Umarım bu tokat Mustafa Hoca’yı uyandırır

Cuma sabahı satılan bilet sayısının sadece 910 olduğunu öğrendiğimde üzüntüden çok hayal kırıklığına uğradım. Takım üst üste maç alıyor ama maça iki gün kala ilgi yok denecek kadar az. Sevgili Ömür Öztürk ile konuştum, “Merak etme abi, bizim taraftar son günlerde biletlere akın ediyor, 7-8 bini buluruz” dedi.  Doğrusu ben o kadarını umut etmedim. 4-5 bin olsun da öpüp başımıza koyalım diye düşündüm.

ÇOK MUTLU OLDUM

Maç sabahı çorba içmek için uğradığım Güntepe Pastanesi’nde sıkı Kocaelisporlu Mehmet Atmaca ile karşılaştığımda, “Abi maraton altta bilet kalmamış, üstünde de yoğunluk varmış” dedi. Sevindim. Öğlen saatlerinde yeniden Ömür Öztürk ile bağlantıya geçtiğimde saat 11.00 itibariyle loca, protokol ve kombineler dahil toplam satış rakımının 5972 olduğu bilgisini verdi.  Çok mutlu oldum. Sevgili Ömür Öztürk 7 bini bulabileceklerini söyledi, inşallah dedim.

ENGELLİ TRİBÜNÜ BİLE DOLDU

Düşünün ki, öğlen saatlerinde engelli vatandaşlara tahsis edilen yer bile dolmuştu. Öğrendiğimiz kadarıyla 47 kişilik kontenjan ayrılıyormuş engelli vatandaşlarımıza. Bir engelli vatandaşımız bilet bulamadığını bize iletince Ömür Öztürk ile temasa geçtim, kısa süreçte geri dönüş yaptı, söz konusu kişinin sürekli maça gelenlerden biri olduğunu belirtip kolaylık sağlayacaklarını iletti. Devreye girmesiyle vatandaşımızın stadyuma girmesini sağladık, duasını aldık.

YAĞMUR ETKİLEMİŞTİR

Maçın başlamasına yarım saat kala stadyumdaydık. Tribünler yavaş yavaş yükünü aldı. Maraton alt beklendiği gibi en kalabalık tribündü. Maraton üst de fena değildi. UEFA altta hatırı sayılır taraftar vardı. Kale arkası tribününde önceki maçlarda tek tük insan vardı, bu kez yoğunluk gözledik. Sonuçta tribünlerin en kalabalık olduğu maçtı. 6 bin dolayında diye tahmin ediyorum. Bilet alıp yağmurdan dolayı maça gelmekten vazgeçmiş olanlar da vardı. Sayıları da az değildi.

ÖN GÖRDÜĞÜMÜZ 11’LE ÇIKTIK

Mustafa Hoca öngördüğümüz 11’i sahaya sürdü. Ankara’daki maça göre tek değişiklik cezası biten Yılmaz yerini alırken, Omolo kenardaydı. Kubilay kulübede olduğuna göre demek aynı oyun planı uygulanacaktı. Bu arada orta üçlüde Mehmet Taş ile Mandjeck’in ön liberoda, Yılmaz’ın hemen önlerinde görevlendirildiği bilgisini de vereyim. Güzel bir atmosfer, harika bir zemin vardı. Buradan çim ekibini de kutlamak, alkışlamak isterim. İsteyince oluyormuş.

OYUNA ÇOK İYİ BAŞLADIK

Son Keçiörengücü maçının aksine önde baskıyla başladık oyuna. Görmeye hasret kaldığımız paslaşmalar yaptık. 5’nci dakikada Pareira’nın ortasında Dino harika kafa vuruşuyla topu ağlara gönderdi ama pozisyon çok net ofsayttı. 3 dakika sonra Benhur soldan iyi getirdi, pasında Pereira vurdu top rakibin eline değdi ama mesafe yakındı, futbolcular penaltı beklese de bana göre devam kararı doğruydu.

ERKEN GOL VE KAÇAN FIRSAT

İlk dakikalardaki bu haraketli oyun golün habercisi oldu. Dakikalar 10’u gösterirken hızlı hücuma çıkıp güzel paslaşmalar yaptık. En son Benhur topu Dino’nun önüne bıraktı. Güney Afrikalı futbolcu yay üzerinde harika bir vuruşla topu ağlara gönderdi. Erken gelen gol Kocaelispor’u daha da kamçıladı. Konuk takım şaşkındı. 14’ncü dakikada farkı ikiye çıkartabilirdik. Benhur müsait durumda topu ağlara göndermek yerine Dino’yu bekleyince gol kaçtı.

