Dönüştürücü siyaset ihtiyacı

Halk, iktidarı değiştirebilecek siyasetin, görülebilir, inanılabilir ve güvenilebilir olmasını istiyor.

 

İktidar partisinin uygulamaya çalıştığı yönetim sisteminin sürdürülmesini sağlamaya çalışan destek, temsil ve ittifak anlayışı, değişmesi ihtiyacını ortaya çıkardı, ancak iktidar partisi buna rağmen değişemiyor.

 

İktidar partisi kendisine destek vermeyen siyasetleri dışlayan ve suçlayan anlayışlarla sürdürüldüğü için muhalefet partileri, bir birlerine tutunarak kendilerini korumaya çalışan birliktelikler oluşturmak zorunda kalmışlardı.

 

İktidar partisi iktidarı kalsa da değişse de yaşadığımız sorunlarımızın aşılabilmesini sağlayacak, toplumun büyük çoğunluğunun sahiplenebileceği demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanmasına ihtiyaç duyuyoruz.

 

DEĞİŞİMİN BAŞARILABİLMESİ

 

İktidarın değişmesi ihtiyacını hissettiren siyasi iklimin, ekonomik/demokratik yapısal değişim dinamikleriyle birlikte sahiplenilmesine ihtiyaç duyuluyor.

 

İktidarın değişmesi iklimi ana muhalefeti iktidar sorumluluğunu yüklenmeye zorladığı için CHP iktidara gelmek sorumluluğunu içselleştirip toplumsal dinamizmle bütünleştirmekle karşı karşıya.

 

“Adalet yürüyüşü” , “2019 yerel yönetim seçimleri”,   “Helalleşme ve iktidarın ilk altı ayında yapılacak-özgürlükler-düzenlemeleri”, demokratik dönüştürücü siyaset anlayışıyla sahiplenilip, halk hareketi yaklaşımlarıyla iktidara ulaşacak siyaset haline getirilmelidir. 

 

Halkın ve parti üyelerinin baskısı ile eski alışkanlıklarla yapılan “ danışma kurulu toplantıları “ iktidarın değişmesi ikliminin yeterince sahiplenilemediğini ve iktidara ulaşılmasını sağlayacak demokratik dönüştürücü siyasetin temsil edilemediğini ortaya çıkardı.

 

Demokratik dönüştürücü değişim dinamiklerini sahiplenilemezse, iktidara ulaşılsa bile demokratik toplumsal büyük dönüşüm temsil edilemediği sürece demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanmasındaki belirsizliklerin aşılamayacağı ortaya çıktı.

 

YENİ İKTİDARDAN BEKLENİLENLER

 

İktidar partisinin kaybetmemek için yapılabilecek her şeyi yaparak ekonomik tedbirleri ne pahasına olursa olsun uygulamaya çalışması, seçim sürecine girildiğini hissettirdi.

 

Bu durum oluşan değişim iklimini, iktidara gelince neler yapılabileceğinin görülebilir ve kabul edilebilir olmasının beklendiği konuma taşıdı.

 

İktidara gelindiğinde, toplumsal dinamizmin en verimli değerlendirilebileceğine, demokratik toplumsal büyük dönüşüm temsil edilerek, toplumun baskın büyük çoğunluğunun sahipleneceği demokratik hukuk devletinin inşasının başarılabileceğine inanılabilecek, güvenilebilecek siyasi yaklaşımlara ihtiyaç duyuluyor.

 

İktidar partisinin Cumhurbaşkanı adayı ile yarışacak Cumhurbaşkanı adayının ve ittifak halindeki siyasi partilerin konumlarının, yaşadığımız sorunlara, ihtiyaç ve beklentilerimize cevap vermelerinin başarılıp başarılamayacağı tartışılıyor.

 

ADAYLARIN KAZANABİLME İHTİMALİ

 

İstanbul ve Ankara Büyük Şehir Belediye başkanlarının kazanma ihtimallerinin en yüksek olmasına rağmen, bulundukları konuma CHP Genel Başkanı’nın kararlılığıyla ulaştıkları biliniyor.

 

Başarılı kabul edilen yerel yöneticilerin, ilişkili oldukları siyasi partilerin alışkanlıklarını demokratik dönüştürücü siyasetin temsiline taşıyabilme şansları bulunmuyor.

 

Yerel adaylardan herhangi birinin Cumhurbaşkanı adayı olması halinde karşılayacağı sorumluluk, toplumun büyük baskın çoğunluğunun kabul edilebilirliğinin sağlanmasıyla inşa edilecek demokratik hukuk devletinin başarılmasıdır.

 

İlişkili oldukları siyasi partinin anlayışını değiştirip dönüştürebilecek konumda olmayan adaylardan, toplumun baskın büyük çoğunluğunun kabul edilebilirliğiyle sağlanacak değiştirici ve dönüştürücü siyasi liderlik ihtiyacını karşılaması beklenebilir mi sorusuna yeterince cevap verilemiyor.

 

ADAYA YOĞUNLAŞAN YAKLAŞIMLAR

 

20 yıl iktidarda bulunan siyasetin yaptıkları, yapamadıkları ve yapmak istedikleriyle ilgili söyleyebileceği çok şeyi var.

 

Yerel yönetim sorumlulukları yerine getirilirken nasıl başarılı olunduysa, aynı başarının sergileneceği iddiası da kendi anlayışını ve kadrolarını merkeze alan siyasi yaklaşımlar da iktidar partisince bütün yönleriyle değerlendirildi ve tüketildi. 

 

İktidar partisi deneyimi yerel yöneticilerin veya diğer adayların, aday olmaları halinde karşılaşabilecekleri sorunları ortaya çıkardı.

 

1- Adayların sahip oldukları siyasi konumları veya kendilerini yerel yönetimlerin kazanılmasına taşıyan özellikleri, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilecek mücadele ve kabul edilebilirlikler için yeterli olabilir mi? 

 

2- Temsil ettikleri siyaseti demokratik yapısal dönüşüme taşıyacak mücadeleye ve kabul edilebilirliğe sahip olunmadan, toplumun demokratik dönüştürücü dinamiklerini sahiplenebilmek ve yapabilirliğe taşımak mümkün müdür? 

 

3- İttifak partilerinin kendilerine en uygu siyasi alanı sağlamak için verecekleri desteklerinin, toplumsal demokratik dönüşümünün temsil edilmesine ve demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanmasına taşınabilmesi nasıl başarılabilecektir?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

SAHAN YEMEK USTA ARIYOR

Sahan Yemek lokantasında çalıştırılmak üzere USTA alınacaktır. Başvurular; Sanayi Mah. Fırat Sk. Bina No: 8 İzmit- Kocaeli Sahan Yemek Fabrikasına Şa...

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

NURTAŞ MAKİNA USTALAR ARIYOR

  Nurtaş Makina TORNA- FREZE-TESVİYE-TAŞLAMA  USTALARI aranmaktadır.          İzmit/Kocaeli Tel: 0555 819 81 56