Ellibeş: 'Yaz aylarında hep sahada olacağız'

Bayram sonrası yasakların kalkması ile sahaya inen ilk teşkilat olan AK Parti’de yoğun mesai devam ediyor.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

Tahir Başkan ile ilçe ilçe gezmeye devam edecekler

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs pandemisinde normalleşme dönemine geçilmesi ile birlikte AK Parti teşkilatları yeniden sahaya indi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşlarla gönül köprülerinin yeniden inşa edilmesi için başlattığı çalışmada Kocaeli teşkilatları en hızlı yanıtı veren teşkilat oldu. İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile ilçelere gitmeye başladı. AK Parti’de başlayan çalışmalar ve pandemi dönemi ile ilgili Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile birlikte AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş’i ziyaret ettik. Ellibeş, yaptıkları çalışmaları, belediye başkanları, belediyelerin çalışmaları ve kongrelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 


İLK SAHAYA İNEN TEŞKİLATIZ

Bayramdan sonra yeniden sahaya indiniz…

Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile asli görevimizi yerine getirmek için sahaya indik. Halkımızla gönül köprüsü kuracağımız çalışmalara başladık. Bayram bittikten sonra hemen sokağa çıktık ve sahada çalışmaya başladık. Vatandaşlarımızla buluşmaya devam edeceğiz. İlk sahaya biz indik.


Sokağa çıkınca bir farklılık gördünüz mü? Yüz yüze toplantılara da başladınız. Sokakta nasıl bir hava var?

Millet bu partiyi kurdu. Bunun bilinci ile siyaset yapıyoruz. AK Parti milletin içinden çıkan bir parti ve millet bu noktaya getirdi. Siyasetimizi milletimizle kurduğumuz gönül köprüsünü daha güçlü sürdürmek için çalışıyoruz. 10 milyon 400 bin üyesi olan Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşuyuz. Pandemi nedeniyle her zaman alışık olduğumuz siyaset anlayışını askıya almak zorunda kaldık. Birebir temas ortadan kalktı. İnsanların sağlığı her şeyin önüne geçti. Online çalışmaların dışında sosyal medya üzerinden vatandaşlarımıza ulaştık. Teşkilatların bağımızı sürdürdük. Hükümetimizin Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu çalışmalarla pandemi gerilemeye başladı. Ortaya konulan gayrette en büyük takdiri sağlık çalışanlarınındır. Emniyet güçlerimiz, vefa destek grupları ve diğer kamu kurumları, en önemlisi de halkımızın bakanlığın aldığı kararlara uyması bu sürecin bu noktaya gelmesini sağladı.


BİR YILLIK DEĞERLENDİRME YAPIYORUZ

Sahaya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile birlikte indiniz. Bu yeni bir çalışma mı?

Bu yeni bir çalışma olmamakla birlikte Tahir başkan ile ilçe ilçe geziyoruz. Geçtiğimiz hafta Çayırova, Kartepe, Başiskele, Kandıra’ya gittik. Bugün Gebze ve cuma günü Gölcük’ü ziyaret edeceğiz. Hem biz il olarak, belediyelerimiz, ilçe teşkilatlarımız, kadın ve gençlik kollarımızla sahadayız. Yaz aylarında tüm teşkilatlarımızla sahada olacağız.


Tahir Başkan ile sokağa çıkmanızın özel bir durumu var mı?

Tahir Başkan ile ilçeleri gezmemizin farklı bir anlamı var. Belediyelerimiz bir yılı doldurdu. Pandemi nedeniyle bunu tartışamadık. Neler yaptılar, neler yapmadılar bunu toplumla paylaşamadık. İlçelerimizde hem Büyükşehir’in hem de ilçe belediyelerimizin seçim beyannamelerinde yer alan yatırımların hangi aşamada olduğunu, yapmayı planladıklarında yerinde incelenmesini sağlıyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin başkanları ve teknik ekipleri ile birlikte bahada bunları tespit ediyoruz. Yatırım gezisi bittikten sonra ilçedeki vatandaşa, teşkilatlara ve toplumun farklı kesimlerine uğruyoruz.