25 DAKİKA RAKİP HİÇ YOKTU

Dakikalar 22’yi gösterirken yine gole yaklaştık. Atila’nın ortasında Yılmaz elverişli durumda kafayı vurdu kaleci son anda golü önledi. Bu yarının yarısında kontrol tamamen bizdeydi. Rakip bırakın atak yapmayı, neredeyse ceza sahamıza bile giremedi. Ki, bu sezon takımdan ilk kez böylesi iştahlı ve göze hoş gelen futbol izliyorduk. Aman nazar değmez inşallah derken, 25’nci dakika itibariyle rollerin değiştiğini, hakimiyetin rakibe geçtiğini gözledik.

BASKI YEDİK, POZİSYON VERMEDİK

G.Birliği ilk gol fırsatını Oleksandr ile buldu. Karşı karşıya vurdu, Diogo kritik müdahaleyi yaptı. Bu gol pozisyonun devamında devre sonuna kadar rakibin ciddi baskısı altında kaldık. Ancak savunmamız çok iyi mücadele etti, müdahalelerde bulundu, rakibe pozisyon vermedik. Bir tek 40’da Arda ile girdikleri önemli pozisyon var.  Hakemin devreyi bitiren düğünü beklerken, kontrada rakibi az adamla yakaladık.

BUZ GİB PENALTIMIZ VERİLMEDİ

Benhur’un pasında ceza alanına giren Dino kendini yerde buldu. Tribünden pozisyonu net görmemiz mümkün değildi ama TV’den izleyenler çok net müdahale olduğu bilgisini verdi. Hatta rakibe kırmızı kart bile gösterilebilirdi. Hakem de çok yakındı ama nedense devam ettirdi. Maçın kader anlarından biriydi. Soyunma odasına 2-0 girsek, ikinci yarı çok daha farklı bir senaryo izleyebilir, rakibin tüm riskleri göze almasıyla üçüncüyü, dördüncüyü bulabilirdik. Hakem ciddi bir hata yaptı.

GENÇLER SAZI ELİNE ALDI

İkinci yarıya G.Birliği bıraktığı yerden başladı. Sazı tamamen eline aldı. Bizim takım gelen topu uzaklaştırıyor, hemen yeni bir atak başlıyordu. Kenar yönetim ilk 1 saat geçilirken iki hamle birden yaptı. Dino ile Pereira yerlerini Mevlüt ile Semih’e bıraktı. Mustafa Hoca Semih’i önde oynattı. Dino yorulmuştu ama sakatlığı yoksa biraz daha devam etmeliydi. Ki, çıkarken ki vücut dili sanki sakat olmadığına yönelikti.

GOL GELİYORUM DİYORDU

Dino’nun çıkışıyla birlikte ileride hiç top tutamaz olduk. Mevlüt gelen her topu ezdi, bitikti. Böyle olunca rakip oyunu iyice bizim sahaya yıktı. Hani tek kaleye döndü dersek inanın abartmış olmam. 62’de beraberlik golünü yiyorduk. Oleksandr şutunda Korcan’ın elinden seken top üst direkten kornere çıktı. Bizim için şans anıydı. Rakibin artan baskısı 72’nci dakikada beraberlik golünü getirdi. Arka direği yapılan ortaya Korcan yükseldi ama müdahale edemedi, kale sahasına ortalanan topu karambolde Gökhan ağlara gönderdi.

KUBİLAY HAMLESİ 77’DE GELDİ

Golden birkaç dakika sonra kenar yönetim Kubilay’ı sahaya sürdü. Dakikalar 77’yi gösteriyordu. Taraftar coşkusunu arttırdı, nitekim o süreçte galibiyet şansı da ayağımıza geldi. Musa kaleciyi geçti, boş kaleye vurmak yerine bekleyince savunma yetişti tehlikeyi uzaklaştırdı. Atsak büyük ihtimalle iş bitmişti. Son dakikalarda rakip temposunu iyice arttırdı, sağlı sollu geldi. 87’de yakın mesafeli şutta son anda savunmamızın müdahalesi vardı, yoksa golü yemiştik.

