Bırakın inat etmeyi park sorununu çözün

Fethiye Caddesi meselesi çözüldü. İzmit belediyesi İSU’nun şartlarını kabul etti ve protokolü imzalayacağını açıkladı. Güzel gelişme. Göreceksiniz bu durumdan İzmit kazançlı çıkacak.

Ama ben bugün size sıkıntılı bir başka meseleyi, Cumhuriyet Parkı hikayesini yazacağım.

Bu yazının sonunda bir bardak suda koparılan fırtınanın anlamsızlığını göreceksiniz. Tutarsız davranışların, plansızlığın, kararsızlığın kent adına yol açtığı ağır tabloyu daha iyi anlayacaksınız.

Biliyorsunuz, vatandaşların “berduş yuvası oldu, ışıklandırma yok, çöp yuvası oldu” diye şikayet ettiği İzmit’in göbeğindeki en eski park olan Cumhuriyet Parkı için mülkiyet sahibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tahsis süresini uzatmayarak kendi yapacağı yeni proje için start vermişti. Ancak 10 yıllık tahsis süresi bitmesine rağmen İzmit Belediyesi parktan çıkmamakta ısrarcı oldu.

Daha ilginci İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinin 2005’te aldığı bir karar ve 5393 sayılı Belediyeler Kanununun 75. Maddesi gereğince parkın kendilerinin uhdesinde olduğunu iddia etti. Ancak iki gün önce medyaya düştü o zaman şaşkınla gördüm; iddiaları dillendirdiği sırada bile Hürriyet’in yeniden tahsis istediği ortaya çıktı.

Yani basına algı operasyonu yapılırken resmi yazışmalarda yalın gerçeklerden kaçamamışlar.

CUMHURİYET PARKI- İzmit’in göbeğindeki park, İzmit Belediyesi'nin gereksiz inadı nedeniyle büyük bir kaosun ortasında kaldı.

CUMHURİYET PARKI SAHİPSİZ KALMIŞTI

Biraz geriye dönelim…

10 yıl önce İzmit Belediyesine tahsis edilen Cumhuriyet Parkı’ndaki müstecir, Hürriyet döneminde çıkarılmış sonrasında da pandemi nedeniyle çivi bile çakılmamıştı. Ama daha önemlisi pandemi döneminde normalleşme kapsamında tüm lokanta ve kafeler açılırken İzmit Belediyesi Çocuk Parkı için adım atmamıştı. Sonuçta sahipsiz kalan park berduşların mekanı olmuş tüm aydınlatma lambaları kırılmıştı.

Hatırlayın, vatandaşların bu konudaki şikayetleri gazetemizde de sık sık yer aldı.

BÜYÜKAKIN TAHSİSİ UZATMADI, YENİ PROJE İÇİN START VERDİ

Gelelim krize dönüşen sürece…

15 Eylül’de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın benim sorularım üzerine detaylı bir açıklama yaparak parkta yapmak istediklerini açıkladı.

Büyükakın, “Fatma Hanımın meclis üyesi aracılığıyla yaptığı talebe olumsuz cevap verdim. Bölge esnafından ve çevrede oturanlardan sıkça şikayet alıyorduk. Başta ışıklandırma olmak üzere parkların atıl kaldığını söylüyorlardı. Ve ışıklandırma olmayınca da berduş yatağı olduğuna yönelik şikayetler de çok gelmeye başladı. Tahsis süresi içinde İzmit Belediyesi yeni bir düzenleme yapmayınca ben de arkadaşlarıma talimat verdim. Arkadaşlarımız çalışıyor. Çalışmaların bir ay içinde bitmesini bekliyoruz. Bir ay sonra proje netleşir ve kamuoyuna detaylı bir açıklama yaparız. Ortaya çevre sakinlerinin de beğeneceği güzel bir proje çıkaracağız” dedi.

ÖNCE BİRLİKTE AÇALIM DEDİ, SONRA KAFEYİ TEKRAR AÇTI

Bu gelişmeler üzerine 21 Eylül’de bir açıklamada İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yaptı, “Tahsisin yenilenmesi halinde başkan Büyükakın ile kol kola açılış kurdelesini kesmeyi çok isteriz” cümlesini kurdu.

