Din bilginleriyle sohbet (10)

Din bilginlerimizle sohbet başlığı altında kaleme aldığımız yazı dizi içinde bazı din bilginlerini zikretmem onları hedefe koyma veya haksız bir şekilde eleştirmek gibi bir maksadım yoktur.   Televizyon ekranlarından konferans salonlarından, kürsülerden konuşan, gazete köşelerinde yazan bazı din bilginlerinin birbirlerini eleştirmelerinden Müslümanlar rahatsız olmaktadır. Sözünü ettiğimiz din bilginlerimiz konuştuklarını ve yazdıklarını Kur’an ve sünnet ışığında yeniden kontrol etmek suretiyle, halkımızı doğru bir şekilde aydınlatmalarından başka hiçbir derdim yoktur. 

Mesela “ Karada ve denizde fesat çıktı “ ayetini halkın anlayacağı bir şekilde tefsir ederek halkımızı bilinçlendirmeliler. Haksız bir şekilde insan öldürenlere, terör eylemlerine katılanlara, vatana ihanet edenlere İslam dinine, Hz. Kur’an’a. Hz. Peygamberimize (s.a.v.) saldıranlara, hırsızlık, yolsuzluk, her türlü ahlaksızlığı yapanlara, ormanları yakarak birçok hayvanın telef olmasına sebep olanlara, İslam dininin ne söylediğini televizyon ekranlarından gazete köşelerinden anlatmalarını istiyorum. 

Bazı kelamcıların ve fıkıhçıların, şahitlikle alakalı Bakara süresinin 282. Erkeklerin kadınlar üzerindeki hâkimiyetini ve miras meselisin açıklayana Nisa suresinin 34- 127.  “İslam dini kemal erdirdim, artık onlardan korkmayın, benden korkun.” Uyarısını yapan Maide süresinin 3. Kimlerle birlikte yemek yiyeceğimizi oturacağımızı açıklayan Nur süresinin 61. .ayetlerini yorumlarken net olamadıkları halde, tefsire ihtiyacı olmayan, toplumu hizaya getirecek ayetleri neden anlatmadıklarını merak ediyorum.

Kamuoyunda cübbeli hoca diye tanınan Sayın Ahmet Ünlü Bey’in ve tasavvuf erbabı bazı kişilerin, Muhiddin Arabî’nin, Hallacı Mansur’un ve benzerlerini söyledikleri (Beka billâh, Fena billâh enelhak) gibi benzeri ifadelerin hangi maksatla söylendiğini derinlemesine düşünmeden televizyon ekranlarından konuşarak milletin kafasını karıştırmamalıdırlar. 

İnsanoğlu batını (gizli) ilimleri dinlemekten ve ilgilenmekten hoşlandığı kadar, kendisine faydalı olacak şeriat ilimlerine karşı tembel ve ilgisizdir.  Akait ve fıkıh bilgisi yeterli olmayan insanları sıratı müstakim yoluna davet etmek ve dikkatlerini çekmek düşüncesiyle, batını ilimler den misaller verdiğinizde, düz yolda yürümeye çalışan insanları şaşırtmış olursunuz. Tebliğ ve davet usulünü ve üslubunu bilmeyenler, acemi berberler gibi kaş yapayım derken göz çıkarmış olurlar.

Din bilginleri olarak,  dini meselelerdeki bazı ihtilaflarınızı televizyon ekranına taşımadan, reddiyeler yazmadan, bir araya gelerek, aradaki ihtilafları Kur’an ve hadislerle hal etme yoluna gitmelisiniz.  Avamın anlayamayacağı, geçmişteki ve günümüzdeki gönül ehli inşaların bazı kerametlerini,  gördüğü rüyaları, ulu orta konuşmaktan sakınmalısınız.

Mesela “Ölüm meleğine şimdi git, sonra gel,  rüyamda falanca hakkında çok iyi ve ya çok kötü bir yerde olduğunu gördüm. Kur’an ve sünnet dayalı olmayan bir meseleyi, filanca âlimin yazdığı kitapta gördüm, bunu da mı inkâr edeceksiniz, filanca mürşit böyle demiştir o söylemişse doğrudur” gibi ve benzeri şeylerle İslam dinini, topluma doğru bir şekilde anlatılamayacağını düşünmelisiniz.