CİDDİ BİR OLUMSUZLUK YOK

Sahaya çıktığınızda vatandaşların sizden talebi ne oldu? Taleplerde bir değişiklik var mı?

Pandemi öncesi yaşanan sorunlar farklıydı. O sorunların bir kısmı devam ediyor mu ediyor. Ama vatandaş onları askıya aldı. Şimdi yaşanan problemlerle ilgili sorunlar var. Beklentilerine nasıl cevap verileceğini merak ediliyor. Şu an ciddi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmadık. Makul ve mantıklı talepler var. Toplumun büyük bölümünde memnuniyet var. Konut ve araba kredisi ile ilgili alınan karar halkı memnun etti. Toplum normal hayata dönmek istiyor. Her şey bitmiş değil. Hala Kocaeli özelinde belli bir vaka çıkıyor. Sahada olmaktan mutluyuz. Bizim istediğimiz ve arzu ettiğimiz siyasi mücadele bu.


Belediyelerin projelerini açıklamalarına müdahil olmuyorsunuz?

Çünkü onların yatırımı. Bizler siyasi büyükleri olarak belediyelerimizi takip ediyoruz. Vaatlerin yerine getirilip getirilmediği ile ilgili belli dönemlerde belediyelerden rapor alıyoruz. Neden projeleri yapmadıklarını soruyoruz. Ama nihayetinde işin patronu belediye başkanı. Bizde teşkilatlar olarak çalışmaları takip edip, genel merkeze iletiyoruz. Uyum önemli. Kavganın çekişmenin topluma faydası yok. Her kavga toplumu umutsuzluk veriyor, mağdur ediyor. Herkes işini yapacak, belediye başkanı görevini yapacak, bende partimin siyaseti doğrultusunda yapılan çalışmaları takip ediyorum.


BABA EVLATLARINI AYIRMAZ

En başarılı belediye başkanı kim?

Baba evlatlarını ayırır mı? Hepsi başarılı. Pandemi sürecinde hepsine çok mükemmel puan veriyorum. Çok güzel çalıştılar. Toplumun tüm taleplerini karşılayacak şekilde çalıştılar. Alt yapılarının tamamını pandemi ile mücadeleye ayırdılar.


Performans değerleme çalışması yapıyor musunuz?

Belediyelerimizi bir grafik üzerinden değerlendiriyoruz. Verdiği vaatlerin tek tek inceliyoruz. Hangi aşamada olduğunu görüyoruz. Belediyelerimizi tabi çek ediyoruz.


Genel merkez de sizi çek ediyor mu?

Tabi. Genel merkez de bizi çek ediyor. Çok güzel bir mekanizma var. Çok sistematik çalışıyoruz. Birbirimizin otokontrolünü yapıyoruz. İl başkanlar toplantısını aksatmadık. Raporlarımızı verdik. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bu çalışma yapıldı. Partimizin var olan sistemini pandemide de aksatmadık.

KOCAELİ ÇOK BAŞARILI ÇALIŞTI

Pandemi sürecinin tamamına müdahil oldunuz mu? İl Pandemi Kurulu çalışmalarını yakından takip ettiniz mi?

Sürekli takip ettik. Sağlık İl Müdürlüğümüzün önderliğinde yapılan çalışma başarının temelinde var. İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararların sahada uygulanmasında her kurumu ve kuruluş üzerine düşen görevi harfiyen yerine getirdi. İstanbul’un yanı başında, D-100 Karayolunun üzerinde olan bir il Kocaeli. Daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalabilirdi. Ama en az vaka ile işi çözdü. Bu nedenle yapılan çalışmaları başarılı buluyorum. Valiliğimiz. İl Sağlık Müdürlüğümüz, emniyet güçleri, vefa grupları, devlet memurları, belediyelerimiz çok güzel çalıştı. Çok sekronize bir çalışma oldu. Başarılı ile sonuçlanacaktır.


Normale ne zaman dönülür? Bu konuda bir öngörünüz var mı?

Normale dönmenin tek unsuru aşının bulunması. Bunun ötesinde eski hayatımıza dönmek zor olacak. İlaçtan öte aşının bulunması süreci normalleştirir.


