Düşün artık yakamızdan!

Bu kentte sanayici barınmıyor. Tepesine çöküyorlar. Bıkanlar gidip İstanbul’a yerleşiyor. Kentten elini ayağını çekiyor.

Bakın 2 milyonluk koca şehre, kaç sanayici burada yaşıyor?

Bu kentte biraz sivrilenlerle ilgili olgulara kimse bakmıyor hemen negatif bir algı oluşturuluyor. Sonra bu gerçek kabul edilerek bunun üzerinden yorumlar yapılıyor. Bu çarpık bakışın en büyük mağdurlarından birisi son dönemde Haldız ailesi oldu- olmaya devam ediyor.

Birçok sektörde birçok şehirde yatırımları olsa da bu kentin önemli ailelerinden biri olan Haldızlar, kentte üreterek ve sosyal hizmetlerle büyük katkı veriyor. Bünyesinde binlerce kişi çalışıyor. Ama medya patronluğu ile başlayan süreçte göz önünde kaldıkları için sürekli kendisi dışındaki tartışmaların içine çekiliyorlar. En çok da yerel yönetimler tarafından korunduğu iddia ediliyor.

BİRBİRİNE ZIT İKİ BÜYÜK YALAN

İlginçtir, aynı çevreler Haldız ailesi ile ilgili birbiriyle taban tabana zıt, iki yalanı birden servis ediyorlar ve ikisi üzerinden de kamuoyu oluşturuyorlar.

Bir- Bunlar iktidarın nimetlerinden her türlü yararlanıyorlar ve büyük zengin oldular.

İki- Borçları çok, ödeyemiyorlar, battı batacaklar…

İkisi de doğru değil.

Haldızlar tüm sektörü etkileyen, durgunluk, enflasyonist ortam, kontrol edilemeyen maliyet artışları gibi faktörler nedeniyle ayağını yorganına göre uzatan şirketlerden biri. Ama gücünü biliyor, tecrübeli olduğu alanlarda ihalelere giriyor. Üretiyor, çalışıyor.

Bu kadar.

HALDIZLAR GİRDİĞİ 10 İHALEDEN SADECE BİRİNİ KAZANABİLİYOR

Haldız Grubun tecrübesinde ve büyüklüğünde şirket, bu kentte yok denecek kadar az.

Buna karşın,

Bir- Haldız İnşaat girdiği ortalama 10 ihaleden sadece birini kazanabiliyor.

İki- Yerel yönetimler tarafından korunduğu iddia edilen Haldız İnşaat, bu kentte 2014’ten bu yana ilk kez yerel yönetimlerin Sağlık Kent Konutlarının ihalesini kazanabildi.

Üç- Bazı ihaleleri de Haldız İnşaat kıl payı fiyatlarla kaçırdı. Mesela Cedit Kentsel dönüşümünde Haldız İnşaat küçük bir farkla ikinci oldu. İhale doğal olarak en iyi teklifi veren firmaya kaldı.

Dört- Haldız İnşaat’ın girdiği kazandığı ama iptal edilen o kadar çok ihale var ki. En son örnekleri, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü binasının yapımı, Kent Meydanı ihalesi ve Sağlık Kent konutlarının ilk ihalesi…

CİNAYETİN BİLE İÇİNE ÇEKMEYE KALKTILAR

Tüm bunlar ortadayken Haldız ailesi bu kentteki her tartışmanın içine çekilmeye çalışılıyor.

Hatırlayın Güngör Arslan cinayetinde, son yazısı Zeray İnşaat’ın abuk sabuk iddialarıyla ilgili olduğu için Haldız Grup, sanki cinayetin azmettiricisiymiş gibi lanse edildi.

Utanmadan sıkılmadan, araştırmadan koca koca gazeteciler bile sosyal medyada ortaya atılmış bir yalanın peşine takıldılar.

Susmayalım” dedim ama aile “Gerçekler ortaya çıkacaktır. Sabredelim” kararı aldı.

Saygı duyduk. Kan kustuk kızılcık şerbeti içtik dedik.

Ama yeter.

ZERAY’IN GERÇEK DIŞI İDDİALARI

Biliyorsunuz Sağlık Kent Konutlarının ikinci ihalesinde Haldız ve Zeray’ın teklifleri eşit çıkmıştı. Binde bir olabilecek bu durumun Kent Konut ve Haldız İnşaat’a gölge düşürecek bir komplo olduğundan da hiç şüphem yok. Yasa açık, iş bitirmesi çok olan ihaleyi alır. Ama Haldız alacak ya kayırıldı demek kolaylaşacak. Oysa aynı konutların ilk ihalesi Haldızlar aldığı halde iptal edilmişti.

