CHP Danışma Kurulu Toplantıları

CHP bazı danışma kurulu toplantılarını yapmış olmak için bazılarını ise genişleterek hatta daha da esnek yaklaşımlarla yapıyor.

 

Nasıl yapılırsa yapılsın, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamayan siyasetle, yetkililerin tabi oldukları siyasi hiyerarşi kapsamında kendilerini tekrar etmelerinin dışında, partinin coşkusu ve mücadele kararlılığı oluşturulamıyor.

 

Toplum içerisinde bulunduğu durumdan, demokratik dönüştürücü siyasetin temsil edilerek ve toplumsal muhalefetle bütünleşerek çıkılmasını istiyor.

 

Eski alışkanlıkların tekrarıyla, üyelerin, sivil toplumun, katılıp katkı vermek isteyenlerin, içerisinde bulunduğumuz durumu değerlendirmeleri, öneriler geliştirmeleri, mücadele kararlılığını sahiplenmeleri sağlanamıyor.

 

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM İHTİYACI

 

Halk, Cumhuriyetin kuruluşunu sahiplenen CHP’nin, demokratik toplumsal dönüşümü temsil etmesini ve demokratik hukuk devletinin kuralları, kurulları ve kurumlarıyla inşa edilmesine öncülük yapmasını istiyor.

 

Demokratik kurumsal dönüşümü başaramamış siyasi alışkanlıklarla, yanlışları ve eksikleri söylemekle, kendisini tekrar eden siyaset konum aşılamıyor. 

 

Siyasetin, halkın iradesinin demokratik temsiliyle yapılması, sorunlarının çözümünün, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını temel alınması, devletin demokratik dönüşümünün başarılması için siyasi partilerce, yöntemlerinin aranması ve önerilerinin geliştirilmesi anlayışıyla sergilenmesine ihtiyaç duyuluyor. 

 

Vesayet sistemi şartlarının oluşturduğu alışkanlıklarla, devletin işleyişinin ve hizmet anlayışının sorgulanamadığı ve mutlaklaştırıldığını hatırlatan siyasetler umutsuzluğa neden oluyor.

 

ALTERNATİFLİK BİRİKTİREMEYEN SİYASET

 

İktidar partisi devletin kuralları, kurulları, kurumları ve kadrolarıyla merkezde olduğu vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkı temsil ederek, sistemin tartışılmasını ve çözülmesini sağlayacak mücadeleler verebildiği için iki seçmenden birinin desteğine ulaşmıştı.

 

Devletin merkezde ve mutlaklığının tartışılamaz olduğu sistemin yerini halkın almasını, halkın iradesinin belirleyiciliğiyle, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla, sorunlarının çözülmesini sağlayacak demokratik dönüşümü başaramadı.

 

İktidar partisinin yanlışlarını, eksiklerini ve yetmezliğini öne çıkaran yaklaşımlar, ihtiyaç duyulan demokratik dönüştürücü siyaset eksikliğini gidermeye yetmiyor.

 

Ana muhalefet ve diğerleri, bütün enerjilerini iktidar partisinin yanlışlarını, eksiklerini ve yetmezliklerini sergilemeye harcasalar ve çok yaratıcı performanslar sergileseler de alternatiflik ihtiyacı karşılanamıyor.

 

CHP’NİN DANIŞMA TOPLANTILARININ İŞLEVİ

 

Toplumsal dinamizmi en verimli şekilde değerlendirebilecek ve temsil edebilecek yaklaşımların ortaya çıkarılmasına ihtiyaç duyuluyor.

 

Danışma toplantılarında, üyelerle, sivil toplumla, katılmak ve katkı vermek isteyen gönüllülerle birlikte, değerlendirmeler yapmak, arayışlar sergilemek ve uygulanabilir öneriler gerçekleştirmek ihtiyacının karşılanabilmesi bekleniyordu. 

 

Yapılan toplantılarda, eski alışkanlıklar aşılamadığı, katılım, katkı, coşku, enerji, mücadele kararlılığı oluşturulamadığı için helalleşme yaklaşımı toplumsal uzlaşmaya taşınamıyor.

ULAŞILAN KABUL EDİLEBİLİRLİK VE DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMÜN TEMSİLİ

Ortaya çıkan yanlışlar, eksikler ve yetmezlikler, devletin merkezde olduğu alışkanlıkların aşılamadığını, iktidar partisi siyasetinin halkın merkezde olduğu anlayışın yerine kendi anlayışını mutlaklaştırmaya çalıştığını açığa çıkardı.

 

Halkın merkezde olması ihtiyacı, alternatiflik biriktirerek iktidara gelebilmesini sağlayacak siyasi iklimi oluşturdu.

 

Oluşan siyasi iklim, devletin merkezde olduğu sistemin yerine, halkın merkezde olmasını sağlayacak, demokratik dönüştürücü siyasetin temsilini olmazsa olmaz hale getirdiği için CHP’nin eski alışkanlıklarını tekrar ettiği hiçbir çaba yeterli olamadı.

 

Oluşan toplumsal ihtiyacın baskısı CHP Genel Başkanı’nı, halkın kendisi gibi olan anlayışını sergilemeye yöneltti ve “Adalet Yürüyüşü “  ile “ 2019 yerel seçimlerindeki “  yaklaşımlar yeterli olmasa da iktidar partisi siyasetinden daha kabul edilebilir konuma ulaşılmasını sağladı.

 

CHP ulaştığı kabul edilebilirliği, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edebilecek siyasete taşımayı başaramıyor.

 

“ Helalleşme “ girişimi, Genel Başkan’ın demokratik dönüştürücü siyaset temsil edilemediği için halkın kendisi gibi olan özgünlüğünü yansıtarak, ulaşılan kabul edilebilirliği sürdürmeye çalışması olarak karşılık bulabiliyor.

 

Danışma toplantılarında, kendilerini tekrar eden alışkanlıkların sergilenmesi yerine, “Helalleşme” nin toplumsal karşılığı ve demokratik dönüştürücü siyasi iklimin oluşmasına katkısı, tartışılıp değerlendirilebilseydi dahi toplantıların daha işlevsel hale gelmesi sağlanabilirdi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma

# CHP

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82