EKONOMİK KAYIPLAR ÇIKARTILACAK

Önlemlerle ilgili vatandaşlara bir mesajınız var mı?

Maske ve sosyal mesafeyi ihmal etmeyelim. Virüs çok rahat bulaşıyor. İhmale etmeyelim. Maskemizi takip tedbirlerimizi alalım. Normal hayata dönmek için bunu yapmak lazım.


Pandeminin Kocaeli ekonomisine maliyeti ne oldu? Bu konuda bir çalışma yaptınız mı?

Genel bir rapor çıkartılmadı. Ama burası üreten sanayi kentti. Birçok fabrikamız belli sürelerle durdu. Mutlaka ekonomik kaybımız var. Bunun nihai raporu çıkmadı. Odalarımız ve bakanlıklarımız ilgili müdürlükleri çalışma yapıyor. Bu süreçte odalarımızla yüz yüze olmasa da görüşüyoruz. Onlarda hükümetin verdiği desteklemelerden memnun olduklarını gördük.


Belediyeler çok çalıştı

Büyükşehir ve 11 ilçe belediyelerinin pandemi döneminde yaptığı çalışmaların rakamlarını açıklayan AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, belediyelerin çalışmalarını her hafta raporlayarak genel merkeze gönderdiklerini kaydetti.


Pandemi sürecinde belediyeler ne kadar nakdi ne kadar ayni yardımda bulundu?

Pandemi ile ilgili çalışmaları her hafta genel merkeze gönderiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerimiz pandemi sürecinde 204 bin 567 koli erzak, 38 bin 30 41 kart yardımı yaptı. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlara 18 milyon 531 bin 726 bin lira nakdi yardım yapıldı. 4 milyon 249 bin 674 adet maske başta sağlık kurumlarına, vatandaşa ve kurumlara dağıtıldı. 543 bin 327 bin adet kolonya ve dezenfektan dağıtıldı. Arkadaşlarımız büyük bir çalışma temposu içine girdiler.


Belediyeler polemikle gündemde olmamalı

Milletin tüm belediyelerden hizmet beklediğini söyleyen AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, hiçbir belediye başkanın polemikle değil hizmetle gündemde olması gerektiğini kaydetti.


Belediyeler nasıl gündeme gelmeli?

Belediyelerin hizmetleri ile gündemde olmasını istiyorum. Seçim döneminde vaatlerimizi oluşturup kapı kapı dolaşarak bunları insanlara anlatıyoruz. Beyanname kişinin sözü ve senedidir. 5 yıl sonra aday olsanız da olmasanız da verdiğiniz sözleri tutup tutmadığınız önemli. Yapamadığınız şeyleri neden yapmadığınızı anlatmalısınız. Gün gelir veriler söz günün koşullarına uymaz ve yapmazsınız. Belediyelerimiz algı oluşturarak, siyasi polemiklerle değil hizmetle gündemde olsunlar. Bu tüm belediyeler için geçerlidir. Milletimizin beklentisi hizmet. Kısır çekişmeler, polemik kimseye bir şey kazandırmıyor. Belediyeler siyasi değil hizmet kurumudur. Bir yıl geçti. Herkes ne yaptığını ortaya koysun. Hiçbir belediye başkanı tribünlere oynamasına gerek yok. Millet bizden hizmet bekliyor.


Önceliğimiz teşkilatları güvenli limana taşımak

İl kongresinde genel merkezin kendisi ile devam etmeyeceği ile ilgili söylentilere ilk kez yanıt veren AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Bize görev veren erk günü geldiğinde görevi de alır. Ama benim önceliğim teşkilatlarımızı güvenli liman olan kongreye taşımak” dedi.


İl kongresinde olmayacağınız ile ilgili söylentiler var. Bu konuda siz hiç konuşmadınız. Genel merkezin bu doğrultuda çalışması var mı?

Bugün varsak yarın olamayabiliriz. Bugün var eden erk yarın görevinizi yaptınız teşekkür ederiz derse biz de teşekkür ederiz.


Bu yönde bir sinyal var mı?

