Ali Sağlık: Protokolü getirsinler imzalayalım

Belediye başkanları arasında görüş ayrılıkları olur. Aynı partiden de olsa büyükşehir belediye başkanı ile herhangi bir ilçe başkanı her konuda aynı düşünemezler.

Normaldir.

Her iki isim farklı partilerden ise bu ayrılıklar daha da keskinleşir.

Marifet bu keskinliğe rağmen kent yararına olan işlerde uzlaşmacı olmak ve kente katkı sağlamaya devam etmektir.

ÇATIŞMACI SİYASET DOĞRU DEĞİL

Kocaeli’de 13 belediye var: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediyesi… Büyükşehir ve 11 ilçe AK Parti’de… İzmit ise CHP’de… Üstelik İzmit, Kocaeli’nin kalbi, merkezi…

Hal böyle olunca Büyükşehir ve İzmit uyumu çok önemli…

Biz gazeteciler seçimlerin sonrasında bu duruma çok dikkat çektik. Ancak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in siyaset anlayışı gerginlik ve çatışma üzerine kurulu, bunu aşamıyor.

Fatma Hanım muhalif milletvekili iken takındığı ve kendini popüler kılan agresif ve bireysel siyasetin, belediye başkanlığına da uygun olduğunu düşünüyor.

Ama uygun değil.

BÜYÜKAKIN GERGİNLİKTEN UZAK DURMAYA ÇALIŞIYOR

Çatışmacı politikayı gören Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da kendini geri çekti ve gerginlik yaratmaktan uzak durdu. Kendi çalışmalarına odaklandı. Ancak mağduriyet politikası üzerine duruşunu şekillendiren Hürriyet ve ekibi önce çatışma sonrasında mağduriyet var söylemiyle işlerini yürütmeye çalışıyor.

Hatta bir dönem AK Parti teşkilatları durumun farkına varıp eleştiriden de vazgeçmişti. Ancak bu geçici sulh durumu çok fazla süremiyor, mutlaka yeni bir tartışma alanı çıkıyor.

HÜRRİYET GERGİNLİK SİYASETİNE GERİ DÖNDÜ

Son süreçte Fatma Hanım tekrar gerginlik siyasetine geri döndü.

Cumhuriyet Parkı’ndaki gelişmelerde yaptığı zikzak bundan…

Tahsis olmadan çalışamayacağını biliyor ve bu nedenle cebren açtığı kafede fiş kesemiyor, ücret alamıyor. Ama mağduruz diyor.

Tahsise gerek yok deniyor ama yine ve yeniden tahsis yazısı gönderiyorlar.

Birlikte kurdele kesmekten bahsederken gelen ortak proje teklifini reddediyor. İyi biliyorum Kocaeli Büyükşehir, “Biz projeyi yapalım, sonra siz işletmesini yapın” diyerek altın tepside bir teklif bile sundu. Düşünün kendi mülkü üzerine harcama yaparak yeni yaptığı park ve kafeyi size devredecek. Daha ne olabilir ki…

Ama Hürriyet meseleyi çatışma ortamında tutmak istiyor.

Ben Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin zabıta eliyle gidip oraya el koyacağı kanaatinde değilim ama hukuki yolları kullanıp parkı ve kafeyi İzmit Belediyesi’ne de bırakmayacağına eminim.

Neler olacağını göreceğiz.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET BUNLARI NEDEN SÖYLEDİ

Biz kentin dinginliğe kavuşması için dua ederken Fatma Kaplan Hürriyet bir de Fethiye Caddesi meselesini tekrar ortaya çıkardı.

Biliyorsunuz, tek elden projenin yapılmasını kabul etmeyen Hürriyet pandemi dönemindeki boşluğu- fırsatı ıskalamış ama 1 yıl sonra da tek elden ve kendisi yapmayı kabul etmişti. 1 yıl gecikmeli de olsa doğrusu buydu. İyi oldu.

Ancak önceki gün Belsa B Blok satışı ile ilgili yaptığı toplantıda inanılmaz şeyler söyledi.

