İnsanlar, inançlarına ve geleneklerine göre ayarlanırlar

Konumuz ayar ve ayarlanma olacağından, makalemize Tevbe suresinin 71. ayetini naklederek başlayalım.  “Mü’min erkeler ve mü’min kadınlar birbirlerini dostu ve yardımcılarıdır. Onlar iyiliği tavsiye ederler, kötülükten sakındırırlar.” Bu ayette göre, Müslümana, Müslümandan başkası ayar veremez ve ayarlayamaz. Kur’an ve sünnete göre ayarlanmayan insanlar,   Zalimlerin, fasıkların, müşriklerin, münafıkların tuzağına düşmekten kurtulamazlar.  

 Gayr-i Müslimlerin siyasi, sosyal, ekonomik, hukuki ve kültürel ayarlarına boyun eğen Müslümanlar, yoldan çıkmış fasıklık durumuna düşerler.  İslam dinini kabul edenler,  yoldan çıkmış, yolunu bulamamış insanlara, Kuran ve sünnette göre ayar vermekle mükelleftirler. Bu hususta yüce Allah şöyle buyurmaktadır. “Siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir topluluk olarak yaratıldınız. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırsınız.” (Al-i İmran 110)

 Müslüman olduklarına inandığım bazı siyasi liderlerin Sayın Erdoğan’a karşı olan nefsi husumetlerinden dolayı siyasi ayarlarını bozulmaya doğru yüz tutuğunu görüyoruz. Sayın Ali Babacan, “Cumhur ittifakında yer almayacağımız kesin, Millet ittifakında mı yer alırız, yalnız mı yürürüz, yeni bir ittifak mı kurarız henüz bir kararımız yok.” Sayın Karamollaoğlu  “Millet ittifakı şimdiden adayını açıklarsa seçime kadar paçavrasını çıkarırlar” Sayın Fatih Erbakan ‘Henüz kararımızı vermedik gelişmeleri takip edeceğiz.”  Sayın Ahmet Davutoğlu, kendisini eleştiren Sayın Devlet Bahçeli’ye şöyle diyor “Ben Erdoğan değilim, bana ayar veremezsin. Senin karakterin donuk yüz, nefret dolu söz, bu duruşuyla siyaset yaptığını sanıyor.” 

Bütün bu ifadelerden çıkan sonuç: Sayın Erdoğan karşıtlığından dolayı siyasi ayarları bozulmuştur. Müslüman oldukları halde, siyasi ayarları bozuk olanlar karar verme hususunda sıkıntılıdırlar. Bir tarafta hak, bir tarafta zulüm, diğer tarafta nefis olunca, karar vermekte zorlanmaktadırlar. Siyasi ayarları bozulmuş olanlar unutmasınlar ki,  en kötü karar, karasızlıktan iyidir.  Siyasi kararlarını veremeyen,  iman ehli beylere ve mensuplarına, İslam kardeşliği hukuk içinde, şahsi fikirlerimi kendilerine arz etmek istiyorum. 

1-Birlikten kuvvet doğar inancıyla, gerçekten milli görüşü içselleştirenler, milli ve manevi değerlere önem verenler, milli ve yerli bir duruştan yana olanlar,” Hayra motor şerre fren olmak”  istiyorlarsa kendi öz değerlerine dönerek, samimi bir şekilde bir araya gelerek,  kenarda, köşede, başka partilerin içinde savrulan insanları bir çatı altında toplayacak bir parti kurarak, (ADİL DÜZEN PARTİSİ” siyaset sahnesine çıkmalıdırlar.   

2- Sayısal güce sahip, milli duruşlu bir parti olarak,   vatanın ve milletin selameti için kendi inançlarına yakın olan partilerle ittifak yapmalısınız. Yüce Allah’ın rızasına uygun istişareler yaparak siyasi kararınızı vermelisiniz. Tek çatı altında güç birliği yapmazsanız, günden güne siyasi ayarınız bozulacak,  dolayısıyla hem fikren, hem de sayısal olarak eriyerek, siyaset sahnesinden çekilmiş olacaksınız.  Eriyerek yok olmamak için nefsinizi ayaklarınızın altına alarak, hem kendiniz için hem de ülkenin geleceği için Cumhur ittifakıyla hareket etmenizi enini boyuna düşünerek, kararsızlığınızı gidermelisiniz.

