Din bilginleriyle sohbet (12)

Hiçbir din bilgini ve müslüman, bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşünceyle hareket edemez. Din bilginlerinin ve mü’minlerin nasıl hareket edeceklerini Yüce Allah (CC)  İsra süresinin 80. Sebe süresinin 49. Ayetleriyle şöyle bildirmektedir. “ De ki; Hak geldi Batıl yok oldu. Gerçekten batıl çok zavallıdır.” “  De ki; Hak geldi, Batılın ne önü kalır ne arkası”  Müslümanlar ve din bilginleri olarak, Batılı değil de, Hakkı önceleyip konuşursak, tarih boyunca aramıza sokulmak istenen fitneler aramızda dolaşamayacaktır.

 Din bilgilerimiz, değişen ve gelişen teknolojik imkânları nasıl elde edeceğimizi, ne şekilde kullanacağımızı, günümüzün şartlarını da dikkate alarak, Kur’an ve sünnette göre siyasilere istikamet göstermelidirler. Kur’an ayetlerini açıklamaya çalışan din bilginlerimiz, nefsin kötü sıfatlarından arınarak, kalbi bir teslimiyetle derin bir tefekkürle hadislerden, geçmiş âlimlerin yorumlarından istifade etmelidirler. Siyasi şuurdan ve Kur’an ilminden yoksun bazı din bilginleri, [“Ayetlerin bir kısmı tarihseldir, günümüz insanlarını ilgilendirmez” “ İmam hatipler düz liselilerden daha tehlikelidir”]  sözlerini bağımsız akıllarıyla tefekkür ederek müslümanlardan özür dilemelidirler.

Hz. Peygamberimiz ; “Ümmetimin ihtilafı rahmettir” buyurmaktadır. Bazı din bilginleri bu hadisi şerifin zayıf olduğunu söylerler. Buharı de gecen bir başka hadisi şerife baktığımız da, “Ümmetim yanlış bir hüküm üzerinde ittifak etmez.” buyrulmaktadır. Bu hadisi şerif, “Ümmetimin ihtilafı rahmettir” hadisi şerifin zayıf olmadığını göstermektedir.  İhtilafın rahmette dönüşmesi için birbirleriyle uyumlu olmayan bütün fikir ve düşünceler müzakere edilirse, bütün şüphelerde ortadan kalkmış olacağından Müslümanların fikir ihtilafları rahmette dönmüş olacaktır.

Ecdadımız, “Musademe-i efkârdan, Barika-i hakikat doğar” demişlerdir. Yani fikirlerin müzakeresinden en doğru fikir ortaya çıkar. Batıl işler üzerinde müzakere edenler, nefislerini dışarıya bırakmadıkları için, başlangıç itibariyle işe zevkle başlarlar, sonuç itibarıyla kötü bir kararla masadan kalktıkları için sonları hüsran olur.

Zalimler şeytanın yolunu takip ettiklerinden yaptıkları istişarelerden hayırlı bir netice alamazlar. “… Şeytan; inkârcıların yaptıklarını doğru olduğunu vesveseyle telkin etmiş ve kendilerini insanlardan size galip gelecek yok, ben de sizin yanınızdayım demişti. Fakat iki taraf karşı karşıya görününce arkasına döndü ve ben kesinlikle sizden uzağım. Ben sizin göremeyeceğiniz şeyler görüyorum. Ben Allah’tan korkarım, çünkü Allah’ın azabı çok şiddetlidir’ demişti. (Enfal 48)    “Şeytan insana ‘inkâr et’ demişti. İnsanda inkâr edince  (Batıl yola düşünce) ‘Ben senden uzağım. Çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım’ demişti. (Haşr 16)

 Kur’an-ı Kerim, son ilahi kitap olarak tüm insanlığın kurtuluşu için indirilmiştir. Bir ayetin manasını bir topluma mal ederek, bu biz ilgilendirmez diyemeyiz, naklettiğimiz bu iki ayet geçmiş kavimlerle alakalı olarak şeytanın nasıl insanları kandırdığın ile sınırlandırmaya çalışırsak, tarihselcilerin durumuna düşebiliriz.