Başkan Hürriyet, “Fethiye Caddesi’ne yakın zamanda başlamayı umuyoruz. Altyapı İSU’ya bağlı. İSU’yla yaptığımız görüşmelerde başında olumluydu. İSU’yla protokol yapmak üzere başkanlık makamına yetki verildi. Şu anda geldiğimiz noktada ne yazık ki bu protokolü gerçekleştiremedik; imza yetkisi vermeyiz dediler. İmza yetkisi vermeden o hatların doğru yapılıp yapılmadığını bilemeyiz. Projeyi verdiler ancak imza atmıyorlar. Daha ivedi çalışmamız gerekirken yokuşa sürülüyor. Kamuoyu ne olduğunu biliyor.  28 Eylül’de tekrar yazdık görevlendirilecek kişiler ile ilgili hatırlatma yazısı. Nedenini hukuken değil siyaseten anlamlandırabiliyoruz. İşi yokuşa sürme gibi çabaları var diye düşünmüyor değiliz. Altyapı konusuna girmemiz protokol olmadan çok zorlaşacak. İmzalı bir şekilde bu planları bize göndermeleri gerekiyor. İhaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalayacağız. Önce altyapıya girmemiz gerekiyor; altyapıya girmem için İSU’nun projesini uygulamam gerekiyor. İSU, buna yanaşmıyor. Şu anda İSU imzalasa hemen kazmayı vurmaya hazırız. Bir iki gün içerisinde İSU bu çağrımıza cevap vermezse biz artık üstyapıya giriyoruz” dedi.

Okuyunca “nasıl yani” dedim. Çok şaşırdım. Benim bildiğim o süreçte bir eksiklik yoktu.

Öyleyse bu konuşma neden ortaya çıktı?

GEREKLİ BÜTÜN BİLGİLERİ VERDİK İSTEDİKLERİNDE BAŞLAYABİLİRLER

Fatma Hanımın eleştirilerinin göbeğindeki ismi, İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ı aradım…

Okuyunca yorumu siz yapın ben hiç yorum katmadan o telefon konuşmasını yazıyorum:

Adem Turgut: Ali Bey, sizi Fethiye Caddesi meselesi için arıyorum. Fatma Hanımın söylediklerini duymuşsunuzdur. Peşinen belirteyim, söylediklerinizi yazacağım. “İmza yetkisi vermemişsiniz. Fatma Hanım böyle bir şey söylüyor. Bu ne demek?

Ali Sağlık: Vallahi ben de anlamadım, Adem Bey. İmza yetkisi derken ne kast ediliyor bilmiyorum. Protokol hazırlamak ise 1 saatlik iştir. Ama işin yapımı sırasında hak edişlerin İSU tarafından imzalanması ise bu mümkün değil. Bir başka kurumun yaptığı ihalede bizim imzamız mümkün olamaz. Ancak şunu da söyleyeyim biz başından sonuna kadar orada gözlemci olacağız. Yanlış bir imalat yapılmaması için katkı sunarız. Nihayetinde yapılan çalışmayı biz teslim alacağız.

Adem Turgut: Şu işi bana başından anlatır mısınız, proje neden başlayamıyor?

Ali Sağlık: Yok öyle bir şey, istenildiği zaman başlayabilir. Düşünün ihale yapıldı. Nasıl yaptılar ihaleyi? Biz bütün bilgileri verdik de o sayede ihaleye çıktılar. Tabi kendileri de üstyapı için şartname hazırladı. Ayrıca SEDAŞ ve İZGAZ gibi kurumlarla da görüştüler. Biz, kaç abone bağlantısı yapılacak, yağmur suyu nereden geçecek, kanalizasyon nereden geçecek, bağlantıları ne kadar, her şeyi verdik. Altyapı ile bilgileri olmasa ağustos ayında yapılan ihaleye yapamazlardı ki…

SAĞLIK: AYRICA KOMİSYON KURULMASINA GEREK YOK

Adem Turgut: Protokol denilen şey nedir?

Ali Sağlık: Asıl konu bu… Bize “protokol yapalım” dediler. Bu makul bir istek. Zaten biz de hayır demedik. 7- 8 maddelik yarım dosya kağıdı uzunluğunda bir şey. Her belediye ile çalışırken yaparız. Bana İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Cem Bey (Güler) geldi. Ben de iki başkan görüşürse daha iyi olur” dedim. Cem Bey iletti, Fatma Hanım da benim için “haklı” demiş. Bunun üzerinden 1 ay geçti ama bir adım atan olmadı. Biz de 1 aydır bekliyoruz.

Adem Turgut: Ama size geçen hafta 28 Eylül’de bir yazı göndermişler.

Ali Sağlık: Evet geldi. Ne anlama geliyorsa “protokol komisyonu için üye istediler. Buna gerek yok protokolü hazırlasınlar göndersinler imzalayalım.

Adem Turgut: O protokolde İSU ve Büyükşehir olarak nasıl sorumluluklarınız olacak?

