Meşruiyet tartışmaları

İktidar partisinin öncülüğünde verilen vesayet sisteminin çözülmesi mücadelelerine HDP katıldı.

 

İktidar partisi HDP’nin katılımını ve katkısını, vesayet sisteminin çözülmesi mücadelelerinde, anayasa uzlaşma komisyonunda eşit temsilde yer alarak 60 ortak maddenin üretilmesinde ve çözüm sürecinde aracı işlevini yerine getirmesinde değerlendirdi.

 

İktidar partisi, kendi anlayışını ve kadrolarını merkeze alarak, vesayet sisteminin yerine demokratik hukuk devletinin inşasını tamamlamaya yönelince, vesayet sisteminin yanlışlarının ve eksiklerinin sorumluluğunu CHP’ye, çözüm sürecinin yanlışlarının ve eksiklerinin sorumluluğunu da HDP’ye yüklemeye başladı.

 

Ana muhalefet, vesayet sisteminin neden olduğu alışkanlıkları aşılmasını sağlayacak, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği başaramadı ve bu nedenle de demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil edemediği için iktidar partisinin belirleyici olduğu ne vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesinde ne de anayasa uzlaşma komisyonunda ortak karara ulaşan değişikliklerin uygulamaya taşınmasında alternatiflik ihtiyaçlarını karşılayamadı.

KÜRT GERÇEKLİĞİ VE İKTİDARIN BAŞARISI

Kürtlerin de diğer farklılıklarla ve toplumun tamamıyla birlikte dilleriyle ve kültürleriyle eşit, adil ve özgürce yaşayabilmelerini ve kendilerini en verimli gerçekleştirebilmelerini sağlayacak demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmaya çalışıyoruz. 

 

Vesayet sistemi çözülebildi ancak vesayet sisteminin yerine bütün toplumun sahiplenebileceği demokratik hukuk devletinin inşasını tamamlayamadığımız için vesayet sisteminin sebep olduğu sorunlarla uğraşıyoruz.

 

İktidar partisi, vesayet sisteminin yok saydığı veya baskılayıp kontrol ettiği bütün sorunlarımızın tartışılmasını, muhafazakar veya HDP’nin temsil ettiği Kürtlerle ve diğer bütün farklılıklarla tartışıp, değerlendirebildiği ve çözümler arayabildiği için başarılı olmuştu. 

HDP SİYASETİ

Sosyal demokrat ve demokratik toplumcu eğilimlerle sürdürülen HDP siyasi geleneği, Kürt sorununun tanınması ve meşru zeminlerde çözümler aranması ihtiyacını SHP/CHP ile birlikte, 12 Eylül darbesinin etkilerini aşmak için verilen mücadeleler döneminde, Kürt raporu kapsamında ve Kürt temsilcilerle birlikte TBMM’ de çözümler aranması yaklaşımıyla da karşılamaya çalışmıştı.

 

HDP geleneği, kapatma engellemeleriyle ve baskılarla mücadele ederek, ana akım siyasetlerce verilen vesayet sisteminin çözülmesi ve demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanması mücadelelerinin tamamına katılan ve katkı veren konumdadır.

 

HDP’nin, PKK’nın etkisini yeterince aşıp, aşamadığı tartışmalı olmakla beraber, vesayet sisteminin çözülmesi mücadelelerine katılmasının ve anayasa uzlaşma komisyonundaki temsilinin sağladığı birikimle siyasetini  “ Türkiyelilik “  açılımına taşıyabilmesi, önemli seçmen kitlesinde karşılığa ulaşmış durumdadır.

HDP’ NİN TARTIŞILAN KONUMU

Kürt sorununu HDP’nin temsil edemeyeceği, TBMM’ deki temsili konumunun meşru olmadığı tartışmaları toplumsal gerçekliğimizle örtüşmemektedir.

 

Muhafazakar Kürtlerin iktidar partisinde temsil edilerek mücadelelere katılmasını da, HDP’nin siyasetini mücadelelere katabilen, anaya uzlaşma komisyonuna eşit temsilci olarak katılmasını sağlayan ve aracı olarak değerlendirilmesini sağlayan da iktidar partisidir ve toplumun temel sorunu olan vesayet sistemi, doğrusuyla, yanlışıyla ve eksiğiyle verilen mücadelelerle aşılabilmiş durumdadır.

