Kendisini tekrar eden iktidar ve muhalefet

İktidar partisi iktidarda kalmak için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor.

 

Nasıl anlaşılır, muhalefetin ne kadar işine yarar demeden uygulama yöntemlerini, kuralları ve kadroları değiştirebiliyor.

 

Ana muhalefet partisi başta olmak üzere muhalefet partileri de uygulamaları, hukuksuzluk ve tutarsızlık olarak değerlendirerek, iktidar partisinin yanlışlarını, eksiklerini öne çıkararak, iktidarın yerine kendisinin gelmesini sağlamaya çalışıyor.

 

Merkezi yönetim alanında, yerel yönetimlerde, kamu kurum ve kuruluşlarında ( en dikkat çeken TÜİK ve Merkez Bankası değişiklikleri ) yapılan değişikler, iktidar partisinin, üretime dayalı, ihracatı öncelikli yapmak isteyen, istihdamı ve istikrarı sağlamaya çalışan anlayışları kapsamda tartışılıyor.

 

OLUMSUZLUKLARIN TÜKETİLMESİNE YARAYACAK SİYASİ YAKLAŞIMLAR

 

İktidar partisinin her şeyi göze alan uygulamaları da muhalefetin sergilenenlerin tutarsızlığını ve yeterince işe yaramadığını ortaya koymaya çalışan yaklaşımları da kendisini değiştirip, toplumsal demokratik dönüşümü temsil edebilecek siyaset haline gelemeyen alışkanlıkların “ verileri “ olarak anlaşılmasını sağlıyor.

 

İktidar partisi yaptıklarıyla ve yapamadıklarıyla, gücümün yettiği kadarıyla ve bütün riskleri göze alarak yapılabilecek her şeyi yapıyorum, daha fazlasını hiçbir siyaset yapamaz anlayışını sergiliyor.

 

Muhalefet ise iktidar partisinin her şeyi göze alarak yapmaya çalıştıklarının yanlış ve eksik olduğunu, yapılanların yetersizliğini alışkın olduğumuz demokrasi anlayışımız kapsamında ortaya koyuyor.

 

Muhalefetin topluma yansıttığı siyasi kararlılık, bizler muhalefet olarak alışkın olduğumuz uygulamaları yapabilecek siyasi birlikteliğiz, bizi bunun için iktidara getiriniz yaklaşımıdır.

 

Halkın beklediğinin ve istediğinin, iktidar partisinin veya muhalefetin sergilediği siyaset olmadığı, kamuoyu araştırmalarında ve halkın sergilediği davranışlarda görülebiliyor.

 

Halkın siyasi sorumlulardan beklediği, ortaya çıkan siyasi belirsizliğin aşılmasını sağlayacak siyasi tartışmaları, değerlendirmeleri ve önerileri ortaya koyabilmeleridir.

 

İktidar partisinin ulaşıp tartışabileceği ve kendisini yeniden üretmeye yardımcı olacak, toplumun ihtiyaç duyduğu demokratik dönüştürücü siyaseti temsil etmesini sağlayacak birikime, deneyime sahip kadrolar var ancak bunları en verimli değerlendirebilecek yaklaşımları başarılamıyor.

 

Muhalefetin de birlikte tartışabileceği, değerlendirmeler yapabileceği, siyasi alternatifliği ortaya çıkarabileceği yeterli birikime, deneyime ve donanıma sahip kadrolar var, muhalefet de sahip olunan birikim ve deneyimin en verimli tartışma ve değerlendirmeler yapmasını, öneriler geliştirmesini sağlayacak yaklaşımları sergileyemiyor.

 

BİR BİRLERİNİ BESLEYEN İKTİDAR VE MUHALEFET

 

İktidar ve muhalefet kendisini tekrar ettiği için içerisinde bulunduğumuz belirsizlik, gerilim ve kamplaşma döneminin aşılmasını sağlayacak siyasi farklılıklar ortaya çıkarılamıyor.

 

Yaşadığımız tıkanıklık ve çaresizlik hali iktidar partisinin veya muhalefetin siyasilerinin yeterince çalışmalarından daha farklı, siyasete katılanların büyük çoğunluğu ellerinden geleni yapmaya çalışıyor, ancak temel sorun yeterince çalışmamakla ilgili değil, sorun sahip olunan birikimlerin verimliliğinin sağlanamamasına ilişkin.

 

TOPLUMSAL BEKLENTİLERİN SAHİPLENİLEMEMESİ

 

İktidarın ve muhalefetin yapısal demokratik dönüşümü zorunlu hale getiren anlayışı ve uygulamaları “ veri “ olarak değerlendiremediğini, sahip olunan birikimleri ve deneyimleri en verimli hale taşıyamadıklarını siyasi örgüt çalışmalarında ve işleyişlerinde görebiliyoruz.

 

Siyasi partilerin üyeleriyle, ilişki kurabildikleri sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle sürdürdükleri iletişim ve etkileşim, bilgi almak veya bilgilendirmek yaklaşımlarını aşamıyor.

 

Alınan bilgiler veya yapılan bilgilendirmeler, kendi anlayışlarının ve siyaset yapma tarzlarının mutlak olduğunu kabul ettirmeyi sağlayacak alışkanlıklar düzeyinde kalıyor. 

 

Sorunların, ihtiyaç ve beklentilerin belirlenmesinde birlikte ve en verimli çalışmalar, temsiller, öneriler geliştirilemediği için başarılı olunamıyor.

 

ANA MUHALEFETİN SORUMLULUĞU

 

Somut bir örnek vermek gerekirse ana muhalefetin “danışma kurulu toplantıları”nı değerlendirebiliriz.

 

Ana muhalefet, parti içinde yapılabilecek bütün tartışmaları göze alarak en geniş katılımlara imkan vererek danışma kurulu toplantılarını yapmaya çalışıyor.

 

Danışma toplantılarının yapılması, eleştirilere tahammül edilmesi, olumsuz yansımaların göze alınması, katılım ve katkı vb. konularda gösterilen çabalara denebilecek bir şey yok, ancak yapılanların tamamı eski alışkanlıkların tekrarı.

 

Toplumun alternatif siyaset beklentisi yapılmaya çalışanlar değil, toplum kendi kadrolarını, üyelerini, katılıp katkı vermek isteyenleri en verimli değerlendirebilecek siyasi farklılığın ortaya konulmasını bekliyor ve istiyor.

 

Eski alışkanlıkları tekrar etmek yerine, danışma kurulu toplantılarının yapılmasının sorumluluğunu üstlenen merkez örgüt birimi, siyasi alternatifliği, toplumsal demokratik dönüştürücü siyaseti sahiplenmeyi merkeze alacak siyasi kararlılık sergileyebilseydi, toplumsal muhalefeti sahiplenmeye yönelim başarılabilirdi.

 

Danışma kurulu toplantılarını yapacak örgütlerin önüne, mesela “ adalet yürüyüşü, 2019 yerel seçimleri, helalleşme “ yaklaşımlarının toplumsal etkilerini ve demokratik toplumsal dönüştürücü siyaseti temsil edebilmek yaklaşımlarını tartışabilmek, değerlendirmeler ve öneriler geliştirebilmek işlevi konulabilseydi, toplumsal beklentilerin karşılaması sahiplenilmeye başlanmış ve demokratik dönüştürücü siyasetin temsiline yoğunlaşmak kararlılığı sergilenebilmiş olurdu.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55