Kararsızların siyasete etkisi

Büyük toplumsal kabul edilebilirliğe taşınamayan düzenin değiştirilmesi, toplumun birlikteliğini sağlayacak, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu yaklaşımlarla sürdürülebilecek demokratik hukuk devletinin inşasının başarılması, genel geçerli istek ve beklenti durumunda.

İktidarın yıprandığı, eksikleri ve yanlışları açığa çıktığı halde iktidar siyasetini aşabilecek, toplumsal güveni, inanılırlığı, desteği ve alternatifliği başaracak siyasetin ortaya çıkarılamaması toplumsal umutsuzluğu artırdığı için kararsız seçmenler çoğalıyor. 

Vesayet sisteminin yerine, hepimizi kapsayacak, herkesin sahiplenebileceği, demokratik hukuk devletinin inşası ihtiyacını karşılayabilecek demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edebilecek siyaset ortaya çıkarılamıyor.

Vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarıyla, vesayet sistemiyle mücadelelerin doğruları, yanlışları ve eksikleriyle yüzleşmek başarılamadığı, demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlayan siyaset ortaya çıkarılamadığı için iktidar partisi de ana muhalefet de vesayet sisteminin meşruiyetini sağlayabilmek için uyguladığı nispi demokratik uygulamalara eklemlenen yaklaşımlarla,  hamaset ve hitabet üzerinden eski alışkanlıklarını tekrar ediyor.

TOPLUMSAL GERÇEKLİĞİMİZ

Başarıya odaklanmış bütün çalışmalarda, doğruların, yanlışların, eksiklerin değerlendirmesinin ve yüzleşmenin olmazsa olmaz olduğu, doğruları çoğaltabilecek, yanlışları ve eksikleri azaltabilecek yaklaşımlara yoğunlaşıp mücadeleler verilebilirse, çözülemeyen sorunların da çözülmesinin sağlanabildiği biliniyor.

Toplumsal sorunları, ihtiyaç ve beklentileri sahiplenemeyen, aşılması için yeterince mücadeleler veremeyen siyasetlerin iktidara gelebilecek desteğe ve kabul edilebilirliğe ulaşamadıkları ise toplumsal gerçekliğimiz durumunda.

İKTİDAR PARTİSİNİN CEVAP ARADIĞI SORULAR

İktidar partisinin cevap aradığı temel sorunu, içerisine sürüklendiği konumdan kurtulmasını sağlayacak siyaseti ortaya çıkarabilmesi.

Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkı temsile ulaşarak, sistemin aşılması mücadeleleriyle ulaştığı konumunu, vesayet sisteminin yerine bütün toplumu kapsayacak demokratik hukuk devletinin inşası başarabilecek hale taşıyamadığı için kabul gören konumunu koruyup, çoğaltamıyor.

İktidar partisi içerisine sürüklendiği konumdan, vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarıyla ve vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesindeki, doğrularla, yanlışlarla, eksiklerle yüzleşmeden, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak siyaseti temsil edemeden kurtulamayacağını biliyor.

İktidar partisinin kendi anlayışına göre inşa etmeye çalıştığı düzenin de, iktidar partisinin çözülmesini sağladığı düzenin de değerlendirilip yüzleşmeden, bütün toplumu kapsayacak demokratik hukuk devletinin inşasının başarılamayacağı gerçeklik durumunda.

ANA MUHALEFETİN CEVAP VEREMEDİKLERİ

Ana muhalefet, iktidar partisinin lidere ve merkeze bağlı,  demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamadığı siyasetinin, yanlış, eksik ve yetersiz olduğunu sürekli tekrarlayarak, kendisinin lidere ve merkeze bağlı siyasetini, demokratik kural, kurul ve kurumlarla sürdürülebilirliğe taşıyamadan, diğer partilerden daha demokratik olduğunu iddia ederek başarıya taşıyamadığının farkında. 

Ana muhalefet partisi sürdürdüğü siyasetin yetmediğini, halkın güvenini, inanılırlığını, kabul edebilirliğini sağlayamadığını bildiği halde, sorumluluğu topluma yükleyerek, iktidarı değiştirebilecek desteği vermediği için halkı suçlayabiliyor. 

Çözülemeyen sorunlar, karşılanamayan ihtiyaç ve beklentiler nedeniyle iktidar partisi, sorunlara cevap veremeyen siyasi parti olarak tanımlanırken, aynı sorunları çözebileceğini, ihtiyaç ve beklentileri karşılayabileceğini kabul edilebilir hale taşıyamadığı halde, eski alışkanlıklarla sürdürdüğü siyasetini değiştirmeden, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşımadan, toplumun temel sorunlarıyla yüzleşmeden iktidara gelmek istiyor.