O cümleyi görünce kent adına, yapıcı siyaset adına umutlanmıştım. Ancak uzlaşmacı açıklamalarından bir hafta sonra 27 Eylül’de Çocuk Parkı’nda bir kez daha basın açıklaması yapan Hürriyet bu kez tahsisi alamamalarına rağmen parkı işletmeye başladıklarını söyledi: “Kanun çok açık. Buna ilişkin alınmış meclis kararları var. 20 dönüm altındaki yeşil alanlar ilçe belediyelerinin sorumluluğundadır. 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde meclis kararı alınıyor. Bu karar diyor ki 20 dönüm altındaki yerler ilçe belediyelerine aittir. Ama ne hikmetse buralar yapılmamış. Buralar zaten bizim sorumluluk alanımız. 2005’de alınan meclis kararıyla buraların sorumluluğu bize aittir. Biz dünden itibaren tesisin tekrar açılmasıyla ilgili çalışmalara başladık. Ve bugün açıyoruz. Belediye olarak biz işleteceğiz.”

FİŞ BİLE KESEMİYORLAR VE RESMİ YAZIDA KABUL ETMİŞLER

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ayrıca tahsis işlemine gerek olmadığını söylese de yeniden açılan kafede fiş kesilemiyor. Çünkü yer Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetinde. Orayı İzmit Belediyesi’nin işletmesi baştan sona hukuksuz. Ancak tahsis alabilirse parkı işletebilir.

Bunu iyi bildikleri gün hukuksuz biçimde kafenin açıldığı gün yani 27 Eylül günü İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Cem Güler imzasıyla Büyükşehirden yeniden parkın tahsisi istemiş.

İşin ironik yanı Güler’in talep yazısında parkın Kocaeli Büyükşehir’in mülkü olduğu da açık açık kabul edilmiş. Yazıda 2005 yılındaki meclis kararından ise hiç bahsedilmiyor.

PARK SİZİN İTİRAFI- İzmit Belediyesi, Hürriyet’in “Yasal olarak bizimdir” dediği Çocuk Parkı için Büyükşehir’e yazı yazıyor ve “Burası yasal olarak sizin ama ben kullanmaya devam etmek istiyorum, burayı bize tahsis edin” diyor.

“BURASI SİZİN AMA BİZ İŞLETMEK İSTİYORUZ”

Güler imzalı yazı aynen şöyle:

“Mülkiyeti Belediyenize ait olan, Hacıhızır Mahallesi 405 ada 31-32-33-34-35-36-37-38-3940-41 parsel sayılı toplam 6.883,49 m2 yüzölçümlü taşınmazlar (Cumhuriyet Parkı), Belediyenizin 18.02.2011 tarih 63 sayılı Meclis Kararı 16.03.2011 tarih 822 sayılı Encümen Kararı ile 10 (on) yıl süre ile bedelsiz olarak Belediyemize tahsis edilmiş olup 21.03.2011 tarihi itibarı ile idaremizce teslim alınmıştır.

Hacıhızır Mahallesi 405 ada 32-33-34-35-36-37-38-39-40-41 noıu parseller 17.08.2021 tarih 32282 yevmiye ile Belediyemiz adına tescil edilmiş olup, tahsis süresi 18.02.2021 tarihi itibarı ile sona ermiş olan, Hacıhızır Mahallesi 405 ada 31 parsel nolu 5.478,17 m2 yüzölçümlü taşınmazın (Cumhuriyet Parkı) kullanımı devam edeceğinden, söz konusu taşınmazın 5393 sayılı Belediye Kanununun 75. Maddesi gereği Belediyemiz adına bedelsiz tahsis edilmesi hususunda gereğini arz ederim.”

Kafanız karıştı değil mi?

İzmit Belediyesi, Hürriyet’in “yasal olarak bizimdir” dediği Çocuk Parkı için Büyükşehir’e yazı yazıyor ve “Burası yasal olarak sizin ama ben kullanmaya devam etmek istiyorum, burayı bize tahsis edin” diyor.

Hal böyleyse medya önündeki atarlanmalar neydi?

