İktidar değişebilir mi?

İktidarın değişip değişmeyeceği siyasetin temel sorusu ve içerisinde bulunduğumuz dönemde iki farklı yönüyle tartışılıyor.

 

Birincisi, iktidar partisinin değiştiremediği alışkanlıklarıyla iktidarda kalıp kalamayacağı. 

 

İkincisi ise, iktidar partisinin siyasetini değiştirememesine rağmen muhalefetin, iktidar partisinin yerine iktidara gelip gelemeyeceği.

 

İKTİDAR PARTİSİ DEĞİŞEBİLİR Mİ?

 

İktidar partisinin siyasi anlayışını, kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi ve çoğulcu hale getirmek ve demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilmesi için zamanı kalmadı.

 

Değişimin, iktidarda kalmayı sürdürebilmek üzerinden, kadrolar arasında görev yerlerinin değiştirilmesi olarak gerçekleştirilmeye çalışılması, yapısal demokratik dönüşümü başaramayacağını ortaya çıkarmıştı. 

 

İktidar partisi için geriye çok zor olmakla beraber imkansız olmayan tek ihtimal kaldı.

 

İYİ Parti, Saadet Partisi, Deva Partisi ve Gelecek Partisine çağrı yaparak, “denenebilecek her şeyi denedik ancak başarılı olamadık” hepimiz merkez sağ siyasi anlayışları gözeten siyasetleriz, birlikte belirleyeceğimiz ortak genel geçerli kurallarla, iktidar olmayı ve Türkiye’yi yeniden inşa etmeyi başarabiliriz yaklaşımıdır.

 

Çok zor olan ancak imkansız olmayan bu yaklaşımla merkez sağ siyasi anlayışın iktidar olabilme ihtimali bulunmasına rağmen iktidar partisi, gücü elinde bulunduran konumunu ve belirleyiciliğini, paylaşamayacak hale sürüklendiği için gerçekleşme ihtimali imkansıza yakındır.

 

MİLLET İTTİFAKI

 

Millet ittifakı birlikteliğinin iktidara gelip, gelememesi, iktidar partisinin mevcut siyasi anlayışını değiştirememesine veya millet ittifakının iktidar partisi siyasetini aşabilecek hale gelebilmesine bağlı.

 

Millet ittifakının iktidara gelebilmesi için öncülüğüne ihtiyaç duyulan CHP, kendi anlayışını ve kadrolarını mutlak belirleyici halde tutmaya çalışan iktidar partisi siyasetinin alternatifi olabilecek, kapsayıcılığı, demokratikliği, eşitliği ve çoğulculuğu yaklaşımları içselleştirebilecek, özgürlükçü, haklarını bilen ve kullanabilen güçlü bireylerle, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilecek konuma gelemiyor.

 

Daha önceki dönemlerde, darbelerle ve müdahalelerle ve gücü elinde bulunduranların önceliklerine göre, radikal uygulamalarla başarılı olunmaya çalışılan ve aşılamayan vesayet sistemi alışkanlıklarının benzerlerini iktidar partisi sergilemeye başladığı için dışarıda kalan halkı temsil eden siyasi partiler, bir araya gelerek, bir birlerine tutunarak kendilerini koruyabilmek maksadıyla Millet İttifakını oluşturdular.

 

MİLLET İTTİFAKININ GÖRÜNÜMÜ

 

İktidar partisinin değişmesi ve kendisini yeniden üretebilmesi ya da içerisine sürüklendiği konumunu kabullenerek, merkez sağ siyasi birlikteliği oluşturabilme şansı imkansıza yakın olduğu için, millet ittifakının iktidara gelebilme ihtimali ortaya çıktı.

 

Millet ittifakı, iktidar partisi dışında kalan merkez sol siyasi birikimlerle, merkez sağ anlayışı gözeten siyasi eğilimlere, bir birlerine tutunarak, bir birlerini korumaya çalışan birliktelik görünümünde.

 

Ana muhalefet, demokratik dönüştürücü siyaseti ve toplumsal muhalefeti temsil edemediği için öncülük yapmaya çalıştığı birlikteliği, demokrasiyi, insanı, özgürlüğü, haklarını bilen ve kullanabilen güçlü bireyleri sahiplenmeye taşıyamıyor.