   

Başka bir ifade ile iktidar partisinin çözemeyeceği sorunları tekrarlayarak, iktidar partisinin çözemediği sorunları çözebilecek güvenilirliğe ve inanılırlığa ulaşmayan siyasetiyle, halkın başka seçeneği olmadığı için desteklemek zorunda kalacağı siyaset konumunda olduklarını bildikleri halde, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edebilecek siyasete kilitlenemiyor.

  CHP’ nin sürdürdüğü siyaset, sergilediği görünüm, verdiği mücadele, misyonuyla, birikimiyle, potansiyeliyle, inandığı ve savunduğu değerlerle, insanı, demokrasiyi, özgürlüğü, eşitliği, çoğulculuğu, katılımcılığı merkeze almak iddiasıyla örtüşmüyor.

İktidar partisini hangi toplumsal ihtiyacın oluşturduğunu, bu ihtiyacın toplumdaki karşılığını, temsilini ve mücadelelerini, bu mücadelelerin doğrularını, yanlışlarını, eksiklerini değerlendirmeden, vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarıyla yüzleşmeden ana muhalefetin seslendirdiği iktidara gelmek isteği, temenni düzeyini aşamıyor. 

KARARSIZLARIN TOPLUMDAKİ KARŞILIĞI

İktidar partisinin ve ana muhalefetin cevap aradığı sorular toplumun her kesiminde tartışılıyor ve cevaplar aranıyor.

İktidar partisine destek vermiş ve mücadelelerine katılmış olmasına rağmen, içerisinde bulunduğumuz dönemi temsil edemeyen siyasetini yetersiz bularak kararsız konuma sürüklenmiş seçmenlerle, ana muhalefetin alternatiflik ortamını oluşturan koşulları değerlendiremeyen, yüzleşemeyen, kendisini değiştirip dönüştüremeyen siyasetinin ürettiği kararsız seçmenlerin çoğalması önlenemiyor.  

Çözülmesi sağlanan vesayet sisteminin sebep ve sonuçlarını, iktidar partisinin vesayet sisteminin yerine inşa edemediği demokratik hukuk devleti ihtiyacını tartışabilecek, anlayabilecek, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe katkı verebilecek duyarlılığa sahip kararsız ve memnuniyetsiz seçmen, önümüzdeki seçimlerin kaderini tayin edecek duruma geliyor. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma

# CHP

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAYAN MUHASEBE ELEMANI ARAIYOR

Kafede çalışacak muhasebe bilgisi olan 35 yaş altı BAYAN ELEMAN alınacaktır Tel: 0532 265 38 01

KAMYON ŞOFÖRÜ Alınacaktır.

MUNZUROĞLU HARFİYATİzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09- 0 536 51 56 566

MUHASEBE PERSONELİ ARANMAKTADIR

 MUHASEBE ELEMANI(ACİL) mikro programı kullanmayı bilen, muhasebe alanın da tecrübeli, BAY ÇALIŞMA ARKADAŞI aramaktayız. Detaylar Yüz Yüze Görüşül...

ESİN PİDE ELEMANLAR ARIYOR

Esin Pide BAY-BAYAN MUTFAK ELEMANI-KOMİ-PİDE LAHMACUN USTASI-A2 ehliyetli KURYE arıyor. Tel: 322 39 17

BARIŞ TERCÜME ELEMANLAR ARIYOR

Barış Tercüme Eğitim ve Danışmanlık Şirketimiz de görevlendirilmek üzere, -HALKLA İLİŞKİLER -ÖN MUHASEBE -TERCÜMAN (ARAPÇA, İNGİLİZCE VE DİĞER DİLL...

MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ ARANIYOR

İzmit Başiskele de bulunan fabrikamız da çalıştırmak üzere MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ arayışımız bulunmaktadır. Aranılan nitelikler aşağıda belirtilmiştir....

TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

TORNA-FREZE OPERATÖRÜ aranıyor. Başaraneller Makina’da Çalışmak Üzere, TORNA-FREZE OPERATÖRLÜĞÜNDE YETİŞMİŞ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE askerliğini yapm...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj Salonu (Eski Anatolia Masaj Salonu) Yenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz. DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR...

YAPISOY BETON ELEMANLAR ARIYOR

Yapısoy Beton Kartepe ve İzmit Şantiyesinde çalıştırılmak üzere MİKSER OPARATÖRÜ, POMPA OPARATÖRÜ VE SANTRAL OPARATÖRÜ aranmaktadır.  Tel: 0532 283 1...

KARACAOĞLU MARKET TAKIM ARKADAŞLARI ARIYOR

KARACAOĞLU MARKET, tecrübesiz ve B sınıfı ehliyet sahibi TAKIM ARKADAŞLARI arıyor. Tel: 0262 503 02 02 Cep: 0552 867 41 68 E-Mail: [email protected]