Ülkücü bir doktorun kaleminden

70’li yılların gençlik olayları, o günleri birebir yaşayan bizim kuşakta önemli izler bırakmıştır. Bu olaylarında etkisiyle, ülkemiz 12 Eylül 1980 ihtilaline sürüklenmiştir. O dönemlerin iyi bilinmesi insanlarımıza olayların daha doğru değerlendirilmesinde katkı sağlayacaktır. İyi bilinme ise o günleri yaşayanların yazdıklarının ve o günleri araştıran bilimsel yayınların okunması ve öğrenilmesi ile mümkündür.

Bu yazımı o günlerin gençlik önderlerinden Dr.İbrahim Doğan’ın Akıldan Kaleme isimli kitabını okuduktan sonra yazıyorum. Kitapta önce doğduğu ve çocukluğunun geçtiği günleri anlatıyor. Yazdıklarından orta halli bir ailenin çocuğu olduğunu öğreniyoruz. Yozgat’ın bir kasabasında doğup büyümüş, devlet imkanlarıyla okumuş, iyi bir meslek olduğu için doktor olmak azmiyle üniversiteyi kazanıp tıbbiyeyi tercih etmiş bir gençtir. Ankara Tıp Fakültesi'ne kayıt olması onun ve çevresinin önemli bir gurur kaynağıdır. Dini ve milli hassasiyetleri sebebiyle Türk Ocağı'na ve milliyetçi duygularının etkisiyle ülkü ocağına ilgi duyar. O bizden 2 sınıf öndedir.1968 de aynı duygularla tıbbiyeye girip doktor olmak için attığım adım ailem için olduğu kadar köyüm hatta kasabam için bile bir övünç vesilesi olmuştu. Bizim için bir gurur kaynağı olmasıyla birlikte sorumlulukta yüklemekteydi. O ve çevresinin de benzeri duyguları yaşadığını anlıyoruz. Yine bu kitaptaki bilgilerden öğrenci olaylarında sırf ülkücü kimliği sebebiyle öldürülen gençlerin( Ruhi Kılıçkıran, Süleyman Özmen , Dursun Önkuzu,... ) her biri Anadolunun orta ve hatta zayıf ekonomideki ailelerinin evlatları olup meslek sahibi olmaları, kendisine-ailesine -ülkesine faydalı olsunlar diye okumaya gönderilen gençlerdir.

İlk senemiz olan 68-69 yılında eğitimimizi etkileyecek düzeyde bir öğrenci olayı yaşamamıştık. Diğer okullardaki öğrenci olayları ise bizim de ilgimizi çekmekle beraber tıp eğitiminin yoğunluğu sebebiyle önceliğimiz dışında kalıyordu. 2.sınıfı okuduğumuz 69-70 yılında ise öğrenci olayları daha da artmış, bizim okulda da tartışma konusu olmaya başlamıştı. Yetiştiğim çevre ve aile ortamının dini ve milli hassasiyetleri fazla olmasının da etkisi ile kendimizi ülkücü kesime yakın hissediyorduk. Böyle olmakla birlikte cebinde çakı bile taşımayan benim ve arkadaşlarımın karşı tarafça faşistler, komandolar şeklinde tanımlaması çok rahatsız ediciydi. Aynı şekilde devrimci, solcu, komünist tanımlaması yapılan arkadaşlarında iddia edildiği gibi yurdu vatanı satacak sattıracak tipler olmadıklarını daha sonra gördük. Olaylardan öğreniyoruz ki her iki tarafın içinde kendini korumak veya karşı tarafı korkutup sindirmek gibi masumca ( !) düşüncelerle tabanca bile taşıyanlar olmuştur. Olaylar çoğaldıkça okullarda başlayan kamplaşmalar önce öğrenci yurtlarına sıçrıyor ve bu durum genişleyerek kurtarılmış okullar, yurtlar, mahallerin çıkmasına sebep olmuştur. Bütün bu olaylar 12 eylül 1980 e gelindiğinde binlerce gencin ölüm, sakatlık veya güvensizlik sebebiyle eğitimden dışlanmasına sebep olduğu gerçeği unutulmaması geren bir acıdır.