Bu süreçte Zeray İnşaat hukuk diliyle bağdaşmayan iddialarla, gerekçelerle bir basın açıklaması yaptı. Ama sonra iddiaları ortaya atan Zeray İnşaat mahkemeye bile gitmedi. Güngör Arslan’ın “bu iddialar önemli yazısı” da Kent Konut’un o iddialara cevabından 9 saat sonra sitesine konmuştu. Kimse bu detayı dikkate almadı.

Ey Zeray İnşaat’ın yetkilileri neden mahkemeye gitmediniz? Yasa çok açık, siz bilmiyorsanız avukatlarınız bilir. Hakkınız vardı neden KİK’e başvurmadınız? Çamur at izi kalsın kolay değil mi?

Cinayetle ilgili gelişmeler ortaya çıktıktan sonra kimse Haldızlar’dan özür dilemedi.

Kimse attığı çamurları temizlemek için iki kelam etmedi.

Yazıklar olsun.

İŞTE ORADA DURUN

Ve gelelim son gündeme…

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet diline Haldız Grubu doladı. Önce Meclis oturumunda kendisine davet usulü ihale kotasını aştıkları için getirilen eleştirilere cevap verirken ‘Kent Meydanı’ ve ‘Sağlık Kent Konutları’nın ihalelerine Haldız İnşaat davet usulü çağrılmış gibi cümleler kurdu. Hadi sinirle söylemiştir, doğaçlama konuştu diye düşündük, sustuk ama sonra basın toplantısında da “Mesela Kent Meydanı ihalesi, Haldızlar’a verilen Sağlık Konutları bu ihaleler Haldızlar’a nasıl veriliyor? Eşe dosta mı verilmiş oluyor?” dedi.

İşte orada durun.

VARSA BELGELERİNİZ GİDİN MAHKEMEYE VERİN

Bakın sizin İzmit Meclisi’ndeki atışmalarınız ile zerre kadar ilgilenmiyoruz. Ama Haldız’ı dilinize dolama hakkınız yok.

Siz, kendinize karşı söylenilen iddialara cevap verin. AK Parti İzmit Belediye Meclisi Grubunun size dönük iddialarının tamamına cevap vermekten kaçınıp,  ibreyi başka yöne çevirmeye kalkmayın. “Cambaz bak” diyerek İzmit’te AK Parti ve CHP arasında yaşanan gerginliği bir başka yöne çevirmeye çalışmayın.

Çok mu eminsiniz söylediklerinizden, Haldız ailesinin kayırıldığından… Gidin mahkemeye… Elinizde ne belge varsa verin.

Yapamıyorsanız müfterisiniz…

İftira atıyorsunuz demektir.

Ama böyle yapamayacağınızı hepimiz biliyoruz. Sadece çamur at izi kalsın diyorsunuz.

Düşün artık Haldız ailesinin yakasından…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Turgut - Mesaj Gönder --- OkunmaSEKRETER ARANIYOR

İzmit’te ikamet eden, Ön muhasebe bilen Banka ödemelerini takip edecek, SEKRETER aranıyor. Tel: 0 532 315 31 60

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

BAY ELEMANLAR ARANIYOR

Tıbbi atık tesisimizde beden işçisi olarak görev alacak bay elemanlar alınacaktır. Orta yaş grubu ve emekliler tercih sebebidir. Tel:  0262 325 65 65

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama – taşıma görevinde çalışacak şoför alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir Tel:  0262 325 65 65

PERSONELLER ALINACAKTIR

Rotam Liman Hizmetlerinde gemiden ARAÇ TAHLİYE, YÜKLEME VE ARAÇ SEVKİYAT İŞİNDE ÇALIŞACAK en az 1 yıllık ehliyeti olan aktif otomatik ve manuel araç k...

BEDEN İŞÇİLERİ ARANIYOR

Atisan Ambalaj A.Ş. Beden İşçisi - Erkek (5 Kişi Alınacaktır) Geri Dönüşüm Tesisimizde Görevlendirilmek Üzere; -25-45 Yaşları Arasında -3 Vardiya D...

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Yenişehir-Bekirdere-Yeşilova-Çenesuyu bölgelerinden 16+1 ve 27+1 araçlarla Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ aranmak...

DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ

Faal durumda yüksek cirolu DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ İzmit-Merkez Tel: 0 544 854 14 71

TALAŞLI İMALATTA ÇALIŞACAK TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

Talaşlı imalatta çalışmak üzere; TEKNİK RESİM OKUYABİLEN, GAZALTI VE ARGON KAYNAKLARINI BİLEN, Deneyimli, 25-45 Yaş Aralığında, Askerliğini Yapmış TA...

AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele Kullar bölgesinde bulunan şantiyemize 12 ADET AĞIR VASITA (kırkayak) ŞOFÖRÜ alınacaktır. Yemek ve servis vardır. Yatılı kalmak isteyen perso...