. Asırla önce yazılan, sonraki yıllarda yapılan baskılarında doğru yanlış ilaveler yapılmadığını bilemediğimiz için kitaplarda gecen bazı meselelerin Kur’an ve sünnette uygun olup olmadığını araştırmadan, kaynaklarda gecen her meseleyi insanlara anlatmamalısınız. İman konusunda farklı olmayan, amel noktasında farklılıkları olan mezheplerin içtihatlarını alabildiğine tenkit ederek, şer güçlerin hoşuna gidecek ümmet birliğini bozmaktan sakınmalısınız.  

Din bilginlerimiz avamın önünde durdukları için konuşmalarına çok dikkat etmelidirler. Yanlış bir kelime kullanarak bir kazan sütü heba etmemelidirler. “Yüce Allah (CC) rüyada görülüp görülmeyeceği, mizanda (hesap gününde) Allah görülecek mi? Şefaat var mı, yok mu? Tartışması içinde olan din bilginlerimize, Kur’an da geçen bazı ayetleri ve birkaç hadisi şerif naklederek,  bu konuyu da Müslümanların ve din bilginlerimizin engin ferasetlerine havale etmek istiyorum.

Kur’an-ı kerim, insanları hak yola iletecek yeteri kadar bir bilgi verdiği halde, bu bilgilerin açıklanmasını yeterli görmeyip araştırma yapanlara, Yüce Allah (CC) insanlara akıl terazilerinin tartabileceği bir bilgiyi vererek insanları rahatlatmıştır.“ Onlar (Muttakiler) gaybe (görmedikleri ama varlıklarından şüphe etmedikleri gerçeklere) iman edenlerdir..” (Bakara 3)

Yüce Allah (CC) dünya gözüyle görülmeyecektir. “Gözler O’nu idrak edemez. O ise bütün gözleri (ve gönülleri) idrak eder. O Latif’dir, Habir’dir” (En’am 103)

Yüce Allah, ahiret âleminde Müslümanlara görülecek, “Ahirette nice yüzler vardır ki, güzelliği ile parıldayacaktır. (onlar sevinçle) Rablerine bakıp duracak (tarifsiz bir mutluluğa kavuşacaklardır) Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyorlar; “ Siz şu ayı gördüğünüz gibi Rabbinizi perdesiz göreceksiniz ve Allah’ı görmede bir sıkışıklığa düşmeyeceksiniz.”(Buharı, Müslim, Tirmizi) İnkârcılar Rabbimizi göremeyeceklerdir. “ Hayır, onlar o gün Rablerini görmekten yoksun ve mahrum kalacaklar. Sonra muhakkak cehenneme yaslanacaklar.” (Mutaffifin 15, 16)

Şefaatle alakalı bazı ayet ve hadisleri naklederek bu konuya Müslümanların ferasetine havale etmek istiyorum.[ “Birde öyle bir günden korkun ki, hiç kimse, hiçbir kimse için bir şey ödeyemez. Kimseden de şefaat kabul edilmez.” (Bakara 48)

“ Ey iman edenler, kendisinde alış verişin olmadığı, dostluğun bulunmadığı, şefaatinde  olmayacağı bir gün (Kıyamet) gelmeden evvel size rızık olarak verdiğimiz şeylerden harcayın” (Bakara 254) “ ..O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine? “ (Bakara 255)  “…O’nun izni olmadıkça hiçbir şefaatçi yoktur.” (Yunus 3) 

“Rahman kadından bir söz almış kimseden başkası şefaat etmeye sahip olamayacaktır.”  (Meryem 87) “ O gün Rahman’ın izin verdiği ve sözünden hoştun olduğu kimselerden başka, hiçbir kimsenin şefaati fayda vermez.” (Ta-Ha 109) “ O’nun hoşnut olduğu kimselerden başkalarına şefaat edemezler.” (Enbiya 28) “Bütün şefaat Allah’ın kudretindedir.” (Zümer 44) “ Allah’tan başka yalvarıp durdukları şeyler asla şefaat edemezler. Ancak bilerek gerçeğe şahitlik edenler müstesna” (Zuhruf 86)

Hadisi şerif; “ Resulüllah (S.A.V.) buyurdular ki, “Her Peygamberin müstecab olan Yüce Allah’ın kabul edeceği duası vardır. Her bir Peygamber o duayı yapmada acele etti. Ben ise bu duamı kıyamet gününde ümmetime şefaat olarak kullanmak üzere sakladım.  İnşallah ümmetimin şirk koşmadan ölenlere nasip olacaktır.” (Buharı, Müslim, Tirmizi)

Makalemizde bazı ayetlerin süre ve numaralarını, bazılarının meallerini nakletmeye çalıştık. Bu ayetleri ve bezerlerini Kur’an ve sünnet bütünlüğü içinde anlamaya çalışırsak hüküm koyan Allah ve Resulünün olduğunu idrak etmiş oluruz. Konulan hükümlerin doğru anlaşılması, ümmetin maslahatlarına cevap vermek için Kur’an, sünnet temeline dayalı içtihat yapmakta bir sakınca yoktur.  Filancaları üzeriz diyerek, bazı ayetlere nefsi yorumlar yapmaktan, etraflarında dolaşmaktan şiddetle sakınılmalıdır.

Birilerinin dinde reform, birilerinin dinde yeniden yapılanma diyenler, bilerek/bilmeyerek İslam dinine hakaret etmektedirler. Din tamamlanmıştır eksiği kusuru yoktur başka bir peygamber ve başka bir din gelmeyecektir.  Yapılacak iş,  dinden uzaklaşan ve uzaklaşmakta olan Müslümanlara nisa suresinin 136. ayetine göre “Ey iman edenler iman ediniz” ayetiyle yeniden uyarmaktır. 

Alaettin KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Din Görevlisi - Dinden imandan bıkan fakirlikten kurtulamaz. Zengin olsa da doyuma ulaşamaz, aç kalacağını düşünerek cimrilik yapar, başkalarının hakkın yemekten zevk alırlar. Dine imana saygılı olan zengin, fakir birbirlerinin kardeşi oldukları için birbirlerine yardımcı olurlar. Yüce Allah'ın kendilerine takdir ettiği rızıklarını tembelliklerinden dolayı başkalarına terk etmezler, yöneticilerini seçerken dinden ve imandan korkan insanları tercih ederek rızıklarını dinden imandan nasibi olmayan insanlara teslim etmezler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 13:19
02

Fakir - Ben bıktım din iman muhabbetinden git fakir fukaraya maddi yardım yap en büyük ibadet o gerisi hikaye

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 17 Eylül 22:33
01

izmitli - sayın köksal bey allah raazı olsun aydınlatmaya çalışıyorsunuz devam...iyi günler dileklerimle...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 05:02

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacakFORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktırİzmit ve Gebze'den servisimiz vardırTel:0 541 363 46 62 - 0 549 786 58 05

MAKİNA ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

Makina Elektrikçisi aranmaktadır.İzmit SanayisiTel: 0544 298 45 41

OTO YIKAMA ELEMANLARI ARANIYOR

Oto yıkamada full veya part time çalışacak OTO YIKAMA ELEMANLARI aranıyor Karabaş Mah. Köseoğlu Sk. No:22 İzmit Tel: 0532 265 83 64

BİBERES GIDA BAYAN ELEMAN ARIYOR

Gıda imalatında çalışacak 18-35 yaş arası BAYAN ELEMAN alınacaktır BİBERES GIDA Mahmutpaşa Mah. Ova Sok. No:17 Başiskele/KOCAELİ Tel: 0532 452 30 38...

GÜLTEPE DİNLENME TESİSLERİ ELEMAN ARIYOR

Gültepe Dinlenme Tesislerine TECRÜBELİ BAY GARSON ve BAYAN KASİYER aranmaktadır SGK+ Yemek+ Servis Tel: 0534 360 86 21-0549 479 00 53

OPET İSTASYONUNA ELEMANLAR ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için YIKAMACI, MARKETÇİ ve POMPACI  personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31

BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

Bozok YapıTecrübeli BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI aranıyorNot: Satış ve sevkiyata yardımcı olabilecekGölcükTel: 0 533 474 65 72

HİDROLİK USTASI ARANIYOR

BAKIM USTASI ARANIYOR E sınıfı ehliyeti olan, hidrolik tamir ve bakımından anlayan USTA aranıyor. İzmit içinde çalışılacaktır. Günaydın Vinç Hizmet...

BAYAN SATIŞ PERSONELLERİ ARANIYOR

3.000 TL net maaş ile şirketimizde çalışacak ciddi anlamda işe ihtiyacı olan BAYAN SATIŞ PERSONELLERİ aranıyorYol+SGK+YemekTel: 0532 368 07 95

MOTO KURYELER ARANIYOR

İzmit Dolphin Burger King Restaurant için*A1 veya A2 ehliyeti olan (Şirket motoru ile çalışacak)MOTO KURYELER aranmaktadırMaaş+yemek+prim+paket başı p...