CHP Kocaeli’de neden başaramıyor?

CHP’nin Kocaeli’ de başarılı olduğu, Leyla Atakan/Erol Köse (1968-1977) ve Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya (1989-2004) dönemlerinin ayırt edici özelliği, sanayi kenti gerçekliğiyle ve üretim toplumu haline gelmeyi hedefleyen dinamiklerle bütünleşen, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil edebilecek mücadelelerin verilebildiği dönemler olmasıydı.

 

1960’lı Yılların sonlarında, dünyada ve Türkiye’ de yaşanan değişim hareketlerinin etkisiyle CHP, halkın iradesinin temsiliyle, demokratik toplumsal dönüşümü ve gelişimi başarmaya kilitlenmişti.

 

12 Mart 1971 Müdahalesine karşı çıkılarak, “ düzen değişmelidir “, “ ne ezen, ne ezilen, insanca ve hakça bir düzen “ anlayışıyla, toplumcu düşüncelerle de etkileşim içerisinde, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsile ulaşılabilmişti.

 

Bu yaklaşımları sahiplenen Leyla Atakan/Erol Köse dönemde, eski kasaba alışkanlıklarıyla sürdürülen yerel yönetimler, kentli yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilecek dönüşümü başarabilmişti.   

 

Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya dönemi olarak bilinen (SHP-CHP ) ikinci başarılı dönemde ise, 12 Eylül 1980 darbesinin etkilerinin aşılması ve demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsile yeniden ulaşmak için verilen mücadeleler dönemiydi ve 1989 (SHP) yerel yönetim seçimlerinde birinci parti haline gelerek, büyük şehirlerin çoğunluğunda yerel yönetimleri kazanmıştı.

 

Bu dönemde yerel yönetimlerde başarıya ulaşan Kocaeli’ nin kadroları, sürekli yoğun göç alındığı için sürdürülemez hale gelen kent yaşamını, büyük kent açılamalarına taşıyabilecek dönüşümleri başardılar.

 

Kocaeli’ de yaşanan başarılı dönemlerin sonlanması, Türkiye siyasetinde başarıya ulaşan bütün siyasi partilerin karşılaştığı ve aşamadığı gibi, CHP’ yi demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsile taşıyan mücadelelerinin, demokratik kurumsal dönüşümlerinin başarılamaması ve temel sorunumuz olan vesayet sisteminin aşılarak, demokratik hukuk devletinin inşasının başarılamamasından kaynaklanıyordu.

 

KOCAELİ’DE 2019 YEREL SEÇİM ORTAMI

 

Kocaeli’ de 2019 yerel yönetim seçimleri döneminde, yıpranan ve yorulan, vesayet sisteminin yerine demokratik hukuk devletinin inşasını başaramayan iktidar partisi siyasetinin aşılabileceği hissedilebiliyordu.

 

İktidar partisi siyasetinin, vesayet sisteminin çözülmesi mücadelelerindeki, doğrularıyla, yanlışlarıyla, eksikleriyle ve vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarıyla yüzleşemediği için ulaştığı toplumsal desteği korumakta zorlandığı ortaya çıkmıştı.

 

Kendisine oy veren iki seçmenden birini üyeliğe taşıyarak ulaştığı temsil, sağladığı iletişim, etkileşim ve mücadele, başarılara ulaşmasını sağlamış olsa da demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadığı için değişimin, gelişimin ve özgürlüğün çoğalmasını temsil edemediği, liderin ve merkez kadroların belirleyiciliğiyle sürdürüldüğü için dinamizmi kapsamakta zorlandığı ve kendisini tekrar ettiği görülebiliyordu.

 

KOCAELİ’DE CHP’NİN 2019 YEREL SEÇİM DÖNEMİ

 

CHP Genel Başkanının iyi niyetli, halkın kendisi olan yaklaşımlarını yansıtan siyaseti, sanayi kenti gerçekliğinin ve üretim toplumu dinamizminin belirleyici olduğu Kocaeli’ ye yetmedi.

 

İktidar partisi Kocaeli yerel yönetimlerindeki başarısına 2004 yerel seçimlerinde, CHP’nin yönettiği Kocaeli Büyükşehir belediyesini kazanarak ulaşmıştı.

 

2004 Sonrasındaki seçimlerde CHP Kocaeli’ de, başarılı olan yerel yönetim kadrolarını, başarılarının devam ettirilmesi anlayışıyla hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde denemişti ve yeterince başarılı olamamıştı.