 

Vesayet sisteminin çözülmesinden sonra iktidar partisinin sürdürdüğü siyasetin, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edememesinin ve demokratik hukuk devletinin inşasını toplumun tamamını kapsayabilen yaklaşımlarla karşılayamamasının sorumluluğunu HDP’ye yüklemeye çalışmak, verilen mücadeleleri ve sağlanan kazanımları tartışmalı hale getirmektedir.

 

HDP’nin, vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesindeki katkısı, anayasa uzlaşma komisyonu çalışmalarındaki 60 ortak temel kuralın üretilmesindeki temsili konumu ve Türkiyelilik yaklaşımı, göz ardı edilemeyecek desteğe ulaşan kabul edilebilirliklerle toplumsal gerçekliğimiz haline gelmiştir.

KÜRTLERİN VE BÜTÜN FARKLILIKLARIN SORUNLARININ SAHİPLENİLMESİ

Vesayet sisteminin yerine bütün toplumu kapsayabilecek, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu demokratik hukuk devletinin inşasını tamamlayabilmek için Kürtlerle birlikte bütün farklılıkların sorunlarıyla toplumsal gerçekliklerimiz temelinde yüzleşmelere ve çözülmesini sağlayacak kararlılıklara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Kürtlerin ve diğer farklılıkların sorunlarının tanınması, meşru zeminlerde değerlendirilip çözümler aranması mücadelelerinde önemli deneyimlere ve birikimlere sahip Türkiye siyaseti, HDP’nin, muhafazakar Kürtlerin, diğer farklıkların sorunlarıyla, verdikleri mücadelelerle yüzleşmek, sahiplenmek ve çözülmesini sağlayacak kararlılıkları sergilemekle karşı karşıyadır.

 

CHP’nin, vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarıyla, vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesinin doğruları, yanlışları ve eksikleriyle yüzleşemeden, HDP’nin ve değer farklılıkların verdiği mücadeleleri sahiplenemeyeceği ve demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsile ulaşamayacağı belli olduğu için oluşan toplumsal beklentiyi karşılayabilecek kararlılıkları sergilemek durumundadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAYAN YÖNETİCİ ARANIYOR

YİN YAPI TURİZM LOJİSTİK SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. Firmamızda işlerimizi yönetecek 30-40 yaş arasında, ehliyeti olan ve aktif araç kullanabilen BAYAN YÖNE...

ELEMANLAR ARANIYOR

Mermercide çalışacak ELEMAN ARANIYOR Maaş+SGK+Yemek Tel:0 532 296 02 54

MODA LİFE MOBİLYA ELEMAN ARIYOR

MODA LİFE MOBİLYA B sınıfı ehliyetli olan ve Mobilya montajından anlayan TEKNİK SERVİS PERSONELİ, DÖŞEME PERSONELİ ve VASIFSIZ DEPO ELEMANI Alaca...

TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya boyama İşinde çalıştırılmak üzere ZIMPARA - MACUN ÇEKEBİLEN TECRÜELİ PERSONEL ALINACAKTIR. Adres: Köseköy - Kartepe Çalışma saatler: 08:3...

BAY PERSONELLER ARANIYOR

Meslek Lisesi, Teknik Lise, MYO Elektrik bölümlerinden mezun ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık veya kalfalık belgesi olan, elektrik tesisatı k...

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRü ALINACAKTIR

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR Tel: 0533 303 78 79

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR

BAZA ÇEKYAT YÜKSELTİLİR Altlarını rahatça temizleyebilmeniz için  Ücreti: 10 cm ayaklar ile ayak sayısı çarpı: 20 TL 8 cm ayaklar ile ayak sayısı ç...

ŞOFÖRLER ALINACAKTIR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR

İzmit şehi merkezinde, yüksek cirolu, ruhsatlı,HALI YIKAMA DÜKKANI DEVREN SATILIKTIR.Tel: 0532 666 39 25

BRANDA DİKİŞ-MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

İzmit Branda ve Çadır  Firmamızda çalıştırmak üzere BRANDA DİKİŞ VE MONTAJINDAN ANLAYAN TECRUBELİ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE ELEMAN aranmaktır. Vezirç...