Yüce Allah’ın (CC)  değişmez bir mucizesi gereği, her bir ayet, farklı dertlerimize çare olacağına inanırsak, şeytanın da her işimize vesvese yoluyla karıştığını bilerek hareket edersek,  siyasi, sosyal, ekonomik hukuki ve diğer meselelerimizi  Kur’an ve sünnete göre  yaparsak emin olun  emin olun netice hayırlı olacaktır.. 

 Kur’an-ı Kerim, insanları Batıldan Hakka dönüştürmek için indirilmiştir” insanların istikamet alacağı her bilgi her haber, Kur’an da mevcuttur. İnsanlar gaybı bilemezler, müslümanlar gaybe inanırlar, ama gaybden haber veremezler. Gaybı bilen sadece Yüce Allah’tır (CC). Yüce Allah şöyle buyuruyor; “Allah kâfiri mü’minden ayırmadıkça, mü’minleri, şu bulunduğunuz durumda bırakmayacaktır.  Allah sizlere, gaybı bildirecek de değildir,  [ “Gaybı bilen Allah’tır. Hiç kimseye gayb bilgisini açık bir şekilde bildirmez. Ancak seçip bildirmek istediği bir peygamber müstesna” ( Cin26,27)  Onun için Allah’a ve peygamberine iman edin. Eğer iman eder ve korunursanız size de büyük mükâfat vardır.”

Din bilginlerimiz bu ayeti kerimeyi ve benzerlerini Kur’an  ve hadis bütünlüğü içinde  çok iyi anlatarak müslümanların iman ve ibadetlerine sokulan sokulmak istenen hurafelerden ve düştükleri / düşürüldükleri yanlışlardan, din kisvesine bürünmüş bazı şarlatanların elinden kurtararak Hak ve hakikatlere doğru dönüştürmeye çalışmalıdırlar. Yüce Allah (CC)  bizlere şöyle emrediyor; [“Ey iman edenler! İman ediniz Allah’a, peygamberine, indirdiği kitaba iman ediniz…” (Nisa 136)  “Yeryüzünde bir kibirlenme,  kötü niyet düzeni! Oysa kötü tuzak, ancak yapanın başına geçer. O halde, evvelkilere uygulanan kanuni ilahiden başka ne bekliyorlar?   Allah’ın kanununda bir değişiklik bulamazsın. Allah’ın kanununda bir sapma da bulamazsın”  (Fatır 43)]

 İnanan inanmayan tüm insanların, dönüşümü ile alakalı bu ayeti kerimeleri müslümanlar çok iyi anlayarak gereğini yapmalıdırlar. İmanımızı yeniden gözen geçirmeliyiz. İnancınıza ve ibadetlerinize sokulan hurafelerden ve yanlışlardan arınmalıyız. İslam dinine uygun olmayan,  fikir ve düşüncelerden uzak durmalıyız.  Kur’an ve sünnete teslim olarak günahlardan sakınmalıyız. Müslümanları öze doğru dönüştürmek için, mutlak itaatin, mutlak teslimiyetin kimlere yapılacağını anlatmaktan çekinmemeliyiz bu hususta en büyük görev din bilginlerine düştüğünü de bilmeliyiz.

İnsanları hakka doğru dönüştürmenin yolu, sahabeleri ve geçmiş âlimleri yanlış bir şekilde eleştirmekten, İmanın şartlarında kaderin olmadığını, bazı hadisi şeriflerin Kur’an ayetleriyle örtüşmediğinden uydurma olduklarını söylemekten, Hz. Âdemden önce Âdem vardı gibi benzeri şeyleri konuşmaktan, menkıbelerle, rüyalarla, batını bilgilerle insanları meşgul etmekten geçmediğini bilerek hareket etmeliyiz. 

İnsanları hakka doğru dönüştürmek için, bilinçli din bilgilerimiz, mutlak itaatle, mutlak olmayan itaatin farkını topluma izah etmelidirler. Yüce Allah’ ve resulüne yapılan itaatle, ebeveyne ve devlet başkanına yapılan itaatin aynı olmadığını en ince teferruatına kadar anlatmalıdırlar. Mutlak itaat hiçbir şart altında değişmesi mümkün olmayan Yüce Allah’a ve Resulüne yapılan itaattir. Mutlak itaat kişilere indirgenemez. Yüce Allah’ın ve Resulünün yolundan gitmeyen ana babanın, devlet başkanın söylediklerine ve yaptıklarına itaat edilmez.