Siyasi ayarları bozulanlar nefislerine mağlup oldukları için akıllarıyla değil hırlarıyla konuşmaya başlarlar. Sayın Ahmet Davutoğlu,  hem mü’min, hem de bir akademisyen olarak konuşurken,  nasıl bir nefret söylemi içinde olduğunu anlayamıyor.  Sayın Bahçelinin kendisine yaptığı eleştiriye cevap verirken “Ben Erdoğan değilim, bana ayar veremezsin” derken,  Sayın Erdoğan’ a dolaylı bir hakarette bulunduğunu anlayamayacak kadar basiretsiz olduğunu düşünemiyorum.  Sayın Erdoğan’a tutarsız göndermelerde bulunurken, siyasi ayarının bozulduğunu veya bozulmaya doğru yol aldığını neden düşünemiyor? 

Halkımız merak ediyor, AK partisinden ayrılanların siyasi ayarları, neden hangi sebeple değişmiştir. Siyasi ayarları bozulan kardeşlerimiz,  doğru ilkelerle ayar verenlere kızacaklarına,  kendi ayarlarını bozan nefislerine şeytanın vesveselerine,  zalimlerin ve işbirlikçilerin yalanlarına ve ayar bozucularına neden kızamıyorlar?  Müslüman her an, Kur’an ve sünnette göre yeniden ayarlamalı, kendisine yardımcı olanlara teşekkür etmelidir.

 İyilerini tenzih ederek söylüyorum, istisnalar kaide bozmaz, genel anlamda Müslümanların İtikadı yönündeki ayarlarının bozukluğu az da olsa, amel bakımından ayarımız çok bozuk olduğunu söylemeliyiz. Bozulmakta olan İslami ayarımızı düzeltmek için Yüce Allah’ın  (CC) emrettiği şekilde yaşamaktan, en azından saygılı olmaktan geçtiğini bilmeliyiz. İslam dinine saygılı olmayan Müslümanları gerici, yobaz görerek denize dökmek isteyenler, iktidara gelmemeleri için köklerini kazıyacaklarını söyleyen cahiliye zihniyetle insanlarla dirsek teması içinde olan olanlar, ister /istemez siyasi ayarları bozulmaktadır. Cahiliye zihniyetle hareket edenler,  milleti tehdit etmekten, yalanla aldatmaktan, iftiralarla karalamaktan, hakkı batılla örtmekten, güçlülerle korkutmaktan geri durmazlar. Üzülerek ifade edelim ki, siyasi ayarları bozulmuş olanlar bu çirkinlikleri ya görmüyorlar veya görmek istemiyorlar. 

 Sözü evirmeye çevirmeye gerek yok. Müslümanlar zalimlerin zulüm ve vahşetlerini durdurmak istiyorlarsa,   zalimlerin uydurduğu izmlerden vazgeçerek, Kur’an ve sünnette sarılmaktan geçtiğini,  önce kendilerine, sonra tüm insanlığa çekinmeden anlatmalıdırlar. Müslümanlar olarak, Hak ve hakikati, gücümüz oranında anlatmaya çalışırsak, Yüce Allah (CC) bizlerden yardımını esirgemeyeceğini vaat etmektedir.   İslam dini, her derdin çaresidir. Bu mana beşerin uydurduğu hiçbir izime ihtiyacı yoktur.  

Bu özet girişten sonra,  İslam ülkelerinin yöneticilerine, etkili ve yetkili bürokratlarına medya mensuplarına, aydın, yazar ve akademisyenlerine,  siyaset bilimcilerine, diplomatlarına, zenginlerine, sıradan Müslümanlara, hülasa yediden yetmişe herkese soruyorum. İslam ümmeti olarak neden birlikte hareket etmiyoruz?  Zulme ve zalime birlikte karşı duracağınıza, neden şer güçleri keyiflendirecek sözlü ve fili eylemlerle birbiriniziniz gırtlağına sarılıyoruz? 

İyilerini tenzih ederek söylüyorum, dünden bugüne, batılıları taklit etmekten, modern köleleri olmaktan ve sömürülmekten kurtulmak için, her türlü bedeli ödemeyi göze alarak, yerli ve milli sanayi hamleleri yapan siyasilere bürokratlara ve işadamlarına, milletçe, milli bir duruşla neden destek vermedik, vermiyoruz? Müslümanlar olarak Müslüman kardeşlerimizin hata ve kusurlarını gördüğünüz kadar, kendi hata ve kusurlarımızı neden görmüyoruz?   

Özetleyerek sormaya çalıştığım bütün bu soruların tek bir cevabı vardır.  İslam dininden uzaklaştığımızdan dolayı,  siyasi, sosyal, ekonomik, hukuki ve kültürel ayarlarımızın bozulması nedeniyle birçok sorunu yaşamaktayız.  Ümmet bilinciyle, maddi ve manevi güçlerimizi birleştirerek,  zalimlere durun dediğimiz gün, Yüce Allah’ın izniyle zafer bizim olacaktır. Unutmayalım ki, Hz. İbrahim (a.s.)  tek başına Nemrutla mücadele etmiştir. Hz. Musa (a.s.) silahı olmadan Firavuna karşı gelmiştir.   Peygamberimiz Hz. Muhammed   (s.a.v.)  ve ashabı Ebu Cehil’in ordusuna karşı,  çok az bir güçle savaşa tutuşmuştur. Yüce Allah’a olan teslimiyetleri sayesinde, Yüce Allah’ın (CC)yardımına mazhar olarak yaptıkları mücadelelerden zaferle çıkmışlardır.  

