Dünyayı iyilik kurtaracak

Kocaeli’deki hastanelerde hizmet veren meslektaşları ile Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği’ni kuran Dr. Mehmet Salıcı, eğitim alanında ciddi projelere imza atıyor. Salıcı, “Bu dernekle, dünyayı iyiliğin kurtaracağını herkese göstermek istiyoruz” dedi.

guzel-sohbet-oldu.jpg
en-buyuk-destekcisi.jpg
+1
Haber albümü için resme tıklayın

DESTEKLEMEK LAZIM

Adıyaman’dan gelerek Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitiren Dr. Mehmet Salıcı, ‘dünyayı iyilik kurtaracak’ diyerek, eğitim alanında önemli çalışmalara imza atan bir dernek kurdu. Doktor arkadaşları ile birlikte Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği’ni kuran Salıcı, Doğu ve Güneydoğu’da ihtiyacı olan okullara kırtasiye ve giysi yardımlarını büyütüyor. Dernek, kurulduğu ilimizde de güzel projelere imza atıyor. Şimdi yine 150 öğrenciye burs vermek, İngilizce Dil Köprüsü, satranç sınıfları, doğudaki okullara destek çalışmaları dışında İzmit’teki okullara müzik sınıfı kurma çalışmasını başlattı. Salıcı, “Herkes kendi kapısının önünü süpürse aslında dünya daha güzel ve yaşanılır bir yer olur” diyor.

ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNDE KURULDU

Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği ne zaman kuruldu?

2013 yılından bu yana birçok yardım faaliyetine katıldık. 2018 yılında yine arkadaşlarımla görüştüm ve daha kurumsal şekilde hareket edip büyüyelim istedik. Projelerimiz belliydi. Hepsi biz de varız dedi. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde de derneğimizi kurduk.

Yöneticilerin tamamı doktor mu?

Hayallere Köpür Kuruyoruz Derneğinin yönetimi tamamen doktorlardan oluşuyor. Yönetimdeki arkadaşlarımın hepsi çok yakın dostlarım. Bu ekibin tamamı insan sevgisini ilke edinmiş, gönüllü bireylerden oluşan bir topluluk. Biz bir oluşumuz. Kurumsallaşma fikri de Kocaeli Üniversitesi’ndeyken bir sosyal sorumluluk projesi yaptıktan sonra ortaya çıktı.

İlk projeniz de kurumsallaşma fikri ortaya çıktı. Projeniz neydi?

Doğuda okullarda ihtiyaç sahibi öğrencilere ayakkabı, kitap ve kıyafet yardımı yapalım dedik. Arkadaşlarla birlikte 2-3 koli yardım toplayıp götürsek bizim için güzel olur. Proje çığ gibi büyüdü. Yaklaşık 1 tır yardımı Adıyaman Gölbaşı’na gönderdik. O dönem üniversitemizde hoca olan Prof. Dr. Füsun Yıldız da Gölbaşı’na gelmek istedi. Birlikte gittik. Sadece yardım kampanyasından ziyade bir eğitim gezisine dönüştü. Orada üniversite hayatı ve sigaranın zararları ile ilgili halka ve lise öğrencilerine konferans verdik. Güzel bir eğitim gezisi oldu.

GÜZEL SOHBET OLDU: Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği’nin çalışmalarını dinlemek ve önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaları öğrenmek için gazetemizin editörü Erdin Ağdede ile birlikte mikrofonlarımızı Dernek Başkanı Mehmet Salıcı’ya yönelttik.

EVİMİZİN ÖNÜNÜ SÜPÜRSEK YETER

Dernekleşmeden önce başka proje yaptınız mı?

Bir de 2014 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde ilk kez bilgi yarışması düzenledik. Dekan, hoca, asistan ve öğrenciler grubu derken çok güzel bir etkinlik oldu. Burada elde ettiğimiz gelir ile öğrencilere ayakkabı aldık.

Amacınız ne?