Akıldan kaleme kitabında bu yıllara ve daha sonrasına ait ilginç bilgileri okuyoruz. Ülkücü hareketin önderlerinden bir ismin kendi hayatını etkileyen işlemediği bir suçtan hapse düşmesi, hapis hayatı, aftan yararlanıp yeniden eğitim hakkı kazanarak tüm olumsuz şartlara rağmen eğitimini tamamlayıp doktor olabilmesi insanın azmettiğinde başaramayacağı bir şeyin olmadığının ispatı olup örnek alınası bir başarı hikayesidir.

Bu anlatılanlardan kamu otoritesinin zayıflığının sebep olduğu güvensizlik, bilgilendirme vazifesi yapması gereken medyanın yanlı ve algı oluşturma şeklindeki çalışması, adalet ve güvenlik sisteminin güçlü olmamasının getirdiği sorunlar gençlik olaylarının kontrol edilemez hale getirmesi ve bir askeri müdahale ile olağan üstü bir dönemi yaşanması...Kitapta doktorluk ve uzman doktorluk döneminden ilginç hatıralar okuyoruz. Ayrıca diyanet işlerindeki hac sağlık birimindeki çalışmalara önemli katkılar verdiğini öğreniyoruz. TBMM doktorluğundaki çalışmaları ile hem mesleki hem de diğer çalışmaları ile ilgili dikkat çekici tespitlerini okuyoruz.

Bu ve benzeri kitapların insanlarımıza düşmanlık ve kutuplaşmaların zararlarını görmesini sağlayarak barış içinde birlikte daha huzurlu ve mutlu bir hayat yaşanabileceğine katkı vermesini temenni ederim. Bu vesileyle başta yazar olmak üzere herkese sağlık ve iyilikler dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar H.İbrahim Kahraman - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Kuruçeşme gişeler - Ülkücülük kime kalmış ki size kalsın. Herkes yolunda. Fikirler ve Ülkü’ler vatandaş için, fikirlerin iktidarında ise nemalanmak yöneticilerin. Bugün bu kentin liyakatli çocukları kamuda hakettiği yerlerde görev alamıyor fakat suyun başında olanların vakıf üniversitesi mezunu çocukları kurumlara sessizce yerleştiriliyorsa kimseye hikaye anlatmayın. Yanlışım varsa da altına yorum yapın doğrusunu siz söyleyin..

Hayırlı sahurlar, bol hurmalı iftarlar..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 02:41
04

M.GİRAY - Hocam maşallah çok güzel bir yazı olmuş. 70 Li yılları yaşayan biri olarak tesbitlerin ne kadar doğru ve isabetli olduğunu bir kere daha anladım ve o günleri filim şeridi gibi yeniden yaşadım. Yüreğinize,gönlünüze ve kaleminize sağlık.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 18 Nisan 20:48
03

N. Özen - Yazıda, geçmişte ister sağ olsun isterse sol,düşünceleri ne olursa olsun gençlerimizin belirli odaklarca kullanıldıkları devlet ve kamu otoritesinin devre dışı olması sebebiyle kaos ortamının yaşandığı açıkça ifade edilmiştir. Benzer çatışma ortamlarının oluşturulması için günümüzdede çaba sarfedilmektedir. Bu tür yazılar ve kitaplar insanlarımızın bilinçlenmesine sebep olacaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 18 Nisan 20:10
02

