1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Okumuyoruz ama çok biliyoruz!
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Okumuyoruz ama çok biliyoruz!

A+A-

Çağın gereği, görsel hafıza daha çok önem kazanıyor. Emojilerle konuşuyor gençler…

Haber okumak yerine videosunu seyrediyor ama televizyonda dizi seyrediyor ama haber izlemiyor.

Belki görmüşsünüzdür, Konda Araştırma Şirketi Türkiye'de medyaya olan ilgiyle alakalı dikkat çeken bir rapor yayımladı. Buna göre Türkiye'nin yüzde 74'ü gazete okumuyor.

Vah ülkeme vah!

Herkesin koltuğunun altında bir gazete olduğu günlerden nerelere geldik… İnsanlar, Kendilerini ifade ederken bile gazeteleri ile konuşulurdu.

-Cumhuriyet okur…

-Tercüman okur…

O günlerden okumayan vatandaş profiline geldik.

***

Araştırma ile ilgili verilen diğer detaylar şöyle:

“Konda Araştırma, yeni raporunda Türk kamuoyunun medya tüketim alışkanlıklarını analiz etti. Raporda Türkiye'nin yüzde 16'sının haberleri televizyondan takip etmediği kaydedilirken, toplumun yüzde 17'sinin dizi izlemediği bilgisi verildi. 'İnternete ve sosyal medya araçlarına güven ise artmış.”

Elbette interneti ben de yadsımıyorum ve Özgür Kocaeli’ni dijital platformlarda daha da öne çıkaracak atakları sürekli yapıyorum, yapıyoruz. Ve şu an kentte bir numarayız. Organik rakamları sürekli yayınlıyorum. İkiye katladık tüm verileri. Ancak ben yine de gazete aidiyetinin, bayiden satın almayla olacağını biliyorum.

***

Dönelim konumuza…

Çömez muhabirim, Bolu’da bir yandan okuyor, bir yandan gazetecilik yapıyorum. Avni Akyol, Milli Eğitim Bakanı ve en sevdiğim siyasetçilerden biri…

Sık sık gazeteye geliyor, okumaya meraklı olduğumu bildiği için de kitap önerilerinde bulunuyor.

Birkaç kez yazdım ama Avni Akyol ile ilgili hayatım boyunca unutmayacağım bir anımı tekrar hatırlatmak istiyorum:

Tarihi Bolu Valiliği binası restore edilmeye karar verilmiş, valilik hizmetleri bir başka binaya taşınmış. Akyol Bolu’ya geldi. Önce Bolu Gündem’de Sevgili Fatih Maradit ile sohbet ederken kahvesini içti. Kalkarken de bana “Hadi gel, Valilik binasını gezeceğim” dedi. Nusret Miroğlu dönemin valisi… Üçümüz boşaltılmış binada geziyoruz, orta katta büyükçe bir odaya girdik. Odanın ortasına doğru yürürken birden zemin sallanmaya başladı. Kendimizi geriye zor attık. Akyol sinirlendi ve “Bu kadar çürük bir taban bugüne kadar, neden fark edilmedi?” diye de sordu. Oradaki bürokratlar, “Sayın Bakanım, burası kütüphaneydi, pek giren çıkan olmazdı” dediler. Akyol, sustu. Merdivenleri inerken kulağıma fısıldadı:

-İçi kitap dolu ama giren yok. Biliyor musun Adem, Türkiye’de kitap okuma oranı 10 binde 8… Sen ve benim gibiler o 10 binde sekizden biriyiz. Senin anlayacağın kelaynak kuşuyuz…

***

Ya Kocaeli?

Kocaeli ne durumda…

Geçen yıl İdefix’in yaptığı çalışmayı hatırlıyorum. Türkiye’de en çok okunan kitapları ve türlerini araştırmışlardı. Ne mutlu bize Kocaeli en çok kitap okuyan iller arasında ilk 10’un içindeydi.

2,08 okuma endeksi ile Ankara, Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehirleri listesinde başı çekiyordu. Ankara’yı 1,92 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyordu. Listenin 3. sırasında ise 1,54 okuma endeksiyle Eskişehir vardı. İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında yer alıyordu.

Yani biz en çok kitap okunan 9. şehirdik.

En çok okunan tür ise roman ve hikaye…

Aynı çalışma bu yıl yapıldı mı bilmiyorum, ancak genel tablonun değiştiğini de düşünmüyorum.

***

Gazete okuma oranlarında da Kocaeli’nin fena olduğunu düşünmüyorum.

Kocaeli’nde yerel basın her zaman güçlü olmuştur.

Okurun güveni tamdır.

Bu anlamda genel Türkiye tablosundan şanslıyız.

Özgür Kocaeli en çok satan ulusal gazete Sözcü ile satışlarda yarışıyor.

Bundan da mutluyuz.

Ama genel tabloya bakınca kat edilecek çok yol var.

Cuma günü İzmit’te güzel bir etkinlik vardı.

Şehit Özcan Kan Fen Lisesi 11-E sınıfı öğrencileri, otogar durağından tramvaya bindi. Yaklaşık 10 öğrenci koltuklara oturarak kitaplarını açtı, tramvaydaki yolcuların şaşkın bakışları arasında kitap okudu. Tramvayda “Sayın yolcularımız, bizler Şehit Özcan Kan Fen Lisesi öğrencileri olarak diyoruz ki: ‘yolculuklarınızda elinizde telefon değil kitap olsun. Saygılar sunuyor ve hayırlı yolculuklar diliyoruz’" anonsu yapılmış

Harika

Edebiyat Öğretmeni Hasan Zerey, Kimya Öğretmeni İlknur Koyuer ve okul yönetimini tebrik ediyorum.

 “Elinde telefon değil kitap olsun” tam da ihtiyacımız olan etkinlikti.

Okumayan ama çok bilen bir toplum yapısını değiştirmek için bir yerlerden başlamak gerekiyor.

Bu yazı toplam 1026 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum