Seçenekler tükendi

Bütün siyasi partiler hem kendileri için hem de toplum için ellerinden gelen her şeyi denedi.

 

İktidar partisinin ve muhalefetin denediği yöntemlere ve kurgulara, kendilerini tekrar etmenin dışında bir anlam yüklenemiyor.

 

Vesayet sistemi şartlarındaki alışkanlıkları tekrar ederek, sistemi aşamıyoruz bu kadarına gücümüz yetiyor bahanesi de ortadan kalktı.

 

Önümüzdeki seçim döneminde olmasa bile daha sonraki seçimlerde, birlikteliğimizi, çalışmalarımızı, üretimimizi, yarışlarımızı ve başarılarımızı merkeze alarak, demokratik kural, kurul ve kurumlarla sürdürülebilecek, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil ederek, demokratik hukuk devletinin inşası başarılmak zorunda kalacağımız ve siyaseti bu yaklaşımlarla yapmaktan başka seçeneğimiz olmayacağı için daha fazla umutsuzluğa kapılmamalıyız.

 

DAHA İYİYE ULAŞMAYAN HİKAYELER

 

İmkansızlıklarımızın neden olduğu yaşanmışlıklarımıza benzettiğimiz veya sahip olunamadığı için yaşanan ve yüreğimizi titreten bütün hikayelerin bir daha yaşanmaması ortak dileğimiz.

 

Aynı zaman diliminde, gelenek, görenek, inanış, aidiyet, toplumsal, yönetimsel, ekonomik, demokratik, siyasal, sosyal, kültürel vb. imkansızlıklarımızın sebep olduğu yaşanmışlıklarımız veya hikayelerimiz var.

 

İnancı, inançsızlığı, ibadeti, kılık, kıyafeti, geleneği, göreneği, farklılıkları ve aidiyetleri vb. nedenlerle, yetişmesini, değişmesini, gelişmesini sağlayamadığımız pek çok insanı bildiğimiz ve tanıdığımız için bütün hikayelerimiz daha iyiye muhtaç durumda.

 

HEPİMİZİN SAHİPLENEBİLECEK DÜZEN

 

Pek çok felaketi ve başarıyı birlikte yaşadığımız için farklılıklarımızın hayata tutunmaya, değişmeye ve gelişmeye engel olmadığını öğrenip, kabullendik.

 

İnandıklarımızın, inanmadıklarımızın, ibadetimizin, geleneğimizin, göreneğimizin, farklılıklarımızın ve aidiyetlerimizin, yetişmemize, değişmemize, gelişmemize, kendimizi en verimli gerçekleştirmeye engel olmamasını anlayacak ve kabullenecek deneyimlere ve birikimlere sahibiz.

 

İmkansızlıklarımızın, anlayışımızın ve alışkanlıklarımızın neden olduğu, kendimize benzemeyenleri ötekileştirip dışarıda bıraktığımız pek çok yaşanmışlıklarımızla yüzleşmek zorundayız.

 

Hepimizi sahiplenebilecek, çalışmalarımızın, üretimimizin, yarışlarımızın, başarılarımızın adaletli, eşit, özgürce, demokratik kural, kurul ve kurumlarla sürdürülebileceği düzene sahip olmak ortak isteğimiz.

 

Çatışmaları önleyecek, sorunlarımızın çözülmesine, ihtiyaç ve beklentilerimizin karşılanmasına yardımcı olacak temsiller, birliktelikler, yapabilirlikler ve sürdürülebilirlikler sağlamak zorundayız.

 

TIKANAN SİYASET

 

Hepimizin iradesini temel alan, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürülebilecek, sorunlarımızın çözülmesini, ihtiyaç ve beklentilerimizin karşılanmasını sağlayacak siyaset ihtiyacını karşılayamıyoruz.

 

Farklılıklarımıza, aidiyetlerimize, anlayışımıza ve alışkanlıklarımıza uygun siyasi partiler yönüyle eksiğimiz yok.

 

Siyasi temsilciler ve sorumluluk yüklenenler en iyiye ulaşabilmek için ellerinden geleni yapmaya çalışsalar bile kendi anlayışımızı ve önceliklerimizi merkeze almaya, diğerlerini dışarıda bırakmaya neden olan alışkanlıklarımızı aşıp, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşımakta güçlük çekiyoruz.

 

İmkansızlıklarımızın, eksiklerimizin, yanlışlarımızın neden olduğu alışkanlıklarımızla yüzleşip değiştiremiyoruz.

