Halkın iradesi

Halkın iradesini ortaya çıkaran bütün oylamalar, içerisinde bulunulan durumun kabul edilebilirliğini ve alternatiflik ihtiyacını yansıtıyor.

Kabul edilebilir olanın sürdürülebilirliğini sağlamanın veya alternatiflik ihtiyacını karşılamanın siyaset olduğunu biliyoruz.

Alternatifliği engellemeye çalışarak, kabul edilebilir olanı mutlaklaştırmaya çalışmanın, değişimi ve gelişimi engellediği için belirsizlikleri ve gerilimleri artırdığını defalarca yaşayarak öğrendik.

Darbe dönemlerinde veya vesayet sisteminin çözülmesinden sonraki dönemde yaşadıklarımız, sorunlarımızla yüzleşerek ve daha kabul edilebilir yaklaşımlar sergileyerek başarıya ulaşabileceğimizi ortaya çıkardı.

Halkın iradesini kurgularla ve uygun olmayan yöntemlerle sağlamaya çalışarak, anlayışını ve kadrolarını merkeze alan ve mutlaklaştırmaya çalışan siyasi yaklaşımların dönemsel olduğu, belirsizlikleri ve gerilimleri aşamadığı, değişimi ve gelişimi yeterince karşılayamadığı gerçekliğimiz haline geldi.

SİYASETİN TOPLUMSAL KARŞILIĞI

Türkiye siyaseti, doğrusuyla, yanlışıyla ve eksiğiyle en temel sorunumuz olan, demokratik değişimi ve gelişimi engelleyen vesayet sisteminin çözülmesini başardı.

FETÖ/PDY kalkışmasıyla, darbe girişimlerinin en kanlı ve yıkıcı olanıyla karşılaştık ve aştık.

Onlarca yıl, devletin ve diğer önemli kurum ve kuruluşların sorumluluklarını ele geçiren FETÖ/PDY’sının, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın ihtiyaçlarını araç haline getiren anlayışlarla her alana sızabildiği ve ulaştığı güçle vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesini yanlışlara sürüklediği, vesayet sisteminin yerini almak için darbe girişimine kalkıştığı ortaya çıktı.

Çözülmesi başarılan vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarıyla, vesayet sistemiyle mücadelenin doğruları, yanlışları ve eksikleriyle yüzleşemediğimiz için vesayet sisteminin neden olduğu alışkanlıkları, FETÖ/PDY ve PKK’nın etkilerini aşamıyor, vesayet sisteminin yerine inşa edeceğimiz demokratik hukuk devletinin başarılmasını sağlayacak, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edebilecek siyaseti üretemiyoruz.

Vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesinde, sistemin dışarıda bıraktığı halkı temsil edebilen iktidar partisi siyaseti başaralı oldu ve iktidar partisi 19 yıldır yıpranmasına, yorulmasına rağmen doğrularıyla, yanlışlarıyla, eksikleriyle yüzleşebilecek ve alternatiflik ihtiyacını karşılayabilecek siyaset ortaya çıkarılamadığı için aşılamıyor.

Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek demokratik hukuk devletinin inşası için bütün toplumu kapsayacak, demokratik, eşitlikçi ve çoğulcu yaklaşımlara, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edebilecek siyasete ihtiyaç olduğu biliniyor olmasına rağmen muhalefet değişip, dönüşemediği için alternatif siyaseti temsil edemiyor. 

BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMAYAN SİYASET

Yaklaşan seçimlerde, iktidar partisi ve ittifakları da, ana muhalefet ve ittifakları da, toplumun vazgeçilmez ihtiyacı haline gelen demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edebilecek siyaseti sergileyemedikleri için konumlarını koruyarak, sahip oldukları alışkanlıklarla ve kadrolarla siyaset yapıyor.

İktidar partisinin önceliği, iktidarını sürdürmek olduğu için siyaseti ve diğer siyasi partileri önceliklerine göre değerlendiriyor.

Muhalefet, eski alışkanlıklarını ve kadrolarını koruyarak, demokratik kurumsal dönüşümünü başarmadan, iktidara gelmeyi hedeflediği için yeterli desteğe ulaşılmasını sağlayacak bütün kabul edilebilirlikleri gözetmeye çalışıyor.

Hamaset ve hitabeti aşamayan kurgularla, kendisini tekrar eden alışkanlıklarla, içerisinde bulunduğumuz durumun ihtiyaçlarını karşılayamadığımız için ortaya çıkan siyasi kargaşa halkı bıktırıp, usandırıyor.

DEĞİŞİMİN VE GELİŞİMİN ZORUNLUĞU

Osmanlı imparatorluğu, tarım toplumu döneminin sorunlarını çözebildiği, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabildiği sürece yüzlerce yıl, pek çok farklılıklarla birlikte sürdürülebilmişti.

Tanrının yeryüzündeki mutlak temsilcisi anlayışıyla sağlanan sürdürülebilirlik, farklılıkların birlikteliğini sağlayabilse bile, keşiflerin, icatların etkili olduğu değişime ve gelişime taşınamadığı, üretim toplumu haline gelinmesini sağlayacak toplumsal düzeni başaramadığı için parçalandı ve yok olmaya sürüklendi.

Yok olmakla karşı karşıya kalan imparatorluğun içerisinden, birlikte yaşamak, değişmek ve gelişmek için mücadeleler vermeyi ve bedellerini ödemeyi kabullenebildiğimiz, birlikte çalışmayı, üretmeyi, yarışmayı, başarmayı sağlayacak, üretim toplumu düzenini Cumhuriyeti kurmak, inşa etmek ve gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşmak hedefini sahiplenilebildiğimiz için başarıya ulaştık.

Cumhuriyetin kurucularını başarılı kılan, unutulmaz yapan, bütün toplumun ve dünyanın saygıyla, minnetle anmasına taşıyan bu gerçekliği sahiplenerek ve içselleştirerek başarıya ulaşmayı hedefleyebilmeleridir.

Üretim toplumu haline gelebilmek için kurulan ve inşası tamamlanmaya çalışılan Cumhuriyetin, gelişmiş üretim toplumları seviyesini ulaşması için pek çok mücadeleler verildi, doğrular, yanlışlar ve eksikler yaşandı.

Bunların tamamı toplumsal gerçekliğimiz olduğu için tartışmak, yüzleşmek, değerlendirmek ve daha iyiyi aramak ve başarmak zorundayız.

Dönemsel başarılar için halkı temsil ve yapabilirlik önemli olmakla beraber göreceli olduğu gerçekliğimiz durumunda.

Olmazsa olmaz gerçekliğimiz haline gelen, demokratik toplumsal dönüşümü temsil edebilecek ve demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek siyasete sahip olamadığımız için bilinen siyasi alışkanlıkların tekrarıyla yetinilecek yeni bir seçim dönemini yaşamaya başlıyoruz.

Önümüzdeki seçimler, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsile ulaşmayı başaramayan siyasetlerin yetersizliğini açığa çıkaracağı için siyasi partilerin demokratik kurumsal dönüşümlerini gerçekleştirmekle karşı karşıya kalacakları, demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanmasını engelleyen sorunlarımızla yüzleşmeye zorlanacağımız yeni siyasi dönemin başlarındayız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ Alınacaktır Tel: 0 544 498 99 90-0533 140 26 16

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

YARDIMCI BAYAN ELEMAN ARNIYOR

Sanayi sitesindeki işyerimizde part time çalışacak  YARDIMCI BAYAN ELEMAN aranıyor Tel: 0532 450 74 64