KORCAN İÇİN TALİHSİZ AN

Dakikalar 90’u gösteriyordu. Hakem 5 dakika uzatma göstermişti. Bu şartlarda 1 puan fena değil, inşallah böyle biter derken talihsiz bir gol yedik. Grechyshkin ceza yayının biraz daha gerisinden şut çıkardı, Korcan yine elinden kaçırdı, meşin yuvarlak ağlara gitti. Korcan benzer golü ilk Ümraniye maçında da yemişti. Kalan kısa süreçte Kubilay ile beraberlik şansını yakaladık, yetenekli isim iyi getirdi ama kale önünde son vuruşu yapamadı.

RAKİP ÜÇÜNCÜ BÖLGEDE ETKİSİZDİ

Genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse. İlk 20-25 dakika olabildiğince pozitiftik, resmen ışık saçtık. Bu süreçte maçı kopartabilirdik. Çabuk yorulduk, rakip de gençlerden kurulu olunca 65-70 dakika sadece savunduk, seyrettik. G.Birliği üçüncü bölgeye kadar iyi geldi ama sonrasında becerili değildi. Bunda usta ayaklarının olmaması faktördü.  Tabi bizim takım da iyi savunma yaptı, ikili, üçlü baskıyla rakibi durdurdu. Bu gerekçelerden dolayı konuk takım üstün oynadığı süreçte pozisyon bulamadı.

KORCAN’I OYNATMAK HATAYDI

Korcan’ın iki golde de ciddi hatası var. Yağışlı havanın da azizliğine uğradığını söyleyelim. Ancak Korcan ile ilgili en önemli detay, ayağındaki sakatlıktı. İstediği gibi toplara çıkamadı, aut atışı bile yapamadı. Korcan Ankara’da sakatlanmıştı. Riske etmek bence doğru değildi. Mustafa Hoca’nın İsmet’e görev vermemesini önemli bir hata olarak görüyorum. Maç sonunda keşke dediğinden, pişmanlık duyduğunda da eminim.

KUBİLAY ÇOK GEÇ ALINDI

Korcan’a kızarsak haksızlık yaparız. Kaç maçtır takımı kurtarıyor. Hem sonra kabahat onda değil, sakat sakat oynatanda. İkinci yarının başında oyun Kubilay’ı çağırıyordu. Çünkü topu hiç tutamıyorduk. Mustafa Hoca, Kubilay hamlesi için çok geç kaldı. Aynı şekilde Semih’i oyuna alınca önde kullanmak da akıllıca değildi. Yapılması gereken basitti Semih sağbeke geçecek, Cisse öne çıkartılacaktı. Ki, mutlaka faydası olurdu.

SAKAT DEĞİLSE, DİNO ÇIKMAZDI

Bir parantez de Dino’nun çıkartılmasına açalım. Penaltı pozisyonunda darbe aldı, sedyeyle kenara getirildi. Çıkar diyorduk, ikinci yarı sahada görüntü şaşırmakla birlikte sevindik. 60’ncı dakikada değişiklik işareti yapılınca her halde sakatlığındandır diye düşündük. Ancak çıkarken ki vücut dili, “Ben mi ?” dercesine tavrı devam edebileceğine yorumlandı. Eğer öyle ise biraz daha oyunda tutulması gerekirdi düşüncesindeyim. Çıktıktan sonra neler olup bittiğini gördük.

MEVLÜT’TEN MEDET UMMAK

İkinci yarının başında Mevlüt’ü oyuna almanın da önemli bir hamle hatası, yanılgı olduğu düşüncesindeyim. Daha önceki maçlarda gördük ki, Mevlüt baskı yediğimiz süreçte ileride topu tutacak meziyette değil. Nitekim tek bir top tutamadı, hepsini kaybetti. Çok silik, bitikti. Taraftar da tepki gösterdi. Mustafa Hoca sonradan girenler katkı vermedi diye şikayet ediyor. Öyle olacağını ön görmeliydi, bile bile lades dedi.

SORUMLUSU MUSTAFA HOCA’DIR

Dino’yu biraz daha bekler öyle çıkartırdım, hadi değiştirdin Benhur’u ileri uca alır, Kubilay’ı sahaya sürerdim. Çok daha aklı başında hamleler olurdu. Tamam, kazan fırsatlarımız var, tamam penaltımız verilmedi, bundan yenilgimizde az buçuk faktör olabilir ama saydığım hatalardan dolayı ortaya çıkan bu sonucun asıl sorumlusu Mustafa Hoca’dır. Yine Korcan kurtarır, rakip kaçırır diye umut etti herhalde. Her zaman şanslı olamıyorsunuz.