İbrahim Etem Güzey - Bende 1971-75 yılları arasında Ankara’da oku dum Okulumuz İlahiyat fakültesinde tektük kavgalar olsada hiçbir zaman gruplar halinde ne kaldığım yurt nede okulda büyük kavga olmadı.Ancak yazıda anlatıldığı gibi aslında iki gruptakilerin çoğunluğu ne olduğunu bilme den gruplardan birinin içinde kendini buluyor du ve bilindiği üzere büyük bir kısmı da kendini koruma düşüncesi ile silah bulunduru yordu çoğunda silah yoktu belki bir çakı belki bir zincir.Aslında o genç topluluklarda ki enerji yi gerekli yerlere yönlendirecek kuruluşlar ve yerler olsaydı o olaylara karışanlar bu kadar çok olacağını düşünmüyorum ve bir yerde gruplar birbirlerine öcü gibi tanımlanmış ergenlik çağını yaşayanların karşıt görüşler kültür seviyeleri yeterli olmayınca tartışmak yerine çözümü kaba kuvvette bulmuşlar daha sonraki yıllarda bir sürü sağ görüşlü ile sağ görüşlünün Yanyana çalışması bunu gösteriyor.Hatta Tayyar Altıkulaç ın Zorlukları Aşarken.3Cilt hatıratından bir anısında şöyle diyor.MSP li olup yerini garanti gören kişiyi görevini değiştirip müftülüklere aktardığım CHP Li olup Dürüst çalışanlarla Diyanet İşleri Başkanı iken çalıştığım bir çok kişi oldu demekki insanlar tartışma ve konuşabilme ve birbirini dinleme kültürünü edinirse meselelerini çözer herşeyi ben biliyorum karşısındakini konuşturmazsa anarşi olur.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 18 Nisan 15:38
01

İbrahim Hakkı Alptürk - Uz.Dr. H.İbrahim Kahraman Bey başarılı hekimliğinin yanı sıra, gerek ilimizdeki sosyal ve kültürel faaliyetlerde, gerek sivil toplum kuruluşlarda ki faaliyetlerde aktif olarak yer alarak Kocaeli'nin son 40 yılına mühürünü vurmuş ,güzel görüşlerini yazılarında kamuoyu ile paylaşmak lütfunu göstererek hepimizin feyiz almasını sağlamıştır.Bu yazısı beni o yıllara götürdü, bir kez daha gördük ki Ülkemizde en kolay harcanan ve hedef alınan şey "İNSAN" ımızdır.Nice güzel insanımız genç yaşta toprağa düştü ya da soğuk zindanlara düştü.Nice ana-babaların,eşlerin kardeşlerin yüreğine hiç sönmeyecek ateş düştü. Keşke ders almış olsak.Kitabı ve bu makaleyi bu yönüyle çok önemsiyorum,verilen mesajların genç kuşaklarca iyi anlaşılmasını temenni ediyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 18 Nisan 14:31

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

BAY ELEMANLAR ARANIYOR

Tıbbi atık tesisimizde beden işçisi olarak görev alacak bay elemanlar alınacaktır. Orta yaş grubu ve emekliler tercih sebebidir. Tel:  0262 325 65 65

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama – taşıma görevinde çalışacak şoför alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir Tel:  0262 325 65 65

PERSONELLER ALINACAKTIR

Rotam Liman Hizmetlerinde gemiden ARAÇ TAHLİYE, YÜKLEME VE ARAÇ SEVKİYAT İŞİNDE ÇALIŞACAK en az 1 yıllık ehliyeti olan aktif otomatik ve manuel araç k...

BEDEN İŞÇİLERİ ARANIYOR

Atisan Ambalaj A.Ş. Beden İşçisi - Erkek (5 Kişi Alınacaktır) Geri Dönüşüm Tesisimizde Görevlendirilmek Üzere; -25-45 Yaşları Arasında -3 Vardiya D...

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Yenişehir-Bekirdere-Yeşilova-Çenesuyu bölgelerinden 16+1 ve 27+1 araçlarla Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ aranmak...

DAMPERLİ KAMYON ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 5...

MOBİLYA BOYACILARI ARANIYOR

MOBİLYA BOYACILARI Aranıyor Maaş+Sgk+ yemek+ İkramiye Eren Mobilya Tel: 0 532 671 81 36

DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ

Faal durumda yüksek cirolu DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ İzmit-Merkez Tel: 0 544 854 14 71

TALAŞLI İMALATTA ÇALIŞACAK TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

Talaşlı imalatta çalışmak üzere; TEKNİK RESİM OKUYABİLEN, GAZALTI VE ARGON KAYNAKLARINI BİLEN, Deneyimli, 25-45 Yaş Aralığında, Askerliğini Yapmış TA...