Amacımız iyilik kurtaracak. Bir ülkenin geleceği çocukların ve gençlerin hayallerindedir. Eğer biz çocukların gözlerindeki ışıltıyı sağlayabilirsek gerçekten ülkemize en önemli katkıyı sağlayabiliriz. Ben bir hekimim. Çok yoğun bir iş tempom var. Ama bunların yanında ben ve benim gibi insanlar bir şey yapmazsa başka kimse yapmaz. Herkes kendi evinin önünü süpürse dünyamız çok güzel olacak.

Kaç üyeniz var?

Bizim yönetim kurulu dışında 10 üyemiz var. 5 asil, 5 yedek yönetim kurulu, 3 asil, 3 yedek denetim kurulu üyemiz bulunuyor.

KÜLTÜR ELÇİLİĞİ GİBİ

Doktorlar genellikle kendi alanları ile ilgili derneklerde hizmet veriyor. Siz farklı bir oluşum içindesiniz. Nereden çıktı bu fikir?

Lise öğrenimim dahil Adıyaman Gölbaşında okudum. Benim ailemin durumu o zaman iyiydi. 2013’te dedemi kaybettim. Adıyaman’a gittim. Orada ortaokulda birlikte okuduğumuz bir arkadaşımın, bir işyerinde tezgahtarlık yaptığını gördüm. Bu çocuk imkan olsa benden daha iyi yerlere gelebilecek biriydi. Maddi imkansızlıklar nedeniyle hayatın diğer tarafına yönelmiş. İşte o gün, bu çocuklar için bir şey yapmam gerekiyor dedim. Benim memleketimde bir kadın doğum doktoru yoktu. Ben tıp fakültesine gidip kadın doğum doktoru olacağım dedi. Aslında bu derneğin 17 yıllık bir geçmişi var. Ben öğrenciyken bunu yapamazdım. Türkiye standartlarına göre iyi bir gelirim var. Bunları yapabilecek durumdayım. Hekim dediğiniz sadece gelen hastanesini muayene etmek değil, toplumun sağlığını da tedavi etmelidir. Dünyayı iyilik kurtaracak diyerek derneğimizi kurduk.

Dernekleştikten sonra neler yaptınız?

Dernekleştikten sonra öncelikle bazı projelerimiz vardı. Türkiye’de ilk kez İngilizce Dil Köprüsü projesini yaptık. Bahçeşehir Koleji ile bir protokol yaptık. 1000 öğrenciyi İngilizce mektupla buluşturduk. Özel okullar ile devlet okulları arasındaki İngilizce seviyesi arasında büyük fark var. İngilizce hayat için çok önemli. Farklı kültürleri, mektup nostaljisini birlikte çocuklarla buluşturduk. İlk olarak Kocaeli ve Adıyaman’da yaptık. Bundan sonra diğer illere ve Türkiye’ye yaygınlaşmak istiyoruz.

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ: Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Salıcı’nın en büyük destekçisi eşi Asistan Doktor Bahar Salıcı. Aynı zamanda derneğin yöneticisi de olan Dr. Bahar Salıcı, eşinin tüm iyilik projelerine elinden gelen desteği veriyor.

KIZ ÖĞRENCİLERİNE BİLİM SETİ

Yardım çalışmalarınız neler oldu?

Köy okullarına bot ve mont yardımında bulunduk.

Okulları nasıl seçiyorsunuz?

Yeni dernekleştikten sonra biz bildiğimiz köylere yardım ettik. Ya da bize biri tavsiye etti. Biz onun samimiyetine güvenirsek oraya gözümüzü kırpmadan yardım ediyoruz. Yani okulları biraz güven ilişkisine göre belirliyoruz.

Kocaeli’de ne gibi projeleriniz var?