TESTİ KIRILMADAN UYARDIK

Kazanırken hataların, eksiklerin altını çizdik, birileri tarafından felaket tellalı ilan edildik. Bu maçı gördüğümüz içindi o uyarılar. Testi kırılmadan yol göstermekti amacımız. Ne yazık ki, kulak asılmadı, doğru yolda olduklarını düşündüler. Umuyorum ki sevgili Mustafa Hoca bu oyun planının, bireysel performanslara dayalı anlayışın sadece günü kurtaracağını, uzun vadede geçerli olamayacağı gerçeğini görmüştür. İnşallah bu tokat değerli hocamızı uyandırır.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Albayrak - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

17

Erkan - Bir yiğit Ali acil oynatılmalı iki hoca gönderilmeli üç taraftar derneğinin üstüne çöreklenen mayfadan kurtulunmalı

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 22:16
16

Yaşlı İzmitli - Tokat degil, top atışı bile bu hocayı uyandırmaz.

Kovulana kadar bu takımın başında. Çalıştırdığı takımda onun o kadar umurunda degil üstelik.

Oynattığı oyun kadar, konuşmaları bile tuhaf.

“ Bana ne Kocaelispor dan, verin tazminatımı, gideyim. ben memleketimi özledim.”

Satır aralarından çıkan bu…

İnanın, Bu hocayla ligin 2. Yarısına kalırsak,!

Düşmeye namzet takımlardan biri oluruz…

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 18:14
15

İmparator.e - Bize Hikmet Karaman yakışır.

Haydi yönetip ayağa kalk.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 26 Ekim 15:42
14

Körfezli - Her sabah ilk yaptıgım iş MRA nın istifa haberi varmı ona bakmak..bu sabahta yok maalesef..taraftar olarak işkenceye eziyete acık futbol oynamayan takım izlemeye devam.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 13:04
13

Tatar - Hayrettin Abi tesbitlerin çok doğru ama bişe sorucam hoca ismi vermeden bu kötü yorum yazanlara deseydikki ptt 1 ligte kesin ilk sene hedafimiz ilk 6 ne derlerdi merak ediyorum bu eleştriler asla bitmicek o yüzden mustafa hoca işine baksın diğer yazanlarda buda benim düşüncem senin yazına saygı duyarım spor yazarısın

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 12:37
12

GEBZELİ - Bravo çok güzel tespitler fakat Mustafa hocanın beynine oksijen gitmiyor aynı tas aynı hamam inat ediyor.takımı yakıyor..

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 11:38
10

Samimi - yahu adam burnundan kıl aldırmıyor umrunda değil basınmış yöneticiymiş taraftarmış ben bilirim sendromu dik kafa. aynı burnunun dikine giden fatih terimi gördüm ama o terim adam geçmişine güveniyor sen kimsin seceren ne başarın ne bu kenti kaldramıyorsun hoca burası bir ilçe takımı değil koskoca bir şehir ve camia yol yakınken reşit yanlışından dönülsün

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 09:52
09

İzmitli - Ya bu hoca hala izmittemi,kovulmadımı.bu adam futbolu bilmiyor,bilen birini getirsinler artık.

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 26 Ekim 09:18
08

Efecan Gündoğdulu - Semih oyuna hiç girmemeliydi, girdiyse de sağ bek oynamalıydı. Teknik ekip Korcanın gününün iyi geçmeyeceğini anlayıp devre arası hatta devreyi de beklemeden çıkarmalıydı. Yılmaz da keza öyle devre arası çıkmalıydı. Bunları görmek zor değil, amacı ne gerçekten anlamıyorum. Hadi hocayı geçtim yardımcı ne iş yapar o da mı göremiyor bunları?