Madem yazı ile tekrar tahsis istiyorsunuz, çözümün bu olduğunu biliyorsunuz neden kafeyi kanunsuz biçimde açıp kenti siyaseten geriyorsunuz?

İSTEYİN ORTAK PROJE YAPALIM- Büyükşehir 13 Ekim’de verdiği resmi cevapta çözüm için çok önemli bir yolu da açık bıraktı. İzmit Belediyesi’nin istemesi halinde iki belediyenin park için ortak proje yapması mümkün olacak.

ÇÖZÜM İÇİN BÜYÜKŞEHİR BÜYÜK BİR ADIM ATTI

Bakın bu meselenin kent gerilmeden, üzerinden siyaset yapılmadan çözülmesi gerekiyor.

Bu konuda Kocaeli Büyükşehir çok yapıcı…

Onu nereden biliyorum.

13 Ekim’de İzmit Belediyesi’nin talebine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç imzasıyla cevap vermiş. Yazının son bölümü şöyle:

“İlgi e) yazınız ile tahsis süresinin uzatılması talep edilen Cumhuriyet Parkı olarak bilinen, İzmit İlçesi Hacı Hızır Mahallesi 405 ada 31 parsel sayılı mülkiyeti belediyemize ait olan taşınmaz için İzmit halkının taleplerini ve beklentilerini karşılayacak nitelikte belediyemizce proje çalışması gerçekleştirilmiş olup bedelsiz tahsis talebiniz uygun görülmemektedir. Ancak Belediyenizin talep etmesi durumunda 5393 sayılı Belediye Kanununun 75/a maddesi kapsamında ortak proje olarak yapılması konusu ayrıca değerlendirmeye alınabilecektir Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

BÜYÜKŞEHİR KALICI VE GERÇEK ÇÖZÜM İÇİN ELİNİ RESMEN UZATTI

Yani Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesine çözüm için bir öneri sunuyor, “Ortak projeyi talep edin, değerlendirelim” diyor.

Tahir Başkanın, Fatma Hanım ve CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir’e bu öneriyi sözlü olarak da ilettiğini biliyorum. Ama söz uçar yazı kalır. Bu bildiğin resmi teklif… Ve yapılalı sadece 10 gün olmuş. Buna cevap vermek mümkün.

Yani çözüm bulmak hala mümkün.

Sadece Fatma Hanım, siyasetin kolaycılığından çıksın, gerçekten çözüm istesin. Bu cevap yazısı bunu mümkün kılıyor.

Ben kendi adıma söylüyorum, bu konuda gerginliğe devam edeni, yapıcı olmayanı kente şikayet edeceğim.

Bu kentin böyle yapay krizlerle kaybedecek vakti yok.

Son söz; Fethiye Caddesi projesinde olduğu gibi Cumhuriyet Parkı meselesinde de İzmit Belediyesi inadı bırakıp artık uzlaşmacı bir tavır sergilemeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Turgut - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Vatandaş - BU BELGELER SİZİN ELİNİZE NASIL GEÇİYOR. ANLAYAMADIM.!!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 15:14
11

Sakıncalı Piyade - @Vatandaş 10 nolu yoruma cevabı: Nasıl geçecek büyükşehir kendi veriyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 23:14
09

Türk Müsli̇m - Kanun tanımaz Fatma kaplanı parktan çıkartamayan aciz devlet aciz Ak parti bu acizlik size yeter Reis tek başına nereye kadar ey Ak parti .Siz ne iş yaparsınız .Bir kadın hepinize yetiyor

Yanıtla . 2Beğen . 7Beğenme 22 Ekim 12:42
08

Kocaeli'li - FATMA HANIM MİLLETVEKİLİYKENDE BELEDYE BAŞKANI OLUNCADA HEP GERGİN SİYAETİ SEVDİ.İZMİTİ KİNLE NEFRETLE YÖNETİYOR HEM KENDİ PARTİ İÇİNDEKİLERLE HEMDE ŞEHİR YÖNETİCİLERİNE KARŞI