 Bütün bu zorlukları aşmanın birinci yolu, “Allah var, gam yok” inancıyla hareket ederek. Eldeki mevcut tedbirleri altıktan sonra Yüce Allah tevekkül etmektir.  İkincisi her an sefere hazırlıklı olmaktır. Üçüncüsü dünya fani, ahret baki İnancıyla Sefere çıkarken zaferi Yüce Allah’tan (CC) beklemektir.  Dün nemrutun ateşini nura çeviren, Firavun’u ordularıyla birlikte Kızıl denizinde boğan, Ebu Cehil’i ve avenesini Bedirde gömen Yüce Rabbimiz, günümüzün Nemrutlarını, Firavunlarını, Karunlarını, Ebu Leheplerini,  Ebu Celillerini ve akıl hocalarını da rezil ve rüsva edecektir.  

 Bilelim ve inanalım ki;    Zalimlerin ve hainlerin dinimiz İslam’a kitabımız Kur’an-a, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v.) yaptıkları alçakça saldırıları Müslümanların vurdumduymazlığı,  sesiz duruşları,  şer güçlerin, şom ağızlıları, hileleri, yalanları, haksız dayatmaları, vahşice saldırıları, ahlaksızlıkları, zulümleri, sömürüleri, ekonomik ve teknolojik güçleri, Yüce Allah’ın takdirini değiştirmeyecektir. Müslümanlar olarak ayarımızı bozmamalıyız, ayarı bozulanların ayarını ayarlamalıyız.

Alaettin KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Nihat Eroğlu - İzmitli olarak yorum yapan arkadaş, neden anlamak istemiyorsun. yazar Müslümanca yazıyor, ayet hadislerle Müslümanları uyarmaya çalışıyor. Yazarı yakından tanıdığım için. AK partisini desteklediğini söylüyor. doğru kimden gelirse gelsin o doğruya takdir ediyor, yanlış Kimden gelirse gelsin o yanlışı açıkça eleştirebilen bir cesarete sahiptir. Yazarı AK partilerle beraber haşir olması için dua ediyorsun. sende destek verdiğini, dirsek teması içinde olduğun

partilerle haşir olasın. " Kişi sevdiğiyle beraberdir" boş konuşmaya gerek yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 12:01
07

Alaettin Köksal - Ey Salih! sen rahmetli Erbakan hocanın Esam konferansını ve diğer konferansların anlayacak bir şuura sahip değilsin. sayın yazarı nefsinin kölesi olarak eleştirmekten vaz geç, bugün dünya yarın ahret, , Yazara "Esam konuşmasını dinle" diyorsun sen zahmet olmazsa "DAVAM" kitabını oku, belgi perdelenmiş olan gönlün ve beynin açılır da yazarı haksız ve mesnetsiz bir şekilde eleştirmekten kurtulursun. yazarın bildiklerinin ve dinlediklerinin zekatı son çok gelir boşuna ağzını yorma .

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 05 Ekim 11:50
09

Salih - @ Alaettin Köksal 07 nolu yoruma cevabı: Sayın yazar neden sinirleniyorsun ? Sana nefsinin kölesi olduğunu falan söylemedim sadece Erbakana dayanarak savunduğun şeylerin öyle olmadığını Erbakanın tam tersi söylemleri olduğunu belirttim. Kimin ne şuura sahip olduğunu sen bilemessin. Kimin gönlünün kalbinin perdelendiğini de ancak Allah bilir. Sen köşende dilediğince büyük camiaları eleştirirken, sana da bir küçük cevap gelince hemen sinirlenip köpüreceksen sende dikkat et eleştiri dozajında o zaman. Ben sana hakaret etmedim, kötü bir söz yazmadım sadece tavsiyede bulundum. Yazdığın eleştiri yazılarını iyi oku hakaretleri orada bulacaksın.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 13:56
06

İzmitl - Yahu hocam ayet ve hadislerle iktidara oy toplamaya çalışmaktan başka birşey yapmıyorsun. Dilerim Rabbim seni onlarla birlikte haşreyler. Tüm ihallelere yandaşlığa adam kayıtmaya devletin malını zimmete geçirenlere destek verdiğin için sende sorumlu olacaksın o yapılanlardan biliyorsun değil mi?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 08:52
05

izmitli - sayuın köksal bey en kolay şey eleştirmektir, yazılarınızı iyi takip ediyor ve size bu yazılarınızdan ötürü teşekkürler ediyorum..durmak yok yola devam...doğru her zaman birtanedir...iyi günler dileklerimle..