Bu söylemler aslında doğal şeyler. 24 Mayıs’ta görevi şahsıma tefli etti. O gün il binamızda yaptığımız açıklamada misyonumuzu ortaya koymuştum. Birinci önceliğimiz AK Parti teşkilatlarının sağlıklı şekilde güvenli bir limana ulaştırmaktır misyonumuz dedik. Bugüne kadar gereğini yaptık. AK Parti’de makam kavgası olmayan bir teşkilattır. Bir nöbet değişimi olacaksa olur. Bu bayrak yarışıdır. Biz bayrağı teslim ettiğimizde bile yarışa devam ederiz. Şu anda görevimizin başındayız ve tüm teşkilatlarımızla uyum içinde çalışıyoruz.


İl başkanları ile bir araya gelebiliriz

Muhalefet partilerinin il başkanları ile görüştüğünü söyleyen AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, kenttin sorunlarının çözülmesinde il başkanları ile bir araya gelebileceklerini söyledi.


Ana muhalefet ile diyaloglarınız nasıl?

Ana muhalefet ile diyaloglarımız iyi. Bayramda Harun Yıldızlı kardeşimle telefonla bayramlaştık. İl başkanlarını ben aradım ama Harun kardeşim benden önce davrandı. Görüntülü aradım arkadaşları ama Harun kardeşim beni daha erken aradı.


İl başkanları olarak bir araya gelmek gibi bir düşünceniz var mı?

Bence hiçbir mahsuru yok. Bir masa etrafında kenttin sorunlarını tartışabiliriz. Tüm il başkanlarımızla bir diyalogumuz var. Çatışma ve kavga kimseyi bir şey kazandırmıyor. Masayı tekmelemenin, yıkmanın kentte hiç faydası yok.


Kongreler pandemi nedeniyle ertelendi

17 Haziran’da yeniden başlaması planlanan ilçe kongrelerinin ikinci kez de ertelenmesinin tek gerekçesinin pandemi olduğunu söyleyen AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, sosyal mesafeyi korumanın zor olacağını ve bu nedenle ertelemenin olduğunu düşündüğünü kaydetti.


Kongre süreci ile ilgili bir netlik var mı?

Haziran ve Temmuz ayında kongrelerin olmayacağını düşünüyorum. Tabi yüzde 100 olmayacak demek doğru olmaz ama görünen o ki kongreler 2 ay daha olmayacak.


Tekrar ertelemenin nedeni sadece pandemi mi?

Tekrar ertelenmesinin nedeni tamamen salgın. Yeni bir salgına sebebiyet veren biz olmayalım. Bizim kongrelerimiz geniş katılımlı oluyor. Ne kadar sosyal mesafeyi ön plana alsak da önlemleri bozanlar olabilir. İnşallah en kısa zamanda normalleşiriz ve yenilenerek çalışmalarımıza devam edeceğiz.


İl Gençlik Kolları Başkanlığı ile ilgili atama olacak mı? Bu yönde bir çalışma var mı?

Gençlik kolları ataması olacak. Gençlik Kolları Genel Merkezimizin bir çalışması var. Kongrelere yetiştirilecekti ama malum ertelemeler olunca o da bekliyor.

10 Haz 2020 - 15:00 - --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 7.215.695 gösterim gerçekleşti.


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Eşmeli - Yorumları okudum, hayrettir bir Allah ın kulu olumlu yorum yapmamış..Sayın 55 in işi zor gibi görünüyor.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 19 Eylül 17:35
08

Sade Vatandaş - Hani bir şarkı vardı. Bay bay hepiniz

Bay bay noolunuz...

Bye bye ...

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 19 Şubat 18:38
07

YAHYA KAPTAN - YAZ AYLARINDA SİZ SAHADA OLUN,

SEÇİM AYLARINDA DA BİZLERDE SANDIKTA OLACAĞIZ!!!