 

BEKLENTİLERİ KARŞILANAMAYAN TOPLUM

 

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumundan çıkabilmesi için Türkiye siyasetinin tamamının tartışılıp, değerlendirilmesine ihtiyaç var.

 

Türkiye’nin sorunlarının aşılmasını, muhafazakar demokrat entelektüel duyarlılıklar, kendilerini ortaya koyarak, yüzleşerek önemli oranda tartışabiliyor ancak, iktidar partisinin demokratik dönüşümü başarmasına etki edemiyor.

 

Ana muhalefetin demokratik dönüştürücü siyaseti temsil etmesine katkı yapabilecek, insanı, özgürlüğü, haklarını bilen ve kullanabilen güçlü bireyleri sahiplendiğini iddia eden, demokrat, toplumcu duyarlılıkların, kendilerini ortaya koymaları, tartışıp, yüzleşmeleri ve yeterince mücadele vermeleriyle ilgili sıkıntılar aşılamıyor.

 

Batılı değerleri, evrensel bilimsel yaklaşımları, insanı sahiplenen merkez sol ve toplumcu anlayışlar, devletin kuralları, kurulları, kurumları ve kadrolarıyla, gücü ele geçirmek ve kendi önceliklerine göre radikal uygulamalarla toplumsal dönüşümü başarmak yaklaşımlarıyla yüzleşemiyor.

 

Dünyanın ve Türkiye’nin şartları nedeniyle verdikleri mücadelelerde ürettikleri hikayeler ve ulaştıkları konumlarıyla yüzleşemediklerinden, özgürlüğü, haklarını bilen ve kullanabilen güçlü bireylerle, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlamayı, demokratik hukuk devletinin inşa edilmesini sahiplenemiyorlar.

 

Bu nedenlerle Türkiye’nin ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği ve demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanması, demokratik dönüştürücü siyaseti ve toplumsal muhalefeti temsil edemeyen siyasetlerin eski alışkanlıkları kapsamında sergiledikleri karşıtlıklar üzerinden karşılanmaya çalışılıyor ve belirsizlikler, gerilimler aşılamıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele Kullar bölgesinde bulunan şantiyemize 12 ADET AĞIR VASITA (kırkayak) ŞOFÖRÜ alınacaktır. Yemek ve servis vardır. Yatılı kalmak isteyen perso...

ÖN MUHASEBE PERSONELİ ARANIYOR

Firmamız Bünyesinde Çalışacak Mikro Programına hakim Deneyimli Bayan ÖN MUHASEBE ELEMANI aranmaktadır. Başvuruların [email protected]

YÖNETİCİ ASİSTANI ARANIYOR

YÖNETİCİ ASİSTANI *Lisans mezunu, *En az 5 yıl Yönetici Asistanlığı veya sekreter pozisyonunda deneyimli, *MS Office Programlarına hakim, *Yazılı...

DİKİŞ BİLENLER ARANIYOR

DİKİŞ BİLEN BAY-BAYAN ELEMANLAR aranıyorTel: 0 555 541 52 85

MİNİKÖŞK ELEMANLAR ARIYOR

Mini Köşk Köfte ve Izgara Salonunda dolgun ücretle çalışacak  KASAP, KASİYER, DENEYİMLİ GARSON, MOTORLU/MOTORSUZ KURYE VE ŞOFÖR arıyoruz.  Yemek ve...

USTA KALFA ALINACAKTIR

Kocaeli deki mobilya fabrikamıza USTA -KALFA alınacaktır servis vardır Tel: 0532 133 19 08

PERSONEL ALINACAKTIR

İzmit’ teki Metal Fabrikamıza GAZALTI VE ARGON KAYNAK USTASI ile TAŞLAMA YARDIMCI PERSONEL Alınacaktır Tel: 0532 133 19 08

BAY ELEMANLAR ARANIYOR

Tıbbi atık tesisimizde beden işçisi olarak görev alacak BAY ELEMANLAR alınacaktır. Orta yaş grubu ve emekliler tercih sebebidir Tel: 0262 325 65 65

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama- taşıma görevinde çalışacak ŞOFÖR alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir. Tel: 0262 325 65 65

LOJİSTİK ŞOFÖR ALIMI YAPILACAKTIR

Aşuroğulları Endüstriyel Atık Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'nde çalıştırılmak üzere SRC-5 BELGELİ ŞEHİR İÇİ VE ŞEHİR DIŞI LOJİSTİK ŞOFÖR alımı yap...