Köy okulları bilim projesi yaptık. Bağışçıların yardımıyla Anneler Gününde İzmit Hakkaniye köy okulunda okuyan kız öğrencilere bilim seti verdik. Bize üreten gençlik lazım. Kız öğrencilerinin okuması lazım. Biz köye gittiğimizde bize bir anketten bahsettiler. Hakkaniye’deki kız öğrencilerinin büyük bölümünün hayali evlenip İzmit’e yerleşmekmiş. Böyle bir anket var. Bu kızların okuyup üretmesi gerekiyor. Biz kızlara bilim setini hediye ettiğimizde büyük heyecan yaşadılar. Bizim yaptığımız belki küçük dokunuşlar ama birlikte hareket ettiğimizde dünyayı değiştirebiliriz.

Bağışçı sayınız nasıl? Sürekli artıyor mu yoksa yaşanan ekonomik kriz nedeniyle düştü mü?

Bu yıl yine 150 bağışçı bulma gayretindeyiz. Belki üstüne çıkabiliriz. Yine 150 öğrencimize aylık 150 lira burs vermek istiyoruz. Biz sadece o öğrencilere burs vermiyoruz. Onların tüm sıkıntılarına çare bulmaya çalışıyoruz. Onlar davet ettiğinde sahura da gidiyoruz, iftara da. Gönlünüzde insan sevgisi olmadan bunu yapamazsınız.

BİR BURS DİKİLİ BİR AĞAÇ

Burs ve okullara yardım projeleri dışında projeniz var mı?

Satranç eğitim projemiz var. Türkiye’de uygulanan bir proje değil. Birçok özel okulda satranç dersi var. Aynı zamanda kurslarda var. Doğuda böyle bir imkan yok. Belki biz de ilkokulda bununla tanışsaydık daha iyi şeyler yapabilirdik. Satranç dostluğu aşılıyor, kaybetmeyi kabullendiriyor. Kaybetmeye rağmen tebrik etmeyi öğretiyor. Adıyaman’da 3 ilçede 8 sınıfa satranç sınıfı kurduk. Satranç baş antrenörümüz var. Eğitim veriyor. Dereceye giren öğrencileri yurt dışına turnuvalara gidiyor. Buralardan yurt dışına gitmek gerekten hayal. Biz o hayallere köprü kuruyoruz. Bir de müzik sınıfları projemiz var. Özel okullarda müzik sınıflarının birçok müzik aleti var ve çocuklar burada müzik aleti çalma şansı elde ediyor. Devlet okullarında bu yok. İstanbul’da caz müzik yapan bir grup ile anlaştık. Onlar gelip burada konser düzenleyecek. Burada elde edeceğimiz gelir ile İzmit’teki devlet okullarına müzik sınıfı kuracağız.

Sadece eğitime yönelik mi projeleriniz?

Kadın sağlığı eğitim projemiz var. Kadın sağlığı ile ilgili sadece Kocaeli’de Valimizin eşi tarafından yürütülüyor. Bunu doğudaki kadınlara da götürmek istiyoruz. Rahim ağzı kanserinde erken teşhis çok önemli. Doğuda hastanın hekime ulaşması çok zor. Ama bilinçli olduğu zaman doktora gitmesi gerektiğini söylüyor. Kadın hakları ve çocuk sağlığı ile ilgili de eğitimler veriyoruz.

Bağışçılar için bir şey yapıyor musunuz?

Bursiyerlerimizle görüştük ve TEMA’ya ne yapabileceğimizi konuştuk. Bursiyerlerimiz ile 114 fidan bağışında bulunduk. İlk yılımızda bağışçılarımız adına ağaç dikimi yaptık. Bunun devamı da gelecek.

MEHMET SALICI: Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği’nin kurucusu ve başkanı Mehmet Salıcı, ‘dünyayı güzellik kurtaracak’ diyerek yola çıktıklarını ve bu yolda önemli çalışmalar imza attıklarını belirtti.