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 02 Ekim 15:42
03

Yazarı Takip Eden - Ey Salih! sen rahmetli Erbakan hocanın Esam konferansını ve diğer konferansların anlayacak bir şuura sahip değilsin. sayın yazarı nefsinin kölesi olarak eleştirmekten vaz geç, bugün dünya yarın ahret, , Yazara "Esam konuşmasını dinle" diyorsun sen zahmet olmazsa "DAVAM" kitabını oku, belgi perdelenmiş olan gönlün ve beynin açılır da yazarı haksız ve mesnetsiz bir şekilde eleştirmekten kurtulursun. yazarın bildiklerinin ve dinlediklerinin zekatı son çok gelir boşuna ağzını yorma .

Yanıtla . 0Beğen . 5Beğenme 30 Eylül 11:43
04

Tekin - @ Yazarı Takip Eden 03 nolu yoruma cevabı: İstediğini söyleyen istemediğini işitir. Sizin koskoca bir camiayı elestirebilme ozgurlugunuz var ama elestirdiklerinizin bir kisiye tavsiyede bulunma hakkımız bile yok öyle mi ??? Haksız olduğunuzu sizde için için biliyorsunuz milli gorusun hiç yanilmadigini ondan kopanlarin her zaman savruldugunu da... Allah gözleri aciklardan eylesin cümlemizi...

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Eylül 23:30
02

Salih - Erbakan'ın esam konferanslarinj yeniden milli görüş şuuru ile tekrar tekrar anlayana kadar dinlemenizi öneririm.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 30 Eylül 08:05
01

Vatandas - Bopun esbaskani, çözüm süreci ile ne hale geldiğimizi mimarları ile, Suriye Irak işgalleriin yardimcilari ile açlık sinirinin altında halk yaşarken pudra Şekerciler ile ihaleciler komisyoncular koltuk sevdalıları ile, 20 sene önceki söylemleri ile bugünkü söylemleri arasında farkları göremezler ile, erbakani üzüntüden ağlatanlar ile ittifak yapacak hiç bir partiye oy vermem...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 08:03

BAYANTEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ alınacaktır. Asgari ücret+sgk+yemek+yol verilecektir.Yeşilova - İzmitTel:0530 918 36 14- 0 262 322 65 75

BAYAN YARDIMCI ARANIYOR

35-50 yaş arası İzmit merkez ve civarında ikamet eden çocuk bakımında deneyimli YARDIMCI aranıyor Tel: 0532 383 91 62

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor 80’LİK ŞERİT USTASI, ŞERİT BİLEME USTASI Alınacaktır Kocaeli Kereste Tic.Ltd....

PASTA VE KURABİYE USTASI ARANIYOR

KEYFİ İKRAM İMALATHANE İzmit Merkez Adliye arkasındaki Şehit Musa Sokakta bulunan imalathanemize PASTA VE KURABİYE USTASI alınacaktır. Sabah 07.00...

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Mobilya atölyesinde çalışacak MOBİLYA USTALARI aranıyor. Hüseyin Eren Mobilya San. Tic. Ltd. Şti.İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0532 67...

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

*Uzun yol deneyimli *SRC 2, SRC 4 ve Psikoteknik belgeli *Dijital ehliyeti olan TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR İzmit Merkez-Köseköy-Başiskele-Gölcük-Karamür...

KUZİNE RESTAURANT ELEMAN ARIYOR

A- 2 EHLİYETLİ KURYE ALINACAKTIR 6.000 TL Maaş+SGK+Yemek & BAYAN BULAŞIK ELEMANI ALINACAKTIR KUZİNE RESTAURANT İLETİŞİM: 0262 329 09 09 – 053...

BAYAN ELEMAN ARANIYOR

İzmit’te bulunan firmamıza MYO muhasebe veya büro yönetimi bölümlerinden mezun BAYAN ELEMAN arıyoruz.” İletişim : [email protected]

ELEMANLAR ARANIYOR

Kocaeli/ Hereke’de Liman işlerinde çalıştırılmak üzere gerekli belge ve ehliyetlere sahip, deneyimli EKSKAVATÖR OPERATÖRÜ, GEMİ VİNÇ OPERATÖRÜ ve...

KALİTE KONTROL ELEMANI ARANIYOR

KALİTE KONTROL ELEMANI Kocaeli Kartepe Lokasyonunda bulunan Cam İşleme fabrikalarımızda Kalite Sorumlusuna bağlı olarak çalışacak 'KALİTE KONTROL ELE...