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 08:58
07

Körfez - Bu hoca erken gol atıp öne geçtiği hiç bir maçı kazanamaz. Tek bildiği maçı berabere götürüp Kubilay'ı oyuna alıp tek farklı maç kazanmak. Semihi oyuna almak nedir? Semihi ikinci sağ bek olarak kullandı, Benhur'u geriye yasladı ikinci sol bek yaptı. 3 tane ön libero orta sahayı geçmedi. 10 kişi defans yapıyor, bu dizilişte ileride Dino oynasa nolur, Mevlüt oynasa nolur. Biz Kocaelisporuz kendi sahamızda böyle oynayamayız biri hocaya anlatsın.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 08:34
06

Ümit Yazicioglu - Yorum doğru tamamına katılıyorum, saygılarımla

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 07:48
05

Oziiii - Sahipsiz külüp Engin Koyun elinde oyuncak oldu yazıklar olsun.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 07:33
04

İlle de Körfez - Tokat mı? Bu adamı falakaya yatırsalar kendine gelmez. Çünkü hocalıkla futbolla uzaktan yakından ilgisi yok Hani proje adamıydı. Hani genç oyuncu kaşifiydi. Takımda bir tane genç oyuncu var mı? Hocaymış, dalga geçmeyin artık bu takımla ve bu takımın sevdalılarıyla....

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 26 Ekim 07:28
03

Körfezli - Abi benim anlamadığım ilk imza atan Bahattin nerede

Yiğit Ali nerede

Rahat bir yarı maç çıkarabilir olan Dilaver nerede

Her hafta aynı terane yeter da değiştir şu kaseti

Bu film çok izlendi tutmuyor saygıdeğer Mustafa hocam

Farklı yemek yap artık tadı kaçtı

Bizi bu kadar üzmeyin lütfen

Donduk ıslandık perişan olduk o akşam

Eve de 2 saatte zor vardık.

Derinceye

Bu kadar insanı üzmeye hakkınız yok

Birde maç sonu felsefi muhabbeti bırakın oda sıktı

Saygılarımla

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 01:13
01

İzmit li - Yazdıklarınızın hepsini katılıyorum kesinlikle doğru tespitler ama artık hoca gerçekten kabak tadı vermeye başladı !

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:22

KAMYON ŞOFÖRÜ Alınacaktır.

MUNZUROĞLU HARFİYATİzmit’te alt yapıda çalışacak KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09- 0 536 51 56 566

MUHASEBE PERSONELİ ARANMAKTADIR

 MUHASEBE ELEMANI(ACİL) mikro programı kullanmayı bilen, muhasebe alanın da tecrübeli, BAY ÇALIŞMA ARKADAŞI aramaktayız. Detaylar Yüz Yüze Görüşül...

ESİN PİDE ELEMANLAR ARIYOR

Esin Pide BAY-BAYAN MUTFAK ELEMANI-KOMİ-PİDE LAHMACUN USTASI-A2 ehliyetli KURYE arıyor. Tel: 322 39 17

BARIŞ TERCÜME ELEMANLAR ARIYOR

Barış Tercüme Eğitim ve Danışmanlık Şirketimiz de görevlendirilmek üzere, -HALKLA İLİŞKİLER -ÖN MUHASEBE -TERCÜMAN (ARAPÇA, İNGİLİZCE VE DİĞER DİLL...

MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ ARANIYOR

İzmit Başiskele de bulunan fabrikamız da çalıştırmak üzere MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ arayışımız bulunmaktadır. Aranılan nitelikler aşağıda belirtilmiştir....

TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

TORNA-FREZE OPERATÖRLÜĞÜNDE yetişmiş veya yetiştirilmek üzere askerliğini yapmış 25-45 yaş aralığında TAKIM ARKADAŞLARI ARAMAKTAYIZ. Gölcük- İzmit-Kö...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj Salonu (Eski Anatolia Masaj Salonu) Yenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz. DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR...

YAPISOY BETON ELEMANLAR ARIYOR

Yapısoy Beton Kartepe ve İzmit Şantiyesinde çalıştırılmak üzere MİKSER OPARATÖRÜ, POMPA OPARATÖRÜ VE SANTRAL OPARATÖRÜ aranmaktadır.  Tel: 0532 283 1...

KARACAOĞLU MARKET TAKIM ARKADAŞLARI ARIYOR

KARACAOĞLU MARKET, tecrübesiz ve B sınıfı ehliyet sahibi TAKIM ARKADAŞLARI arıyor. Tel: 0262 503 02 02 Cep: 0552 867 41 68 E-Mail: [email protected]

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

E sınıfı ehliyetli Gölcük ve çevre ilçelerde ikamet eden TIR ŞOFÖRÜ aramaktayız Tel: 0533 373 27 36