Ali Sağlık: Alt yapının parasını biz vereceğiz. Bir de içme suyu için boru vereceğiz. Her ilçe ile ilgili aynı şeyleri yapıyoruz.

Adem Turgut: Yani işin başlaması için engel yok ve protokol denilen şey de çok karmaşık bir değil.

Ali Sağlık: Aynen öyle, istedikleri zaman başlayabilirler. Ve tekrar ediyorum komisyona gerek yok, kendi yetkili kurullarından protokol için gerekli izinlerini alsınlar, hazırlasınlar protokolü getirsinler biz de yetkili kurullarımızdan izni alıp hemen imzalayalım. Çok uzun bir iş değil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Turgut - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Sakıncalı Piyade - Gerginlik politikasını ilk baştan beri uygulayan Fatma hanım değil bunu bir ayırt edelim. Büyükşehir belediyesi başkanı ve daire başkanları İzmit belediyesinden gelen ve belediye meclisinden geçmiş bütün istekleri ya görmezden geliyor yada red ediyor. Örnek Fethiye caddesi isu xalismasi gibi Fatma hanım belge ve dilekçeler ile açıkladı madem inzalayacaktı isu Fatma hanım halk a şikayet edene kadar niye inzalamadı. Bu nün gibi bir sürü örnek sayılabilir. Maksat Fatma başarısız olsun tekrar seçilemesin ama unuttukları bu siyaset yanlış burada nadir olan halk ve halk nadir olursa günü geldiğinde kendisini madur edenleri madur eder bir daha seçmez.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 14:37
03

Kemalcan - şimdi bu konuşmadan adam akıllı birşey anladınızmı neymiş iki başkan kendi arasında görüşsün peki demezlermi size sayın isu başkanı SİZ NE İŞE YARARSINIZ altı üstü 400 metrelik bir yerin altyapısı için koca belediye başkanları görüşsün diyorsunuz vallahi çok yazık size verdiğim oylara yazık

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 08 Ekim 09:38
02

41izmit - İzmit Belediyesi dışındaki Belediyelere de bu tutumu sergileyebilir misiniz? Hiç sanmam. İzmit kaybediyor.

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 08 Ekim 09:06
04

Izmit'li - @41izmit 02 nolu yoruma cevabı: yazıyı bi daha oku, adam her belediyede böyle oluyor diyor.

Yanıtla . 2Beğen . 6Beğenme 08 Ekim 09:59
01

Izmitli - sayın turgut bey onlar hep beraber ülkeyi iç çatışmaya taşımaya çalışıyorlar,bunda anlaşılmayan birşey yok..iyi günler dileklerimle..

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 08 Ekim 05:04

SERVİS HOSTESİ ARANIYOR

Bekirdere-Santral-İzmit bölgesinde öğrenci SERVİS HOSTESİ aranıyor. Tel: 0532 470 39 52

KİRALIK FİORİNO ARANIYOR

Kurumsal şirkette çalıştırılmak üzere şoförsüz KİRALIK FİORİNO TARZI ARAÇLAR aranıyor. Tel: 0536 281 14 54

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...

BAY ELEMAN ARANIYOR

3K AMBALAJ ELEMAN arıyor Ahşap Sandık Ve Palet Üretiminde Çalışacak Askerliğini Yapmış, Emekli Olmayan BAY ELEMAN aranıyor. Çalışma Saatleri: Haftai...

RAŞİTOĞLU TİCARET ELEMANLAR ARIYOR

Köseköy Habaş Endüstri tesislerinde taşeron firmamızda çalışacak Paslanmaz tank ARGON KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR, TAŞLAMACILAR alınacaktır RAŞİ...

ŞOFÖRLER ARANIYOR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

KURYE VE YARDIMCI ARANIYOR

İzmit sanayii çevresini bilen, En az B sınıfı ehliyetli Motorsiklet kullanabilen KURYE VE YARDIMCI aranıyor Tel: 0534 647 58 00

YATILI BAYAN ARANMAKTADIR

Kız çocuğumuza bakacak YATILI BAYAN arıyoruz. Tel: 0532 213 43 63

VİZYONER MAKİNA ELEMANLAR ARIYOR

Vizyoner Makina İmalat San. Ve Tic. Ltd. Şti firmamızda görevlendirilmek üzere, İzmit ve çevresinde ikamet eden çalışma arkadaşları arıyoruz: 1-MANUE...

VASIFSIZ BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Kocaeli İş Güvenliği Ekipmanları Firmamızın Üretim Bölümünde Çalışacak VASIFSIZ BAYAN ELEMANLARalınacaktır.Tel: 0 262 332 37 60