Tükenmişliği umuda taşımak

Türkiye pek çok toplumsal tükenmişlik dönemleri yaşadı. Yaşadığımız tükenmişlik dönemlerinde her anlayış veya farklılık etkinleri aynı oranda etkilenmedi.

 

Her dönemin hükmedenleri, uygulanabilir kararlar alanları ve ağır bedeller ödeyenleri farklıydı.

 

Hepsinin değişmeyeni, en altta kalanlar ve en yoksul olanlardı.

 

İktidar partisi, inancına, ibadetine, geleneğine, göreneğine, kılık, kıyafetine ve farklılıklarına bağlı halkı temsil edebildiği ve vesayet sisteminin çözülmesini sağlayabilecek, tartışmaları, yüzleşmeleri, çözüm arayışlarını sergileyebildiği için en yüksek desteğe ve en uzun süreli iktidar dönemine ulaştı.

 

Vesayet sistemiyle ve vesayet sisteminin çözülmesini başaran konumunun, doğruları, yanlışları ve eksikleriyle yüzleşmeyi başarılamadığı için ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayamıyor.

 

İçerisinde bulunduğumuz durum kapsamı genişleyen tükenmişlik hali oluşturuyor ve bütün farklılıklarımızı sahiplenebilecek ve umuda taşıyacak siyaset ihtiyacı ortaya çıkıyor.

CHP’NİN ALTERNATİFLİĞİ

CHP, çok partili seçim sisteme geçilmesinden sonra yapılan tartışmalı ilk seçimlerden beri halkın iradesiyle iktidara gelemiyor.

 

70 Yılı aşan süre içerisinde pek çok seçimler yapıldı, mücadeleler de verdi, birinci parti haline de geldi ancak tek başına iktidara gelmeyi başaramıyor.

 

İçerisinde bulunduğumuz dönemde Genel Başkan’ ın sergilediği siyaset, kendi özgünlüğüyle, halkın kendisi gibi olan özellikleriyle, değişime katkı yapıyor ve CHP’yi halka yaklaştırmaya yardımcı oluyor.

 

Genel Başkan’ın kabul edilebilir bulunan yaklaşımlarının iktidara ulaşabilecek desteğe dönüşememesi, bu kabul edilebilir yaklaşımların CHP’nin yapısal sorunlarının çözülmesine ve demokratik kurumsal dönüşümün başarılmasına taşınamamasından kaynaklanıyor.  

YAPISAL SORUNLARLA YÜZLEŞMEMEK ALIŞKANLIĞI

Sadece CHP değil, bütün siyasi partilerimiz seçim sonuçlarını, seçimlere katılan adaylar üzerinden değerlendiriyor. 

 

Sergiledikleri siyaset anlayışı ve sebepleri yönüyle, ya yeterince değerlendirme yapılmıyorlar ya da parti yönetimlerini etkilemeyecek şekilde örtülü değerlendirmelerle yetiniyorlar.

 

Sonuçlar üzerinden yapılan değerlendirmelerle, sorunları yaşayanlarla birlikte değerlendirmeler, çözüm aramaları ve temsil başarılamıyor.

 

Siyasi çalışmalara katılmayanlar ve sorumluluk yüklenmeyenler, siyasi partilerin başarılarını seçim sonuçları üzerinden değerlendirebilir. Halk kendisine yakın bulduğu siyasi partinin, elinden geldiği ve gücü yettiği kadar, bütün çalışmaları yaptığını kabullenmekle yetinmek durumundadır.

 

Toplumsal ve evrensel değerlere uygun yaklaşımlarla, uygun siyasi işleyişi, çalışmaları, temsili ve mücadeleleri yapmak, toplumun birlikteliğini, çatışmasızlığını, barışını ve huzurunu sağlamak, değişimini ve gelişimini başarmak siyasi partilerin vazgeçilmez ve ertelenemez sorumluluğudur.

 

Halkın kendisine yakın bulduğu siyasi partiyi, eksiklerine ve yanlışlarına rağmen desteklemeye devam etmesi ise desteklediği siyasi partiden daha fazla sahiplenmeyi ve temsili ortaya koyabilen siyasetin ortaya çıkmamasındandır. 

ELE GEÇİRMEK ALIŞKANLIKLARI VE SİYASET

Vesayet sisteminin çözülmesi başarılabilmiş olmasına rağmen sistemin neden olduğu, siyasi çalışmalar, örgütlenmeler, temsiller ve mücadeleler, alışkanlık haline geldiği için değiştirilip, dönüştürülemiyor.

 

CHP’ ye oy verenler, vermeyi düşünenler veya siyasi çalışmalarına katılanlar genellikle, modern, çağdaş yaşama alışkanlıklarına sahip olanlar.

 

Vesayet sistemi, modern, çağdaş yaşama alışkanlıklarına tutunduğu ve konumlarına itiraz edilmediği oranda, geleneklerine, göreneklerine, inanç ve ibadetlerine, kılık, kıyafetlerine, farklılıklarına bağlı halkın yaşamını sürdürebilmesine izin vermişti. 

 

Modern, çağdaş yaşama alışkanlıklarını sahiplenenler, müdahaleleri ve darbeleri kabul etmeseler bile yaşama alışkanlıklarına müdahale edilmediği için vesayet sistemiyle mücadelede yeterli kararlılığı sergileyemediler.

 

CHP siyasetinin yönetiminde ve temsilinde etkili olan bu anlayış, ana muhalefet siyasetini, halkın iradesinin temsiline, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe, halkın sorunlarının çözülmesine, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasına taşıyamamasına neden oluyor.

 

İktidar partisi, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın iradesini temsil ettiği, Türkiye’nin ve dünyanın içerisinde bulunduğu şartların vesayet sistemini sürdürülemez hale getirdiğini tespit edebildiği ve vesayet sisteminin çözülmesi mücadelelerini verebildiği için başarılı oldu.

 

Vesayet sistemini çözebilmiş olmasına rağmen vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesindeki siyasetini sürdürmesi ise devletin kuralları, kurumları ve kadrolarıyla merkezde olduğu vesayet sistemi şartlarında oluşan alışkanlıklarının yerine toplumun tamamını kapsayacak ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle sağlanacak demokratik dönüşümü başaramamasından kaynaklanıyor.

 

Nasıl ki vesayet sistemini onaylamasalar da, modern, çağdaş yaşama alışkanlıklarına müdahale edilmediği için bazı kesimler vesayet sistemine karşı yeterince mücadele vermemişse,  vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesini başaran iktidar partisi de vesayet sisteminin yerine toplumun tamamını kapsayacak demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek siyaset haline gelemese de, inancına, ibadetine, kılık, kıyafetine, geleneğine, göreneğine ve farklılıklarına bağlı halkın güvencesi konumunu koruyabiliyor.

 

İktidar partisi, çoğunlukçu yaklaşımlarla iktidarda kalmak kurgularının yetmediğini anlamış olmasına rağmen, sağladığı güvenceyi aşabilecek siyasete dönüşemediği için demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edebilecek siyasi değişimi başaramıyor.

 

CHP, toplumsal demokratik büyük dönüşümü temsil edebilecek tartışmaları, yüzleşmeleri, değişimi ve dönüşümü, Genel Başkan’ın halkın kendisi gibi olan yaklaşımlarını helalleşme hamlesiyle içselleştirebilirse başarılı olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj SalonuYenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz.DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR10:00-24:00Tel: 0536 272 39 99- 0262...

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Gölcük-Gebze depolar arası çalıştırılmak üzere TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Tel: 0532 318 42 65

HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41