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 21 Mart 17:12
06

EKO börek ve tatlı - Sayın il başkanı yazında çıksanız dışarı kaybedeceksiniz bu milletin halini gormezden gelip zenginlerin peşinden koşmaktan halkı milleti unuttunuz geçen sene açtığım dükkanımı isunun sayesinde kapattım sizden yardım istedim konu ile ama oralıklı olmadınız birde köyümüzün eniştesi olacan heryerde hava yapıyon size yakışmadı telefonlarıma çıkmamak.bu durumda seçim anahtarı benim elimde göreceksiniz sahaya çıkıp n durumdasınız göreceksiniz bütün tvler peşimde ama cumhurbaşkanı na saygimdan vicdanimdan dan dolayı yapmadım ama en yakın zamanda cumhurbaşkanı na konuyu açacam sizlerin zenginlerin peşinde olduğunuz küçük esnaf ve garibanı görmezden gelerek kibirlerinizi gördük şimdi icralarla ve gece gündüz çalışıyorum bu durumun sahibi sizsiniz.ALLAH n yaşatırsan onu yaşamadan ölmek yok

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 09:49
05

zanza - Bir akp li olarak inanın işiniz çok zor mesela ben oy vermeyeceğim.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 06 Ocak 11:36
04

Efsane 41 - Hiç zahmet etmeyin tepki çekersiniz.çok istiyorsanız hemen pazarı ve marketleri geziniz .

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 16 Aralık 13:13
03

samet debreli - hayırdır sayın ellibeş, neden sadece yaz aylarında sahadasınız? kışın üşüyor musunuz?

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 01 Kasım 13:55
02

Serap - 55.5 rakamlar ile konuşalım 3600 ne oldu son yüzde 15 elektrik zam neden enflasyon dışı tutuldu.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 11 Temmuz 12:31
01

Ziyaa - Yasaklar bir bitsin bende hep sokaklarda olacağım.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 13 Mayıs 15:49

TERZİ İSMET BAY- BAYAN PERSONEL ARIYOR

Terzi İsmet İş yerimizde çalışacak kendine ve işine özen gösteren, tecrübeli,30-45 yaş arası BAY- BAYAN PERSONEL arıyoruz.  20.000tl+ssk+yol+yemek....

BAŞOL ET GIDA BAYAN KASİYER ARIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, 20 – 45 yaş arası BAYAN KASİYER alınacaktır. BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 348 8...

BAY BAYAN BULAŞIKÇILAR ARANIYOR

Köseköy de ki yemek fabrikamızda çalıştırılmak üzere, BAY BAYAN BULAŞIKÇILAR alınacaktır. Asgari ücretin üstünde maaş verilecektir.  Tel: 0534 084...

BAYAN AŞÇI ARANIYOR

Maşukiyede bulunan lokantamıza mıhlamadan anlayan BAYAN AŞÇI aranıyor. Tel: 0262 354 22 02

BEDEN İŞÇİSİ PERSONEL ARANIYOR

Kartepe şubemizde çalışmak üzere, yükleme ve boşaltma yapabilecek BEDEN İŞÇİSİ PERSONEL arıyoruz. Tel: 0534 274 06 48

BAY PERSONEL ARANIYOR

ÜÇ KARDEŞLER AHŞAP AMBALAJ PERSONEL ARIYOR *Ahşap sandık-palet üretiminde çalışacak , *TECRÜBELİ-TECRÜBESİZ BAY PERSONEL alınacaktır. Maaş+Yol+Yeme...

SEVKİYAT ŞOFÖRÜ ARANIYOR

ESKAR ŞİRKETLER GRUBUNDA çalışabilecek, *E sınıfı ehliyetli, *SRC 4 Belgesi, *Psikoteknik Belgesi, *Dijital Kartına Sahip SEVKİYAT ŞOFÖRÜ aranmakta...

BOBİNAJ USTASI ARANIYOR

Başiskele’ de bulunan ve özel elektrik motorları üreten firmamızda görevlendirilmek üzere BOBİNAJ USTASI alınacaktır. Tel: 0530 653 41 08

BULAŞIKÇI ARANIYOR

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere BULAŞIKÇI aranmaktadır. KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

DREAM HOUSE ELEMANLAR ARIYOR

İzmit Sanayi Mah.’de bulunan DREAM HOUSE CARAVAN OTO.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ’nde görevlendirilmek üzere, Karavan imalatı yapan firmamız bünyesinde çalışa...