 

İKTİDARA GELMEK VEYA İKTİDARDA KALMAK

 

İktidar partisi, en temel sorunumuz olan vesayet

sistemiyle mücadelede ulaştığı kabul edilebilirliklere tutunarak iktidarda kalmak istiyor.

 

Muhalefet ise iktidar partisinin yanlışlarını ve eksiklerini öne çıkararak, kendisinin daha iyi olabileceğini kabul ettirmeye çalışarak iktidara gelebileceğine inanıyor.

 

Oysa toplum, farklılıklarının, aidiyetlerinin, geleneğinin, göreneğinin, inancının, ibadetinin, kılık, kıyafetinin birlikte yaşamaya, çalışmaya, üretmeye, yarışmaya, başarmaya engel olamadığını yaşayarak öğrendi ve kabullendi.

 

Birlikteliğimizi sağlayacak, çatışmaları, gerilimleri, belirsizlikleri giderecek, demokratik kural, kurul ve kurumlarla sürdürülebilecek siyasete ihtiyacımız var.

 

İktidar partisinin verdiği mücadelelere katkı veren, destek olan toplumun önemli kesimiyle birlikte iktidar partisinin anlayışını benimsemeyen toplumun diğer önemli kesimi, birlikte çalışmanın, üretmenin, yarışmanın ve başarmanın öncelik olduğuna, bunun demokratik kural, kurul ve kurumlarla, demokratik hukuk devleti düzeniyle başarılabileceğine inanıyor.

 

Ne iktidar partisi ne de muhalefet, siyasi tıkanıklığın temel sebebinin, vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarıyla ve vesayet sisteminin çözülmesi mücadelelerinin, doğruları, yanlışları ve eksikleriyle yüzleşmek olduğunu kabullenemediğinden, belirsizlikler, gerilimler ve siyasi tıkanıklık aşılamıyor.

 

Önümüzdeki dönemlerin kabul edilebilir siyasetlerinin ortaya çıkan temel sorunumuzu aşabilecek siyasetler olduğu anlaşılmaya başlandığı için umudumuzu korumalıyız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele bölgesinden, 16+1 minibüs kullanabilen sabah-akşam servis çekebilecek, Emekli Ve Tecrübeli SERVİS ŞOFÖRÜ aranmaktadır. KUŞ KARDEŞLER TURİZM...

TECRÜBELİ ŞOFÖRLER

Rotam Liman Hizmetlerinde Araç Lojistik sahalarında çalıştırılmak üzere En az 1 yıllık ehliyeti olan, COVİD-19 aşıları tamamlanmış TECRÜBELİ ŞOFÖRLER...

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama – taşıma görevinde çalışacak SRC 4 VEYA 5 BELGESİ OLAN ŞOFÖR alımı yapılacaktır. İlgilenenlerin 325 65 65 nolu telefonu a...

BULAŞIKÇILAR ARANIYOR

Restaurant ve Teknopark projemizde çalıştırılmak üzere , BULAŞIKÇILAR  alınacaktır.  Kartepe Yemek Ve Gıda San.Ve Tic.Ltd.Şti  Tel: 0 262 335 52 66 

AVM TEKNİK PERSONELİ ALINACAKTIR

Elektrik veya mekanik bölümlerinden mezun, ilgili alanlardan ustalık-kalfalık belgesi sahibi, hizmet sektöründe deneyimli ,iletişimi güçlü, AVM TEKNİK...

SATILIK ÇAY OCAĞI

SATILIK ÇAY OCAĞIÇay ocağında aktif olarak çalışacak ortaklar alınacaktırKadıköy Mah.19:00'dan sonra arayınızTel: 0535 344 77 47

SAHA İŞÇİSİ ARANIYOR

İŞ AÇIKLAMASI Derince Liman Sahası içerisinde , Denmar Depoculuk şirketinde ‘’Liman Saha alanında’’ TAHMİL – TAHLİYE ( Yükleme – Boşaltma , Mavi yaka...

BAZA YÜKSELTİLİR

BAZA YÜKSELTİLİRAltlarını rahatça temizleyebilmeniz içinFiyat 200 TLTel: 0535 895 09 53

BAY PERSONELLER ARANIYOR

DOĞA LOJİSTİK TEMİZLİK Fabrika bünyesinde bahçe bakım ve temizlik işlerinde çalışacak 22-40 yaş aralığında 2 doz aşısını tamamlamış BAY PERSONELLER al...

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ARANIYOR

İzmit Sanayi Mahallesinde bulunan tatlı  fabrikamıza İstanbul/Bursa/İzmit arasında çalışacak SEVKİYAT ŞOFÖRÜ aranmaktadır 40-45 yaş aralığında, SRC, p...