İdeolojimiz insan

Derneklere güvenin az olduğuna dikkat çeken Doktor Mehmet Salıcı, “Bizim bir siyasi parti, dini oluşum ya da örgütle ilgimiz yok. Bizim ideolojimiz insan” diyor

Dernekçilik kolay bir şey değil. Yaptığınız yardımları nasıl karşılıyorsunuz?

Biz yeni kurulan bir derneğiz. Kurulduktan 2 ay sonra 150 öğrenciye burs verdik. Bağışçılarımızın arasında bir işadamı yok. Bize güvenen maaşı ile geçinen insanlar. Bize güvenen insanlarla çalışıyoruz. Biz hiçbir siyasi parti, dini örgüte bağlı değiliz. Tek derdimiz insan sevgisi. İdeolojimiz de bu. İnsanlar aslında yardım etmek istiyor ama güvenemiyor. Biz güven verdik. Gönülden, hayatımızdan feda ederek yapıyoruz.

Destek alamıyoruz

Belediye ve kamu kurumlarından destek almadan çalıştıklarını belirten Dr. Mehmet Salıcı, sadece Fatma Kaplan Hürriyet’e 10 öğrenci bursu sertifikası verdiklerini söyledi.

Belediye ve kamu kurumlarından destek alıyor musunuz?

Şu ana kadar belediye ve kamu kurumlarından bir destek maalesef almadık. İzmit Belediyesi’ne bir sunum yaptım. Fatma Hürriyet Kaplan’ı makamında ziyaret ettim. Fatma Hanım seçim sürecinde Leyla Atakan ve eğitimden bahsediyordu. Kendisine gittiğimde ona en güzel hediyenin eğitimli bir İzmit gençliği olduğunu söyleyerek 10 öğrenciye verilmek üzere burs sertifikası takdim ettim. Eminim binlerce kişi başvuruyordur. Eğer öğrenciler içinden 10’unu seçerlerse bizim için yeterlidir.

01 Eki 2019 - 19:28 - --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.535.748 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ELEMAN ARANIYOR

YAPIŞTIRICI SATIŞI KONUSUNDA ÇALIŞACAK ELEMAN aranıyor lkirikoglu@lefa.com.tr  adresine CV   gönderilmesi rica olunur

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE PERSONEL ALINACAKTIR

Torna ve Freze makinası operatörlüğü ve tesviye personeli için yetiştirilmek üzere en az meslek lisesi mezunu , askerliğini tamamlamış personel alınac...

TEL : 0 262 373 63 64 CEP : 0 544 29 30 64

BAY VE BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Firmamızda çalışacak Ön muhasebe tecrübesi olan BAYAN ELEMAN ve VASIFSIZ BAY ELEMANLAR aranıyor Kartepe

Tel: 0530 645 24 60

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASI

DEVREN KİRALIK GELİNLİK MAĞAZASIBelsa Plaza Yan SokağındaKarabaş Mah. Ihlamur Sk. No: 2 Kat :1

Tel: 0533 529 97 56

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD MÜHENDİSLİK (DİLOVASI)KAYNAK- İMALAT- MONTAJ USTALARI ve YARDIMCI ELEMANLAR arıyoruzDolgun Ücret- Servis Pendik- Tuzla- Gebze- Körfez- Derince- İzm...

Tel: 0541 792 41 53

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

YIKAMA YAĞLAMA PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe bölgesinde faaliyet gösteren işyerimize YIKAMA YAĞLAMA BİLEN PERSONEL  aranıyor

Tel: 0536 869 32 60

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1029 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE DÜ...

0532 565 84 97 - 0553 101 47 05

ANATOLİA MASAJ

ANATOLİA MASAJYenilenen yüzümüz ile hizmetinizdeyiz

Tel: 0536 272 39 99

Her Türlü Çatı

HER TÜRLÜ ÇATI Kiremit Aktarma Çatı Katı Teras Kaplama, Şıngıl, Çatı Oluk Temizliği ve Çatı Temizliği İTİNA İLE YAPILIR Sinan Ünver

0535 346 87 29