 

Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya yaklaşımı olarak bilinen yerel yönetim anlayışının, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadığı ve demokratik dönüştürücü siyaset alanı temsil edilemediği için dönemin dinamikleriyle bütünleşemediği kabullenilerek, dönemin ihtiyaçlarını karşılayabilecek demokratik kurumsal dönüşüm gerçekleştirilmeden, iktidar partisi siyasetini aşmaya çalışmanın yetmeyeceği Kocaeli’nin gerçekliği haline gelmişti.

 

KOCAELİ’DE CHP’NİN DURUMU

 

Leyla Atakan/Erol Köse ve Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya dönemlerinde, dinamik sanayi kenti olgusunun sağladığı değişim ve dönüşüm ihtiyacını içselleştirebilen ve yapabilirliğe taşıyan deneyimlerin baskı oluşturacağı biliniyordu.

 

Vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarıyla ve iktidar partisinin vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan siyasetinin doğruları, yanlışları ve eksikleriyle yüzleşmeyen CHP’ nin, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edemeyeceği ve demokratik hukuk devletinin inşasını tamamlayabilecek kabul edilebilirliğe ulaşamadığı da belli olmuştu.

 

Kentin dinamikleriyle bütünleşemeyen çabalarla sadece İzmit merkez ilçede başarılı olunabildi ve bütün Türkiye’ de olduğu gibi Kocaeli’ de de alternatifliğe ulaşılması kazanılan yerel yönetim üzerinden başarılmaya çalışılıyor.

 

Alternatif siyaseti temsil edebilmenin, yapısal demokratik dönüşümünü başaramayan, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edemeyen ve demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek kabul edilebilirliğe ulaşamayan siyasetle başarılmaya çalışılması, beklentileri yeterince karşılayamayan sorumluları, buyurgan ve hiyerarşik yaklaşımlarla siyasi konumlarını korumaya sürükledi.

 

2019 Yerel yönetim seçimlerinden sonra Kocaeli’ deki ilçe örgütleri ve il örgütü önemli oranda demokratik değişim dinamiklerinin etkisiyle oluşmasına rağmen ne yerel yönetim yaklaşımları ne de örgütlerde sergilenen siyaset kendisini aşıp yeniden üretemediği için kentin dinamizmiyle bütünleşmeye yetmiyor.

 

Yaşadığımız dönemin sorunlarının çözülmesini, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sağlayabilecek, çalışmalara, temsile, mücadeleye ve demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamayan CHP siyasetinin, İzmit yerel yönetimi üzerinden sağlanmaya çalışılan alternatiflik beklentisi, siyasi sorumluluk yüklenenleri tartışmalı deneyimlere sürüklediği için sorumluluk yüklediği kadrolarını verimsiz tüketiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAYAN PERSONELLER ALINACAKTIR

Temizlik Şirketimizde Part Time -Full Time Çalışacak BAYAN PERSONELLER aranmaktadır Tel: 0552 353 23 20

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya fabrikamıza USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL alınacaktır Sgk +Yemek Servis Guzergahı İstanbul- İzmit Tel: 0532 350 84 08

YARDIMCI BAYAN ELEMAN ARNIYOR

Sanayi sitesindeki işyerimizde part time çalışacak  YARDIMCI BAYAN ELEMAN aranıyor Tel: 0532 450 74 64

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Damper kasa kullanacak TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Seymen-Başiskele Tel: 0532 350 41 81

MH ELEKTROMEKANİK ELEMANLAR ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...

BAYANTEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ alınacaktır. Asgari ücret+sgk+yemek+yol verilecektir.Yeşilova - İzmitTel:0530 918 36 14- 0 262 322 65 75

BAYAN YARDIMCI ARANIYOR

35-50 yaş arası İzmit merkez ve civarında ikamet eden çocuk bakımında deneyimli YARDIMCI aranıyor Tel: 0532 383 91 62

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor 80’LİK ŞERİT USTASI, ŞERİT BİLEME USTASI Alınacaktır Kocaeli Kereste Tic.Ltd....

PASTA VE KURABİYE USTASI ARANIYOR

KEYFİ İKRAM İMALATHANE İzmit Merkez Adliye arkasındaki Şehit Musa Sokakta bulunan imalathanemize PASTA VE KURABİYE USTASI alınacaktır. Sabah 07.00...