Yanıtla . 1Beğen . 7Beğenme 22 Ekim 11:38
07

Izmitli41 - Biz mahalle sakinleri olarak izmit belediyesine verilmesini ve işletmesini memnunlukla karşılarız maalesef daha önceki belediye başkanları bu parkı birilerine peşkeş çekti artık bırakında bu parkıda izmit belediyesi işletsin başarısız olursa faturasını halk zamanı geldiğinde keser ama illada biz büyükşehir olarak işleteceğiz derse daha büyük tepki çeker bizler bu halinden son derece memnunuz memnun olmayan kişilerde diğer yerlere gidip vakit geçirebilir

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 22 Ekim 11:13
06

Sade Vatandaş - O değil de şehir içindeki otopark meselesi ne olacak? Belediye başkanları gelip geçerken tabelalardaki fiyatlara bakıyor mu? yetmezmiş gibi milli irade meydanı da paralı oldu.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 09:47
04

41izmit - Milleti kandırmayın. Gördüğümüz kadarıyla İzmit hariç bütün Belediyelere ödenek ve kolaylık sağlanıyor. İzmit Belediyesine de hep zorluk çıkarılıyor. Vatandaşın gördüğünü farklı anlatmak iyi olmaz.

Yanıtla . 16Beğen . 5Beğenme 22 Ekim 08:51
02

Şener Saka - Yalnız çok fena beton atıyorsunuz. Endüstri Meslek Lisesi bölgesinde Yürüyüş Yolundaki yeşillikten eser kalmadı. Sizden korkuyoruz. Çocuk Parkı'nın da beton ya da otopark olmasından korkuyoruz.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 08:24
01

izmitli - sayın turgut bey onlaın niyeti huzur değil huzursuzluk yaratmak...iyi günler dileklerimle...

Yanıtla . 2Beğen . 13Beğenme 22 Ekim 04:50

BAYAN MUHASEBE ELEMANI ARAIYOR

Kafede çalışacak muhasebe bilgisi olan 35 yaş altı BAYAN ELEMAN alınacaktır Tel: 0532 265 38 01

KAMYON ŞOFÖRÜ Alınacaktır.

MUNZUROĞLU HARFİYATİzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09- 0 536 51 56 566

MUHASEBE PERSONELİ ARANMAKTADIR

 MUHASEBE ELEMANI(ACİL) mikro programı kullanmayı bilen, muhasebe alanın da tecrübeli, BAY ÇALIŞMA ARKADAŞI aramaktayız. Detaylar Yüz Yüze Görüşül...

ESİN PİDE ELEMANLAR ARIYOR

Esin Pide BAY-BAYAN MUTFAK ELEMANI-KOMİ-PİDE LAHMACUN USTASI-A2 ehliyetli KURYE arıyor. Tel: 322 39 17

BARIŞ TERCÜME ELEMANLAR ARIYOR

Barış Tercüme Eğitim ve Danışmanlık Şirketimiz de görevlendirilmek üzere, -HALKLA İLİŞKİLER -ÖN MUHASEBE -TERCÜMAN (ARAPÇA, İNGİLİZCE VE DİĞER DİLL...

TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

TORNA-FREZE OPERATÖRÜ aranıyor. Başaraneller Makina’da Çalışmak Üzere, TORNA-FREZE OPERATÖRLÜĞÜNDE YETİŞMİŞ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE askerliğini yapm...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj Salonu (Eski Anatolia Masaj Salonu) Yenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz. DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR...

YAPISOY BETON ELEMANLAR ARIYOR

Yapısoy Beton Kartepe ve İzmit Şantiyesinde çalıştırılmak üzere MİKSER OPARATÖRÜ, POMPA OPARATÖRÜ VE SANTRAL OPARATÖRÜ aranmaktadır.  Tel: 0532 283 1...

KARACAOĞLU MARKET TAKIM ARKADAŞLARI ARIYOR

KARACAOĞLU MARKET, tecrübesiz ve B sınıfı ehliyet sahibi TAKIM ARKADAŞLARI arıyor. Tel: 0262 503 02 02 Cep: 0552 867 41 68 E-Mail: [email protected]

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

E sınıfı ehliyetli Gölcük ve çevre ilçelerde ikamet eden TIR ŞOFÖRÜ aramaktayız Tel: 0533 373 27 36