Kur an ve sünnet yolunda yürümeye çalışan ana babaya ve devlet başkanına sağlıklarında itaat farz olduğu halde, akıllarını kaybetmeleri, ölmeleri, hak yoldan çıkmaları görevlerini bırakmaları gibi durumlarla karşı karşıya kalacaklarından, bu kişilere mutlak itaat olamaz. Yüce Allah (CC) şöyle buyuruyor; ! Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygambere itaat edin ve sizden olan idarecilere de itaat edin” (Nisa 59)

Hz. Peygamberimiz şöyle buyuruyor; “ idarecinizin,  hoşunuza gitmeyen işlerine sabredin, itaatsizlik eden kişi cahiliye üzere ölmüş olur.” (Buharı) “ Müslüman; hoşuna gitmezse de emirin sözünü dinler ve ona itaat eder. Emir; günah olan bir şeyi emrederse o emri dinlemek gerekmez” (Buharı)

11-Ekim-2021

Alaettin KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

İzmitl - Yine aynı konu sayın hocam. Ben bu konuda bir problem olduğunu düşünüyorum. Siz diyorsunuzki reise mutlak itaat edeceksiniz yoksa hak yolundan ayrılırsınız. Benim dinim ve benim Peygamberim reisin etrafındaki yandaşlar milyoner oldular, devlet ihaleleri 10 kat fazlası ile yandaşlara verilirken,yandaşlar devletten 3-4 maaş alırken, yandaş suç işlediğinde berat ettirilirken, sırf muhalif olduğu için devlet kademelerinde görev alamayanlar varken, muhaliflere açlık ve zulüm reva görülürken yinede idareciye mutlak itaat i emrediyor mu? İslam dini akla ve muhakemeye karşı olan bir din değildir sayın hocam. Böyle bir şeyi emredeceğine benim aklım ermiyor. Nasıl olur bir zümre saraylarda kaymakalr ballar ejder sulariyla beslenirken diğer bir zümre 2 ekmek hesabı yapıyor bu hiç mantıklı değil

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 09:09
01

izmitli - sayın köksal bey , nefis yokmu nefis o nefisi yenebilsek olay bitecek yazılarınız o nefsi yenmek için vesile olur inşallah..iyi günler dileklerimle....

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 13 Ekim 05:16

BAYAN PERSONELLER ALINACAKTIR

Temizlik Şirketimizde Part Time -Full Time Çalışacak BAYAN PERSONELLER aranmaktadır Tel: 0552 353 23 20

TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI ALINACAKTIR

  KÖSMAK MAKİNA TECRÜBELİ TESVİYE ELEMANI  alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Kamer Kös Tel: 0541 389 51 41

USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL ALINACAKTIR

Mobilya fabrikamıza USTA KALFA YARDIMCI PERSONEL alınacaktır Sgk +Yemek Servis Guzergahı İstanbul- İzmit Tel: 0532 350 84 08

YARDIMCI BAYAN ELEMAN ARNIYOR

Sanayi sitesindeki işyerimizde part time çalışacak  YARDIMCI BAYAN ELEMAN aranıyor Tel: 0532 450 74 64

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Damper kasa kullanacak TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Seymen-Başiskele Tel: 0532 350 41 81

MH ELEKTROMEKANİK ELEMANLAR ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...

BAYANTEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ alınacaktır. Asgari ücret+sgk+yemek+yol verilecektir.Yeşilova - İzmitTel:0530 918 36 14- 0 262 322 65 75

BAYAN YARDIMCI ARANIYOR

35-50 yaş arası İzmit merkez ve civarında ikamet eden çocuk bakımında deneyimli YARDIMCI aranıyor Tel: 0532 383 91 62

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor 80’LİK ŞERİT USTASI, ŞERİT BİLEME USTASI Alınacaktır Kocaeli Kereste Tic.Ltd....

PASTA VE KURABİYE USTASI ARANIYOR

KEYFİ İKRAM İMALATHANE İzmit Merkez Adliye arkasındaki Şehit Musa Sokakta bulunan imalathanemize PASTA VE KURABİYE USTASI alınacaktır. Sabah 07.00...