduyulu halkımız tarafından tasvip edilmiyor.  Bu beyefendi gibi düşünen beyefendiler, önümüzdeki yıllar için tehditler savurmaya çalışırlarken, daha dün birlikte yaşadıklarımızı unutmasınlar.   AK partisi iktidarında buldukları rahatlığı, yarın bulamayacaklarını düşünerek eleştirilerini yapsınlar.

  “Mutasyon sırası “insan’ a geldi. Beyninize kayıt da yapabiliyorlar da, silinebiliyor da. Cinsiyetiniz bile. Siz resmen din, ahlak, gelenekten bağımsız” bir Birey’siniz artık. Biyolojik insan” türünden son örnekler olabilirsiniz.” Siz bir GENDER’ siniz.” Bu cümleleri yazan yazar. Covid-19 virüsüyle alakalı yazdığı makalelerinde yapancı kelimeler ve yapancı firma adlarını kullanarak makalesini tat vermeyen bir aşureye çevirerek anlatmak istediğini okuyucularına anlatamıyor. Türkçeyi doğru dürüst konuşmayan bizler,   sayın yazarı anlamakta zorlanıyoruz. Sayın yazar  “ insanların anlayacakları şekilde konuşun” hadisine dikkat ederek yazılarını ve konuşmalarını daha net yazar ve konuşursa, Müslümanlara daha fazla faydalı olur düşüncesindeyim. Hiçbir Müslüman bana ne diyemez, Müslümanlara kenetlenmiş tuğla taşları gibi olduklarından birbirlerinden sorumludurlar. 

 Deprem, sel, yangın, müsilaj, terör, mülteciler, Covid-19 virüsüyle, dış haydutların ve içteki işbirlikçilerin yalanlarıyla, dost bildiklerinin vefasızlıklarıyla, ekonomik ve siyasi baskılarla mücadele ederek, imtihan olan AK partisi büyük bir sabırla ve Yüce Allah’ın izniyle tüm bu olumsuzlukların üstesinden geldi geliyor.  AK partisinin iktidar düşmesi için ülkenin ve milletin başına bela olan musibetlere sevinenler, daha büyük musibetlerin gelmesini isteyenler, bilsinler ki,  beklemedikleri yönden büyük bir hezimete uğrayacaklardır. Ülkenin ve milletin selameti için fiili ve kavli dua yapanlara selam olsun.

Alaettin KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Yazarı Takip Eden - Hafsa nur kardeşim , İyilerini bir kenara tutarak söylüyorum, AK partili yetkililerin bir çoğu burnundan kıl aldırmaz, dini, siyasi, sosyal , kültürel, hukuki. ve ekonomik konuları en iyi bilen kendileridir, yazarın yazdıklarıyla ilgilenmezler ve okumazlar. AK partililer çok bilmiş olsalar yazarın ne yazdığına bakarlar yanlışı varsa düzeltirler, yanlışı yoksa tasdik ederler bu anlarda böyle bir anlayış yoktur bacım okumazlar Sadece Erdoğan'ın gücüne inanarak hareket ederler anlayacağınız Erdoğan'ın marabaları ancak Ak partisine oy verenler sabırlıdır. Gün gelir bu güç sarhoşlarından hesap sorar. ne yazık ki, mevcut partilerden hesap soracak bir parti yoktur. umudumuz Ya Ak partisi düzelir veya yeni bir parti meydana çıkar millette rahatlar

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 14 Ağustos 11:16
04

Din Görevlisi - Yazar diyor ki, Müslüman fitne çıkarmaz, fitnecilere alet olmaz, fitneye meyletmez, fitnecilerin sıfatlarıyla sıfatlanarak yalan konuşmaz. yalancılarla beraber olmaz, yalancıların fesatlarına aldanmaz. fitnecilerin başı Yüce Allah'a iman etmeyenlerdir. Müslüman fitneci olmayacağına göre, her bir Müslüman yazarın naklettiği ayet ve hadisleri anlayarak kendinde ve çevresinde fitnecilerin sıfatlarından sıfatlarının olduğunu baksın ve kendilerini düzeltsinler diyor. Özetle yazarın makalesinden bunu anlatım. yazar tebliğ görevini yapıyor dileyen alır dileyen almaz.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 13 Ağustos 16:16
03

Körfez Serin - Fitne içimizde, siz onu dışarıda arıyorsunuz sayın yazar. Kim gerçek müslüman gibi yaşıyor ki...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Ağustos 01:07
02

Hafsa Nur. - Ey AK partililer, yazarın yazılarını okuyun ve gençlik teşkilatlarınıza hanım komisyonlarınıza eğitim şeklinde anlatın. yazarın hangi yazısını okursanız okuyun bir bilgi edinerek, kendinizi ilmi ve siyasi olarak geliştirerek, milletin karşısına emin bir şekilde çıkarsınız. biliniz ki manevi yönden güçlü olmayanların maddi güçleri yıkılmaya, çürümeye mahkûmdur.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 11 Ağustos 21:23

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ alınacaktır Tel: 0533 303 78 79 0534 499 99 90

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 500 TL Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 90-0 262 223 41 90

TESİSATÇI, KAYNAKÇI, HAVALANDIRMACI USTALAR ARANIYOR

Firmamızda çalıştırılmak üzereTESİSATÇI, KAYNAKÇI HAVALANDIRMACI USTALAR aranmaktadırTel: 0541 686 21 96

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Mobilya atölyesinde çalışacak MOBİLYA USTALARI aranıyor. Hüseyin Eren Mobilya San. Tic. Ltd. Şti.İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0532 671...

MOBİLYA ve AHŞAP USTALARI ALINACAKTIR

Fabrika Mobilya İnşaat LTD. ŞTİ.Tam zamanlı çalışacak MOBİLYA ve AHŞAP USTALARI aranmaktadırTel: 0538 437 50 41

KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır.

MUNZUROĞLU HARFİYAT  İzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ ve JCB OPERATÖRÜ Alınacaktır.  Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 51 56...

TAŞERON FİRMADA ÇALIŞACAK PERSONELLER ARANIYOR

Köseköy Habaş Endüstri tesislerinde taşeron firmemızda çalışacak GAZ ALTI KAYNAKÇILARI -YARDIMCILARI ve TANK BORULAMA İŞÇİLERİ alınacaktır Raşitoğlu...

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele bölgesinden, 16+1 minibüs kullanabilen sabah-akşam servis çekebilecek, Emekli Ve Tecrübeli SERVİS ŞOFÖRÜ aranmaktadır. KUŞ KARDEŞLER TURİZM...

TECRÜBELİ ŞOFÖRLER

Rotam Liman Hizmetlerinde Araç Lojistik sahalarında çalıştırılmak üzere En az 1 yıllık ehliyeti olan, COVİD-19 aşıları tamamlanmış TECRÜBELİ ŞOFÖRLER...

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama – taşıma görevinde çalışacak SRC 4 VEYA 5 BELGESİ OLAN ŞOFÖR alımı yapılacaktır. İlgilenenlerin 325 65 65 nolu telefonu a...